ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ایمپلنت نالتروکسان | روشی فوق جدید برای ترک اعتیاد به مواد افیونی

ایمپلنت نالتروکسان روش جدید در مصرف این دارو برای ترک اعتیاد است. امروزه و به خصوص در جوامعی که بیشتر از جوامع دیگر با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، افراد به دنبال روش هایی به منظور ترک اعتیادی هستند که فرد بیمار به وسیله آن روش، هرگز در صدد نباشد که دوباره به سمت اعتیاد و مواد مخدر سوق یابد. تا کنون روش درمانی قطعی برای ترک اعتیاد شناسایی نشده است. اما روش هایی وجود دارند که به وسیله آن ها، میل بازگشت دوباره به اعتیاد بسیار کمتر خواهد شد‌. یکی از این روش ها استفاده از نالتروکسان است. این مقاله به معرفی ایمپلنت نالتروکسان، مزایا و روش مصرف آن می پردازد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور


نالتروکسان چیست؟

نالتروکسان به عنوان داروی ضد مخدر شناخته می شود که در فرم های مختلفی همچون ایمپلنت نالتروکسان نیز عرضه می شود و کاربرد آن در جلوگیری از اثر لذت بخشی مواد افیونی و الکل در مغز است و از آن برای درمان و ترک الکل و مواد افیونی همچون ترک هروئین، ترک تریاک و ترک مرفین استفاده می شود. استفاده خود سرانه از این دارو می تواند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده داشته باشد به همین جهت سم زدایی با این دارو باید تحت نظر درمانگران اعتیاد و روانپزشکان و روان شناسان در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد.

نالتروکسان دارویی برای ترک الکل و مواد افیونی است و با تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به عنوان یک داروی مکمل به جهت درمان اعتیاد استفاده می شود. وابستگی جسمانی به الکل و مواد اعتیاد آور مانند هروئین و تریاک در زمان مصرف این دارو باعث بروز عوارض شدیدی همچون حالت تهوع و استفراغ در مصرف کننده می شود. به همین جهت بیمار نباید هیچ وابستگی به مواد اعتیاد آور داشته باشد. به همین منظور ضروری است که قبل از مصرف مراحل سم زدایی به اتمام برسد.برای آشنایی با روش های از بین بردن اثر تریاک کلیک کنید.
عوارض ایمپلنت نالتروکسان

1-عوارض مصرف نالتروکسان

مصرف نالتروکسان نیز مانند نالوکسان یا هر داروی دیگری عوارضی دارد که بهتر است قبل از مصرف دارو از عوارض آن اطلاع داشته باشید و همانطور که گفتیم ضروری است که در زمان مصرف دارو هیچ گونه وابستگی به مخدر در فرد وجود نداشته باشد چرا که مصرف این دارو در زمان اعتیاد عوارض آن را تشدید کرده و سلامت بیمار را به خطر می اندازد. برخی از عوارض مصرف نالتروکسان عبارتند از

 • توهم
 • سر درد
 • افسردگی
 • معده درد
 • ورم دست و پا
 • اختلالات خواب
 • بی قراری و اضطراب
 • حالت تهوع و سرگیجه
 • درد عضلانی و مفصلی
 • تاری دید و تنگی نفس

توجه داشته باشید که هرگز نباید برای از بین بردن خواص عوارض بازدارندگی از اعتیاد این ضد مخدر از الکل و مواد اعتیاد آور استفاده نمایید و ضروری است که قبل از استفاده لیستی از دارو های مصرفی خود را در اختیار پزشک معالج قرار دهید.

2-انواع نالتروکسان چیست؟

داروی نالتروکسان در فرم های مختلفی همچون قرص، آمپول و ایمپلنت ارائه می شود که درمانگران با توجه به شرایط بیمار اقدام به تجویز صورت مناسب آن می کنند.

 • قرص نالتروکسان:از قرص نالتروکسان برای بیماران بستری استفاده می شود و با نام تجاری ReVia و Depade ارائه می شود و میزان مصرف آن یک عدد روزانه می باشد. نکته مهم در این خصوص آن است در صورت فراموشی نوبت مصرف از مصرف بیش از اندازه در دوره بعدی خود داری کنید. مصرف این دارو در دوز بالا باعث تشدید عوارض مصرف آن می شود.
 • آمپول نالتروکسان: آمپول نالتروکسان با نام تجاری Vivitrol شناخته می شود و میزان مصرف آن یک بار در ماه می باشد و از عوارض مصرف آن می توانیم به مواردی اشاره کنیم مانند حساسیت به لمس، درد و سرخی پوست و ورم.

 

ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان یکی از جدید ترین روش های ترک اعتیاد در سراسر جهان می باشد و طی یک عمل جراحی سرپایی در دیواره شکم قرار می گیرد و زیر پوست قرار داده می شود و باعث می گردد تا بیماران بعد از ترخیص از مرکز ترک اعتیاد هیچگونه تمایل به مصرف مجدد مواد نداشته باشد.

همان طور که می دانید یکی از اصلی ترین مشکلات بیماران بعد از درمان و انجام سم زدایی برای ترک اعتیاد، میل به مصرف مجدد است که در موارد بسیاری باعث لغزش و مصرف مجدد مواد اعتیاد آور می شود که با انجام ایمپلنت نالتروکسان این مشکل به علت کاهش میل مصرف کننده به استفاده مجدد، به طور کامل رفع می شود، به همین علت است که می گوییم، ایمپلنت نالتروکسان، تضمین عدم بازگشت به اعتیاد است.

1-روش استفاده از ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان ترکیبی دارویی است و همانطور که گفتیم، طی عمل جراحی در بدن بیماران جای گذاری می شود و بسته به دوز مخدر یا محرک مصرفی بیمار طی ۳ الی ۶ ماه اثرات خود را آزاد می کند. اصلی ترین ویژگی استفاده از ایمپلنت، اثر گذاری خودکار دارو است و از آن جایی که تاثیر گذاری این دارو نیازمند مصرف منظم است، به کمک این روش درمان، مشکل فراموشی مصرف دارو در زمان مشخص از بین خواهد رفت.

این نکته از آن جهت با اهمیت است که بعد از ترک اعتیاد، مقاومت بدن در برابر انواع مواد اعتیاد آور کاهش چشمگیری پیدا می کند به همین دلیل شدت اوردوز برای بیمارانی که اقدام به مصرف مجدد می کنند، بسیار بالا است. از دیگر مزیت های انجام ایمپلنت نالتروکسان، کاهش میل به مصرف مجدد است که باتوجه به نکات گفته شده، خطر اوردوز از بین خواهد رفت. ایمپلنت نالتروکسان در برنامه درمانی و ترک هروئین، ترک مرفین، ترک متادون، ترک اکسی کدون و ترک کدئین و ترک الکل بسیار موثر است.

2-مکانیزم اثر ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان ترکیبی دارویی است که تحت بی‌حسی موضعی در بدن قرار داده می‌شود. برای جای گذاری ایمپلنت لازم است که پزشک جراح، برشی کوچک را در پایین شکم در مقابل استخوان لگن ایجاد کند، این زخم در پایان جراحی با سه یا چهار بخیه بسته می‌ شود. ایمپلنت نالتروکسان دارو را بسته به دوز مورد استفاده به آهستگی طی سه تا شش ماه آزاد می‌ کند. نالتروکسان مانع از اثر گذاری مواد مخدری مانند هروئین، متادون، مورفین، کدئین و قرص اکسی‌ کدون می‌ شود، همچنین ولع بیمار برای مصرف مشروبات الکلی را از بین می‌برد و به این ترتیب بیمار راحت‌ تر می‌ تواند دوران ترک اعتیاد را طی کند.

توصیه می‌ شود که شش ماه بعد از جای گذاری اولین ایمپلنت، ایمپلنت دوم نیز در بدن بیمار قرار داده شود. نالتروکسان صرفاً زمانی باید مصرف شود که سم‌ زدایی مواد مخدر به پایان رسیده باشد. بیماران باید در کنار کاشت نالتروکسان از دیگر برنامه‌های ترک اعتیاد نیز بهره گیرند تا جنبه‌های روانشناختی سوق‌دهنده به اعتیاد شناسایی و مدیریت شود.

3-مزیت استفاده از ایمپلنت نالتروکسان

مزیت استفاده از ایمپلنت نالتروکسان نسبت به مصرف قرص این است که از مصرف مقدار معین دارو به طور پیوسته برای بیمار اطمینان حاصل می‌شود و در نتیجه خطر این که بیمار مصرف قرص را فراموش کند یا کاملاً قطع کند، از بین می‌ رود. به این ترتیب بیمار می‌ تواند بر روی درمان قطعی اعتیاد خود تمرکز و از عود اعتیاد که یکی از مشکلات شایع در مراحل اولیه درمان اعتیاد به مواد مخدر است، پیشگیری کند. بیمارانی که نالتروکسان مصرف می‌ کنند، نمی‌ توانند احساس سرخوشی ناشی از مصرف مواد را تجربه کنند و خطر اوردوز نیز برایشان وجود ندارد، بنابر این حتی اگر بیمار دچار لغزش شود و دوباره مواد مصرف کند، هیچ لذتی از مصرف مواد نخواهد برد.

4-مدت زمان استفاده از نالتروکسان

وابستگی به مواد اعتیاد آور روانی و جسمانی می باشد به همین جهت استفاده از آنها تاثیرات مخربی بر سلامت جسمانی و روانی مصرف کننده باقی می گذارد که طی تحقیقات انجام شده التیام صدمات وارد شده بر مغز حدود یک سال زمان نیاز دارد بنابر این به بیماران توصیه می شود حداقل یک سال از ایمپلنت استفاده کنند.

باید بدانید که سم زدایی بخشی از مراحل درمان است و استفاده از نالتروکسان به بیماران کمک می کند تا با ولع مصرف مجدد مقابله کنند اما اعتیاد فرایند پیچیده ای است که درمان و ترک آن علاوه بر درمان جسمانی نیاز به دریافت خدمات روان درمانی و علوم اعصاب شناختی متعددی دارد و به همین جهت ضروری است که بیماران به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایند.

 

ترک اعتیاد با نالتروکسان

داروی نالتروکسان تاثیر مواد مخدر در مغز را خنثی می کند و به همین دلیل از آن به منظور درمان وابستگی به مواد مخدر استفاده می شود. اما مصرف آن با توجه به عوارض این دارو مصرف آن باید حتما تحت نظر پزشک و روانپزشک باشد. باید بدانید که نباید از نالتروکسان به چشم درمان جامع اعتیاد نگاه کرد چرا که این دارو تنها بخشی از برنامه درمان اعتیاد می باشد. نالتروکسان یک مکمل درمانی برای درمان افرادی است که به الکل اعتیاد دارند و با از بین بردن اثرات سرخوشی ناشی از مصرف الکل، به طور موثری بیمار را از مصرف الکل منصرف می‌کند.

1-شباهت نالتروکسان به متادون و ب2

متادون و ب2 از شبه مخدرهایی هستند به متاسفانه بسیاری از مراکز درمانی از آن به جهت درمان اعتیاد استفاده می کنند و همان طور آگاه هستید و گفتیم این روش نتیجه ای نداشته و تنها مخدر نوع مخدر مصرفی را تغییر می دهد. اما در پاسخ به سوال مطرح شده باید بگوییم که خیر، بوپرنورفین و متادون، گیرنده های مواد افیونی را در مغز فعال می کنند و به این روش میل را به مصرف مواد کاهش می دهند اما استفاده از آن ها باعث اعتیاد و ایجاد وابستگی به آن ها میشود. اما متد کار نالتروکسان مسدود کردن گیرنده های مواد افیونی است و به ترتیب دیگر خطر وابستگی به مصرف این دارو وجود ندارد. برای آشنایی با روش های ترک اعتیاد در خانه کلیک کنید.
ایمپلنت نالتروکسان

2-آیا نالتروکسان درمان قطعی اعتیاد است؟

باید بدانید که نالتروکسان به بیماران در مدیریت و کاهش میل به مصرف مواد مخدر کمک می کند. و برای کسب نتیجه مطلوب لازم است برای ترک اعتیاد به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید و در کنار دریافت خدمات مشاوره ای و درمانی اقدام به سم زدایی کنید. توجه داشته باشید که نالتروکسان به تنهایی اعتیاد را درمان نمی کند اما استفاده از آن در زمان درمان ترک احتمال موفقیت درمان، کاهش وسوسه و پاک ماندن طولانی مدت را افرایش می دهد.

3-چرا نالتروکسان تاثیر بهتری دارد؟

از آن جایی که در بالا گفته شد نالتروکسان مانند سایر شبه مخدر هایی نظیر متادون و قرص ب۲ خود خاصیت نشئگی و سرخوشی ایجاد نمی کند، از همین رو به خودی خود نیز خاصیت اعتیاد آور نخواهد داشت. به همین دلیل امروزه در روش های نوین ترک اعتیاد و به خصوص در مراکز تخصصی ترک اعتیاد، نالتروکسان به سرعت از متادون و ب۲ پیشی گرفته است.

در واقع نالتروکسان به دلیل نداشتن خاصیت اعتیاد آوری که شبه مخدر های قابل استفاده این خاصیت را دارا بودند، می تواند راه حلی باشد برای این که فرد معتاد پس از ترک به این وسیله، دیگر خواستار شروع مجدد دوران اعتیاد خویش نکند. همین طور به دلیل این که نالتروکسان طیف وسیعی از انواع مواد مخدر را در فعالیت ترک تحت تاثیر قرار داده و می توان به وسیله ی آن، این مواد مخدر را ترک نمود، به همین دلیل تاثیر بیشتر و بهتری خواهد گذاشت.

 

سخن آخر

در انتها باید این نکته متذکر شود که اعتیاد یکی از انواع بیماری هایی است که نه تنها زندگی فرد مبتلا را به خطر می اندازد، بلکه زندگی افراد نزدیک به فرد معتاد را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. اعتیاد امروزه باعث می شود نگاه جامعه به فردی که درگیر آن است و حتی به خانواده و نزدیکان وی، به شدت نگاهی مملوء از تنفر و یا ترحم باشد. به همین دلیل ترک اعتیاد می تواند به جز کمک به فرد مبتلا به آن، باعث ایجاد سرخوشی در رین خانواده وی هم شود. به منظور ترک اعتیاد، استفاده از روش های نوین زیر نظر متخصص و مشاوره ترک اعتیاد و در کلینیک های نخصصی ترک اعتیاد، می تواند کمک شایانی به افراد در باز پس گیری زندگی دوباره ی خود کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*