ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان و روش های روشن کردن آن

بسیاری از زنان در مورد رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان نگران هستند و فکر می کنند واژن آنها غیر عادی است و باید حتماً رنگ و بوی خاصی داشته باشد در حالی که دستگاه تناسلی زنان در دنیا با یکدیگر متفاوت است. بهتر است در مورد دستگاه تناسلی زنان زنان و رنگ های آن اطلاعات بیشتری داشته باشید تا نگرانی های شما برطرف شود و بدانید که مسائل مهمتری همانند بیماری ها درد و عفونت است که لازم است جدی گرفته شود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره جنسی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

آناتومی دستگاه تناسلی زنان

شناخت دستگاه تناسلی نقش زیادی در مراقبت از آن دارد. فرج، وولو یا پرینه موارد زیر را دربر می گیرد: لابیا ماژور، لابیا مینور، کلیتوریس، دهلیز واژن و مونس پوبیس. در ادامه به طور مفصل هرکدام بررسی می شود.

1-لابیا ماژور

به لبه های خارجی واژن گفته می شود که به شکل دو بالشتک در دوسوی لابیا مینور واقع شده اند. پوست محکم آن قسمت را در بر گرفته و سطح خارجی آن با مو پوشیده شده است. لابیا ماژور غدد عرق و چربی دارد. در پایین لابیا ماژور بافت چربی تجمع کرده که در مقابل هر گونه آسیب سطح دستگاه تناسلی زنان حفاظت می نماید. از دست رفتن چربی لابیا ماژور باعث افتادگی و چین و چروک در آن قسمت می گردد.  لابیا ماژور همان ناحیه است که در پی از دست دادن چربی زیر آن ژل یا فیلر برای بالا بردن حجم آن تزریق می گردد.

2-لابیا مینور

قسمت های داخلی واژن لابیا مینور نامیده می‌شود و دو چین پوستی باریک هست که اندازه و فرم آن در خانمها گوناگون است و عمل آن بستن دریچه واژن و جلوگیری از عفونت و خشکی واژن در رابطه میباشد. اما گاهی اوقات به علتهای مختلف بزرگتر از حد نرمال می شود که خودش می تواند عامل عفونت واژن و بد شکلی آن شود که با عمل لابیاپلاستی می توان این قسمت را که به آن را لابیا مینور گفته می شود کوچکتر کرد.

3-کلیتوریس

در بالای لابیا مینور وجود دارد بصورت Y معکوس است. این قسمت از اعصاب حسی متعددی دارد و تنها قسمتی محسوب می شود که به طور کامل برای لذت عمل جنسی است. غدد چربی زیادی در گردن و سر کلیتوریس هستند و چربی ترشح می نمایند.

4-واژن

کانالی است که باعث ارتباط رحم با محیط خارجی می گردد. از همین کانال واژن است که خون سیکل قاعدگی و جنین بیرون می شوند. ورودی کانال واژن با پرده هایمن یا بکارت محفوظ شده است. بافت خود واژن از کلاژن و الاستین به وجود آمده که قابلیت کشسانی را به واژن می دهد. با لیزر واژن میتوان سبب بالا بردن کلاژن سازی و بیشتر شدن خاصیت کشسانی و تنگی واژن شد. علاوه بر این با تنگ کردن واژن با جراجی میتوان به زن هایی که به علت زایمان و یا چاقی- لاغری های شدید دچار گشاد شدن واژن شدند کمک کرد. واژن دارای چندین غدد ترشحی باشد که باعث نمناک نگه داشتن آن می گردد. اگر دچار سوزش و خارش همراه بوی بد و خشکی واژن شدید ممکن است عفونت وارد آن شده باشد و لازم است که به یک متخصص مراجعه کنید.  

شکل طبیعی واژن

واژن یا مهبل حین انجام عمل جنسی دچار انعطاف و ساییدگی می گردد پوشش درونی لگن از بافت شکم ایجاد شده و به همین علت این بافت از لایه های پایه واژن حفاظت می نماید. واژن هم در بخش حفره لگن خلفی مثانه و قسمت قدامی راست‌ روده جای دارد. کلاً واژن رحم طولی بین ۸ تا ۲۲ سانتی متر دارد. هر چند هنگام زایمان یا عمل جنسی طول آن بیشتر می گردد. برای پیشگیری از رشد باکتری ها و مخمر ها در واژن ترشحاتی ایجاد می شود که با واژن و ph اسیدی ایجاد میشود. واژن در حین رابطه جنسی مانند یک ظرف کار انتقال اسپرم به داخل رحم و لوله فالوپی را بر عهده دارد. به علت اینکه واژن ساختار کشمشی دارد با ورود آلت تناسلی می تواند کشش های لازم در قطر و طول داشته باشد. واژن در حین زایمان طبیعی مانند یک کانال هم هست که به خروج جنین از رحم کمک می کند. در این حالت کشش واژن سبب می‌شود که به اندازه زیادی باز شود تا چنین بتواند متولد شود. واژن را بهتر است نوعی عضو ارگانیک پلاستیک و عضلانی نامید که به وصل شدن رحم با اندام های خارجی کمک می نماید.

1-علت احساس فشار و درد در واژن

با توجه به دلیل اصلی درد و ناراحتی های مربوط به واژن دارای نشانه های گوناگونی هستند. مثلاً ولوو نوعی بیماری محسوب می شود که تنها هنگامی که روی واژن باشد سبب درد شدید خواهد شد. با توجه به وضعیت خاص احتمال دارد درد واژن دارای نشانه هایی باشد که هر کدام دارای علت خاصی خواهد بود مانند سوزش، خارش دردناک، درد در هنگام نزدیکی، احساس گرگرفتگی و داغی از جمله نشانه های درد در قسمت واژن باشد. در صورتی که علت درد واژن عفونت باشد احتمال آسیب غیرعادی واژن وجود دارد مثلاً اگر در ناحیه واژن بوی بد واژن شکل می گیرد احتمال دارد این مشکل به دلیل عفونت مخمر یا باکتریایی ایجاد شود.

2-انواع ترشحات واژن

اگر ترشحات واژن بیشتر شود معمولا بیشتر زن ها دچار نگرانی و استرس می‌شوند و به پزشک مراجعه می‌کنند . از این رو بیشتر زن ها دارای مسائل ترشحات واژن هستند اما نیاز است که در بیشتر مواقع بدانید این نوع ترشحات واژن نرمال هستند و مسئله خاصی ایجاد نمی کنند. در مورد ترشحات واژن یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که می‌توان مشکل اصلی را با نوع رنگ تشخیص داد. تخلیه ترشح واژن به شکل مایع است که در دهانه رحم و واژن شکل می گیرد. این مایع شناور حمل سلول مرده و باکتری را به عهده دارد و توسط واژن آن را تخلیه می‌کند تا واژن تمیز شده و از عفونت واژن پیشگیری شود.

3-مونس پوبیس

ضلع فوقانی مثلث دستگاه تناسلی را در بر می‌گیرد که بافت آن چربی مانند است و با موهای دستگاه تناسلی محفوظ شده و غدد سباسه زیادی دارد که از این رو ترشحات چربی در این ناحیه بالا هست.  
رنگ طبیع دستگاه تناسلی زنان

رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان

با توجه به آناتومی و ماهیت واژن و اندام های پیرامون آن رنگش با رنگ اندام تناسلی مردان فرق می کند. علاوه بر این در میان زنها هم نمی توان گفت که رنگ اندام تناسلی با یکدیگر مشابه است. رنگ آلت تناسلی زن ها به صورت تیره مانند یا صورتی یا قرمز است. تغییر رنگ می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد اما بیشتر موارد این تغییر نگران کننده و خطرناک نمی باشد و کاملا بی ضرر است. با این حال می توان با روش‌های گوناگونی رنگ آلت تناسلی را سفید تر کرد.

1-دلیل تغییر رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان

شایع ترین دلیل تیره و سیاه شدن واژن شامل موارد زیر می‌شود:
 • شرایط خانوادگی و ژنتیک: بیشتر کسانی که رنگ تناسلی آنها کدر و تیره است معمولاً دلایل ژنتیک دارد و احتمالاً اطرافیان آنها هم چنین وضعیتی دارند. بنابراین به نظر می رسد یکی از دلایل اندام تناسلی تیره مربوط به شرایط خانوادگی و ژنتیک باشد.
 • افزایش سن و پیری: انسان ها با افزایش سن تغییراتی در قسمتهای مختلف بدن شان رخ می دهند و واژن هم یکی از همین موارد است. بنابراین با افزایش سن و پیری به مرور رنگ و شکل واژن تغییر میکند و این کاملا طبیعی است.
 • مشکلات و تغییرات هورمونی بدن زنان: گاهی برخی از تغییرات هورمونی در رنگ و سایز آلت تناسلی تغییراتی ایجاد می کنند. مثلاً برخی از زنها بعد از مصرف برخی از داروهای خاص دچار تغییر رنگ شکل انواع  واژن و تیره شدن آن می شوند.
 • وضعیت آب و هوایی و تهویه سیستم تناسلی: ناحیه تناسلی از آنجایی که پوشیده شده است معمولاً میزان تهویه و کیفیت آن هم کم می شود. برای سلولهای پوستی و واژنی لازم است که اکسیژن و تهویه مناسب دریافت کنند. زمانی که تهویه کافی نباشد عرق بیشتر می‌گردد و در بلند مدت واژن سفیدی خود را از دست میدهد و تیره تر می شود.

2-دیگر دلایل رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان

 • پوشیدن لباس زیر نامناسب و بی کیفیت: زن ها باید بدانند که محافظت از واژن و سلامتی آنها اهمیت زیادی دارد چرا که در صورت بی توجهی می تواند عفونت های دستگاه تناسلی ادراری در آنها بالا برود. بنابراین زنان باید به لباس های زیر خود و تمیزی آن اهمیت دهند. لباس زیری که پلاستیکی باشد یا از مواد اولیه نامرغوب تشکیل شده باشد می‌تواند سبب تیره شدن واژن شود.
 • تحرک زیاد: شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از عواملی که میتواند تیرگی واژن ایجاد کند فعالیت زیاد است مخصوصاً فعالیتی که نیازمند تحرک پاها است به تدریج به علت بالا رفتن تحرک و ساییده شدن قسمت تناسلی و بین پاها تیرگی واژن را ایجاد میکند.
 • عدم رعایت بهداشت: زنانی که ناحیه تناسلی شان را تمیز نمی کنند یا از تیغ یا ژیلت استاندارد استفاده نمی کنند بهروز زمانی می تواند ناحیه تناسلی را تیره کند. همچنین اگر از تیغ های کند یا زنگ زده استفاده کنید رنگ آلت تناسلی شما تغییر می کند.برای آشنایی با روش های بهداشت واژن کلیک کنید.
 • عدم تامین ویتامین های پوست: برخی از ویتامین ها می توانند سبب شادابی پوست ناحیه تناسلی و سفیدی آن شوند. در بعضی از زنها به علت کمبود این مواد مغذی پوست بدن در قسمت تناسلی سیاه می شود.

3-سایر دلایل رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان

 • تولید بیش از حد رنگدانه ها: اگر در بعضی از زن ها تولید ملاتونین افزایش پیدا کند می تواند باعث تیره شدن پوست در ناحیه تناسلی و زیر بغل گردد.
 • حاملگی: یکی از تغییراتی که بارداری می تواند ایجاد کند تغییر اندازه و رنگ واژن است. هرچند این تغییرات در همه مشاهده نمی شود اما می‌تواند یکی از دلایل تیرگی واژن بعد از زایمان در برخی از زن ها باشد.
 • چاقی: کسانی که اضافه وزن و چاقی دارند معمولاً در معرض تیرگی واژن هستند.
 • استفاده از محصولات بهداشتی نامناسب: بعد از کرمها و وسایل بهداشتی نامرغوب در بازار با توجه به کیفیت پایینی که دارند می توانند سبب تیرگی واژن شوند.
کسانی که دچار بیماری های مختلفی هستند ممکن است شکل و رنگ آلت تناسلی آنها هم تحت تاثیر قرار بگیرد. بیماری های مانند سرطان، سندروم کوشینگ، آکرومگالی یا بیماری غول‌پیکری، سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان، مشکلات مربوط به بافت پوست، بعضی از بیماریهای کبدی، مشکلات غده تیروئید مثل هیپر تیروئیدیسم و عفونت ناحیه تناسلی از شایع ترین بیماری هایی هستند که سبب تیرگی آلت تناسلی می شوند. عفونت های باکتریایی یا قارچی می‌تواند زمینه‌ساز تیرگی رنگ آلت تناسلی شود.
روش اصلاح رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان  

روش اصلاح رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان

هیچ کس نمی تواند بگوید که تیرگی رنگ این قسمت از بدن زنها نوعی مشکل جدی محسوب می شود. در بیشتر اوقات این تغییر رنگ این مسئله خاصی نیز اما اگر کسی رابطه زناشویی و زیبایی را دوست دارد برایش مهم است که واژن تمیز و سفید باشد. از آنجایی که علت ایجاد تیره شدن واژن سلول های ملانوسیت هستند باید کاری کرد که فعالیت این سلول ها کاهش یابد. هرچه تولید ملانین کم شود بخش بیرونی آلت تناسلی هم روشن تر می گردد.

1-لیزر درمانی برای سفید کردن واژن

کاربرد لیزر در زمینه بهداشت و درمان بسیار زیاد است. لیزر می تواند قسمت های تیره را به راحتی سفید و روشن کند. متخصص بر این عقیده هستند که بهترین راه سفیدی پوست ناحیه تناسلی استفاده از لیزر می باشد چرا که نه تنها پوست را روشن‌تر می‌کند بلکه تا چندین سال می توانید بدون اینکه نگران تیره شدن آن قسمت باشید از رابطه جنسی هم لذت ببرید. معمولاً بیش از چند جلسه لیزر به طول می انجامد و با توجه به تیرگی و سیاهی ناحیه تناسلی می تواند چندین جلسه زمان ببرد. معمولا کسانی که از این روش استفاده می کنند متوجه می شوند که این روش بسیار خوب جواب می دهد.

2-رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان  | درمان های خانگی

یکی از روش هایی که می توان برای رفع تیرگی واژن استفاده کرد درمان های خانگی می باشد. میتوان از ماسک پرتقال و ماست استفاده کرد به این صورت که پرتقال را پوست کنده و با کمی پودر جو دوسر ترکیب کرده و با ماست یک خمیر تهیه کرد. این روش برای درمان تیرگی واژن مفید است. بهتر است که ماسک را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی واژن قرار دهید. روش دیگر این است که می توانید بعد از شستشوی ناحیه واژن یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا را با کمی زردچوبه ترکیب کرده و به مدت ۳۰ دقیقه بعد از قرار دادن آن را شستشو دهید. روش دیگر که قدیمی است و توسط چینی ها مصرف می شده استفاده از نعنا است. می‌توانید مقداری برگه نعنای تازه را بکوبید و روی ناحیه واژن مالیده و بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد شستشو دهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا نتایجش را ببینید.

3-دارو درمانی

هرچند که می توان با استفاده از یک نوع دارو این مسئله را برطرف کرد اما اگر بتوانید از چندین دارو استفاده کنید می‌توانید در رفع تیرگی پوست کمک کرد. داروها غالباً بهتر است توسط داروساز تهیه شوند و یکی از فواید این روش آن است که مدت زمان و هزینه نهایی آن نسبت به لیزر کمتر است.

4-پماد، کرم و محصولات تجاری

شرکتهای تهیه کننده وسایل بهداشتی و آرایشی معمولاً محصولاتی مثل ماسک های واژن را درست می کنند که این امر می‌تواند به رفع تیرگی واژن تا حد زیادی کمک کند. این روش نسبت به رفع تیرگی واژن با لیزر و استفاده از داروهای ترکیبی کمتر جواب می‌دهد و از جمله معایب آن این است که باید بعد از یک دوره خاص تشکیل شوند و دوباره با خریداری آنها تاثیرات شان را ایجاد کرد.  

رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان | سخن آخر

راه های زیادی برای سفیدی واژن وجود دارد که به بعضی از آن ها در این مقاله اشاره شد. یکی از نگرانی هایی که معمولاً خانمها برای تیرگی واژن دارند این است که شاید در رابطه جنسی آنها مشکلاتی به وجود بیاورد و باعث شود که مورد پسند همسرشان واقع نشود. هرچند سفیدی واژن یکی از راه های داشتن رابطه جنسی با کیفیت و افزایش اعتماد به نفس زن در رابطه است چند تا مسائل دیگری وجود دارد که لازم است به آنها پرداخته شود. اگر شما هم نگرانی در این زمینه دارید میتوانید مسائل خود را با روانشناسان و مشاوران در میان بگذارید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*