ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درد گردن و شانه در شیردهی

درد گردن و شانه در شیردهی ناشی از وضعیت نادرست بدن هنگام شیردادن به کودک است.  کشیدگی عضلات شیردهی می تواند باعث درد در گردن و شانه ها یا قسمت بالای کمر شود و این نوع فشار معمولاً منجر به سردرد می شود. نگاه کردن مداوم از بالا به کودک، حفظ وضعیت نامناسب برای مدت طولانی و نگه داشتن نوزاد در وضعیتی نامناسب همگی می تواند منجر به کمردرد و گردن درد شود. برای درمان به فشار و ناراحتی که متحمل می شوید توجه کنید و آن را نادیده نگیرید. موقعیت خود را تغییر دهید و بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید. در این مقاله روش هایی برای پیشگیری و درمان این درد ارائه می شود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

مشکلات شیردهی با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر برای نوزاد یک فرصت عالی است. یکی از فواید شیر مادر این است که پیوند بین مادر و فرزند را بهبود می بخشد، ایمنی کودک را افزایش می دهد و تغذیه و مواد مغذی را فراهم کرده و به سلامت روده کودک و بسیاری موارد دیگر کمک می کند. اما شیردهی برای مادر همیشه آسان نیست. مدتی طول می کشد تا کودک بفهمد چگونه دهان خود را چفت کند و باعث درد نوک پستان می شود. اگر کودک به اندازه کافی غذا نخورد نگران می شوید. سینه‌های شما ممکن است پر شده و منجر به مسدود شدن مجاری یا ورم پستان شود. این ها فقط بخشی از مشکلاتی هستند که معمولاً در صورت مراجعه به مشاور شیردهی یا حداقل گفتگو با دوستی که از شیر مادر کودک را تغذیه می کند ذکر می شود.

شروع مسیر شیردهی برای شما و نوزاد زمان هیجان انگیزی است. اما بیشتر مادران تازه وارد برای عوارضی که نوزاد تازه متولد شده می‌تواند بر بدن آن ها وارد کند آماده نیستند. وضعیت‌ بدنی خمیده و چرخشی که برای نگه‌ داشتن، تسکین و شیر دادن و تغذیه نوزاد لازم است همراه با تمام روش‌هایی که آن ها سعی می‌کنند ایجاد کنند تا بی حرکت بمانند و کودک خوابیده را بیدار نکنند در نهایت می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات شود. وضعیت نامناسب هنگام شیردهی به سرعت به درد شدیدی در گردن و شانه ها تبدیل می شود. با احتمال درد و ترک‌خوردگی نوک سینه‌ها، مشکلات شیردهی و ورم پستان، اضافه شدن درد گردن و شانه ها مشکلات زنان شیرده رو دوچندان می کند.

اثرات شیردهی بر بدن مادر

شیردهی می تواند به شما کمک کند وزن بارداری را کاهش داده و لاغر شوید.می تواند بازگشت پریود شما را طولانی تر کند.استروژن و پروژسترون بدن را برای مدت طولانی تری در گردش نگه می دارد و این به معنی این خواهد بود که بافت های شما نرم تر و بیشتر مستعد آسیب یا اختلال می شوند. یعنی ماهیچه های کف لگن شما ممکن است قوی باشند اما هنوز هنگام دویدن دچار گریز ادرار می شوید. مفصل ساکروایلیاک شما، آن مفصلی که استخوان خاجی و لگن شما را به هم متصل می کند، همچنان مشکل ساز می شود زیرا قدرت کافی خود را به دست نیاورده است. و در نهایت آنچه که تغذیه با شیر مادر برای بدن شما به همراه دارد دردهای گردن و شانه و کمر است. در این رابطه مطالعه مقاله دردسینه در شیردهی پیشنهاد می شود.

 درد گردن در دوران شیردهی

اهمیت وضعیت شیردهی

در تکمیل روال شیردهی چیزهای زیادی برای کشف کردن وجود دارد. بنابراین جای تعجب نیست که فراهم کردن وضعیت مناسب شیردهی در انتهای لیست اولویت ها قرار بگیرد تازه اگر اصلاً از آن آگاه باشید. اما وضعیت شما در هنگام شیردادن به نوزاد در واقع بسیار مهم است. وضعیت بدن بخش فوق العاده مهمی از بهزیستی است و می تواند تأثیر زیادی بر زندگی روزمره شما داشته باشد. وضعیت نامناسب می تواند باعث درد پشت و گردن، سردرد و حتی سطح انرژی پایین شود.

حرکات کششی و ورزش هایی وجود دارد که می توانید برای رفع مشکلات رایج وضعیت بدنی ناشی از نشستن طولانی مدت، انتخاب نامناسب کفش و حتی پیمایش در اینستاگرام با گردن خمیده انجام دهید. اما بسیاری از کسانی که تازه مادر شده اند از این که عادات وضعیت شیردهی را در همان ابتدا ایجاد کرده‌اند بی‌اطلاع هستند و شناختی هم از شیوه هایی که برای اصلاح وضعیت وجود ندارد ندارند.

شیر دادن به نوزاد مجموعه جدیدی از حرکات بدنی را شکل می دهد که می تواند بدن را دچار عدم تعادل کرده و باعث بروز دردهای پی در پی فرسایشی شود. بسیاری از زنان شیرده به دلیل وضعیت نادرست شیردهی، گردن درد، کمردرد و سردرد تنشی را تجربه می کنند که برخی دانش یا منابع لازم برای اصلاح آن و بازگرداندن تعادل به بدن خود را ندارند. برای آشنایی با مشکلات شیردهی کلیک کنید.

عوارض وضعیت بدنی نامناسب هنگام شیردهی

تثبیت نکردن وضعیت شیردهی می‌تواند تأثیر چشمگیری بر بهبودی پس از زایمان داشته باشد. وضعیت نامناسب شیردهی اغلب بر موقعیت دنده‌ها تأثیر منفی گذاشته که نه تنها می‌تواند بهبودی کف لگن را پس از زایمان به تأخیر بیندازد بلکه دیاستاز راست را بدتر کرده و کاهش حجم شکم پس از زایمان را سخت‌ تر می‌کند. محل قرارگیری دنده‌ها ارتباط زیادی با عملکرد دیافراگم دارد که با بهبود کف لگن شما ارتباط زیادی پیدا می کند.

اگر دیافراگم شما به دلیل موقعیت ضعیف دنده‌ها به خوبی در محل خود قرار نگرفته باشد نمی‌توانید کف لگن خود را تقویت کنید یا با مقدار تغذیه مورد نیاز برای نوزاد هماهنگ شوید. ممکن است صدها ساعت را در موقعیتی بگذرانید که استرس غیرضروری به بدن شما وارد کند. متأسفانه هرچه اصلاح عادت بیشتر طول بکشد ممکن است درد بیشتری را متحمل شوید؛ حتی پس از پایان شیردهی.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت از نوزاد یک ماهه کلیک کنید.

 

وضعیت صحیح شیردهی

نگه داشتن کودک برای شیر دادن تلاش زیادی را می طلبد. برای یک بدن در حال بهبودی که در حال حاضر ضعیف است، این تلاش به معنای جبران ضعف ها و در صورت بی احتیاطی و نااگاهی به معنای شکل گیری عادت های بد نشستن و ایستادن در بدن خواهد بود. ممکن است به جای استفاده از بالش، سینه را به سمت نوزاد بیاورید و خم شوید. ممکن است پاهای خود را بچرخانید و روی هم بگذارید. بیشتر می نشینید و اگر به صورت درازکش شیر می دهید به دنده های خود فشار آورده و سینه را بیرون می اورید. شما مدام از بالا به کودک نگاه می کنید. همه این ها باعث بروز درد می شود.

برای جلوگیری از ایجاد هرگونه عدم تعادل ناراحت کننده هر چه سریع تر با وضعیت صحیح شیردهی تغییرات را شروع کنید. پوزیشن های مناسب شیردهی چیزی است که برخی متخصصان از آن به عنوان یک چیدمان ایده آل برای شما و کودک نام می برند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله از شیر گرفتن کودک را نیز مطالعه کنید.

1-درد گردن و شانه در شیردهی | تقویت عضلات پشت

برای جلوگیری از درد ناشی از شیردهی و کاهش فشار وارده بر اهمیت تقویت عضلات پشت، شانه و گردن تاکید می شود. در طول بارداری به دلیل کشیده شدن وزن نوزاد به جلو، مادر حتی قبل از شیردهی نیز به جلو خم می شده است. بنابراین وقتی بعد از زایمان به مرحله شیردهی وارد می شوید شانه ها همچنان به سمت جلو گرد هستند. ماهیچه ها همه در وضعیت یک رابطه طولانی تنش زا قرار دارند. اگر یک عضله بیش از حد کشیده شود دچار اسپاسم و سوختگی می شود.

می‌توانید از یک ماساژدرمانگر بخواهید پشت شما را ماساژ دهد اما بدن و کمر همچنان درد می‌کند زیرا ماهیچه‌ها هنوز رابطه ای تنش زا و طول ضعیفی دارند.  تمرین‌ زیر را برای تقویت گردن و کمر و محافظت از بدن  و کاهش وزن بعد از زایمان انجام دهید.

پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید. باسن خود را تا انتها روی صندلی یا کاناپه تکیه دهید. اگر نمی‌توانید پاهای خود را در حالی که باسن تکیه زده به زمین برسانید، برای راحتی کار از یک بالش استفاده کنید. شانه های خود را شل و دور از گوش ها خود نگه دارید. به جای خم شدن با هدف رساندن پستان به دهان کودک، نوزاد را به سینه خود بیاورید. استفاده از بالش شیردهی برای رسیدن به این هدف توصیه می شود. اگر بالش کودک را به اندازه کافی نزدیک سینه نمی اورد شاید لازم باشد از یک حوله یا بالش اضافی برای کج کردن سر کودک به سمت سینه خود استفاده کنید. مطالعه مقاله کم بودن شیر مادر نیز پیشنهاد می شود.

2-اجتناب از خیره شدن مدام به صورت کودک

سخت است اما از خیره شدن به کودک در تمام مدت شیرخوردن او اجتناب کنید. خم شدن بیش از حد گردن، فشار زیادی به گردن و پشت شما وارد می کند. در عوض سعی کنید سر خود را خنثی نگه دارید یا حتی یک تمرین ساده برای اکستنشن گردن انجام دهید. به خاطر داشته باشید که واقعاً مهم است بتوانید در حین تغذیه کودک آرامش داشته باشید که تنها با تمرین و تنظیم  مناسب می توان به آن دست یافت. ماهیچه های شما نباید آنقدر منقبض باشند. همه چیز به چیدمان مربوط می شود. جایی که بالش قرار دارد، داشتن یک حوله پیچ خورده که می توانید آن را زیر یک طرف کودک بچسبانید تا وضعیت بدن شما عمدتاً از طریق جابه جایی آن ها تنظیم شود. وقت گذاشتن برای تنظیم صحیح آن می تواند بدن شما را بسیار راحت تر کند.

 

تمرینات ورزشی برای درد گردن و شانه در شیردهی

دردهای گردن و شانه ناشی از موقعیت های بد هنگام شیردادن به نوزاد را باید جدی گرفت. در صورتی که از همان ابتدا شروع به تمرینات ورزشی نمایید، در مدت کوتاهی درد از بین خواهد رفت. در ادامه 3 حرکت ورزشی برای درمان این دردها پیشنهاد می شود.

1-تمرین اول برای درد گردن و شانه در شیردهی

در هر دست یک دمبل سبک بگیرید. بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و کمی خمیدگی در زانوها را حفظ کنید. از ناحیه کمر خم شوید. قسمت مرکزی بدن خود را درگیر کنید و پشت خود را صاف و سر را خنثی نگه دارید. تیغه های شانه خود را درگیر کنید. آن ها را به سمت پایین و عقب سفت و محکم نگهدارید. این وضعیت باعث می شود که از عضلات بالایی خود برای حمل وزن استفاده نکنید. بازوهای خود را صاف نگه دارید. سپس بازوهای خود را بالا بیاورید تا حرف "T" ایجاد شود. وقتی به قد شانه رسیدید توقف کنید. به آرامی برگردید و تکرار کنید. نکته حرفه ای اینکه اگر نمی توانید فرم بدن خود را با وزنه در دست، خفظ کنید آن را رها کنید. نشسته و روی مبل انجام دهید. برای آشنایی با روش شیردادن به نوزاد لب شکری کلیک کنید.
درد گردن و شانه در شیردهی

2-تمرین دوم برای درد گردن و شانه در شیردهی

در هر دست یک دمبل سبک بگیرید. بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و کمی خمیدگی زانوها را حفظ کنید. از ناحیه کمر خم شوید. قسمت مرکزی بدن خود را درگیر کنید و پشت خود را صاف و سر را خنثی نگه دارید. تیغه های شانه خود را درگیر کنید. آن ها را به سمت پایین و عقب بکشید و سفت نگهدارید. با بازوهای خود شروع کنید که مستقیماً جلوی شما آویزان باشند و سپس آرنج های خود را خم کنید تا دمبل ها را به سمت بالا ببرید. هنگامی که دمبل ها به کمر شما رسید توقف کنید و از طریق تیغه های شانه خود فشار وارد کنید. به آرامی به حالت اول برگردید و سپس دوباره تکرار کنید.  پوزیشن های بد برای شیردهی و خستگی ناشی از آن می تواند علت تعریق زیاد در شیردهی باشد که با ورزش درمان می شود.

3-چرخش بیرونی خوابیده جانبی

این تمرین همان جهات فوق را دنبال می کند اما هر بار یک بازو را به طور متناوب تغییر می دهد. چرخش بیرونی خوابیده جانبی: به پهلو دراز بکشید و یک دمبل را در دست بالا بازو نگه دارید. تیغه شانه خود را با لنگر انداختن آن به سمت پایین و عقب درگیر کنید. در حالی که بازوی خود را به پهلو چسبانده اید با چرخاندن بازوی خود، دمبل را به سمت سقف، بالا ببرید. وقتی به بالای تمرین رسیدید به تیغه شانه خود فشار بیشتری بدهید. به آرامی برگردید و تکرار کنید.

نکته حرفه ای این است که می توانید برای حمایت و مراقبت بیشتر از یک حوله تا شده زیر آرنج خود استفاده کنید. برای نگاهی عمیق تر به تمریناتی که می توانید برای تقویت بدن خود در دوران شیردهی و اساساً تمام دوران مادری انجام دهید راهنمای تمرینات بارداری و پس از زایمان موجود در اینترنت را بررسی کنید. قبل از شروع هر برنامه ورزشی یا تمرینی جدید به خصوص اگر اخیراً زایمان کرده اید یا در حال حاضر باردار هستید با یک پزشک مشورت کنید. در این رابطه مطالعه مقاله غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی پیشنهاد می شود.

 

درد گردن و شانه در شیردهی | سخن آخر

زنانی که از طریق سزارین زایمان می‌کنند ممکن است نیاز به اصلاح این تمرینات با تأیید پزشک داشته باشند تا از فشار شکمی جلوگیری کنند. صرف نظر از اینکه در حال شیردهی هستید، تقویت و مراقبت از کمر برای جلوگیری از درد در زمان شیردهی امری کلیدی است. خم شدن روی یک تخت و بلند شدن یا خم شدن به درون ماشین برای گیره زدن روی صندلی ماشین می تواند یک درد جانکاه در پشت شما ایجاد کند. در صورت امکان از طرف مقابل کمک بخواهید. هنگام بلند کردن چیزی تمام تلاش خود را بکار ببرید تا این کار را با کمر صاف انجام دهید و با زانوها و باسن خم شوید. برای آگاهی کامل در این رابطه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*