ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص اعصاب برای وسواس فکری

قرص اعصاب برای وسواس فکری چه اثری دارد؟ اختلال وسواس اجباری OCD که در میان مردم به افکار وسواسی معروف است یک بیماری بالقوه ویرانگر است که می تواند باعث ناتوانی اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی برای بیماران و اعضای خانواده ی آن ها شود. وسواس اجبار معمولا با ترکیبی از روش های درمانی نظیر رفتاردرمانی از نوع خاص آن مثلا قرار گرفتن در معرض چیزی که نسبت به آن وسواس دارند و پیشگیری از پاسخ و داروها درمان می شود. برای دریافت مشاوره وسواس کلیک کنید

تماس با مشاور

 

وسواس فکری چیست؟

اختلال وسواس اجباری (OCD) دارای الگویی از افکار و ترس های ناخواسته (وسواس) است که شما را به انجام رفتارهای تکراری (اجبار) سوق می دهد. این وسواس‌ها و اجبارها در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کنند و باعث ناراحتی قابل توجهی می‌شوند. ممکن است سعی کنید وسواس های خود را نادیده بگیرید یا متوقف کنید، اما این فقط ناراحتی و اضطراب شما را افزایش می دهد. در نهایت شما احساس می کنید که برای کاهش استرس خود مجبور به انجام اعمال اجباری هستید. علیرغم تلاش ها برای نادیده گرفتن یا رهایی از افکار یا تمایلات آزاردهنده، آن ها مدام برمی گردند.OCD  اغلب حول موضوعات خاصی متمرکز است برای مثال، ترس بیش از حد از آلوده شدن به میکروب. برای کاهش ترس از آلودگی ممکن است به اجبار دستان خود را بشویید تا زمانی که زخم و ترک بخورند. اگر مبتلا به وسواس اجباری هستید، ممکن است از این وضعیت خجالت بکشید و خجالت بکشید، اما درمان می تواند موثر باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فوبیا آلودگی کلیک کنید.

علائم وسواس فکری

اختلال وسواس اجباری معمولاً هم شامل وسواس و هم اجبار است. اما ممکن است فقط علائم وسواس یا فقط علائم اجبار داشته باشید. ممکن است متوجه شوید که وسواس‌ها و اجبارهای شما بیش از حد یا غیرمنطقی هستند، اما زمان زیادی را می‌گیرند و در روال روزمره و عملکرد روابط اجتماعی، مدرسه یا کار شما اختلال ایجاد می‌کنند. وسواس های OCD، افکار، اصرار یا تصاویر تکراری، مداوم و ناخواسته هستند که مزاحم هستند و باعث پریشانی یا اضطراب می شوند. ممکن است سعی کنید آن ها را نادیده بگیرید یا با انجام یک رفتار یا مناسک اجباری از شر آن ها خلاص شوید. این وسواس‌ها معمولاً زمانی رخ می‌دهند که شما می‌خواهید به چیزهای دیگری فکر کنید یا انجام دهید. همچنین درمورد نشخوار ذهنی بخوانید. وسواس ها اغلب مضامینی برای خود دارند، مانند:
 • ترس از آلودگی یا کثیفی
 • شک و سختی در تحمل عدم اطمینان
 • نیاز به چیزهایی منظم و متقارن
 • افکار منفی تهاجمی یا وحشتناک در مورد از دست دادن کنترل و آسیب رساندن به خود یا دیگران
 • افکار ناخواسته، از جمله پرخاشگری، یا موضوعات جنسی یا مذهبی
نمونه هایی از علائم و نشانه های وسواس عبارتند از:
 • ترس از آلوده شدن به وسیله لمس اشیایی که دیگران لمس کرده اند
 • شک دارید که در را قفل کرده اید یا اجاق گاز را خاموش کرده اید
 • استرس شدید زمانی که اشیاء منظم نیستند یا به سمت خاصی روبرو نیستند
 • تصاویری از رانندگی با ماشین خود در میان جمعیت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های وسواس کلیک کنید.
 • افکار در مورد فریاد زدن فحاشی یا رفتار نامناسب در جمع
 • تصاویر جنسی ناخوشایند
 قرص اعصاب برای وسواس فکری

قرص اعصاب برای وسواس فکری

اکثر داروهایی که به OCD یا همان وسواس جبری کمک می کنند به عنوان داروهای ضد افسردگی طبقه بندی می شوند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که افسردگی معمولاً ناشی از معلولیت تولید شده توسط وسواس فکری است و پزشکان می توانند وسواس و افسردگی را با همان دارو درمان کنند.
همچنین تعدادی از اختلالات وجود دارد که احتمالاً مربوط به OCD است مانند قمار اجباری و رفتارهای جنسی، تریکوتیلومانیا، اختلال سوء هاضمه بدن، اختلال پر خوری، ناخن جویدن و هزینه های اجباری. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد داروها و رفتارهای درمانی مورد بحث در این مقاله به برخی از این بیماران نیز کمک می کند اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است تا توصیه های محکم را ارائه دهد.
برخی از داروهای ضد افسردگی معمولاً هیچ تاثیری در علائم OCD ندارند. داروهایی مانند ایمیپرامین (توفرانیل) یا آمیتریپتیلین (الویل) که داروهای ضد افسردگی خوبی هستند فقط به ندرت علائم وسواس فکری را بهبود می بخشند.
پنج دارو وجود دارد که نشان داده شده است که در بسیار خوب دو سو کور (هم پزشک و هم بیمار از اینکه بیمار از دارو یا دارونما [قرص قند بی اثر] دریافت می کند) مفید است (تقریباً نیمی از بیماران دارویی دریافت می کنند و مطالعات نیمی از دارونما یا قرص غیرفعال).
این یک روش بسیار مناسب برای ارزیابی داروها است زیرا می توان پیشرفت ها را به روشی بی طرفانه ارزیابی کرد و اثربخشی دارویی را می توان به طور دقیق تعیین کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری وسواس کلیک کنید.
پنج داروی که نشان داده شده در چنین مطالعاتی مؤثر است عبارتند از: فلوووکسامین،  فلوکستین، سرترالین، پاروکستین و کلومپرامین. تعداد کمی از بیماران گزارش کرده اند که ونلافاکسین نیز ممکن است تا حدودی مؤثر باشد، اما آزمایشات کنترل شده در مقیاس بزرگ فاقد آن است.

1-مکانیسم اثر قرص اعصاب برای وسواس فکری

هنوز مشخص نیست که چرا این داروهای خاص به OCD کمک می کنند در حالی که داروهای مشابه اینگونه نیستند. هر یک در مغز در قسمتی که مسئول ترشح هورمونی به نام سروتونین است تأثیرات قدرتمندی بر یک انتقال دهنده عصبی خاص یا پیام رسان شیمیایی دارد.
به نظر می رسد که اثرات قدرتمند بر سروتونین مغزبرای مدیریت وسواس فکری لازم است. سروتونین یکی از چندین ماده شیمیایی انتقال دهنده عصبی است که سلول های عصبی در مغز در برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند.
بر خلاف برخی از انتقال دهنده های عصبی دیگر گیرنده های آن در چند منطقه خاص از مغز بومی سازی نمی شوند. از این رو جذب و آزادی آن بیشتر زندگی ذهنی افراد از جمله وسواس فکری و علائم افسردگی را تحت تأثیر قرار می دهد.

2-دوز مناسب قرص اعصاب برای وسواس فکری

به عنوان یک قاعده کلی  به نظر می رسد که برای اکثر افراد دوزهای بالای این داروها برای به دست آوردن اثرات ضد شغلی لازم است.
مطالعات انجام شده تا به امروز ن

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*