ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تکنیک ان ال پی | درمان افسردگی، فوبیا، استرس و اضطراب با NLP

تکنیک ان ال پی یا برنامه ریزی عصبی-زبانی یک رویکرد روانشناختی است که شامل تجزیه و تحلیل استراتژی های مورد استفاده توسط افراد موفق و به کارگیری آنها برای رسیدن به یک هدف شخصی است. افکار، زبان و الگوهای رفتاری که از طریق تجربه آموخته شده اند را به نتایج خاص مرتبط می کند. طرفداران NLP فرض می کنند که تمام اعمال انسان مثبت است. بنابراین، اگر یک طرح شکست بخورد یا غیرمنتظره اتفاق بیفتد، این تجربه نه خوب است و نه بد - به سادگی اطلاعات مفیدتری را ارائه می دهد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

تکنیک ان ال پی و تاریخچه آن

تکنیک ان ال پی یا برنامه ریزی عصبی_زیانی  این یک روش رفتاری است که از قدرت چارچوب بندی مجدد برای کمک به افراد برای غلبه بر باورهای محدود کننده خود استفاده می کند. یک مربی ان ال پی می تواند به شما کمک کند تا با این تکنیک ها شروع کنید و پیشرفتی در زندگی خود ایجاد کنید. برنامه نویسی عصبی-زبانی در دهه 1970 در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز توسعه یافت. بنیانگذاران اصلی آن جان گریندر، زبان شناس، و ریچارد بندلر، دانشمند اطلاعات و ریاضیدان هستند. جودیت دلوزیر و لزلی کامرون-بندلر نیز مانند دیوید گوردون و رابرت دیلتز نقش مهمی در این زمینه داشتند. برای آشنایی با روانشناسان معروف ایران و جهان کلیک کنید.

1-اولین کتاب علمی درباره تکنیک ان ال پی

اولین کتاب گریندر و بندلر در مورد NLP، ساختار سحر و جادو کتابی در مورد زبان درمان، در سال 1975 منتشر شد. در این نشریه، آنها تلاش کردند تا الگوهای خاصی از ارتباط را برجسته کنند که ارتباط گران را از دیگران متمایز می کند. بیشتر کتاب بر اساس آثار ویرجینیا ساتیر، فریتز پرلز و میلتون اریکسون است. همچنین تکنیک‌ها و نظریه‌های دیگر متخصصان و محققان مشهور سلامت روان مانند نوام چامسکی، گریگوری بیتسون، کارلوس کاستاندا و آلفرد کورزیبسکی را ادغام کرد. نتیجه کار گریندر و بندلر توسعه متا مدل NLP بود، تکنیکی که آنها معتقد بودند می تواند الگوهای زبانی را که منعکس کننده فرآیندهای شناختی اساسی است، شناسایی کند.

2-موارد استفاده از تکنیک ان ال پی

از آنجایی که تکنیک های ان ال پی بر ایجاد تغییرات رفتاری تمرکز دارند، می توان از آنها برای اهداف مختلف استفاده کرد. متخصصان سلامت روان از ان ال پی به تنهایی یا با انواع دیگر درمان، مانند گفتگو درمانی یا روانکاوی، برای کمک به درمان افسردگی و اضطراب استفاده می کنند. می توان از آن به ویژه برای درمان فوبیا و همچنین سایر عبارات اضطراب مانند حملات پانیک. درمانگر کار خواهد کرد تا مشکل فرد را آشکار کند، الگوهای غیرمولد که باعث می شود احساس کنیم گیر کرده ایم، و سپس نقشه جدیدی می نویسد که جایگزین آن ها با عادات توانمند و استراتژی های موثر شود. برنامه‌ریزی عصبی-زبانی همچنین می‌تواند برای کسانی مفید باشد که مشکل سلامت روان جدی ندارند، اما به رشد شخصی علاقه‌مند هستند - یک نیاز قدرتمند انسانی که می‌تواند به زندگی ما برآورده شود. تکنیک های NLP به ویژه برای ایجاد مهارت هایی مانند سخنرانی عمومی، فروش و مذاکره، تیم سازی و رهبری مفید هستند.
تکنیک ان ال پی

3-نگرانی ها و محدودیت های برنامه ریزی عصبی-زبانی

به دلیل ماهیت التقاطی آن، تعریف برنامه ریزی عصبی-زبانی به عنوان یک روش روان درمانی دشوار است. مهم‌ترین محدودیت برنامه‌ریزی عصبی-زبانی احتمالاً فقدان شواهد تجربی برای حمایت از بسیاری از ادعاهای اصلی مطرح شده توسط طرفداران است.در حالی که شواهد متعدد این رویکرد را ستایش می‌کنند. تاکنون مطالعات علمی کمی وجود داشته است که شواهد محکم و بی‌طرفانه‌ای ارائه کرده است که نشان می‌دهد این روش درمان مؤثری برای مشکلات سلامت روان است. ریچارد بندلر، بنیانگذار این تکنیک، اغلب مخالفت خود را با آزمایش علمی ان ال پی ابراز کرده است.علاوه بر این، فقدان مقررات در آموزش و صدور گواهینامه منجر به این شده است که بسیاری از افراد علیرغم نداشتن تجربه معتبر یا سابقه ای در زمینه سلامت روان، به پزشکان NLP تبدیل شوند.  

برنامه ریزی عصبی-زبانی چگونه کار می کند

مدل سازی، کنش و ارتباط موثر عناصر کلیدی برنامه ریزی عصبی-زبانی هستند. اعتقاد بر این است که اگر فردی بتواند بفهمد که شخص دیگری چگونه یک کار را انجام می دهد، ممکن است این فرآیند کپی شده و به دیگران منتقل شود تا آنها نیز بتوانند آن کار را انجام دهند. طرفداران برنامه نویسی عصبی-زبانی پیشنهاد می کنند که هر کس یک نقشه شخصی از واقعیت دارد. کسانی که NLP را تمرین می کنند، دیدگاه های خود و سایر دیدگاه ها را تجزیه و تحلیل می کنند تا یک نمای کلی سیستماتیک از یک موقعیت ایجاد کنند. با درک طیف وسیعی از دیدگاه ها، کاربر ان ال پی اطلاعاتی را به دست می آورد. طرفداران این مکتب فکری معتقدند که حواس برای پردازش اطلاعات موجود حیاتی هستند و بدن و ذهن بر یکدیگر تأثیر می گذارند.

سطوح منطقی تغییر

برنامه ریزی عصبی-زبانی یک رویکرد تجربی است. بنابراین، اگر فردی بخواهد عملی را بفهمد، باید همان عمل را انجام دهد تا از تجربه آن درس بگیرد.پزشکان NLP بر این باورند که سلسله طبیعی مراحل یادگیری، ارتباط و تغییر وجود دارد. شش سطح منطقی تغییر عبارتند از:
  • هدف و معنویت : این می تواند درگیر شدن در چیزی بزرگتر از خود باشد، مانند دین، اخلاق، یا سیستم دیگری. این بالاترین سطح تغییر است.
  • هویت: هویت فردی است که شما خود را به آن می‌پندارید و شامل مسئولیت‌ها و نقش‌هایی است که در زندگی بازی می‌کنید.
  • باورها و ارزش ها: اینها سیستم اعتقادی شخصی شما و مسائلی هستند که برای شما مهم هستند.
  • قابلیت ها و مهارت ها: اینها توانایی های شما و کارهایی هستند که می توانید انجام دهید.
  • رفتارها: رفتارها اعمال خاصی هستند که شما انجام می دهید. تغییر رفتار جزء سطوح بالا است.
  • محیط: محیط شما زمینه یا محیط شماست، از جمله سایر افراد اطراف شما. این پایین ترین سطح تغییر زندگی است.
هدف هر سطح منطقی سازماندهی و هدایت اطلاعات زیر آن است. در نتیجه، ایجاد تغییر در سطح پایین تر ممکن است باعث تغییرات در سطح بالاتر شود. با این حال، بر اساس تئوری NLP، ایجاد تغییر در سطوح بالاتر منجر به تغییرات در سطوح پایین تر نیز می شود.  

اهداف درمانی تکنیک ان ال پی

درمانگران با تکنیک ان ال پی با افراد کار می کنند تا الگوهای تفکر و رفتار، وضعیت عاطفی و آرزوهای آنها را درک کنند. با بررسی نقشه یک فرد، درمانگر می تواند به او کمک کند تا مهارت هایی را که به بهترین وجه به آنها کمک می کند پیدا کرده و تقویت کند و به آنها در ایجاد استراتژی های جدید برای جایگزینی راهبردهای غیرمولد کمک کند. این فرآیند می تواند به افراد در درمان کمک کند تا به اهداف درمانی برسند. حامیان تکنیک ان ال پیادعا می کنند که این رویکرد نتایج سریع و ماندگاری ایجاد می کند و درک الگوهای شناختی و رفتاری را بهبود می بخشد. تکنیک ان ال پی همچنین به دنبال ایجاد ارتباط موثر بین خودآگاه و ناخودآگاه فرآیندهای ذهنی خلاقیت و مهارت های حل مسئله را افزایش دهند. برخی از طرفداران تکنیک ان ال پی رویکرد درمان شناختی رفتاری (CBT) را مقایسه می‌کنند، اما معتقدند تغییرات مثبت ممکن است با تکنیک ان ال پی در زمان کمتری ایجاد شود. از زمان ایجاد آن، برنامه ریزی عصبی-زبانی برای درمان طیف گسترده ای از مسائل استفاده شده است. این شامل:  

چند تکنیک برتر ان ال پی

یک مرور سیستماتیک از تأثیر این تکنیک بر سلامت توسط محققان در سال 2012 انجام شد. در این بررسی، ده مطالعه با موضوعاتی از جمله سوء مصرف مواد مخدر، اضطراب، مدیریت وزن، تهوع صبحگاهی و کلاستروفوبیا مورد ارزیابی قرار گرفتند. محققان به این نتیجه رسیدند که در حالی که شواهد قوی مبنی بر بی اثر بودن ان ال پی وجود نداشت، شواهد کمی وجود داشت که نشان دهد مداخلات ان ال پی سلامت را بهبود می بخشد. روش ان ال پی تکنیک های مختلفی دارد که برخی از مهمترین آن ها در ادامه بیان می شود.

1.آموزش تصویرسازی

تصویرسازی گاهی اوقات تمرین ذهنی نامیده می شود، یکی از تکنیک های کلاسیک برنامه ریزی عصبی-زبانی مبتنی بر تجسم است. این یک تمرین عالی برای مبتدیان است زیرا ساده و خطی است. نکته کلیدی این است که یک صحنه بسیار دقیق از انجام موفقیت آمیز یک عمل از خودتان بسازید - چه آن عمل، میخ زدن یک سخنرانی باشد یا کامل کردن توپ گلف شما. خود را تصور کنید زبان بدنی مطمئن، مصمم، راحت. اعتماد به نفسی که از خود تراوش می کنید و انرژی اطرافتان را احساس کنید. تا جایی که ممکن است با جزئیات صحبت کنید. تکنیک‌های NLP مانند این برای ایجاد اطمینان مطلق در خود و توانایی‌هایتان ضروری هستند.

2. تکنیک ان ال پی سویچ

وقتی برای تکنیک‌های پیشرفته‌تر این روش از سویچ استفاده کنید. ابتدا یک تصویر واضح از چیزی که نمی خواهید در ذهن خود ایجاد کنید. آن را بزرگ و روشن کنید. سپس یک تصویر واضح از چیزی که می خواهید آن را جایگزین کنید، ایجاد کنید و آن را کوچک و کسل کننده کنید. حالا آنها را برعکس کنید. تصویر چیزی را که می خواهید در پیش زمینه بیاورید و آن را روشن تر و روشن تر کنید. موسیقی و حرکت پیروزمندانه را اضافه کنید. تصویری را که نمی‌خواهید به پس‌زمینه بیندازید و آن را خاکستری و بی‌رنگ کنید. این حرکت را سه تا پنج بار تکرار کنید. شما مغز خود را برای تقویت نکات مثبت و تضعیف نکات منفی آموزش خواهید داد. برای درک بهتر با مشاوره تلفنی فردی مشورت کنید.

3.تکنیک ان ال پی |  مدل سازی

مدلینگ یکی از تکنیک های آموزش ان ال پی است که بیشترین توجه را از سوی کارآفرینان، ورزشکاران و غیره موفق به خود جلب کرده است. این بر اساس قانون جذب است - این ایده که همانطور که تونی می گوید، "هر چیزی که به طور مداوم به آن فکر می کنید و روی آن تمرکز می کنید، به سمت آن حرکت می کنید." برای ارتقای زندگی خود، باید اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که به موفقیت مورد نظر شما دست یافته اند و بر الگوسازی رفتارهای آنها تمرکز کنید. می توانید یک مربی پیدا کنید ، به یک گروه مغز متفکر یا از رئیس یا مدیری که مورد تحسین خود هستید الگو بگیرید. هرچه الگوهای بیشتری داشته باشید، بیشتر می توانید از این تکنیک NLP استفاده کنید. مثلا برای موفقیت روش زندگی افراد موفق را الگو قرار دهید.

4. آینه کاری

طبق قانون 7-38-55، فقط 7 درصد از پیام شما از طریق کلمات منتقل می شود. لحن صدای شما 38 درصد نقش دارد، اما زبان بدن شما 55 درصد پیام شما را منتقل می کند. آینه کاری یک تکنیک ان ال پی است که از زبان بدن برای ایجاد ارتباط فوری و ایجاد رابطه با هر کسی استفاده می کند. وقتی با کسی صحبت می‌کنید، زبان بدن خود را به زبان او منعکس کنید. اگر انرژی بالایی دارند، با آن سطح انرژی مطابقت داشته باشید. اگر زبان بدن آنها آرام است، آن را منعکس کنید. حتی می توانید کلماتی را که انتخاب می کنید برای مطابقت با واژگان آنها تغییر دهید. شخص دیگر به طور خودکار شما را قابل اعتمادتر خواهد یافت - زیرا شما دقیقاً مانند آنها هستید.
nlp

5. تجسم

روش تجسم خلاق نسخه قدرتمندتری از جملات تاکیدی است که یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های برنامه‌نویسی عصبی-زبانی است . تصدیق عبارتی است که در مورد عقاید و اهداف خود با خود تکرار می کنید. تجسم آن را یک گام فراتر می برد و فیزیولوژی و کلمات شما را تغییر می دهد تا حالتی از اعتماد به نفس کامل ایجاد کند. خود را در اوج قرار با تجسم آنچه می گویید با تمام شدتی که می توانید، تونی رابینز از 17 سالگی شروع به استفاده از تجسم کرد - و هنوز هم در پشت صحنه از آنها استفاده می کند. تکنیک‌های NLP مانند تجسم، روشی مؤثر برای برنامه‌ریزی مجدد ذهن و ایجاد باورهای توانمند هستند.  

سخن آخر

اینها تنها تعدادی از تکنیک هایی هستند که ممکن است در برنامه ریزی عصبی-زبانی و مربیگری جلسات برنامه‌ریزی عصبی-زبانی نیز با مجموعه‌ای از پیش‌فرض‌ها شروع می‌شود که مکمل مربیگری نتایج هستند، به‌ویژه این باور که معنایی که ما به تجربیات خود می‌دهیم همه چیز است. این رویکرد را اتخاذ می کند که "شکست بازخورد است" و اگر ما درس را پیدا کنیم و دوباره بلند شویم، شکست ارزش آن را دارد. بیشتر از همه، برنامه‌ریزی عصبی-زبانی به یک ذهنیت رشد اعتقاد دارد. ما می‌توانیم زندگی خود را تغییر دهیم. ما می توانیم انجام دهیم، داشته باشیم و دقیقا همان چیزی باشیم که آرزو داریم. برای آگاهی بیشتر درباره تکنیک ان ال پی از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*