ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خودارضایی وسواسی بلایی که زندگی را مختل می کند

خودارضایی وسواسی به رفتاری اشاره دارد که فرد دیگر توان مقابله با رفتار خودارضایی خود را ندارد و به گونه ای وابسته و معتاد به این کار شده است. اختلال خودارضایی وسواسی دلایل متعددی دارد که یکی از شایع ترین آن ها گسترش پورنوگرافی است. خودارضایی پیامدهای ناگواری برای سلامت جسمی و روانی فرد دارد که در این مقاله بیان خواهد شد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

خودارضایی چیست؟

اختلال خودارضایی زمانی است که فرد دستگاه تناسلی خود را برای لذت جنسی تحریک می کند که ممکن است منجر به ارگاسم شود یا نباشد. خودارضایی در میان مردان و زنان در هر سنی رایج است و نقش منبع مطمئنی در رشد جنسی سالم دارد.تحقیقات نشان داده است که حدود 74 درصد از مردان و 48 درصد از زنان، خودارضایی می کنند.

در میان افراد مسن، تقریباً 63 درصد از مردان و 32 درصد از زنان بین 57 تا 64 سال خودارضایی می کنند.افراد به دلایل زیادی خودارضایی می کنند. اینها شامل لذت، لذت، سرگرمی و رهایی از تنش است. برخی از افراد به تنهایی خودارضایی می کنند، در حالی که برخی دیگر با شریک زندگی خودارضایی می کنند.این مقاله به عوارض جانبی احتمالی خودارضایی وسواسی می پردازد. همچنین برخی از مزایای سلامتی خودارضایی را مشخص می کند. برای آشنایی با علت خودارضایی در سنین مختلف کلیک کنید.

اعتیاد به خودارضایی

اعتیاد به خودارضایی زمانی اتفاق می‌افتد که فردی دیگر نتواند میل خود به خودارضایی را سرکوب کند و در نتیجه به طور اجباری در این رفتار شرکت کند. استفاده از اصطلاح "اعتیاد به خودارضایی" بحث برانگیز است، زیرا تحقیقات کافی وجود ندارد که بتواند آن را به عنوان یک بیماری قابل تشخیص مستقل تایید کند. متأسفانه تحقیقات به دلیل انگ اجتماعی و شرم شخصی محدود است اما به هر دلیل خودارضایی مردان و پسران بیشتر مشاهده می شود.

اگرچه خودارضایی یک عمل سالم در حد اعتدال است، خودارضایی بیش از حد ممکن است عواقب منفی زیادی به همراه داشته باشد. در هر صورت، سالم یا ناسالم، اغلب به دلیل شرم خانوادگی، اجتماعی یا مذهبی مرتبط با خودارضایی، موضوعی نسبتاً تابو در نظر گرفته می شود. یک نظرسنجی بزرگ نشان داد که 78 درصد از بزرگسالان خودارضایی می کنند.  صرف نظر از این، این ننگ منجر به تجربه پیام های درونی شرم و گناه در اطراف خودارضایی شده است.

 خودارضایی

خودارضایی وسواسی

از بین انواع رفتارهای جنسی، خودارضایی اجباری، با یا بدون پورنوگرافی، مخفیانه ترین و منزوی ترین و همچنین رایج ترین (هم در مردان و هم در زنان) است. از آنجایی که بسیاری از افراد خودتحریکی جنسی را شرم‌آور، کثیف یا گناه‌آلود می‌دانند، کسانی که به طور اجباری درگیر این عمل می‌شوند، بعید است که آن را با دیگران، حتی یک درمانگر، مطرح کنند.

اگر و زمانی که یک خودارضایی اجباری به دنبال کمک باشد، بعید است که او این کار را به خاطر رفتار جنسی خود انجام دهد. در عوض، آن فرد به احتمال زیاد اضطراب، افسردگی، احساس تنهایی، گوشه گیری و انزوا، و ناتوانی (یا عدم تمایل) در ایجاد روابط صمیمی با افراد دیگر را گزارش می کند.

برخی از افرادی که به طور اجباری خودارضایی می کنند این کار را به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود انجام می دهند. اینها افرادی هستند که صبح، ظهر و شب خودارضایی می‌کنند، تقریباً مانند ساعت زمانی که از خواب بیدار می‌شوند، قبل از رفتن به رختخواب، زمانی که در مکانی خاص هستند، زمانی که اتفاقی می‌افتد، یا زمانی که تجربه خاصی (معمولاً ناراحت‌کننده) دارند. احساس.

افراد دیگر به خودارضایی وابسته  هستند، خود را برای ساعت ها یا حتی روزها در یک زمان از دست می دهند، گاهی اوقات حتی پس از آسیب جسمی به اندام تناسلی خود به خودارضایی ادامه می دهند. خودارضایی افراطی گهگاه با مصرف غیرقانونی مواد مخدر، معمولاً محرک هایی مانند کوکائین یا کریستال مت، همراه است.

علائم خودارضایی وسواسی

خودارضایی زمانی به عنوان یک مشکل در نظر گرفته می شود که شروع به بازتاب سایر انواع اعتیاد رفتاری کند. علائم مشکل خودارضایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خودارضایی زمان و انرژی زیادی از شما می گیرد
 • خانه، محل کار یا زندگی شخصی شما به دلیل خودارضایی رنج می برد
 • ممکن است دیر به جلسات بروید، رویدادها را لغو کنید یا قرارهای اجتماعی را زودتر ترک کنید تا خودارضایی کنید
 • شما در مکان های عمومی یا مکان های ناراحت کننده خودارضایی می کنید زیرا نمی توانید برای رسیدن به خانه صبر کنید
 • شما خودارضایی می کنید حتی زمانی که برانگیخته، جنسی یا "شاخ" نیستید.
 • هنگامی که احساسات ناخوشایند را احساس می کنید - مانند عصبانیت، اضطراب، استرس یا غم و اندوه - پاسخ اصلی شما این است که برای راحتی خود خودارضایی کنید.
 • بعد از خودارضایی احساس گناه، پریشانی یا ناراحتی می کنید
 • شما خودارضایی می کنید حتی اگر نخواهید
 • برای شما دشوار است که به خودارضایی فکر نکنید
 • هنگامی که خودارضایی نمی کنید، علائم ولع یا ترک را تجربه می کنید

توجه داشته باشید که آنچه "خودارضایی عادی" در نظر گرفته می شود در افراد مختلف متفاوت است و خودارضایی روزانه به خودی خود نشان دهنده مشکل نیست.

پیامدهای خودارضایی وسواسی

خودارضایی یک رفتار طبیعی است و در حد اعتدال حتی می تواند اثرات مثبتی بر سلامت روحی و جسمی داشته باشد. با این حال، افراط در آن می تواند برای شما مضر باشد. عوارض جانبی خودارضایی بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عزت نفس پایین
 • رضایت جنسی پایین با شریک زندگی
 • سایر مکانیسم های مقابله ای سالم را مهار می کند
 • در ارتباطات بین فردی تداخل ایجاد می کند
 • صمیمیت زناشویی و جنسی وجود نداشته یا به طور قابل توجهی کاهش یافته است
 • انزوای اجتماعی، تنهایی
 • افسردگی و اضطراب
 • مشکلات رابطه
 • ساعت‌ها، گاهی اوقات روزها به خاطر فانتزی‌های جنسی، استفاده از پورن و خودارضایی از دست می‌رود
 • آسیب جسمی به اندام تناسلی
 • مصرف مواد مخدر یا عود اعتیاد به مواد مخدر همراه با خودارضایی
 • اختلال عملکرد جنسی، مانند اختلال نعوظ یا تاخیر در انزال

هیچ جایگزینی برای کار با یک درمانگر مجاز برای کاهش علائم اعتیاد رفتاری و رفع علل ریشه ای وجود ندارد. با این حال، در حالی که درمان آنلاین محرمانه، راحت و مقرون به صرفه است، برخی از افراد آماده کار با یک درمانگر نیستند. اگر استفاده از پورنوگرافی و خودارضایی زندگی و رفاه شما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما شما آماده کار با یک درمانگر نیستید، با هم توقف کنید. خودارضایی‌های افراطی می‌توانند روزهای متوالی خود را در خانه یا اتاق متل خود حبس کنند و تمام حس زمان و زندگی در دنیای واقعی را از دست بدهند.

تاثیر گسترش پورن در خودارضایی وسواسی

اخیراً، هم خودارضایی‌های اجباری مرد و زن تحت تأثیر رونق اتصال فناوری و مجموعه به ظاهر بی‌پایان محرک‌های جنسی و عاشقانه قرار گرفته‌اند. با افزایش دسترسی آنلاین، مقرون به صرفه بودن و ناشناس بودن، تعداد افرادی که به طور اجباری به مطالب آنلاین خودارضایی می کنند نیز افزایش یافته است. برای آشنایی با روش های ترک خودارضایی کلیک کنید.

مردان معمولاً با عکس‌های برهنه‌ی عینی، پخش ویدیو، انیمه‌های هاردکور و غیره روشن می‌شوند. زنان بیشتر توسط عاشقانه‌ها برانگیخته می‌شوند یا حداقل پتانسیل عاشقانه‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی و سایت‌های دوستیابی، در اتاق‌های گفتگو و رمان‌های وابسته به عشق شهوانی یافت می‌شوند، بیشتر می‌شوند.

در رابطه با اعتیاد به خودارضایی رایانه‌ها، لپ‌تاپ‌ها، کتاب‌خوان‌های الکترونیکی، تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های قابل دسترسی به اینترنت به نظر نمی‌رسد که ما نمی‌توانیم بدون اینکه مسیری امن و آسان برای برانگیختن فانتزی‌های جنسی و عاشقانه به‌شدت ایجاد کنیم، زندگی می‌کنیم، این مسئله از قبل موجود را تشدید می‌کند.

 

اهمیت درمان خودارضایی وسواسی

درمان و بهبودی برای خودارضایی اجباری نیز می تواند یک موضوع متنوع و پیچیده باشد. معمولاً، اولین پیشنهاد پس از درمان درمانی، قرارداد تجرد است، که شامل یک دوره تجویز شده از عدم فعالیت جنسی با خود یا دیگران، هرگونه پورنوگرافی، اتاق های گفتگو، امور و غیره است. هدف اولیه دوره تجرد، اجازه دادن به ترس است. اضطراب، درد و شرم از این که مشتری تلاش کرده است از فرصتی که برای ظهور پیدا کرده است فرار کند. در این مکان آگاهی عاطفی است که مشتری اغلب برای اولین بار می تواند شروع به نگاه اجمالی به مسائل بی شماری کند که به دنبال فرار از آن بوده اند و فانتزی تشریفاتی که اغلب درگیر آن بوده اند. همچنین مطالعه مقاله اعتیاد جنسی در این رابطه پیشنهاد می شود.

در طول این دوره تجرد، پزشک این فرصت را دارد که تاریخچه جنسی مفصل، تاریخچه مفصلی از خانواده را به دست آورد و فرآیند مقدس درک چگونگی اجتماعی شدن مراجع را در رابطه با رفتارهای اجباری جنسی و همچنین روند آسیب رساندن به خود آغاز کند.

در برخی موارد، خودارضایی می تواند به احساسات منفی منجر شود یا در جنبه های خاصی از زندگی فرد تداخل ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر شخصی تعامل خود را با دیگران محدود می کند یا برای خودارضایی کار را از دست می دهد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که چگونه خودارضایی را متوقف کند.اگرچه غیر معمول است، اما خودارضایی مکرر می تواند باعث تحریک پوست و تورم اندام تناسلی مردان شود.در این صورت، ممکن است برای کاهش علائم، لازم باشد خودارضایی را متوقف کنید.

 خودارضایی وسواسی

روش های درمان خودارضایی وسواسی

اگر خودارضایی در حال تبدیل شدن به یک مشکل است، استراتژی ها و تکنیک هایی وجود دارد که به فرد کمک می کند تا آن را متوقف کند. ترکیبی از تکنیک ها ممکن است مفید باشد، از جمله موارد زیر:

1. از پورنوگرافی خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض پورنوگرافی ممکن است میل به خودارضایی را تحریک کند.افرادی که می خواهند خودارضایی را متوقف کنند باید از فیلم ها، تصاویر و وب سایت های پورنوگرافیک خودداری کنند. اگر فردی بتواند بین خود و پورنوگرافی مانعی ایجاد کند، می تواند به ترک عادت کمک کند.اکنون دسترسی به پورنوگرافی تنها در چند ثانیه بسیار آسان است. با این حال، افراد می‌توانند با استفاده از فیلترهایی روی دستگاه‌های الکترونیکی که انواع خاصی از محتوا را مسدود می‌کنند، مانند مطالب مستهجن، سعی کنند دسترسی خود را به پورنوگرافی محدود کنند.برای آشنایی با تاثیرات مخرب پورنوگرافی بر کودکان و نوجوانان کلیک کنید.

اگرچه یک فرد می‌تواند اینگونه وب‌سایت‌ها را رفع انسداد کند، اما وقت گذاشتن برای انجام این کار می‌تواند به آن‌ها فرصت دهد تا کنترل تکانه‌های خود را دوباره به دست بگیرند و اجازه دهند این تمایل از بین برود.

2. فعال بمانید

یافتن راه هایی برای اشغال وقت خود که تمایلی به خودارضایی ایجاد نمی کند، می تواند برای فرد مفید باشد.یافتن راه های خروج انرژی می تواند جایگزین زمان صرف شده برای خودارضایی شود. افراد می توانند سرگرمی جدید یا یادگیری یک مهارت جدید مانند یادگیری یک ساز موسیقی یا امتحان کردن یک ورزش جدید را در طول مدت زمان ترک خودارضایی در نظر بگیرند.توسعه اهداف جدید می تواند به فرد کمک کند تا انرژی خود را دوباره متمرکز کند و در چیزهای دیگر هیجان و رضایت پیدا کند.همچنین تعیین اینکه چه زمانی میل به خودارضایی بیشتر است و برنامه ریزی فعالیت های دیگر برای آن زمان ممکن است مفید باشد.

3. به دنبال کمک حرفه ای باشید

هنگامی که خودارضایی بر زندگی فرد تأثیر منفی می گذارد، ممکن است کمک گرفتن از یک متخصص بهداشت روان که در زمینه جنسیت انسانی متخصص است، مفید باشد.این امکان وجود دارد که مسائل اضافی، مانند اختلال وسواس فکری عملی، مشکل اساسی باشد. صحبت با یک درمانگر یا روانشناس برای مقابله با احساسات منفی و یادگیری راهبردهای اصلاح رفتار برای توقف خودارضایی مفید است.

4. کاهش تنهایی

برخی از افراد ممکن است خودارضایی کنند زیرا احساس تنهایی می کنند یا چیز دیگری برای پر کردن وقت خود ندارند.صرف زمان کمتر به تنهایی فرصت های خودارضایی را کاهش می دهد. گذراندن وقت با دیگران نه تنها فرد را مشغول می کند، بلکه ممکن است تمرکز او را نیز تغییر دهد.راه های مختلفی برای کاهش تنهایی وجود دارد. افراد می توانند با دوستان یا خانواده ملاقات کنند، در کلاس شرکت کنند یا به یک باشگاه ورزشی بپیوندند تا با برقراری ارتباط با دیگران بتواند شرایط بهتری برای ترک فراهم کند. برای آشنایی با علل خودارضایی به لحاظ علمی کلیک کنید.

5. ورزش کنید

ورزش روشی موثر برای کاهش تنش و تمرکز مثبت انرژی است.فعالیت‌هایی مانند دویدن، شنا و وزنه‌برداری می‌توانند بدن را تقویت کرده و اندورفین را آزاد کنند که باعث ایجاد احساس خوب می‌شود.احساس شادی و آرامش بیشتر ممکن است میل به خودارضایی مکرر را کاهش دهد.

6.یک گروه پشتیبانی پیدا کنید

پیوستن به یک گروه حمایتی می تواند به کاهش احساس گناه و شرم مرتبط با خودارضایی اجباری کمک کند.زمانی که خودارضایی اجباری است، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است به دلیل:

 • شرایط سلامت روان درمان نشده
 • مسائل رابطه
 • دیدگاه های محدود کننده در مورد تمایلات جنسی
 • ارتباط جنسی ضعیف یا مهارت های حل تعارض
 • تفاوت های فرهنگی در بیان جنسی
 • تعارضات فرهنگی و مذهبی

با این حال، حمایت از گروهی از افراد مورد اعتماد ممکن است برای برخی افراد برای رفع این عادت مفید باشد. یافتن یک گروه حمایتی می‌تواند فضای مورد نیاز برای ابراز نگرانی‌ها و توسعه راهبردهای مقابله‌ای مثبت را در اختیار آن‌ها قرار دهد. وقتی فردی آشکارا در مورد چالش هایی که با آن مواجه است صحبت می کند، دیگران می توانند به او کمک کنند تا احساس اعتبار کند. این می تواند هرگونه احساس گناه یا شرم مرتبط با خودارضایی اجباری را کاهش دهد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*