ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ذهن باز یعنی چه | چطور به فردی با ذهن باز تبدیل شویم؟

ذهن باز یعنی چه؟ باز بودن ذهن عموماً یک ویژگی مثبت در نظر گرفته می شود. یک توانایی لازم برای تفکر انتقادی و منطقی است. ذهن باز مستلزم پذیرش طیف وسیعی از ایده ها، استدلال ها و اطلاعات است این بدان معنا نیست که ذهن باز بودن لزوما آسان استذ. زمانی که چیزهای جدیدی را می آموزید که با باورهای موجود در تضاد است، باز بودن برای ایده ها و تجربیات جدید می تواند منجر به سردرگمی و ناهماهنگی شناختی شود اما توانایی تغییر و تجدید نظر در باورهای منسوخ یا نادرست بخش مهمی از یادگیری و رشد شخصی است. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

ذهن باز یعنی چه؟

از چند جنبه مختلف برای تعریف ذهن باز می توان استفاده کرد. در استفاده روزمره، اصطلاح "ذهن باز" اغلب به عنوان مترادف برای عدم تعصب یا مدارا به کار برده می شود. از دیدگاه روانشناختی، این اصطلاح برای توصیف میزان تمایل افراد برای در نظر گرفتن دیدگاه های دیگر یا آزمایش تجربیات جدید استفاده می شود. نگرش باز همچنین می‌تواند شامل پرسیدن سؤال و فعال بودن در مورد جستجوی اطلاعاتی باشد که باورهای شما را به چالش می‌کشد.

همچنین شامل این باور است که افراد دیگر باید آزادانه عقاید و استدلال‌های خود را بیان کنند، حتی اگر لزوماً با آن دیدگاه‌ها موافق نباشید. ذهن باز به پذیرا بودن از سایر ایده ها و تجربیات جدید اشاره دارد. از سوی دیگر، جزم اندیشی و تفکر متعصبانه مستلزم تفکر سخت‌تر و امتناع از در نظر گرفتن احتمالات دیگر است. در این رابطه مطالعه مقاله چگونه فکر خود را آزاد کنیم پیشنهاد می شود.

1-ذهن باز در مقابل ذهن بسته

نقطه مقابل آزاد اندیشی، دگم اندیشی یا جزمی بودن است. افرادی که ذهن بسته تری دارند معمولاً فقط مایلند دیدگاه های خود را در نظر بگیرند و پذیرای ایده های دیگر نیستند. حتی اگر خود را فردی با ذهنی نسبتا باز می شناسید، احتمالاً موضوعات خاصی وجود دارد که در مورد آن ها موضع سخت تری اتخاذ می کنید. برای مثال، تجربیاتی که به آن ها علاقه دارید یا مسائل اجتماعی. داشتن اعتقادات می تواند عالی باشد، اما باور قوی داشتن به چیزی ذهن باز را نفی نمی کند.

روشنفکر بودن یعنی توانایی در نظر گرفتن دیدگاه های دیگر و تلاش برای همدلی با افراد دیگر، حتی زمانی که با آن ها مخالف هستید. البته گشاده رویی محدودیت هایی دارد. این بدان معنا نیست که شما باید با هر ایدئولوژی همدردی کنید. اما تلاش برای درک عواملی که ممکن است منجر به این ایده‌ها شده باشد می‌تواند در یافتن راه‌هایی برای متقاعد کردن دیگران برای تغییر عقیده مفید باشد.

2-ذهن باز یعنی چه | ویژگی‌های افراد آزاداندیش

  • صاحبین ذهن باز کنجکاو هستند که نظرات دیگران را بشنوند
  • آن ها می‌توانند ایده‌های خود را به چالش بکشند. وقتی اشتباه می‌کنند عصبانی نمی‌شوند
  • مهارت همدلی بالایی با دیگران دارند
  • به آنچه که دیگران فکر می‌کنند می اندیشند
  • نسبت به دانش و تخصص خود متواضع هستند
  • آنها تمایل دارند حرف دیگران را با دقت گوش بدهند. معتقدند که دیگران حق دارند عقاید و افکار خود را به اشتراک بگذارند.

افرادی که کمتر ذهن بازی دارند، بازداری پنهان را تجربه می کنند. (عملکرد مغزی که ورودی های بینایی و شناختی خارجی را فیلتر می کند.) اما افراد بسیار باز، کمتر در معرض چنین بازداری شناختی قرار می گیرند. از آنجا که ادراک آن ها اجازه می دهد تا اطلاعات بیشتری به سیستم بینایی آن ها سرازیر شود، افراد بازتر تمایل دارند چیزهایی را ببینند که دیگران جلوی آن ها را می گیرند. محققان همچنین دریافتند که افراد با ذهن باز می توانند حالات عاطفی بسیار پیچیده ای را احساس کنند زیرا احساسات به ظاهر ناسازگار به طور همزمان به آگاهی آن ها نفوذ می کنند. برای آشنایی با عملکرد نیمکره های مغز کلیک کنید.

3-ادراک بصری و شناختی بیشتر

مطالعات نشان می‌دهد که افراد با ذهن باز کمتر مستعد ابتلا به «نقاط کور» روان‌شناختی هستند که به ان ها کمک می‌کند پیچیدگی جهان را جبران کرده و بهتر درک کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که این توصیف چیزی بیش از یک استعاره است. به این معنا که افراد باز به معنای واقعی کلمه چیزها را از نظر ادراک بصری اساسی متفاوت می‌بینند. کوری بدون توجه را در نظر بگیرید. غربالگری اطلاعات بصری فراتر از تمرکز شما. اگر تا به حال آنقدر درگیر یک چیز بوده اید که نتوانید چیز دیگری را درست در مقابل چشمان خود ببینید یعنی کوری شناختی را تجربه کرده اید. افراد بسیار باز کمتر مستعد نابینایی بدون توجه هستند آن ها تمایل دارند چیزهایی را ببینند که دیگران ناخوداگاه جلوی آن را می گیرند.

4-مجهز بودن به یک سیستم‌ پیش فرض وسیع و دوپامینی

سرنخ دیگر ارتباط بین باز بودن و فعالیت در "شبکه پیش فرض" است. یک سیستم عصبی که تجربیات مختلفی مانند سرگردانی ذهن، سفر ذهنی در زمان و تصور دیدگاه دیگران را شبیه سازی می کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این فرآیندهای عصبی زیربنای شناخت منعطف و فراگیر است که مشخصه افراد باز است یا خیر، مورد نیاز است. روانشناسی شخصیت به شکلی عمیق تر در باز بودن به تجربه کاوش می کنند.

علم اعصاب شخصیت یک حوزه پرمخاطب و نوپا است. برخی شواهد دال بر دوپامین، یک ماده شیمیایی عصبی است که در میان بسیاری از عملکردهای دیگر ارزش انگیزشی اطلاعات را نشان می دهد. این فرآیند ممکن است توضیح دهد که چرا به نظر می رسد افراد باز رادارهای حساس تری برای شناسایی و پردازش انواع مفاهیم، ​​ادراکات و کیفیت دارند.

 ذهن باز یعنی چه

عوامل تاثیرگذار بر شکل گیری ذهن باز

چند عامل وجود دارد که می تواند بر میزان باز یا بسته بودن ذهن یک فرد تأثیر بگذارد. در حالی که برخی از عواملی که در تعیین میزان ذهن باز شما نقش دارند ممکن است جز ویژگی های ذاتی باشند، برخی دیگر را می توان برای کمک به ایجاد یک ذهنیت بازتر پرورش داد. چرا که وابسته به محیط تربیتی فرد اعم از وضعیت فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی حاکم بر محیط زندگی او می باشد.

1-ویژگی شخصیتی گشودگی به تجربه

در مدل پنج عاملی شخصیت انسان، گشودگی به تجربه یکی از پنج بعد وسیعی است که شخصیت انسان را می‌سازد. این ویژگی شخصیتی، دارای بسیاری از ویژگی‌های مشابه و مشترک با ویژگی ذهن باز است. مانند تمایل به در نظر گرفتن تجربیات و ایده‌های جدید و شرکت در خودآزمایی با هدف نقد و بررسی افکار خود. آزمایش‌ها در روانشناسی شخصیت نشان می‌دهند که افراد دارای ذهن باز در واقع اطلاعات را به روش‌های مختلفی پردازش می‌کنند و به معنای واقعی کلمه دنیا را متفاوت از افراد عادی می بینند. افراد باز معمولاً از نظر فکری کنجکاو، خلاق و تخیلی هستند.

به هنر علاقه دارند و مصرف کنندگان حریص موسیقی، کتاب و سایر آثار فرهنگی هستند. آن  ها همچنین تمایل به لیبرالیسم سیاسی دارند. به گفته نظریه پردازان شخصیت، گشودگی نشان دهنده «وسعت، عمق و نفوذپذیری آگاهی» و تمایل به «کاوش شناختی» هم اطلاعات انتزاعی (ایده ها و استدلال ها) و هم اطلاعات حسی (مناظر و صداها) است. به عبارت دیگر، افراد باز با ادراکات، الگوها و دیدگاه‌های مختلفی درگیر می‌شوند که برای فضا ی رشد ذهن ایده ال هستند.

2-ذهن باز یعنی چه | تجربه و تخصص

تحقیقات نشان می‌دهد که مردم عموما انتظار دارند و یا گمان می کنند که کارشناسان در مورد حوزه تخصصی خود جزم‌ اندیشانه و متعصب تر رفتار کنند. وقتی افراد احساس می‌کنند در یک زمینه نسبت به سایر افراد آگاه‌تر یا ماهرتر هستند، احتمال کمتری دارد که ذهنی باز نسبت به مسایل داشته باشند. محققان دریافته‌اند که دادن بازخورد مثبت یا منفی کاذب به شرکت‌کنندگان در مورد عملکرد ان ها در یک فعالیت بخصوص، بر میزان جزم اندیشی آن ها در مورد در نظر گرفتن یک نظر سیاسی جایگزین تأثیر می‌گذارد.

3-ذهن باز یعنی چه | راحتی با ابهام

افراد هنگام مواجهه با عدم قطعیت، سطوح مختلفی از آرامش و خونسردی را نشان می دهند. ابهام بیش از حد باعث می شود افراد احساس ناراحتی و حتی اضطراب و نگرانی کنند. دگماتیسم گاهی اوقات در واقع تلاشی است برای ساده تر کردن مسایل با هدف درک آسان تر آن ها. با رد ایده‌های جایگزینی که ممکن است وضعیت موجود را به چالش بکشند، افراد می‌توانند عدم اطمینان و ریسک را به حداقل برسانند  یا درک و نگرانی خود از مواجهه با ریسک را کاهش بدهند.

تحقیقات قدیمی‌تر از این ایده حمایت می‌کند که نشان می‌دهد افرادی که ذهن بسته‌ای دارند کمتر می‌توانند ناسازگاری‌های شناختی را تحمل کنند. اما تحقیقات جدیدتر این ایده‌ها را به چالش می‌کشد و نشان می‌دهد که نیاز به ساختار مشخص لزوماً به معنای جزم اندیش بودن افراد نیست.

 

مزایای داشتن ذهن باز

داشتن ذهن بازتر به معنای بهره مندی از برخی مزایای مفید و قدرتمند است. ذهن باز به شما کمک می کند بینش معین و روشنی به دست بیاورید. به چالش کشیدن باورهای موجود شما و در نظر گرفتن ایده های جدید می تواند بینش تازه ای نسبت به جهان به شما بدهد و همچنین چیزهای جدیدی در مورد خود شما به شما بیاموزد.

1-کشف، یادگیری و رشد شخصی

باز بودن برای پذیرش و شنیدن ایده های دیگر می تواند شما را برای امتحان و کشف چیزهای جدید آماده و مشتاق کند. باز نگه داشتن ذهن می تواند به رشد شما به عنوان یک فرد کمک کند. شما چیزهای جدیدی در مورد جهان و افراد اطراف خود می آموزید و جهان بینی گسترده و عمیقی پیدا می کنید.

2-تقویت قوای ذهنی و افزایش خوش بینی

از نظر ذهنی قوی می شوید. باز ماندن در برابر ایده ها و تجربیات جدید می تواند به شما کمک کند تا فردی قوی تر و سرزنده تر باشید. تجارب و دانش شما همچنان بر روی یکدیگر ساخته می شود و نگرش سازنده تری پیدا می کنید. همچنین باز بودن ذهن به دلیل شکل گیری مسیرهای متنوع فکری احساس خوش بینی بیشتری نیز پیدا می کنید. یکی از مشکلات بسته ماندن ذهن این است که اغلب منجر به بروز احساسات ناخوشایند بیشتری می شود. باز بودن می تواند به ایجاد نگرش خوش بینانه تر نسبت به زندگی و آینده کمک کند.

3-آموختن مسایل جدید

زمانی که خود را مدام با همان ایده های قدیمی احاطه کرده و محدود می کنید، ادامه یادگیری دشوار می شود. فراتر رفتن از مرزها و ارتباط با افراد صاحب دیدگاه ها و تجربیات مختلف می تواند به شاداب نگه داشتن ذهن شما کمک کند. اگر نسبت به ایده‌ها و دیدگاه‌های دیگر باز نباشید، کشف همه عواملی که به بروز مشکلات منجر می شوند یا راه‌حل‌های مؤثر ارائه می‌کنند، دشوار است. در دنیایی که به طور فزاینده قطبی شده است، توانایی بیرون رفتن از حاشیه امن و راحت و در نظر گرفتن دیدگاه ها و ایده های دیگران بسیار مهم است.  برای آشنایی با تقویت انگیزه یادگیری کلیک کنید.

 

ذهن باز یعنی چه | روش های پرورش

چگونه ذهن باز را پرورش دهیم؟ یادگیری اینکه چگونه ذهن بازتری داشته باشید ممکن است، اما می تواند کمی چالش برانگیز باشد. از بسیاری جهات، ذهن انسان طوری طراحی شده است که مفاهیم را به عنوان یک کل ببیند. انسان ایده یا دسته‌ای از دانش را توسعه می‌دهد که روان‌شناس ژان پیاژه از آن به عنوان طرحواره یاد می‌کند. همانطور که با اطلاعات جدیدی روبرو می شوید، تمایل داریمد آن ها را در یکی از طرحواره های موجود خود در یک فرآیند ذهنی به نام همسان سازی طبقه بندی کنید. با این حال گاهی اوقات چیزهای جدیدی که یاد گرفته اید به طور کامل با آنچه قبلاً می دانسته اید مطابقت ندارند. در این رابطه مطالعه مقاله طرحواره درمانی پیشنهاد می شود.

1-ذهن باز یعنی چه | اجتناب از تعصب، قضاوت و سوگیری

برای ارزیابی مجدد خاطرات و تجربیات گذشته خود با توجه به آموخته های جدید باید بتوانید قضاوت های خود را کنار بگذارید و به شواهد موجود نگاهی جدی بیندازید و بپذیرید که اشتباه کرده اید. این فرآیند می تواند بسیار دشوار، گیج کننده و گاهی دردناک اما در عین حال تغییر دهنده و متحول کننده زندگی باشد. در عین حال که تلاش ذهنی زیادی می طلبد، می توانید مغز خود را طوری تربیت کنید که ذهن بازتری داشته باشد.

گرایش شناختی که به‌عنوان سوگیری تأیید شناخته می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین عوامل موثر در ایجاد ذهن بسته می باشد. غلبه بر این تمایل هم کار چندان آسانی نیست و می تواند کمی دشوار باشد. سوگیری تایید شامل توجه بیشتر به چیزهایی است که باورهای موجود شما را تایید می‌کنند، در حالی که همزمان شواهدی را که تفکر شما را به چالش می‌کشند، نادیده می‌گیرید. آگاهی از سوگیری های شناختی مانند تایید شاید یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با آن باشد. همانطور که با اطلاعات روبرو می شوید، لحظه ای را در نظر بگیرید که چگونه این سوگیری ممکن است بر ارزیابی شما از اطلاعات تأثیر بگذارد.

2- ذهن باز یعنی چه | بررسی استدلال های ذهنی خود

اگر به نظر می رسد که به راحتی چیزی را می پذیرید زیرا از استدلال های موجود شما پشتیبانی می کند، چند لحظه وقت بگذارید و برخی از استدلال هایی را که ممکن است ایده های شما را به چالش بکشد بررسی کنید. یافتن هر راهی برای غلبه بر تعصب تأیید می‌تواند شیوه ای عالی برای پرورش ذهن باز باشد. از این سوگیری آگاه باشید و به دنبال راه هایی برای به چالش کشیدن مفروضات موجود خود باشید تا مطمئن شوید که صرفاً اطلاعاتی را انتخاب نمی کنید که از چیزهایی که از قبل معتقدید درست هستند پشتیبانی می کند. در این رابطه مطالعه مقاله انواع پاکسازی ذهن پیشنهاد می شود.
ذهن باز

3-ذهن باز یعنی چه | پرسشگری

بیشتر مردم دوست دارند به حس فضیلت فکری خود ایمان داشته باشند. از بسیاری جهات مهم است که بتوانید به انتخاب های خود اعتماد داشته باشید اما خوب است به خاطر داشته باشید که آنچه ممکن است مصمم و متعهد به آرمان های خاص به نظر برسد، گاهی در واقع نوعی لجاجت کورکورانه است. بخشی از روشنفکر بودن شامل این است که بتوانید نه تنها دیگران بلکه خود را نیز زیر سوال ببرید.

هنگامی که با اطلاعات جدیدی روبرو می شوید چند سوال کلیدی از خود بپرسید واقعاً چقدر درباره موضوع می‌دانید؟ منبع شما چقدر قابل اعتماد است؟ آیا ایده‌های دیگری را در نظر گرفته‌اید؟ آیا سوگیری‌هایی دارید که ممکن است بر تفکر شما تأثیر بگذارد؟ در بسیاری از موارد، این نوع از خودارزیابی به تعمیق تعهد شما نسبت به باورها کمک می کند و در عین حال بینشی ارائه می دهد که قبلاً در نظر نگرفته بودید.

4-به درک آنچه می شنوید زمان بدهید

وقتی چیزی را می شنوید که با آن مخالف هستید، اولین واکنش شما ممکن است اعتراض یا خاموش کردن آن باشد و به جای گوش دادن یا در نظر گرفتن دیدگاه دیگر، وارد حالتی از تفکر می شوید که در آن فقط سعی می کنید به طرف مقابل ثابت کنید اشتباه می کند؛ حتی قبل از اینکه فرصتی برای در نظر گرفتن همه نکات داشته باشید. درگیر شدن در واکنش عاطفی که به چیزی دارید، آسان است.

شما مخالف هستید، آنچه را که شنیده اید دوست ندارید و حتی ممکن است بخواهید طرف مقابل بداند که چقدر اشتباه می کند. مشکل این نوع پاسخ سریع این است که شما صرفا در حال حاضر عمل می کنید. برای در نظر گرفتن تمام جنبه های مشکل وقت نمی گذارید و احتمالاً همه این ها منجر به این می شود که به طور مؤثر بحث نکنید. گزینه جایگزین این است که به خود یک دوره کوتاه برای بررسی استدلال ها و ارزیابی شواهد اختصاص دهید. در این رابطه مطالعه مقاله نشانه های افراد باهوش پیشنهاد می شود.

5-ذهن باز یعنی چه | اثر دانینگ-کروگر را خنثی کنید

حتی اگر در یک موضوع متخصص هستید، سعی کنید به خاطر داشته باشید که مغز بسیار ناقص تر و نادقیق تر از چیزی است که اکثر افراد بخواهند به آن اعتراف کنند. همانطور که تحقیقات نشان داده است، داشتن دانش به صورت تمرکز صرف بر آن به عنوان تخصص در واقع می تواند به شکل ذهن بسته کمک کند. وقتی مردم فکر می‌کنند که در یک زمینه ای مرجع هستند یا معتقدند که از قبل همه چیزهایی را که باید بدانند می‌دانند، کمتر تمایل به دریافت اطلاعات جدید و سرگرم شدن با ایده‌های جدید دارند.

این نه تنها پتانسیل یادگیری شما را محدود می‌کند، بلکه می‌تواند نمونه‌ای از سوگیری شناختی به نام اثر دانینگ-کروگر باشد. چنین تعصبی باعث می‌شود افراد دانش خود را در مورد یک موضوع بیش از حد ارزیابی کنند و آن ها را نسبت به نادانی خود کور می‌کند. متخصصان واقعی در مورد دانش خود متواضع هستند. آن ها می دانند که همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. بنابراین اگر فکر می‌کنید همه چیز را می‌دانید به دانسته های خود شک کنید.

 

ذهن باز یعنی چه | سخن آخر

شما هرگز نمی توانید آنچه دیگران می دانند را بدانید. اگر می خواهید دیگران را به داشتن ذهنی باز تشویق کنید، از مشاجره بپرهیزید و محترمانه رفتار کنید. در اینصورت خطر احتمال حمله یا تدافعی شدن طرف مقابل را به حداقل می رسانید. در مورد اینکه طرف مقابل چگونه فکر می‌کند و چه احساسی دارد، سؤال بپرسید‌ و سپس سؤالاتی ارائه دهید که ممکن است به آن ها کمک کند تا دیدگاه‌ها یا ایده‌های دیگری را در نظر بگیرند.

ذهن باز داشتن می تواند سخت باشد. این که ذهن افراد اغلب به سمت حفظ انرژی شناختی با تکیه بر میانبرها و ساده سازی سوق داده می شود، کمکی نمی کند. حتی اگر گشودگی به تجربه به طور طبیعی برای شما اتفاق نیفتد، می توانید برای پرورش آن نگرش پذیرنده ای ایجاد کنید که مسیر شما را به روی دیدگاه ها، دانش، افراد و تجربیات جدید باز می گذارد. برای کسب اگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*