ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تریاک برای دندان درد | عوارض و مزایای مواد اپیوئیدی برای کنترل درد

غالب بیماران بعد از عمل دندانپزشکی یا برای دندان درد روزمره خود نیاز به مصرف مسکن تجویز شده دارند. این مسکن ها معمولا مواد افیونی هستند. تریاک از دیرباز برای انواع مصارف درمانی مانند سردرد و سرفه و دندان درد مورد استفاده قرار می گرفته است. مصرف مورفین نیز می تواند در کاهش درد دندان پس از عمل موثر افتد یا بهبودی پس از برداشتن دندان عقل را قابل کنترل کرده و تسریع ببخشد. با این حال، هنگامی که برای اهداف دیگری جز درمان استفاده شوند در واقع سوء مصرف به شمار رفته که می تواند بسیار خطرناک و از طرفی غیر قانونی باشد. استفاده منظم از این داروهای تجویز شده در عین حال می تواند تحمل و وابستگی شما را افزایش دهد و به دوزهای بالاتر نیاز پیدا کنید. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

 

مواد افیونی چیست؟

اپیوئیدها مواد مخدر هستند. دسته ای از مواد مخدر که به طور طبیعی در گیاه خشخاش یافت می شود. آن ها روی مراکز گیرنده درد در مغز اثر می کنند تا سطوح مختلفی از تسکین درد را از طریق مسدود کردن سیگنال های درد که بین مغز و بدن وجود دارد ایجاد کنند. از دیرباز تریاک رایج ترین و معروف ترین این مواد افیونی بوده است. تریاک به عنوان ماده مخدر اعتیادآوری شناخته می شود که زمانی آسیا را به قطب مواد مخدر و طلسم تریاک تبدیل می کرد. تریاک و سایر مواد افیونی باعث می شود بدن شما هورمونی به نام دوپامین ترشح کند که می تواند باعث ایجاد آرامش یا "بالا بودن" شود.

میل به تجربه مداوم این احساس در نهایت منجر به اعتیاد جدی می شود. مهم است که همیشه در مورد داروهای ضد درد مانند قرص اکسی کدون بسیار مراقب و محتاط باشید و با دندانپزشک خود برای یافتن بهترین گزینه همکاری کنید. برخی دیگر از مخدرهای تجویزی رایج عبارتند از هیدروکدون: معمولاً با نام تجاری VicodinOxycodone شناخته می شود: نام های تجاری OxyContin یا PercocetMorphineCodeine.

 

تاریخچه مصرف درمانی تریاک

تریاک به عنوان ماده مخدر اعتیادآوری شناخته می شود که زمانی آسیا را قطب مواد مخدر و طلسم تریاک قرار می داد. اما مردم میانمار، لائوس و تایلند که هنوز هم تولیدکنندگان اصلی این "میوه شادی" هستند، زمانی رابطه سالمی با اثرات نشئه کننده آن داشتند. در حالی که این منطقه که امروزه به عنوان مثلث طلایی شناخته می شود شهرت خود را به عنوان مرکز تولید غیرقانونی تریاک در جنوب شرقی آسیا حفظ کرده است، تاریخ پر فراز و نشیب مردمان آن منطقه با این گیاه به گونه ای بسیار هماهنگ تر از آنچه که ناظران تصور می کنند، آغاز می شود.

حتی قبل از اینکه قدرت‌های استعماری مزارع جدیدی در سراسر آسیای جنوب شرقی ایجاد کنند تا از فروش پرسود آن پس از جنگ‌های تریاک چین و بریتانیا منتفع شوند، خشخاش و در پی آن تریاک، توسط مردم محلی شناخته و استفاده می‌شد. ساکنان مثلث طلایی ابتدا لاتکس خشخاش را به عنوان گیاهی برای پرورش دادن و خوردن می شناختند و تعامل کمی با مشتقات مدرن و البته شوم تر آن مانند هروئین و مورفین داشتند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

سرکوب سرفه با مواد مخدر

در دهه ۱۸۰۰ یافتن افرادی که از شربت حاوی تریاک برای درمان سرفه و کوکائین برای دندان درد یا هر درد دیگر مرتبط به دهان استفاده می کردند آسان بود. این داروها با سرکوب سرفه توسط مواد مخدری مانند تریاک و اثر بی حسی موضعی کوکائین روی دندان عمل می کردند. قبایل تپه همونگ و مین در منطقه اسیایی چین از این گیاه در آیین‌ها و مصارف خود تجویزی برای درمان بیماری‌های ساده مانند استرس، سرفه و دندان درد استفاده می‌کردند.

هر زمان که تریاک در میان جامعه همونگ دود می‌شد هرگز به حالت نشئگی نگران کننده نمی‌رسید. همانطور که این وضعیت در چین بدنامی بود. آنچه تنها از نظر اجتماعی قابل قبول بود این بود که سالمندان باقیمانده عمر خود را در آغوش مسالمت آمیز و سرخوشانه اثرات دارو بگذرانند. جوانانی که در جامعه معتاد شده بودند با بی آبرویی و طرد اجتماعی مواجه می شدند. تنها پس از استفاده گسترده از مواد مخدر بود که مضرات تریاک در سراسر منطقه آشکار شد. همچنین درمورد عوارض تریاک بر معده کلیک کنید.

تریاک برای دندان درد | اثرات درمانی خشخاش

اثرات خشخاش در طول تاریخ بشر شناخته شده بوده است. در پایان هزاره سوم قبل از میلاد، سومریان اولین تمدنی بودند که تریاک را کشت کردند و به زودی در سراسر جهان باستان توزیع شد. مصارف دارویی خشخاش اولین بار در کتابهای پزشکی یونانیان باستان از جمله جالینوس و بعدها در دوره قرون وسطی توسط یک دانشمند مشهور ایرانی،  ابن سینا شرح داده شد. ابن سینا در کتاب قانون پزشکی به وضوح به اثرات ضددرد تریاک اشاره کرده و توضیح داده است که تریاک به دلیل خاصیت بیهوشی و آرامبخشی قوی برای درمان هر نوع دردی قابل استفاده است. همچنین درمورد خواص شیره تریاک بخوانید.

وی تجویز تریاک را برای تسکین درد در سردردهای مزمن مقاوم به درمان، آرترالژی، دندان درد، گوش، بینی و سایر بیماری های دردناک از راه های مختلف دارورسانی اعم از خوراکی، موضعی، مقعدی و داخل بینی توصیه کرده بود. مواد افیونی هنگامی که طبق دستور استفاده می شوند به کاهش درد کمک می کنند. به عبارتی مصرف دوز مشخصی از مواد افیونی نه تنها خطرناک نیست بلکه هنگامی که مواد افیونی به درستی تجویز و مصرف شوند ابزاری ایمن و موثر برای مدیریت درد محسوب می شوند.

دندانپزشکی و تجویز افیون

دندانپزشکان در گذشته مسئول تجویز یک نسخه از هر هشت نسخه قرص های افیونی آزاد کننده فوری بودند که ۸۰ درصد از مصرف کنندگان هروئین با آن داروهای تجویزی شروع به مصرف می کرده اند. درد دندان درد بسیار قدرتمندی است. یکی از دلایل آن التهاب ناشی از عفونت های دندانی است. وقتی از داخل دندان دچار التهاب می‌شوید و داخل دندان خالی می‌شود، التهاب باعث تورم در همان ناحیه از دندان می‌شود. تورم داخل دندان باعث فشار روی عصب شده و این فشار روی عصب باعث درد شدید و تحمل ناپذیری می شود. همچنین درمورد عوارض اعتیاد به تریاک بخوانید.

به همین دلیل است که برخی از پزشکان داروهای مخدر زیادی که حاوی ترباک یا مشتقات آن است را تجویز می کنند. از آنجایی که نوجوانان اغلب دندان عقل در می آورند برخی به جذابیت مواد مخدر بر پایه تریاک برای کاهش درد دندان پی برده بودند. اما داروهای مسکن تجویزی و ریشه اصلی شیمیایی آن ها، هروئین، سالانه تعداد کثیری از مصرف کنندگان خود را به کام مرگ می کشاند. کارشناسان، پزشکان را به دلیل تجویز بیش از حد قرص‌های اعتیاد آور تسکینی سرزنش می‌کنند.

در حالی که بحران مواد افیونی بر داروهایی مانند فنتانیل و اکسی کدون متمرکز شده است، استفاده نادرست از مورفین منجر به عوارض جانبی خطرناک و بالقوه کشنده مانند فنتانیل خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به مورفین کلیک کنید.

داده ها در یک نظرسنجی از دندانپزشکان ویرجینیا نشان داد که آن ها به طور متوسط ​​۲۰ قرص برای دندان درد تجویز می کنند که نعداد زیادی از این بیست عدد غیرضروری بوده و در نهایت مقدار زیادی از آن ها باقی می ماند. در حال حاضر دندانپزشکان باید در کلاس های مدیریت درد، اعتیاد و قوانین در حال تغییر حاکم بر مواد افیونی در ویرجینیا شرکت کنند. نسل جدیدی از دندانپزشکان مراقب داروهای قوی و مبتنی بر تریاک هستند.

 

تریاک برای دندان درد

مواد افیونی با اثر بر روی نواحی در نخاع و مغز برای جلوگیری از انتقال سیگنال های درد، باعث تسکین درد می شوند. آن ها به عنوان برخی از قوی ترین مسکن های موجود در نظر گرفته می شوند و برای درمان درد پس از جراحی، آسیب های جدی و سرطان و از جمله دندان درد استفاده می شوند. هنگامی که مواد افیونی به درستی تجویز و مصرف شوند، ابزاری ایمن و موثر برای مدیریت درد محسوب می شوند. با این حال استفاده منظم از این داروهای تجویز شده در عین حال می تواند تحمل و وابستگی شما را افزایش دهد و به دوزهای بالاتر و مکرر نیاز پیدا کنید. آن ها همچنین در صورت استفاده نادرست منجر به اعتیاد جدی یا حتی مصرف بیش از حد باعث اوردوز شده و کشنده می شوند. خطر تحمل، وابستگی و اعتیاد واقعی و کاملا جدی است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

بیش از ۴۷۰۰۰ آمریکایی در سال ۲۰۱۷ بر اثر مصرف بیش از حد مواد افیونی جان خود را از دست دادند و بیش از ۲ میلیون در حال حاضر با اعتیاد به مواد افیونی زندگی می کنند. به همین دلیل، سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۱۶ پیشنهاد کرد که اپیوئیدهای تجویزی باید با هشدار در مورد خطرات سوء استفاده از آن ها همراه باشند.

1-تداخل با داروها

مواد افیونی همچنین می توانند با سایر داروها و بیماری ها تداخل داشته باشند. بنابراین ضروری است که با دندانپزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود اطلاع کافی بدهید و آن ها را در مورد مصرف هر گونه دارو مطلع سازید. به این ترتیب، خود را برای موفقیت در درمان آماده می کنید.

2-خطرساز شدن برای اطرافیان مصرف کننده

همچنین توجه به این نکته مهم است که بسیاری از اعتیادها به مواد افیونی از سوی افرادی که واقعاً دارو به آن ها تجویز می شود ایجاد نمی شود. غیرمعمول نیست که دوستان یا اعضای خانواده این افراد، قرص ها را از کابینت و کشوی داروها برداشته و برای تسکین دردهای دندانی یا سایر دردها، سرخود مصرف کنند یا حتی آن ها را از سطل زباله بیرون بیاورند. بنابراین با خانواده خود در مورد خطرات این داروها و مصرف خودسرانه آن ها صحبت کنید‌. نسخه دارویی خود را به درستی در جای امن نگاه دارید و با دقت آن ها را به گونه ای دور بریزید که غیرقابل استفاده شوند‌. همچنین درمورد ترک تریاک بخوانید.

قاعده کلی در مورد دفع داروها این است که از دستورالعمل های روی برچسب پیروی کنید. همچنین می توانید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا داروساز در مورد بهترین راه برای از بین بردن هر گونه قرص اضافی سوال کنید.

تریاک برای دندان درد

اقدامات لازم در صورت تجویز اپیوئیدهایی مانند تریاک

اگر برای شما یک اپیوئید مانند تریاک تجویز شده است، ضروری است که ابتدا با دندانپزشک خود صحبت کنید. چنانچه شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشت دهان و دندان موافقید که نسخه تریاک بهترین گزینه برای مدیریت درد دندان شما است، تمام دستورالعمل های درمانی را طبق گفته پزشک دنبال کنید. سؤالات درست و دقیق بپرسید و تمام دستورالعمل ها را عینا اجرا کنید. داروهای خود را برای خود نگه دارید تا شما و جامعه ایمن بماند. مواد افیونی می توانند در بهبودی مفید و کمک کننده باشند اما چند مساله کلیدی وجود دارد که باید از دندانپزشک خود بپرسید: همچنین درمورد دندان قروچه بزرگسالان بخوانید.

اگر من یا خانواده‌ام سابقه سوء مصرف مواد داشته باشیم چه می‌شود؟ آیا راه‌حل‌های دیگری برای جایگزینی وجود دارد؟ چه زمانی و چگونه باید این داروها را مصرف کنم؟ آیا این دارو برای من خطراتی دارد؟ آیا مصرف آن ها با داروهای فعلی‌ام اشکالی ندارد؟ با هر داروی اضافی چه کاری باید انجام دهم؟

جایگزین های تریاک و سایر مواد افیونی برای درد

مواد افیونی تنها گزینه ای نیستند که در درد دندان و مراقبت های بعد از عمل دخالت دارند. چنانچه ذکر آن رفت در گذشته مواد افیونی بیشتر برای کارهای دندانپزشکی تجویز می شد. اما با وجود تمام مسائل مربوط به اعتیاد به مواد افیونی، دندانپزشکان در چندین سال گذشته در مورد تجویز آن ها بیشتر دقت و توجه نشان داده اند.

محققان میگویند دندان‌پزشکان باید مسکن‌های ضد التهابی غیراستروئیدی را به‌عنوان خط اول درمان برای مدیریت درد حاد در نظر بگیرند. این بدان معناست که داروهای بدون نسخه، مانند ایبوپروفن و استامینوفن، باید ابتدا برای تسکین درد پس از اقدامات دندانپزشکی در نظر گرفته شوند. این داروها می توانند موثر باشند. همچنین می‌توان آن‌ها را با مواد افیونی ترکیب کرد تا درد با دوزهای کمتری از مواد خطرناک‌ مانند انواع افیون ها از جمله تریاک، تسکین یابد.

عوارض جانبی مصرف تریاک برای دندان درد

هنگامی که برای اولین بار مصرف مواد افیونی را شروع می کنید با عوارض جانبی روبرو می شوید که معمولاً پس از چند روز متوقف می شوند. عوارض شامل موارد زیر می باشد.

احساس سرگیجه داشتن
احساس تهوع و استفراغ
احساس خواب آلودگی
احساس گیجی

گاهی اوقات این عوارض ممکن است بیش از چند روز ادامه داشته باشند. در اینصورت بهتر است با مشورت پزشک قرص های کنترل کننده تهوع و استفراغ و سایر علائم را مصرف کنید.

سخن آخر درمورد تریاک برای دندان درد

داروهای تجویزی به ویژه مواد افیونی، نقش کمکی خود را دارند و به بسیاری از افراد کمک می کنند تا درد خود را پس از عمل های دندانپزشکی مدیریت کنند. همانطور که گفته شد، همیشه مهم است که از خطرات ناشی از داروهای ضد درد افیونی مانند تریاک برای محافظت از خود، خانواده و جامعه خود آگاه باشید. به جرات می توان گفت که اگر شخصی عادی از اطرافیان یا دندانپزشک برای شما مواد افیونی تجویز می کند، رعایت جوانب احتیاط امری ضروری است.

بنابراین همیشه مطمئن شوید که سابقه سوء مصرف مواد در گذشته و یا در حال حاضر خود را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود به اشتراک بگذارید. سوالات زیادی بپرسید. مانند اینکه آیا می توانم ماده را با داروهای دیگرم مصرف کنم؟ و در صورت نیاز، با دندانپزشک خود در مورد گزینه های جایگزین صحبت کنید. با این اطلاعات، اکنون می دانید که چگونه در مورد داروهای تجویزی افیونی مربوط به مراقبت از دندان با احتیاط برخورد کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*