ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

حس مالکیت و حسادت در روابط چگونه خود را نشان می‌دهد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با حس مالکیت در رابطه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری اوقات حس مالکیت و حسادت از طرف مقابلتان باعث آزار و فرسودگی شما می‌شود. توقع شریکتان از شما صرف اینکه تنها برای او باشید و تمام توجه شما وقف او شود، به مرور زمان شما را خسته می‌کند. حس مالکیت هم در مردان و هم در زنان دیده می‌شود. اما هر کدام به شکل‌های متفاوتی آن را نشان می‌دهند. معمولا نشان دادن حس مالکیت در اوایل رابطه بسیار خوشایند است. اما به مرور زمان تبدیل به یک سد و مانع شده و زوجین را از یکدیگر دور می‌کند. اما مگر نباید عشق میان شما و همسرتان روز به روز بیشتر می‌شد؟ چرا دیگر مانند اوایل آشنایی این حسادت‌ها و توجه‌ها خوشایند نیستند؟ برای یافتن پاسخ این سؤالات پیشنهاد می کنیم ضمن مطالعه این مطلب از مشاوره های تخصصی روانشناسی به منظور کاهش آسیب های ناشی از حس حسادت در رابطه بهره ببرید. مشاوره روانشناسی در مسیر رسیدن به تعادل و کاهش تنش های روانی بسیار موثر خواهد بود. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

حس مالکیت یعنی چه؟

زمانی که به یک شخص، موضوع یا شئ حس مالکیت دارید در واقع یک احساس درونی مال من بودن نسبت به آن مسئله پیدا کرده‌اید. می‌توان گفت همین احساس باعث دلبستگی و وابستگی بیشتر شما به آن موضوع می‌شود. اما همه ما آدم‌ها در درون خود دارای یک نیروی قدرتمند مالکیت هستیم که اغلب آن را با عشق، اشتباه می‌گیریم. بعضی‌ها با ازدواج و به دست آورن چهارچوب‌هایی که در ازدواج تعیین می‌کنند، سعی در به دست آوردن عشق بعد از ازدواج می‌کنند. اما غافل از آن که دلبستگی سالم و عشــق واقعی در اثر انتقال حس مالکیت به وجود نمی‌آید. حس مالکیت افراطی رابطه عاطفی را به یک رابطه ناسالم تبدیل می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روابط ناسالم کلیک کنید.

اینفوگرافیک حس مالکیت و حسادت در روابط

اینفوگرافیک حس مالکیت و حسادت در روابط

علت بروز احساس مالکیت چیست؟

همانطور که گفتیم حس مالکیت در همه ما وجود دارد. در واقع زمانی که چیزی را دوست دارید، یک نوع حس مالکیت به آن پیدا خواهید کرد. این احساس از یک ترس درونی برای از دست دادن ناشی می‌شود. اگر می‌بینید که همسر یا شریکتان رفتارهای کنترل گرانه و سوءظن آمیز به شما دارد، به احتمال زیاد به خاطر ترس از طرد شدن و ترس از نداشتن شماست. ریشه این ترس و شک‌های همسرتان به خاطر احساس پوچی و جای خالی است که در درون خود احساس می‌کند و با رفتارهای کنترل گرانه تلاش دارد، این جای خالی را پر کند. حتی زمانی که شما تمام تنهایی‌های او را از بین می‌برید باز هم یک ترسی دائمی نسبت به از دست دادنتان، در درون احساس می‌کند. چرا که اطمینان کافی به توانایی و لیاقت خود ندارد.

گاهی هم همسرتان و یا شریک عاطفیان بخاطر پایین‌تر دانستن خود از شما و خــودکم بینی،افکاری درباره از دست دادنتان دارد. در این شرایط او تلاش دارد با اعمال فشار و سخت گیری، محیط شما را محدود کرده و قدرت مقایسه را از بین ببرد. تا دیگر شما یا کسی متوجه تفاوت‌ها و نقص‌های او نشوید.

حس مالکیت به شما چه احساساتی را می‌دهد؟

اگر حس مالکیت در کسی فعال شود، احساسات زیر همزمان با افــکار منفی درباره احتمال از دست دادن، اغلب به سراغ او خواهد آمد: 

_حس از دست دادن

_شک یا نگرانی در مورد انواع خــیانت

_اعــتماد به نفس پایین و غم درباره از دست دادن

_نامطمئنی و تنهایی

_ترس از دست دادن فردی به خاطر حضور دیگری

_بی‌اعتمادی

توجه داشته‌باشید که در یک رابــطه سالم و با کیفیت هرگز چنین احساساتی رخ نمی‌دهد و افراد در این رابطه سعی می‌کنند تا ترس‌ها و افکار منفی خود را به صورت سازگارانه رفع کنند.

احساس مالکیت چگونه خود را نشان می‌دهد؟

انسان خیلی زود نسبت به چیزهایی که مال او هستند عادت می‌کند. اما گاهی پس از مدتی تنها لذتی که از آن شئ دریافت می‌کند همه در همین حس مالکیت و مال من بودن خلاصه می‌شود. در واقع این موضوع حقیقتی به نام خــودخواهی را نشان می‌دهد.

همسرتان به واسطه حس مالکیت فکر می‌کند، شما باید دربست خود را وقف او کنید. روز به روز اوضاع شدت پیدا می‌کند و کم کم زنگ خطر به صدا در می‌آید. زیرا رابطه تان با تهدید جدی مواجه است و حسادت عاشقانه در این نوع رابطه مطرح می‌شود.

در این شرایط خیلی زود احساس می‌کنید دست و پایتان را بسته‌اند و برای فرار از این بند حاضرید هر کاری بکنید. هیچ کس دوست ندارد یک نفر مدام به او بگوید چه کاری را انجام دهد، با چه کسانی گفتگو کند، حریم خصوصی او را کوچکتر کند و مدام مجبور باشد دلخوری‌های بی اساس حسدورزانه را رفع و رجوع کند. این همان مرحله ای است که اگر کنترل و درمان حسادت در رابطه اتفاق نیوفتد، کم کم فاصله و دلسردی نسبت به رابطه و فرد مقابل پیدا می‌کنید و از این شرایط به ستوه می‌آیید.

برای مقابله با مشکلات حس مالکیت استفاده از راهکارهای زیر توصیه می‌شود

اگر همسر شما حس مالکیت و حسادت دارد

_مکان‌ها و افرادی که همسرتان نسبت به آن‌ها حساس است را شناسایی کنید و با تغــییر رفتار خود، عادی سازی شرایط و… حساسیت او را از بین ببرید.

_در موقعیت‌هایی که همسرتان دچار حســادت می‌شود، به او محبت بیشتری داشته باشید.

_او را در جمع همراه خود ببرید و موقعیت محترمانه ای برایش در نظر بگیرید.

_جزئیات روابطی که او را حسود می‌کند را برایش نگویید.

_برای همسرتان وقت بیشتری بگذارید.

_بعد از ازدواج نوع روابط خود را با اطرافیان تغییر دهید. دیگر باید بدانید که صمیمیت رفتاری و گفتاری سابق را با دختر یا پسرهای فامیل تان نمی‌توانید داشته باشید. مگر آن که همسرتان ظرفیت پذیرش استانداردهای فامیلی شما را داشته باشد.

_سعی نکنید با لجبازی در زندگی زناشویی رفتار او را عوض کنید. برای این کار فقط یک نسخه وجود دارد و آن اطمینان بخشیدن به همسرتان از پایبندی به زندگی مشترک است.

_هرگز، هرگز، هرگز درباره چیزی که روی آن حساس است، به او دروغ نگویید. با دروغ و پنهان کاری در ازدواج باید فاتحه روابط سالم و زندگی مشترکتان را بخوانید.

اگر شما حس مالکیت به همسرتان دارید

_حسادتتان را انکار نکنید. شما فقط وقتی می‌توانید مشکل را حل کنید که این حس را در درون تان بپذیرید.

_یکی از راه‌های کاهش حسادت‌ها کاهش ناامنی و عدم اطمینان و عزت نفس پایین در خود و روابط تان است.

_از خودتان بپرسید در مورد چه چیز احساس ناامنی می‌کنید. آیا احساس می‌کنید جـذابیت ظاهری ندارید و ممکن است همسرتان از شما خسته شود؟ آیا به عشق و علاقه همسر خود شک دارید؟ وقتی دریافتید چه مسئله ای شما را ناراحت می‌کند، بهتر می‌توانید با ترس‌های خود مقابله کرده و متوجه حقیقی یا غیر حقیقی بودن ترس هایتان شوید.  

_اعتماد به نفس تان را بالا ببرید.
برای اطلاع از راه های افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

برای حل مشکلم دیگر چه کارهایی می‌توانم بکنم؟

ممکن است برای حل مشکلات از راه‌هایی که می‌دانید و یا راهکارهایی که گفته شد، استفاده کنید. اما معمولا زمانی که فقط از زاویه دید خودتان به موضوع نگاه می‌کنید تمامی جوانب را در نظر نمی‌گیرید. در این شرایط گفتن مسائل و مشکلاتتان به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده می‌تواند به شما در حل موضوع کمک کند. اما احتمالا با این کار نگران فاش شدن اسرارتان خواهید شد. همچنین ممکن است نزدیکان به خاطر دلسوزی و نداشتن دانش کافی، کاری انجام دهند که در حقیقت به نفع شما نیست.

صحبت با یک غریبه که دارای دانش کافی در زمینه سبک های ارتباطی و روابط بین فردی است، دیگر این مشکلات را به همراه نخواهد داشت. مشاوران و روانشناسان به مدد تجربه و علمی که دارند بهتر از هر کسی می‌توانند شما را راهنمایی کنند. متخصصان ما در مرکز مشاوره هنر زندگی با استفاده از بهترین و جدیدترین روش‌ها به مشکلات و سوالات شما در زمینه روابط بین فردی پاسخ می‌دهند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*