ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آداب معاشرت در مهمانی | 6 رفتار شایسته که در مهمانی باید از خود نشان دهید

آداب معاشرت در مهمانی چیست؟ مهمانی ها فرصت خوبی برای ملاقات با افراد جدید، ایجاد ارتباط مجدد با کسانی است که برای مدت ها آن ها را ندیده اید و به طور کلی اوقات خوبی را در معاشرت سپری می کنید. در هر نوع رویدادی چه غیررسمی یا رسمی، همه باید آداب مناسب مربوط به موقعیت و فضا را رعایت کنند. برای اینکه بتوانید تأثیر خوبی داشته باشید، نکاتی را که در ادامه برای آداب معاشرت مناسب در یک مهمانی ارائه شده است را رعایت کنید. درک اصول اولیه آداب معاشرت در مهمانی می تواند به شما کمک کند تا در هر گردهمایی دعوت شده و مراوده بهتری داشته باشید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

آداب معاشرت در مهمانی

سازماندهی هر نوع گردهمایی، خواه یک دورهمی دوستانه باشد یا یک مهمانی شام رسمی، استرس زا است. می‌دانید که میزبانان شما زمان و انرژی خود را صرف می‌کنند تا همه چیز را تا حد امکان خوب و خوشایند فراهم کنند و در طول شب مراقب مهمانان خواهند بود تا اطمینان حاصل شود که همه مهمان‌ها خوشحال هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه با وقار رفتار کنیم کلیک کنید.

به همین دلیل مهم است که به عنوان یک مهمان، در برگزاری موفقیت آمیز مهمانی و به نتیجه رسیدن بهتر زحمات میزبان خود سهیم باشید. برای این کار کافی است چند نکته ساده در مورد آداب معاشرت مهمانی را رعایت کنید تا مجددا در لیست مهمان برای مراسم بعدی قرار بگیرید.
آداب معاشرت

1-دادن پاسخ دعوت در اولین فرصت

اگر قصد شرکت در مهمانی را دارید به میزبان بگویید که شرکت خواهید کرد و تا حد امکان این کار را زود انجام دهید. یک فرد با ملاحظه همیشه به دعوت ها ظرف چند روز پس از دریافت آن ها پاسخ می دهد تا به میزبان اجازه دهد از قبل برنامه ریزی و مدیریت زمان کند. اصلا قابل قبول نیست که قبل از پذیرش دعوت بپرسید چه کسانی دعوت شده اند مگر اینکه نگرانی جدی وجود داشته باشد که میزبان از آن بی اطلاع باشد. وقتی پاسخ خود را به تعویق می اندازید، برای میزبانی که تلاش می کند برای غذا و نوشیدنی طبق تعداد مهمان ها سفارش ها را مهیا کند استرس ایجاد می کنید.

حتی اگر درخواست پاسخگویی وجود نداشته باشد همیشه باید به میزبان اطلاع دهید که آیا شرکت می کنید یا خیر. به عنوان یک مهمان، این مسئولیت شماست که در اسرع وقت پاسخ دهید و اگر برنامه‌های شما بعداً تغییر کرد، مودبانه است که به میزبان خود اطلاع دهید نه اینکه در زمانی که منتظر شما هستند حضور پیدا نکنید. حتی اگر شکل دعوت غیر عادی یا مطابق انتظار شما نباشد هم همینطور است. به طور کلی بهتر است با میزبان درمورد مهمانی کمی بیش از حد صحبت کنید تا اینکه چیزی ناگفته باقی بماند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آداب معاشرت در زندگی کلیک کنید.

2-دقت در انتخاب لباس و عدم همراهی یک نفر دیگر

به عنوان یک مهمان، باید با توجه به نوع مناسبت لباس مناسب بپوشید. اگر به یک مناسبت رسمی دعوت شده اید، لباس یا تاکسیدو ایده آل است در حالی که برای رویدادهای غیر رسمی، تقریباً هر مدل از سبکی که خود شما به آن علاقه دارید مناسب خواهد بود. اگر در مورد جو حاکم بر مراسم و نحوه انتخاب لباس پوشیدن متناسب با آن اطلاعات کافی ندارید و مطمئن نیستید،  قبل از رفتن به مهمانی از میزبان خود سوال کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترفند شیک بودن کلیک کنید.

خوردن غذاهایی که ممکن است برای مدت ها به هر دلیلی نخورده باشید تأثیر چندانی در جبران کردن آن ها ندارد و علاوه بر این می‌تواند سهم غذای کمتری را برای مهمانان دیگر باقی بگذارد. دقت کنید که نوشیدنی های الکلی را در حد متوسط ​​مصرف کنید. از همراه بردن افراد ناخوانده به مهمانی خودداری کنید. آوردن مهمانان ناخوانده نشانه بی ملاحظگی است. به همین دلیل بهتر است تنها در زمانی که در دعوت نامه قید شده باشد مهمان دیگری را با خود همراه داشته باشید. و یا قبل از همراه بردن از میزبان سوال کنید.

3-حاضر شدن در زمان مقرر و بردن هدیه و پیشنهاد به کمک

توجه داشته باشید طبق زمان مشخص شده به محل برگزاری مراسم برسید. زودتر از موعد رسیدن مهمان به مراسم بیشتر از اینکه کمکی برای آماده سازی لحظه آخری میزبان باشد، مانع آن می شود و ممکن است اسباب استرس میزبان را فراهم کند. بهتر است سعی کنید در یک مهمانی نزدیک به زمان شروع آن برسید (در عرض ۱۵ دقیقه بهینه است) اما زود حاضر نشوید. همچنین درمورد کنترل استرس بخوانید.

این یکی از مواردی که باید کاملاً از آن اجتناب کنید. مگر اینکه خیلی به میزبان نزدیک باشید و از شما خواسته شده باشد که کمک کنید. میزبانان مهمانی بدون شک بطور طبیعی کمی مضطرب هستند، همانطور که در آخرین لحظه تمیز کردن و آشپزی استرس وجود دارد. آن ها نیازی به حضور شما قبل از آماده شدن ندارند و حضور شما کمکی نمی کند.

پیشکش کوچکی به پاس دعوت و احترام به میزبان با خود ببرید اما برای میزبانان خود کار بیشتری نکنید. یک کتاب میز قهوه کوچک، یک دسته گل که از قبل در یک گلدان قرار گرفته باشد، یک سبد از میوه‌های تازه که از باغچه خود چیده باشید و یا هدایای تزیینی مانند یک شمع و صابون خوش‌بو، همه چیزهایی هستند که یک میزبان را خوشحال می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار با دیگران کلیک کنید.

پیشنهاد کمک های کوچک بدهید. هرچند بهترین کاری که می توانید برای میزبان خود انجام بدهید این است که برای خوردن شام روی میز مشتاق باشید. به جای اینکه بگویید: آیا می توانم کمک کنم؟ که نسبتا مبهم به نظر می رسد و طرف مقابل را به نه گفتن ترغیب می کند، سعی کنید بگویید "چه کمکی می توانم انجام دهم؟"

4-آداب معاشرت در مهمانی |برقراری رابطه

همه افراد اجتماعی و برونگرا نیستند اما از مکالمه کردن دوری نکنید. فقط به این دلیل که این شکل از ارتباط جز ویژگی های شما نیست. با صرف مقداری اعتماد به نفس می توانید در کمترین زمان با دیگر میمهمانان خو بگیرید. به دیگران فکر کنید و به آن ها اهمیت دهید. اگر خجالتی یا ساکت هستید، یاد بگیرید که چگونه با دیگران راحت شوید و همیشه منتظر نباشید تا آن ها شما را به گفتگو بکشانند. اگر فردی به شدت برون گرا هستید، ممکن است لازم باشد کمی اشتیاق خود را مهار کنید و اجازه دهید افراد دیگر نیز حرف خود را بزنند.

با افرادی که به تنهایی ایستاده اند، نوشیدنی های تکی دارند یا کسانی که ظاهراً ناراحت به نظر می رسند وارد ارتباط شوید. افراد را به یکدیگر معرفی کنید. مفید، مهربان و واقعی باشید. از نزدیک شدن به مردم نترسید. غریبه ها می توانند دوستانی باشند که هنوز آن ها را نشناخته اید. بدون توجه به خلق و خوی خود هنگام اختلاط، خوشایند، شاد و سرزنده و دارای اعتماد به نفس باشید. اگر روز بدی را سپری کرده‌اید با صحبت کردن در مورد تجربه منفی خود اوقات آن ها را نیز تلخ نکنید. هنگام پایان مکالمه، بگویید که از صحبت کردن با آن شخص لذت بردید یا اینکه ملاقات با او لذت بخش بود.

5-استفاده نکردن از گوشی و تشکر از میزبان

در موقعیت‌های بسیار معمولی و درهم‌آمیخته مانند مهمانی‌های بسیار بزرگ و یا مهمانی‌های دوستانه، وقتی نوبت به چک کردن پنهانی تلفن همراه می‌رسد، مردم کمی بخشنده‌تر هستند اما به عنوان یک قاعده، باید تلفن های خود را در انواع مهمانی‌ها خاموش و یا و به حالت بی صدا نگه دارید. در مهمانی های شکل دورهمی اگر موقعیتی دارید که واقعاً باید از طریق تلفن در دسترس باشید، کار مؤدبانه این است که به سادگی با میزبان خود و سایر مهمانان آن را مطرح کنید. صمیمانه معذرت خواهی کنید و به طور خلاصه توضیح دهید که چرا باید آن تماس را قبول کنید یا به آن متن پاسخ دهید.

از میزبان برای دعوت شما به مهمانی خود تشکر کنید. این نشانه ادب و خوش اخلاقی شما است. با این نوع رفتار و رعایت آداب مهمانی می توانید انتظار داشته باشید که در دعوت های بیشتری برای مهمانی ها حضور پیدا کنید. رفتار یا آداب شما در یک مهمانی نشان دهنده شخصیت شماست. وقتی بدانید که چگونه با میزبان و سایر مهمانان رفتار کنید، از این رویداد لذت خواهید برد و به راحتی دوستان جدیدی نیز پیدا خواهید کرد. آداب معاشرت حکم می کند که دو بار از میزبان تشکر کنید. یک بار در حال خروج و سپس دوباره روز بعد از طریق تماس و پیامک.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه باکلاس بودن کلیک کنید.

6-آداب معاشرت در مهمانی |مد نظر قرار دادن گفتگوهای پایانی

مکالمات در طول مهمانی باید معمولی و سبک باشد. از مسائل جدی سیاسی، مذهبی و بهداشتی به شکل پرداختن به جزییات پرهیز کنید. همچنین در مورد دیگران بدگویی نکنید مخصوصاً اگر در مورد کسی باشد که در مهمانی حاضر است. برای درگیر کردن یک غریبه در مکالمه، علاقه مشترک پیدا کنید. برخی از موضوعات رایج مورد علاقه عبارتند از: مسافرت، کودکان یا حیوانات خانگی (اگر هردو آن ها را دارید)، سرگرمی‌ها، موضوعات خبری فعلی (ترجیحاً بحث برانگیز نباشد)، ورزش، مشاغل، فیلم‌ها و کتاب‌ها.

از هر نوع صحبت در مورد صدمات جسمی، بیماری، تصادف یا شوخی های بی مهابا خودداری کنید. همچنین اظهار نظر در مورد خانه، دکوراسیون یا غذای میزبان؛ انتشار شایعات توهین آمیز؛ یا مطرح کردن موضوعات بحث برانگیز که می تواند باعث ناراحتی یا عصبانیت دیگران شود ایده خوبی نیست.

وقتی در دعوتنامه زمان پایان مشخصی برای مهمانی ذکر شده است، بیشتر از آن زمان برای ماندن درنگ نکنید. زمانی که در دعوتنامه زمان مشخصی وجود ندارد، خروج دیگر مهمانان را بررسی کنید و زمانی که تقریباً نیمی از آن ها رفتند، شما نیز برای رفتن آماده باشید. باز هم این تا حد زیادی به شناخت شما از میزبانان بستگی دارد، اما اگر مهمانی رو به پایان است برای همراهی آخرین نفر در مراسم گوشه کنار نمانید. دوستان بسیار صمیمی می‌توانند بعد از رفتن دیگران بمانند تا به مرتب کردن وسایل کمک کنند یا یک گپ آرام‌تر داشته باشند.

 آداب معاشرت در مهمانی

چند پیشنهاد به میزبان

جایگزینی برای الکل داشته باشید. همه مشروبات الکلی نمی نوشند. بنابراین حتی اگر لذیذترین نوشیدنی های خاص الکلی را درست می کنید یک گزینه غیرالکلی نیز به همان اندازه تعداد نفرات در نظر بگیرید. آن را همراه با نوشیدنی های دیگر سرو کنید تا مهمانان بتوانند بدون نیاز به درخواست خاصی به آنچه می خواهند دست پیدا کنند. نوشیدنی های الکلی را از غیر الکلی ها جدا کنید.

1-تهیه ظروف مخصوص زباله و مهیا کردن امکانات سرویس بهداشتی

هیچ کس دوست ندارد در یک مهمانی صرفا برای چند پوست میوه و هسته خوراکی سردرگم بماند زیرا جای مشخصی برای قرار دادن آن وجود ندارد. با قرار دادن تعداد زیادی ظرف کوچک در نزدیکی غذای مورد نظر، از ایجاد این آشفتگی جلوگیری کنید. اگر مهمان هستید سعی کنید قبل از اینکه زباله‌های خود را جمع‌آوری کنید مکانی را پیدا کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روابط اجتماعی کلیک کنید.

این یکی از آن چیزهایی است که همه امیدوارند اوضاع خوبی داشته باشد. حین مهمانی که دستمال های دستشویی کافی در اختیار مهمان نباشد غالبا آزاردهنده می شود. قبل از مهمانی مطمئن شوید که دسشویی با مقدار زیادی مواد معطر، صابون و حوله دستی آماده شده باشد. یک شمع معطر و کبریت نیز در آنجا قرار دهید.

2-نترسیدن از ریخت و پاش ها و خوش برخوردی

چه میزبان باشید و چه مهمان، سعی کنید با سرریز شدن مواد غذایی و ناراحتی های احتمالی دیگر از این دست سریع، آرام و با شوخ طبعی برخورد کنید. داشتن یک کیت ضد لک از قبل آماده شده مفید خواهد بود. اگر شما عامل ریخت و پاش و یا بطور مثال اسیب و کثیفی ریخته شده روی میز و وسایل هستید و اگر آسیب جدی وارد کردید، پیشنهاد پرداخت هزینه تمیز کردن یا جایگزینی وسیله و لباس و یا هرچیز دیگه ای را بدهید. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

از مهمانان به گرمی استقبال کنید. برخورد اولیه شما باعث می شود در طول مهمانی احساس راحتی و خوشحالی کنند. تا جایی که می توانید مراقب هر مهمان باشید. اگر متوجه شدید که مهمانی لیوان خالی دارد یا اگر یک نفر تنها ایستاده است، اقدام کنید و وضعیت را اصلاح کنید. جدا شدن زوج ها از یکدیگر و قرار گرفتن افراد ساکت تر کنار افراد پرشورتر و پرهیاهو باعث می شود مراسم گرما و هیجان بیشتری پیدا کند و گفتگوها ادامه یابند.

3-آداب معاشرت در مهمانی |انعطاف‌پذیر و مهربان بودن

غذای تهیه شده می ریزد یا یکی از دوستان با یک مهمان غیر منتظره وارد می شود. دسر خراب شده است؟ خودداری و خونسردی داشته باشید. همراه آوردن مهمان ناخوانده هر قدر هم که بی ادبی است و چنین رفتاری برای شما سورپرایز ایجاد می کند، مهربان باشید. هیچ میزبان مودبی هرگز به خاطر یک مهمان ناخوانده جو حاکم بر مهمانی و اوقات خود و مهمانان را خراب نمی کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت انعطاف پذیری کلیک کنید.

مدیریت اوضاع هر قدر نابسامان باشد با شما بوده و این وظیفه شماست که برنامه را تا انتها به درستی پیش ببرید و به مهمانان خود اطلاع دهید که چه موقع برای شام، دسر یا سرگرمی ها باید آماده شوند. در میان مهمانان خود بچرخید. افراد تازه وارد را معرفی کنید و به اندازه کافی با هر گروه بمانید تا گفتگو ادامه یابد.

 

سخن اخر درمورد آداب معاشرت در مهمانی

آداب معاشرت مجموعه ای از قوانین سختگیرانه نیست که فرد با دقت نظامی از آن پیروی کند تا جایی که لذت بردن از آن غیرممکن شود. فقط مجموعه ای از رفتارهاست که نه تنها مودبانه بلکه نمایانگر عقل سلیم نیز هستند. بنابراین به محض اینکه آن ها را عملی کنید به طور طبیعی جز دسته مردمان باملاحظه شمرده می شوید. افرادی که مودب هستند بسیار مورد علاقه بوده و مهارت های اجتماعی، آن ها را در هر حلقه ای از دورهمی ها محبوب می کند. بنابراین قطعاً دعوت ها و فرصت های زیادی برای تمرین چندباره دریافت خواهید کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*