ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آرامش ذهن | 7 روش به آرامش ذهن و روان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آرامش ذهن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آرامش ذهن چیزی است که همه افراد برای رسیدن به آن به طریقی در تلاش هستند. حتما برای شما هم پیش آمده است که در طول روز یا وقتی که می‌خواهید استراحت کنید، دچار درگیری‌های ذهنی بی پایانی می‌شوید که آرامش را از شما سلب می‌کنند. رسیدن به آرامش ذهن و روان کار راحتی نیست چرا که درگیری ذهنی، بخشی از وجود ذاتی انسان است و نمی‌توان آن را به طور کامل از بین برد. اما ذهن در اختیار انسان است و می‌توان با انجام تکنیک‌ها و راهکارهایی موثر، این افکار را تا حد زیادی کنترل کرد و آرامش ذهنی را افزایش داد. در ادامه مقاله به بررسی تکنیک‌هایی برای رسیدن به آرامش ذهن و روان می‌پردازیم.

تماس با مشاور

ذهن میمونی، در جنگ با آرامش ذهن و روان

ذهن میمون، اصطلاحی است که برای نشان دادن درگیری بی پایان شک و تردید، ترس‌ها و نگرانی‌های ذهنی استفاده می‌شود. احتمالا شما هم گاهی که به رختخواب می‌روید افکار مختلف به ذهن‌تان هجوم آورده و مانع از آرامش و استراحت‌تان می‌شود. مهم نیست این افکار بی پایان مربوط به خود شما یا دیگران باشد، چرا که اثرات منفی ذهن میمونی یکسان است. حل نکردن مشکلات به طور موثر، به تاخیر انداختن آن‌ها و فرار از حل مسائل، تنها باعث می‌شود که ذهن میمونی قوی تر شده و آرامش را از شما بگیرد؛ پس باید راهی برای مقابله با آن پیدا کرد. برای کسب اطلاع بیشتر از آرامش کلیک کنید.

یافتن آرامش ذهن

در دنیایی که با سرعتی دیوانه وار شلوغ شده و در حال پیشروی است، یک ذهن آرام ممکن است مانند دوستی به نظر برسد که به ندرت فرصت پیدا کردن او را دارید. اما یافتن آرامش ذهنی امکان پذیر است. آرامش خاطر همچنین به عنوان آرامش درونی توصیف می شود. به یک حالت آرامش درونی اشاره دارد. وقتی آرامش روانی دارید احساس هایی همچون راحتی در خود، احساس شفقت به خود، کاهش نگرانی های روزمره و همچنین آمادگی برای استقبال از هر چیزی که زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد تجربه خواهید کرد. ممکن است تصور کنید فقط زمانی می توانید آرامش را از درون پیدا کنید که در نهایت از مشکلات خلاص شوید، اما اینطور نیست. در واقع اوضاع اغلب برعکس عمل می کند.

احساس آرامش درونی می‌تواند رضایت کلی و احساس خوشبختی را بدون توجه به چالش‌هایی که با آن روبرو هستید، افزایش دهد. یک چشم انداز آرام و شفاف می تواند به شما کمک کند در آب های اغلب متلاطم زندگی راحت تر حرکت کنید. یافتن آرامش ذهن آنقدرها که به نظر می رسد چالش برانگیز نیست. شما می توانید آرامش خاطر خود را از طریق:

پذیرفتن چیزی که قابل کنترل نیست.
بخشیدن خود و دیگران
تمرکز بر اینجا و اکنون
رفتن به خلوت شخصی
یادداشت افکار و احساسات خود
ارتباط با طبیعت به دست آورید.

اینفوگرافیک آرامش ذهن

اینفوگرافیک آرامش ذهن

راه هایی برای آرامش ذهن

حال می‌دانیم که ذهن میمونی و افکار بی پایان، جزئی از خصوصیات انسانی است که از بین نمی‌رود. اما با انجام تکنیک‌هایی ساده می‌توانید ذهن‌تان را در اختیار خود بگیرید و آرامش‌تان را به دست بیاوردید. این تکنیک‌ها به شما می‌آموزند که چگونه به افکارتان جهت داده و از آن‌ها به عنوان راهی برای آرامش و سپس پیشرفت استفاده نمایید. اغلب این تکنیک‌های آرامش برای درمان استرس و آرام سازی مراجع توسط روانشناسان در جلسات مشاوره روانشناسی ابداع و مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان استرس کلیک کنید.

1. مدیتیشن اولین راه برای آرامش ذهن

مدیتیشن یا مراقبه، از فنون تسلط بر ذهن هستند که به طور کلی باعث افزایش تمرکز و توجه می‌شوند. مدیتیشن انواع و روش‌های مختلفی دارد که هدف مشترک همۀ آن‌ها رسیدن به آرامش ذهن و روان است. تمامی راهکارهایی که در ادامه گفته می‌شود در واقع به نوعی مدیتیشن هستند که به آرامش ذهن شما کمک می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مدیتیشن کلیک کنید. 

2. تنفس عمیق

تنفس سطحی میزان اکسیژن مورد نیاز بدن را به خوبی تامین نمی‌کند و سطح عملکرد بدن را پایین می‌آورد. تنفس عمیق باعث تقویت سلول‌های مغزی، کاهش تنش و اضطراب و آرامش در فرد می‌شود. شما با به کارگیری تکنیک‌های تنفسی می‌توانید سطح عملکرد مغز خود را افزایش دهید. تنفس عمیق در هر جا و مکانی قابل انجام و موثر بر علائم استرس و اضطراب و رسیدن به آرامش می‌باشد. برای آگاهی بیشتر در زمینه تکنیک های تنفسی کلیک کنید. 

3. نویسندگی

نوشتن، یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با تنش‌ها و رسیدن به آرامش است. این کار برای افکار منفی یک مکان خاص تعیین می‌کند که فقط در آن جا تخلیه می‌شوند. زمانی که افکار منفی روی کاغذ می‌آیند، اثرات مخرب‌شان کم شده و فرد آن‌ها را به عنوان یک احساس گذرا تجربه می‌کند. روانشناسان نیز از نوشتن برای کاهش استرس و ایجاد آرامش در مراجعان استفاده می‌کنند. برای اطلاع بیشتر از نوشتن برای کاهش استرس کلیک کنید. 

4. آرامش ذهن | زندگی در لحظه 

ذهن انسان همیشه درگیر گذشته و آینده است. مسلما عمل به زندگی در لحظه کار راحتی نیست چرا که گذشته و نگرانی آینده بخش مهمی از وجود انسان است. برای زندگی در لحظه نیازی نیست که گذشته را کاملا فراموش کنید و یا از تلاش برای آینده دست بکشید. فقط باید به این باور برسید که گذشته را نمی‌توان تغییر داد و آینده نیز هنوز نرسیده، پس نگرانی و غصه خوردن برای آن، کاری بیهوده است. ولی امروز و این لحظه وجود دارد و اگر خوب به آن اهمیت ندهید تبدیل به گذشته‌ای تلخ می‌شود که در آینده نیز آرامش ذهن شما را از بین می‌برد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه زندگی در لحظه کلیک کنید.

5. استفاده کمتر از تلویزیون و فضای مجازی

وسایل ارتباطی مثل تلویزیون و فضای مجازی، عمده ترین عوامل کنترل ذهن هستند. در اکثر مواقع، آن چیزی که در تلویزیون و فضای مجازی دیده می‌شود با زندگی واقعی تناقض دارد. در نتیجه درک و نگرش فرد از واقعیت تغییر می‌کند و باعث آشفتگی ذهن و از بین رفتن آرامش او می‌شود. بهتر است در استفاده از این ابزار کنترل بیشتری داشته باشید تا ارتباط خود را با زندگی واقعی حفظ کنید و آرامش ذهنی و بیشتری تجربه نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه سلامت روان کلیک کنید. 

6. ارتباط با طبیعت

وقت گذراندن در طبیعت باعث احساس آرامش و نوازش روح می‌شود. سعی کنید در روزهای تعطیل و اوقات فراغت خود به مکان‌های سرسبز یا ساحل بروید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. با داشتن برنامه‌ای منظم برای وقت گذراندن در طبیعت، به تدریج متوجه می‌شوید که علائم استرس کاهش یافته و آرامش بیشتری دارید. برای آگاهی بیشتر از علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.

7. ورزش برای آرامش ذهن

حتما این جمله را شنیده اید که عقل سالم در بدن سالم است. تمرینات فیزیکی باعث می‌شوند که گردش خون در بدن افزایش پیدا کند و مواد مغذی بیشتری به مغز برسد. همچنین ورزش با تحریک سیستم عصبی، هورمون‌های شادی بخش را در بدن فرد ترشح می‌کند. در نتیجه فرد، احساس سرزندگی و آرامش بیشتری خواهد داشت.

8. رژیم غذایی مناسب

مصرف برخی غذاها باعث کاهش فعالیت هورمون‌های اضطراب می‌شود و در نتیجه استرس شما کمتر شده و آرامش بیشتری را تجربه می‌کنید. از غذاهای مفید در کاهش اضطراب می‌توان به مغزها، قارچ شیتیک، ماهی، اسفناج، تخم کدو، گوشت قرمز، شکلات تلخ و تن ماهی اشاره کرد. همچنین مصرف زیاد آب در طول روز نیز بدن را از سموم خالی کرده و آرامش شما را بیشتر می‌کند.

9. انجام فعالیت های تکراری

با انجام کارها و فعالیت‌های تکراری که نیازی به فکر ندارند، استرس را از خود دور کنید. مثلا به کشیدن نقاشی بپردازید یا کارهای ساده و روزمره‌ای همچون جارو کشیدن، ظرف شستن و تا کردن لباس‌ها را انجام دهید. کارهایی که ذهن را بسیار درگیر می‌کنند، استرس و اضطراب را افزایش می‌دهند. 

10. گوش دادن به موسیقی برای آرامش ذهن

موسیقی‌های آرامبخش از بهترین گزینه‌ها برای آرامش ذهن هستند. از گوش دادن به موسیقی تند و صدای بسیار بلند بپرهیزید چراکه استرس را بیشتر می‌کند. آهنگ‌های بی کلام و یا صدای طبیعت تاثیر بسیار زیادی بر آرامش ذهن می‌گذارند. موسقی‌های سنتی و یا گروه نوازی‌های کلاسیک همچون باخ، بتهوون و موزارت نیز گزینه‌های بسیار عالی برای کسب آرامش ذهن هستند. 

11. آروماتراپی

آروماتراپی به روشی گفته می‌شود که طی آن با استفاده از رایحه‌های آرامشبخش، ذهن و بدن آرام می‌شود. عطرها و بوهایی همچون نعنا، اوکالیپتوس و اسطوخودوس از بهترین رایحه‌های آرام بخش هستند. آن‌ها را استشمام کرده و یا با استفاده از اسپری کردن و محفظه بخور آن را در فضا پخش کنید. 

12. اجتناب از محرک‌های اضطراب آور

از موقعیت‌ها، افراد و شرایطی که شما را دچار استرس و اضطراب می‌کند دوری کنید. مثلا برای خودتان تعیین کنید که پس از ساعت کاری و آمدن به خانه، کار و فکر آن را رها کرده و فقط به امور خانه‌تان می‌پردازید. و یا در صورت نگرانی از امتحان، ساعت مشخصی را درس بخوانید و پس از آن دیگر درس و فکرهای مربوط به آن را کنار بگذارید.

13. کمک گرفتن از روانشناس 

با توجه به دنیای پر استرس امروز، ممکن است با وجود رعایت کردن تمام نکات فوق، همچنان استرس و اضطراب زیادی را متحمل شوید و آرامش‌تان از بین رفته باشد. در این صورت ضروری است که از یک روانشناس کمک بگیرید. روانشناس به شما کمک می‌کند تا ریشه اضطراب را شناسایی کرده و با استفاده از راهکارهای اصولی، آرامش ذهن خود را بازیابید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمتتان هستند تا در این زمینه شما را یاری کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*