ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر

اگر ورزش برای شما هم سخت است قطعا به دنبال راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر هستید. فعالیت بدنی و ورزش از راههای مناسب برای سلامت جسمانی و روحی روانی افراد می باشد. عدم تحرک فیزیکی می‌تواند زمینه‌ساز انواع بیماری های جسمی و روانی را فراهم کند. متاسفانه خیلی از افراد بعد از مدتی ورزش کردن دوباره آن را رها می کنند و بهانه های مختلفی مانند نبود وقت و نداشتن انگیزه را عاملی برای ورزش نکردن قرار می دهند. اگر به دنبال راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر هستید از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

۱۰ واقعیت درباره ورزش

حتما شما هم دوست دارید که وقتی از سرکار به منزل برمی گردید کمتر خستگی به سراغتان بیاید یا تند و تیزتر به سر کارتان بروید یا بدون احساس گناه بتوانید شیرینی جات بخورید. اگر پاسختان به تمامی سوالات مثبت است ورزش تنها راه چاره برای شما است. بهتر است نکاتی را درباره فواید ورزش کردن بدانید تا انگیزه لازم در شما ایجاد شود. برای آشنایی با اصول ورزش کردن در خانه کلیک کنید.

1-ورزش های مغزی را تقویت می کند

ورزش نه تنها باعث تقویت بنیه و جسم شما می‌شود بلکه در عملکرد مغز هم نقش موثری دارد. ورزش انرژی بدن را بالا برده و همچنین میزان پروتئین موجود در مغز باعث افزایش قدرت یادگیری مغز می‌شود هم بالا می برد. واضح هست که کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند یا ورزش می کند کارایی بسیار بیشتری در محل کار خود دارند. شرکت‌ها و کمپانی هایی که ساعات اتلاف وقت و مرخصی های استعلاجی افراد شان کمتر باشد نه تنها هزینه های بهداشتی و درمانی کمترین متقبل می‌شوند بلکه در کل پیشرفت بیشتری در کار خواهند داشت.

2-جنب و جوش و تکاپو استرس را از بین میبرد

به همان اندازه که فکر و خیال ورزش کردن احتمال دارد سبب بروز استرس در شما شود وقتی کار تمریناتتان را آغاز کردید در کلیه جنبه های زندگی با استرس بسیار کمتری مواجه خواهید شد. روانشناسان ورزشی اعتقاد دارند ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدن ایجاد خواهد کرد و به نوعی حواس افراد را از فشارهای روحی و روانی و پریشانی دور میکند. همچنین ورزش خلق و خو را بهبود بخشیده و از افسردگی جلوگیری میکند. شما تنها کسی نیستید که می‌توانید از خوشبختی و فقدان استرس از زندگی لذت ببرید. هرچه استرستان کمتر باشد زودرنجی و بدخلقی شما هم کمتر خواهد شد و این مسئله باعث تقویت رابطه با اطرافیان و دوستان خواهد شد.

3-ورزش به شما انرژی می دهد

ممکن است تعجب کنید که چطور نیم ساعت ورزش در روز میتواند کل روزتان را متفاوت کند. وقتی ورزش به جریان خون تان وارد می شود بقیه روز حس نشاط بیشتری خواهید داشت و وقتی قدرت و استقامت بدن تان را بالا بردید انجام کارهای روزانه مانند حمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برایتان راحت تر خواهد شد. این مسئله منجر به این می‌شود در طول روز بسیار شاداب تر باشید و به گونه ای استراحت مغز شما را فراهم می کند.

یکی از مهم‌ترین توجیه‌های افراد که به مشاوران ورزشی رجوع می‌کنند این است که برای ورزش کردن بی حوصله هستند. متخصصین عقیده دارند با این که ورزش در آغاز ممکن است خستگی شما را بیشتر کند اما این وضع خیلی پایدار نیست. احساس خستگی جسمی که بعد از ورزش کردن دارید مانند خستگی های همیشگی در زندگی روزانه نیست. علاوه بر این وقتی بدنتان به ورزش عادت کرد میزان انرژی تان هم روز به روز بیشتر می شود.همچنین در این رابطه مطالعه مقاله نحوه ورزش در بارداری پیشنهاد می شود.

4-ورزش به ایجاد رابطه ها کمک می کند

مطمئنا انجام فعالیت بدنی به همراه کسی دیگر همسر خواهر یا برادر یا یک دوست در تقویت رابطه تان با او خیلی مفید خواهد بود. بنابراین متخصصین معتقدند که ورزش اگر به صورت گروهی یا دو نفره انجام شود احساس مطلوب بیشتری ایجاد می کند. به همین خاطر برنامه ای تهیه کنید که هر شب بعد از شام با عزیزان خود به پیاده‌روی بروید. با خواهر یا برادرتان یا دوستان هم می توانید برنامه پینگ پنگ بگذارید یا با هم به باشگاه ورزشی بروید. کسانی که برای ورزش کردن خود یک همراه دارد نسبت به کسی تنهایی ورزش می کند در ادامه تمرینات خود مصمم تر هستند و بیشتر به اهدافشان می رسند. همینطور ورزش می تواند راهی برای برقراری ارتباط با دیگران باشد.
راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر

5-ورزش از بروز بیماری ها جلوگیری می کند

تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند از ایجاد بیماری های قلبی سکته فشار خون بالا کلسترول بالا دیابت نوع ۲ پوکی استخوان ورم مفاصل پیشگیری کرده و از دست رفتن حجم عضلات را آهسته تر کند. ورزش همچنین پیر شدن را هم به تعویق میاندازد. علاوه بر این ورزش کردن از بسیاری از دردهای دوران سالمندی و پیری که به خاطر عدم فعالیت فیزیکی بروز پیدا می‌کند می‌کاهد. ورزش همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و به همین دلیل ورزشکاران کمتر دچار آنفولانزا یا سرماخوردگی می شوند.

6-ورزش قلب تان را تقویت می کند

به عقیده برخی محققین ورزش نه تنها سبب مقابله با بیماری‌های مختلف می‌شود بلکه در عملکرد بهتر قلب نقش مهمی دارد و این مسئله سبب می شود که ورزش با سایر تحرک های فیزیکی روزانه برایتان راحت تر گردد. قلب شما و سیستم قلبی عروقی تان با ورزش کردن کارایی بالاتری پیدا می‌کند و قلبتان پلاکهای کمتری می سازد و وقتی قدرت قلب بالا می رود برای ایجاد همان مقدار نیرو لازم نیست که آنقدر تند بتپد. فقط بعد از چند روز از شروع تمرینات تان بدن خودتان را با این حرکات تازه سازگار کنید و ورزش برای تان آن موقع راحت تر می شود و خستگی کمتری هم خواهید داشت. همچنین تنفستان موقع ورزش کردن بهتر میشود.

7-کاهش وزن مهمترین هدف نیست

یکی از مهمترین دلایل ورزش کردن خیلی از افراد متاسفانه فقط کم کردن وزن است اما این تنها فایده یک برنامه ورزشی نمی باشد. کاهش وزن برای آن دسته از کسانی که به تازگی تمرینات را آغاز کردند هدفی بلند مدت است و این می تواند تا حدی ناامیدکننده باشد. مردم اگر نتوانند به سرعت نتیجه بگیرند معمولاً کار را نصفه نیمه رها می کند. از این رو افراد علاوه بر کاهش وزن نیاز است بر فوایدی که ورزش می تواند در زندگی روزانه شان داشته باشد هم فکر کنند. وقتی برنامه ورزشی تان آغاز می کنید هر هدفی که از کاهش وزن در ذهنتان باشد نباید قرار دهید که فقط هدف این باشد. سعی کنید برای انرژی بیشتری که ورزش به شما می دهد یا اینکه استرس را کم میکند و باعث تقویت عضلاتتان میشود به سراغ ورزش بروید.

 

انگیزه هایی برای ورزش کردن

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هر کاری را به رفتن در باشگاه یا دویدن روی تردمیل ترجیح می دهید یعنی این که انگیزه ای برای فعالیت بدنی و ورزش کردن ندارید. شاید بهتر باشد برای ورزش های خودتان هم تنوع ایجاد کنید تا بدنتان هم شاداب تر شود.

1-ورزش را به نوعی ارتباط اجتماعی تبدیل کنید

سعی کنید دوستانی پیدا کنید تا روحیات و علایق ای همچون خودتان داشته باشند. ورزش کردن با افراد و گروهی انگیزه زیادی به شما می دهد و باعث می شود که همدیگر را در ادامه مسیر تشویق کنید و کمتر قصد دست کشیدن از ورزش داشته باشید. اگر پیاده روی و ورزش کردن را دوست دارید می‌توانید این کار را حتی با حیوان خانگی یا فرزند خودتان هم انجام دهید. ورزش به افزایش روابط اجتماعی شما می انجامد.

2-واقع بین باشید

هدفهایی را برای خودتان مشخص کنید که می دانید توانایی انجام آنها را دارید. فعالیت‌هایی را تا حد امکان جزو برنامه تان قرار دهید که می دانید از عهده آنها بر می‌آید. اگر فکر می کنید که از تمرینات خسته میشوید شاید زمان آن رسیده که کمی تغییر در روند کاری خود ایجاد کنید و فعالیت هایی را بیابید که تمرین ورزشی نداشته باشند.

3-یادداشت کنید

برای ثبت پیشرفت هایی که در زمینه ورزشی دارید دفترچه یاددداشتی تهیه کنید. این کار باعث می‌شود که روند پیشرفتتان را مشاهده کنید و هدف های جدیدی برای خود معین کنید. اگر فکر می کنید که سالهاست که همان فعالیت های تکراری و خسته کننده را انجام می دهید بهتر است تغییری در برنامه تان ایجاد کنید و روند پیشرفت تان را ارزیابی نمایید.داشتن برنامه یکی از مبانی موفقیت است.

اگر دوست ندارید برای ورزش کردن صرفا روی تردمیل بدوید یا پیاده بیرون بروید می توانید در تیم ورزشی والیبال یا فوتبال یا تنیس یا هر آنچه که دوست دارید شرکت کنید. با این کار هم ورزش مورد علاقه تان را انجام داده اید و هم فعالیت بدنی کرده‌اید.

 

راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر

ترفند های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند تا میزان فعالیت بدنی تان را بیشتر کنید. این را بدانید که طبق پژوهش ها تنها ۱۵ دقیقه ورزش در هفته هم می تواند برای کاهش مرگ و میر و افزایش امید به زندگی موثر باشد. هرچند بهتر است زمان های بیشتری را هم اختصاص بدهید ولی با این حال ورزش کردن حتی سبک از بی‌تحرکی و بی انرژی بودن خیلی بهتر است.

1-تمرین های تناوبی را به کار بگیرید

یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده صحیح سوزاندن کالری بالا تمرین های بدنی تناوبی می باشد. این راهکار ترکیبی از دوره های کوتاه مدت و شدید فعالیت بدنی هستند که با دوره های سبک تر جهت ریکاوری بدن همراه هستند. در اصل شما با تغییر شدت تمرین مثلاً چند دقیقه دویدن سریع و یا راه رفتن می توانید در مدت زمان کوتاهی کالری بیشتری بسوزانید و تناسب قلبی عروقی خود را بالا ببرید. برای آشنایی با ورزش صورت کلیک کنید.

2-راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر |گردش در شهر

محله های مختلف در شهرتان می تواند گزینه های مناسب و راحتی برای فعالیت بدنی بیشتر شما باشد. در مسیرهای پیاده روی قدم بردارید و به جاهایی که دوست دارید سر بزنید یا به محل هایی که خیلی وقته نرفتید بروید و انواع پارک ها و وسایل ورزشی را امتحان کنید. این کارها می تواند هم باعث سرگرمی شما شود و هم فعالیت بدنی بیشتری را برایتان ایجاد کنند. علاوه بر این فعالیت ها هزینه هم ندارند و کاملا به صرفه هستند.

3-رفت و آمد خود را بیشتر کنید

بر اساس آمار مردم آمریکا تقریباً ۳۸ ساعت در سال را برای رفتن به محل کار و بازگشت به منزل صرف می کند. این زمان سودمند می تواند برای کارهای دیگری هم در نظر گرفته شود. مثلا اگر قصد دارید با اتوبوس به محل کارتان بروید چند ایستگاه مانده پیاده شوید و بقیه راه را قدم بزنید. پس از چند روز به این روال عادت می کنید و دیگر برایتان دشوار نمی آید. به همین راحتی می توانید هم ورزش و فعالیت بدنی کرده باشید و هم زندگی سالم تری را در پیش بگیرید.

4-برای پیاده روی جلسه بگذارید

جلسات کاری می تواند بلند مدت و کسل‌کننده باشد. گردهمایی‌ها احتمال دارد تاثیر آنچنانی هم روی زندگی شما نگذارند. بنابراین چرا از آنها به سود خودتان استفاده نکنید. مثلا می توانید جلساتی را برای پیاده روی بگذارید. با دوستان یا همکاران خود مکانی را انتخاب کنید تا در آنجا فعالیت بدنی داشته باشید. هنگام راه رفتن هم می توانید در مورد پروژه های کاری خود صحبت کنید تا از برنامه ها عقب نمونید. تحقیقات جالبی نشان داده که پیاده روی موقع صحبت کردن می تواند خلاقیت را تا ۶۰ درصد بالا ببرد. بنابراین شما نه تنها سلامت جسمی را بالا می‌برید بلکه کیفیت کارتان هم بهتر می شود.

5-راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر | باشگاه

شاید بخواهید به باشگاه بروید و کمی ورزش کنید اما برخی اوقات افراد بین وقت گذرانی با دوستتان و ورزش کردن می مانید. در این شرایط بهتر است که هر دو را در کنار یکدیگر داشته باشید و به دوست خودتان یک برنامه ورزشی که مورد علاقه هر دو تان است پیشنهاد دهید. بنابراین شما به جای رفتن به رستوران و کافه می‌توانید باشگاه و فعالیت ورزشی را انتخاب کنید و از بودن در کنار هم لذت ببرید. حتی اگر نخواهی دبه باشگاه بروید با پیاده روی در یک پارک هم پول کمتری خرج خواهد کرد هم فعالیت مناسبی کرده‌اید.  در این رابطه مطالعه مقاله ورزش های مناسب برای کودکان بیش فعال پیشنهاد می شود.

6-پله ها را فراموش نکنید

سعی کنید تا حد امکان به جای آسانسور و پله برقی از پله های معمولی بالا و پایین بروید. این کار باعث می‌شود که عضلات پایتان قوی تر شود و ضربان قلبتان بالاتر برود. شما با استفاده از پله ها در هر جایی که باشید فعالیت بدنی بیشتری کرده اید و این تغییر را با چشم خود مشاهده می کنید. همین فعالیت ساده هم تاثیر زیادی روی سلامتی تان میگذارد.

7-راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر | فرصت های کوچک

بیشتر مردم می خواهند که از نه صبح تا عصر در شرکت باشند و فقط پشت میزشان بنشینند. در این زمان لازم است که نهایت استفاده را بکنید. از این رو اگر شرایط برای قدم برداشتن پیدا کردید آن را از دست ندهید. مثلا اگر با همکارتان که در اتاق دیگری است کاری دارید می توانید گوشی و ایمیل را کنار بگذارید و خودتان مستقیم به دیدار او بروید. در زمانهای ناهار هم به جای اینکه پشت میزتان باشید میتوانید قدم بردارید و به مکان دیگری برای صرف غذا بروید. با همین ترفند ساده فعالیت بدنی تان را بیشتر کرده اید.

8-برنامه تازه برای تعطیلاتتان در نظر بگیرید

خارج شدن از برنامه روزانه تان این معنا را نمی دهد که همه چیز را رها کنید و دیگر ورزش نکنید. اگر میخواهید برای تعطیلات تان به شهر دیگری بروید می توانید از تورهای گردشگری کمک بگیرید یا پیش از رفتن به یک شهر و رزرو هتل درباره مکان های تفریحی و ورزشی آن تحقیق کنید. مکان هایی را انتخاب کنید که باشگاه های ورزشی دارند یا به آنها نزدیک هستند. همچنین می‌توانید به جای رفتن به هر جای دیدنی با ماشین با پای پیاده از مکان های دیدنی بازدید کنید تا ورزش هم جزو برنامه تان باشد. در این رابطه مطالعه مقاله فواید طبیعت گردی پیشنهاد میشود.

9-راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر | ورزش با کودکان

یکی از عواملی که باعث می‌شود مردم وقت کافی برای ورزش نداشته باشند این است که نمی توانند کودک خود را رها کنند و خودشان به تنهایی ورزش کنند. بهترین راه این است که پای کودکان را هم به این موارد باز کنید و اجازه دهید که قسمتی از برنامه ورزشی شما باشند. به همراه کودکان خود ورزش کنید یا می توانید با آن ها فعالیت های سبک انجام دهید و یا با همدیگر به استخر بروید. با این کار شما دیگر دردسری ندارید و خودتان ورزش می کنید و همچنین اوقات خوشی را هم با فرزندتان می‌گذرانید. در این رابطه مطالعه مقاله ورزش های جذاب برای والدین و کودکان پیشنهاد می شود.

10-رسانه های اجتماعی هم می توانند مناسب باشند

رسانه های اجتماعی می توانند افراد را گاهی به داشتن فعالیت بدنی بیشتر تشویق کنند. مثلا اگر پستی از دوستتان در مورد فواید ورزش کردن و رفتن به باشگاه میبینید خودتان هم انگیزه بیشتری پیدا می کنید. همچنین می توانید با دوستان خود برنامه ورزشی جذابی درست کنید و آن را از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این کار باعث می‌شود تا افراد بیشتری هم تمایل به ورزش کردن پیدا کنند. به یاد داشته باشید که ورزش برای تقویت قوای جسمانی زنان موثر است.

11-تلویزیون دیدن را به ورزش تبدیل کنید

به جای اینکه صرفاً روی مبلتان بنشیند و تلویزیون ببینید و خوراکی بخورید از این زمان می توانید برای ورزش کردن و افزایش فعالیت بدنی خود استفاده کنید. ورزشهایی همچون دراز نشست شنا بشین پاشو و... بسیار راحت هستند و به ابزاری نیاز ندارند. شما می توانید موقع دیدن تلویزیون این ورزش ها را انجام دهید و از زمانتان به بهترین نحو استفاده کنید. هر موقع خواستید تلویزیون تماشا کنید از این راهکارها استفاده کنید تا هم سلامت تان را بهبود ببخشید و هم خودتان سرگرم شوید.

12-راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر | لذت از ورزش

اگر ورزش کردن را دوست نداشته باشید این که بخواهید آن را به یک عادت همیشگی تبدیل کنید کمی دشوار می شود. سعی کنید از فعالیت های بدنی لذت ببرید. اهمیتی ندارد که شما چه ورزشی را و چقدر حرفه ای انجام می دهید در هر مورد لازم است که به آن علاقه داشته باشید. اگر ورزشی را دوست داشته باشید دیگر فکر نمی کنید که یک کار اجباری و سخت انجام می دهید بلکه اوقات خوشی را سپری می کنید.
راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر

13-راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر | هدف گذاری

در شروع قدم برداشتن برای هر کاری انگیزه شما اهمیت زیادی دارد و ادامه راه را برایتان راحت تر می کند. شناسایی اهداف می تواند مسیر را به شما نشان دهد. مثلاً شما میخواهید چندین کیلومتر پیاده روی کنید یا حرکات سخت و تعادلی یوگا انجام دهید. برای هر کدام از آنها زمان خاصی در نظر بگیرید. تعیین هدف و تلاش برای رسیدن به آن شما را با انگیزه می کند و باعث می‌شود که احساس خشنودی بیشتری پیدا کنید. همچنین بعد از رسیدن به هر هدف ای دوباره هدف دیگری تعیین کنید و با قدرت به راهتان ادامه دهید. هدف ارزشمند به شما انگیزه برای ورزش کردن می دهد.

14-راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر | تنوع

خودتان را به ورزش ها یا ترفندهای دیگری برای ورزش که با آنها آشنا هستید محدود نکنید. سعی کنید تا حد امکان به کلاس های ورزشی جدیدی بروید و به دوستانی بپیوندید که ورزشهای هیجان انگیز و جالبی انجام می دهند. شاید خیلی وقتها این ورزش مورد علاقه شما نباشد ولی با امتحان کردن چیز های جدید می توانید آنچه را که دوست دارید را پیدا کنید و روزانه فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید.

15-راهکارهایی برای فعالیت بدنی بیشتر | زیاد هزینه نکنید

ورزش کردن نیازی ندارد که پر هزینه باشد. گاهی اوقات یک کتاب یا سی دی آموزشی یا حتی نوشته های مختلف در اینترنت هم می‌توانند برنامه‌های ورزشی متنوع و مناسبی را در اختیار شما قرار دهد. این برنامه ها هزینه ای ندارند و شما به راحتی می توانید از ورزش های هوازی ایروبیک پیلاتس و... که دارای ویدئو های آموزشی در اینترنت هستند استفاده کنید. این ترفند را همیشه به خاطر بسپارید تا با صرف هزینه کمتر بتوانید ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنید.

 

راهکاریی برای فعالیت بدنی بیشتر | سخن آخر

ورزش و فعالیت بدنی نقش موثری در داشتن روحیه سالم و سلامت جسمانی دارند. ورزش کردن به شما انرژی و انگیزه بیشتری می بخشد و باعث افزایش نشاط میگردد. از طرفی بی تحرکی که حتی می تواند پیامد جانبی بعضی اختلالات روانی همچون افسردگی باشد خود عامل ضعف سیستم بدنی و مشکلات روحی روانی است. اگر شماهم مدت زیادی است که میخواهید به باشگاه بروید اما انگیزه آن را ندارید یا هر ورزشی را نصفه نیمه رها می کنید توصیه می شود که در این زمینه از یک مشاوره روانشناسی هم کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*