ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نقش خانواده در ازدواج

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نقش خانواده در ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نقش خانواده در ازدواج چقدر است؟ خانواده اولین پایگاه اجتماعی است که فرد در آن رشد کرده و ارتباطات اجتماعی و قواعد زندگی کردن را می‌آموزد. مسلما خانواده‌ها پروسه ازدواج فرزندانشان را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهند. دوستی‌های قبل از ازدواج در صورتی که به صورت درست و اصولی انجام شود، تاثیر مهمی در شناخت طرفین از یکدیگر می‌گذارد. در این بین نیز نقش خانواده به خصوص در مدت زمان جلسه خواستگاری و دوران نامزدی بسیار پررنگ است. والدین نیز در زمان ازدواج فرزند خود، متحمل فشارهای روانی زیادی می‌شوند چرا که خواهان خوشبختی شما هستند و از طرفی از پیامدهای شکست در ازدواج فرزندشان و تعارضات آتی آن بیم دارند. به همین دلیل خواهان نظارت کامل بر فرآیند ازدواج فرزندشان هستند.تماس با مشاور

                                            

پیدایش ذهن ناخودآگاه در کودکی و نوجوانی به دلیل نقش خانواده در ازدواج

نقش خانواده در ازدواج

پس از به دنیا آمدن فرزندان، پدر و مادر مستقیما برای تربیت کودک دست به کار می‌شوند. آن‌ها با انتخاب محیط‌هایی که مورد تایید خودشان است، از جمله دوستان و خانواده، مدرسه، فعالیت‌های فرهنگی و... سعی می‌کنند تا کودک را نزدیک به مدلی که مورد تایید خودشان باشد تربیت کنند. آن‌ها در نهایت در نوجوانی با هدایت فرزندشان برای شغل یا تحصیلات نیز به شیوه‌ای در زندگی آینده او تاثیر می‌گذارند.

علاوه بر موارد ذکر شده که به طور غیر مستقیم بر ازدواج تاثیر می‌گذارند، والدین نقش مهمی در پیدایش ضمیر ناخودآگاه برای ازدواج دارند. نحوه تعاملات والدین با یکدیگر و روابطی که با شما دارند، آینده روابط عاشقانه شما و همچنین انگیزه‌های ازدواج‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به طوری که ممکن است در آینده به فردی علاقه مند شوید که موقعیتی مشابه آنچه با والدین خود تجربه کردید، برایتان تداعی شود. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه ضمیر ناخودآگاه برای ازدواج و انگیزه های ازدواج کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک نقش خانواده در ازدواج

 اینفوگرافیک نقش خانواده در ازدواج

نقش خانواده در ازدواج جوانان

زمانی که جوانی تصمیم به ازدواج می‌گیرد، خانواده او سعی می‌کنند تا معیارهای خود را به طرق مختلف وارد انتخاب‌های فرزندانشان کنند. خانواده‌ها بر اساس سبک‌های فرزندپروری خودشان اقدام به هدایت می‌کنند. سبک‌های فرزندپروری به شرح زیر هستند:

۱.سبک مقتدر

خانواده‌هایی با این سبک موفق‌ ترین فرزندان را پروش می‌دهند. آن‌ها به کودکان انتخاب کردن و مسئولیت پذیری و مهارت انتخاب کردن و تصمیم گیری را می‌آموزند. این خانواده‌ها کودکان را آماده زندگی و چالش‌های پیش رو می‌کنند. این افراد در روابط بعدی و ازدواج نیز سازگارتر هستند و به طور کلی از مهارت‌های لازم برای ازدواج موفق در سطح بالاتری برخوردار هستند. در این شرایط والدین به طور غیر مستقیم فرزند خود را در امر ازدواج هدایت می‌کنند ولی تصمیم نهایی با خود فرد است. برای کسب اطلاع بیشتر از مهارت های لازم برای ازدواج موفق کلیک کنید.

۲. سبک مستبدانه 

سبک مستبدانه روشی است که در آن پدر و مادر با کنترل و تصمیم گیری برای فرزندان خود سعی می‌کنند تا فرزندان را به شکل دلخواه‌شان کنترل کنند. این کنترل کردن باعث می‌شود تا فرزندان آن‌ها مضطرب و خشک باشند. درست است که آن‌ها پیرو قوانین خانواده خود بار می‌آیند اما معمولا وابسته بوده و در حل مشکلات خود ناتوان‌اند. آن‌ها نیازمند کمک گرفتن روزانه برای حل مشکلاتشان هستند. مسلما در این خانواده، دخالت والدین در ازدواج در بیشترین سطح احساس می‌شود. برای کسب اطلاع بیشتر از دخالت والدین در ازدواج کلیک کنید.

۳. نقش خانواده در ازدواج | سبک سهل گیرانه

والدین سهل گیر بسیار پذیرنده هستند و همواره فرزندان خودشان را تایید می‌کنند. آن‌ها هموراه به فرزند خود این باور را می‌دهند که نیازی به تلاش نیست و همواره از دیگران برتر هستند. این کودکان معمولا نازپرورده‌اند و نمی‌توانند در زمان چالش‌های مختلف آن را مدیریت کنند. این کودکان معمولا پس از شکستشان دیگران را به شدت مقصر می‌دانند. در این خانواده، فرد می‌تواند هر تصمیمی که در مورد ازدواج دارد را عملی کند، بدون اینکه والدین نظر یا راهنمایی خود را اعمال کنند. فرد در صورت شکست ازدواج، خانواده را مقصر می‌داند.

۴. سبک بی اعتنا

این سبک فرزندپروری آسیب زننده ترین نوع والدگری است. والدین این خانواده‌ها از نظر عاطفی ارتباط بسیار کم و سردی را با فرزندان دارند. والدین در خانواده‌های بی اعتنا وقت بسیار کمی را برای فرزندانشان گذاشته و کودکان آن‌ها معمولا دچار وابستگی به مواد اعتیاد آور و دیگر مشکلات روانی می‌شوند. خانواده با سبک بی اعتنا در ازدواج هم معمولا کمترین نظارت را اعمال می‌کنند. برای کسب اطلاع از دوستی های قبل از ازدواج کلیک کنید.

 

چه مشکلاتی به دلیل نقش خانواده در ازدواج ممکن است برای جوانان ایجاد شود؟

نقش خانواده در ازدواج

خانواده و دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی حتی در سال‌های بعد از ازدواج نیز می‌تواند ادامه پیدا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی کلیک کنید.

در ادامه به اشکالی که خانواده می‌تواند در مراحل مختلف بر زندگی زوجین تاثیر بگذارد، اشاره کرده‌ایم:

۱. کنترل: کنترل در والدین می‌تواند به روش‌های مختلفی اتفاق بیافتد. این حالت معمولا در تعارضات بین افراد و تصمیم گیری‌ها خود را نشان می‌دهد و معمولا در ابتدا موثر و بعد از مدتی نتیجه عکس می‌دهد.
۲. ایجاد مشکلات مالی: با توجه به اینکه اکثر افرادی که داوطلب ازدواج می‌شوند، معمولا توان اقتصادی محدودی دارند؛ خانواده‌ها می‌توانند در این شرایط با ایجاد سدهای مالی و تحت فشار قرار دادن افراد از این نظر برای آن‌ها شرایط سختی را ایجاد کنند.
۳. قطع حمایت: از نقش خانواده در ازدواج می‌توان به حمایت آنان اشاره کرد. حمایت خانواده‌ها که هم به صورت اقتصادی و هم به صورت عاطفی است، می‌تواند در زمان جدا شدن و انتخاب شریک زندگی متزلزل شود. در واقع آن‌ها با قطع حمایت خود نیز شرایط را برای افراد تا حدودی سخت می‌کنند.

 

سخن آخر

نقش خانواده در ازدواج

دغدغه امروز اکثر خانواده‌ها تامین و تضمین شرایط مالی در زندگی جوانان است که این نگرانی می‌تواند برای آن‌ها در اوایل آشنایی سختی‌هایی را در پی داشته باشد. داشتن سلامت روان و عدم اعتیاد به مواد مخدر، نداشتن اختلاف فرهنگی از معیارهای مهم انتخاب همسر برای اکثر خانواده‌ها می‌باشد. البته در برخی موارد ممکن است خانواده‌ها بیشتر به دنبال داماد یا عروسی ایده آل برای خودشان باشند تا اینکه بخواهند همسری مناسب برای فرزندشان برگزینند. در نتیجه حق خود می‌دانند که در همسر گزینی فرزند خود نظارت کامل داشته باشند. برای اطلاع بیشتر در زمینه انتخاب همسر کلیک کنید.

خانواده‌ها در زمان ازدواج فرزندانشان معمولا متحمل سخت‌ترین چالش‌ها می‌شوند. گاها وظایف خانواده در ابتدای زندگی مشترک فرزندانشان بیشتر نیز می‌شود. به طور کلی ازدواج یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که هر فرد و خانواده‌اش ممکن است با آن مواجه شوند. مشاوره قبل از ازدواج فرصتی مناسب فراهم می‌کند تا با بهره‌گیری از خدمات روانشناسی ازدواج و مصاحبه‌هایی که صورت می‌گیرد، با خیالی آسوده‌تر وارد زندگی مشترک شوید. کما اینکه خانواده‌تان نیز کمتر متحمل فشارهای روانی ناشی از ازدواج شما می‌شوند. برای کسب اطلاعات در زمینه دوران نامزدی و جلسه خواستگاری کلیک کنید.

 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی
 

با استفاده از خدمات روانشناسی، هم زوجین و هم خانواده‎‎ها می‌توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند و امکان ازدواج موفق را برای زوجین جوان فراهم نمایند. اگر به دلایلی همچون کمبود وقت و مشغله‌های متعدد امکان شرکت در جلسات حضوری را ندارید، توصیه می‌شود که از خدمات مشاوره تلفنی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی بهره‌مند شوید. متخصصان و روانشناسان این مرکز در خدمت شما هستند تا هر کجا که هستید به صورت تلفنی در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*