ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مکانیسم همانند سازی فرافکنانه | تعریف همانندسازی فرافکنانه از زبان فروید

مکانیسم همانند سازی فرافکنانه چیست و چه عملکردی در سطح روان دارد؟ مکانیسم‌های دفاعی مفهو‌می بودند که ابتدا زیگموند فروید در نظریه روانکاوی خود به آن‌ها اشاره کرد. طبق گفته‌های فروید وظیفه مکانیسم‌های دفاعی محافظت از ایگو در برابر تنش‌ها و اضطراب‌هایی است که ساختارهای اید و سوپرایگو به خودآگاه انسان وارد ‌می‌کنند. روانشناسان پسا فرویدی با گسترش مفاهیم نظریه روان کاوی مکانیسم‌های دفاعی بیشتری را نیز مطرح کرده‌اند که از جمله آن‌ها ‌می‌توان به ملانی کلاین و مکانیسم همانندسازی فرافکنانه اشاره کرد. برای کسب اطلاعات در مورد چیستی این مکانیسم و عملکرد آن تا انتهای مطلب همراه ما باشید. تماس با مشاور

                                             
 

مکانیسم همانند سازی فرافکنانه؛ تاریخچه مکانیسم‌های دفاعی

مفهوم مکانیسم‌های دفاعی اولین بار توسط زیگموند فروید پدر علم روان شناسی مطرح شد. فروید ساختار روان را شامل 3  قسمت ‌می‌دانست که اید، ایگو و سوپر ایگو را در بر ‌می‌گیرد. اید منشا تما‌می ‌امیال، تکانه‌ها و غرایز ابتدایی است. در مقابل ایگو وظیفه در نظر گرفتن امکانات واقعیت را بر عهده دارد و در نهایت سوپر ایگو مسئول سنجش اخلاقی بودن اعمال است و به نوعی به عنوان جانشین والدین در ذهن ناخودآگاه عمل ‌می‌کند. میزان و کیفیت سلامت روان هر فرد بستگی به درست عمل کردن ایگو دارد. برای آشنایی بیشتر با نظریه زیگموند فروید کلیک کنید.

چرا که این ساختار باید بتواند بین اید و سوپر ایگو میانجی گری کرده و میان آن‌ها به تعادل برسد. برای این کار ایگو از راه حل‌های گوناگونی استفاده ‌می‌کند که به کار بستن مکانیسم‌های دفاعی از جمله مهم‌ترین آن‌ها است. در حقیقت مکانیسم‌های دفاعی هرگونه واکنشی هستند که از خودآگاه ما در برابر اضطراب و تنش مراقبت ‌می‌کنند و نمی‌گذارند ایگو دچار فروپاشی شود. فروید در ابتدا 10 مکانیسم دفاعی ابتدایی را مطرح کرد که از جمله آن‌ها ‌می‌توان به سرکوب، انکار، فرافکنی، جا به جایی و همانند سازی اشاره کرد. در ادامه نظریه پردازان پسا فرویدی سعی کردند مفاهیم نظریه فروید را بسط داده و مفاهیم جدیدی را مطرح کنند. در همین راستا ملانی کلاین با ارائه تئوری خود مکانیسم‌های دفاعی جدیدی از جمله همانند سازی فرافکنانه را مطرح کرد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مکانیسم‌های دفاعی کلیک کنید.

 

مکانیسم همانند سازی فرافکنانه چیست؟

در همانند سازی فرافکنانه فرد در ابتدا ویژگی‌های ناخوشایند و غیر قابل هضم خود را به فردی دیگر نسبت ‌می‌دهد. برای مثال هنگا‌می‌که شخص خود خشمگین است این ویژگی را درون دیگران ‌می‌بیند و احساس ‌می‌کند آن‌ها عصبانی هستند. حال اگر به گونه‌ای رفتار کند که باعث شود واقعا آن‌ها رفتار پرخاشگرانه‌ای از خود نشان دهند به این وضعیت همانند سازی فرافکنانه گفته ‌می‌شود. به عبارت دیگر در همانند سازی فرافکنانه فرد به گونه‌ای رفتار ‌می‌کند که دیگران بر اساس فرضیات او عمل کنند و در نهایت مهر تاییدی بر آنچه در ذهن داشته‌ زده شود.

 

تفاوت مکانیسم همانند سازی فرافکنانه با فرافکنی

همانند سازی فرافکنانه که توسط ملانی کلاین مطرح شد در حقیقت بسط همان مفهوم فرافکنی است. با این تفاوت که در فرافکنی فرد تنها امیال و احساسات ناخوشایند خود را به دیگری نسبت ‌می‌دهد. برای مثال زمانی که از حسادت در درون خود رنج ‌می‌برد دائما دیگران را به حسادت متهم ‌می‌کند و آن‌ها را با این ویژگی ‌می‌بیند. حال اگر فرد دچار همانندسازی فرافکنانه باشد به گونه‌ای عمل ‌می‌کند که ویژگی مذکور در فرد مقابل پدید آید. در واقع همانندسازی فرافکنانه موضوع برون فکنی شده را به فرد تحمیل ‌می‌کند. با دریافت روان درمانی می توانید از مکانیسم های پخته تری استفاد نمایید.

 

تاثیر مکانیسم همانندسازی فرافکنانه در ارتباطات بین فردی

از آنجایی که مکانیسم همانندسازی فرافکنانه معطوف به دیگران است، استفاده بیش از حد آن ‌می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در روابط بین فردی شود. در این شرایط افراد احساس ‌می‌کنند دائما از جانب فردی که از این مکانیسم استفاده ‌می‌کند به رفتار خاصی متهم ‌می‌شوند . آن‌ها آنقدر تحت فشار قرار ‌می‌گیرند که واقعا مجبور ‌می‌شوند آن رفتار را از خود نشان دهند. مسلما در این موقعیت احتمال بروز اختلاف و تعارض بیش از هر زمان دیگری وجود دارد. برای بهبود این شرایط لازم است از یک روانشناس متخصص در حیطه روانکاوی یا سایر رویکردهای روان تحلیلی کمک بگیرید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه روانکاوی چیست کلیک کنید.

 

سوالات متداول

- همانندسازی فرافکنانه با همانندسازی چه فرقی دارد؟

این دو مکانیسم دفاعی مفاهیم متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. در همانند سازی فرد تلاش ‌می‌کند ویژگی‌های مثبت الگوهای مهم در زندگی را برای خود ایجاد کند و به این ترتیب شبیه آن‌ها شود. اما در همانندسازی فرافکنانه فرد ویژگی‌های منفی خود را به دیگران نسبت ‌می‌دهد و عملا تلاش ‌می‌کند تا این ویژگی‌ها را در سایرین ایجاد نماید.

- آیا فرد ‌می‌تواند مکانیسم همانندسازی فرافکنانه را در خود تشخیص دهد؟

این مکانیسم‌ها در سطح ناخودآگاه اتفاق ‌می‌افتند و در نتیجه تشخیص آن‌ها توسط خود فرد دشوار است. در این شرایط بهتر است از یک روان شناس متخصص در حیطه روان کاوی یا روان تحلیل گری کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مکانیسم های دفاعی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*