ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هدف از زندگی | لیستی از اهداف زندگی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با هدف از زندگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا می‌دانید هدف از زندگی چیست؟ چرا باید زندگی هدف مند باشد؟ زندگی یک مسیر طولانی است ولی مسلما این مسیر طولانی باید مقصدی داشته باشد و برای رسیدن به چیزی طی شود. در غیر این صورت بیهوده و بی ارزش به نظر می‌آید. هدف نقطه‌ایست که هر کسی قصد رسیدن به آن را دارند و برای رسیدن به آن با آگاهی قدم بر می‌دارند. بسیاری از کسانی که هدف خود را از زندگی مشخص نمی‌کنند، دچار ناامیدی و رخوت می‌شوند. هدف هر فردی از زندگی متفاوت است. هدف برخی رسیدن به جایگاه‌های بالا و هدف برخی عاشقانه زندگی کردن و یا خدمت به دیگران است. اما واقعا برای چه باید به این اهداف رسید؟ در ادامه مقاله به بررسی اهداف مختلف در زندگی از نظر متفکران بزرگ می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات در زمینه روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

چرا هر کسی باید هدف از زندگی خود را بداند؟

هدف زندگی شما شامل اهداف انگیزشی اصلی زندگی شما است. دلایلی که صبح از خواب بیدار می شوید. هدف می تواند تصمیمات زندگی را هدایت کند، بر رفتار و تصمیمات و شیوه فکر تأثیر بگذارد، اهداف را شکل دهد، حس جهت دهی را ارائه دهد و معنا ایجاد کند. برای برخی افراد، هدف با شغل مرتبط است. کار معنادار و رضایت بخش. برای دیگران، هدف آن ها در مسئولیت آن ها در قبال خانواده یا دوستانشان نهفته است. برخی دیگر از طریق معنویت یا اعتقادات مذهبی به دنبال معنا هستند. برخی از افراد ممکن است هدف خود را به وضوح در تمام این جنبه های زندگی بیان کنند. هدف برای همه منحصر به فرد خواهد بود. آنچه شما به عنوان مسیر خود معرفی می کنید ممکن است با دیگران متفاوت باشد. علاوه بر این، هدف شما در واقع می تواند در طول زندگی در پاسخ به اولویت ها و نوسانات در حال تحول تجربیات شما تغییر کند و یا اصلاح شود. سوالاتی که ممکن است هنگام تفکر در مورد هدف زندگی خود پیش بیایند شامل من کی هستم؟ من به کجا تعلق دارم؟ چه زمانی احساس رضایت می کنم؟ می شوند.

هر کسی از همان دوران کودکی به دنبال هدف و معنای زندگی خود به روش‌های مختلف است. بی هدفی و پوچی منجر به ناامیدی و ابتلا به اختلالات روانی چون افسردگی می‌شود. برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه، مقالات افسردگی ، علائم افسردگی و درمان افسردگی را مطالعه فرمایید.

پس اگر به دنبال یک زندگی سالم و پویا هستید باید بدانید خواسته و هدفتان در زندگی چیست. با آگاهی از اهداف خود قادر به برنامه ریزی و حرکت خواهید بود. در این صورت هر وقت که به زندگی خود بنگرید از چرایی و چگونگی زندگیتان اطلاع خواهید داشت. برای آگاهی بیشتر در زمینه معنای زندگی کلیک کنید. 

هدف از زندگی از دید افراد مختلف

هدف زندگی شما سهم شماست. برخی از افراد در مورد دنبال کردن هدف زندگی خود تردید دارند زیرا نگران هستند که این هدف مانند یک جستجوی خودخواهانه یا تحمیلی به نظر برسد. با این حال، هدف واقعی شناخت هدایای دریافتی از زندگی خود و استفاده از آن ها برای کمک به جهان است. خواه این هدایا پخش موسیقی زیبا برای لذت بردن دیگران باشد، یا کمک به دوستان در حل مشکلات یا صرفاً ایجاد شادی بیشتر در زندگی اطرافیان شما. ریچارد لیدر، مربی و کارشناس تعیین اهداف می‌گوید که هدف واقعی به پایان یک رابطه خودخواهانه با زندگی اشاره دارد. وقتی هدف واقعی شما مشخص شد، سپس می توانید آن را با تمام دنیا به اشتراک بگذارید. از آن جا که هر کسی با دیدگاه‌های مختلف به زندگی می‌نگرد، نمی‌توان به طور کلی هدفی را به عنوان والاترین هدف معرفی کرد. به همین دلیل با بررسی نقل قول‌های بزرگانی که در زندگی احساس خوشبختی می‌کردند، می‌توانیم به چشم اندازی روشن‌تر برسیم. اهدافی که در ادامه ذکر شده پاسخ و نقل قولی از چندین متفکر بزرگ است. به نظر می‌رسد که این افراد هدف زندگی خود را پیدا کرده‌اند؛ پس دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

1. هدف از زندگی از دیدگاه لومینیتا ساویز( Luminita Saviuc)

"هدف از زندگی دوست داشتن حقیقی است."

هدف از زندگی چیست؟ عشق… عشق حقیقی. به یک عاشق واقعی تبدیل شوید و آن گاه از خود پرتو‌های عشق را به اطراف بتابانید. به کسانی‌ که دوست‌تان دارند، عشق بورزید و همین‌طور به کسانی‌که دوست‌تان ندارند! لازم نیست حتما آنان سزاوار عشق ورزیدن باشند، باید عشق بورزید، چون این تنها چیزی است که می‌توانید به دیگران ببخشید. به دنبال فرصت برای عشق ورزیدن باشید، بدون توجه به اینکه در کجا یا مشغول چه کاری هستید. شاید نتوانید به کسی کمک کنید، اما می‌توانید یک عشق پرقدرت را بعد از چیزهایی که می‌بینید و انجام می‌دهید، حس کنید.

زندگی عشق است و عشق زندگی است، وقتی عشق بیشتری در رگ‌های ما جاری‌ شد، تبدیل به نشاط بیشتر می‌شود، دید ما را روشن‌تر می‌کند و این وقتی ساده‌تر می‌شود که نه تنها به قلب و روح‌خودمان، بلکه به قلب و روح هر موجود زنده‌ای که روی این سیاره زندگی می‌کند، متصل شویم.

در وهله‌ی اول ممکن است آدم‌ها بسیار متفاوت از یکدیگر به‌ نظر برسند، اما هسته‌ی وجودی همه‌ی ما یکسان است. همه‌ی ما از یک مسیر عمیق و قدرتمند با یکدیگر در ارتباطیم. اساس هسته‌ی وجودی ما یکسان است، همه‌ی ما از یک نوع نژاد بشر هستیم.

هیچ جدایی به جز جدایی که در ذهن ما و از روی ترس از وابستگی شکل می‌گیرد، وجود ندارد. اگر اجازه بدهیم عشق به قلب‌مان بازگردد، همه با عشق یکی می‌شویم و زندگی‌مان از همان نقطه دوباره آغاز می‌شود، پس این خود ما هستیم که دنیای اطراف‌مان را می‌شناسیم و در نهایت درک خواهیم کرد که ما در این جهان زندگی می‌کنیم و این جهان هم در ما خلاصه می‌شود؛ همه‌ی ما یکی هستیم.

2. جاستین ماسک (Justine Musk)

"هدف از زندگی ترویج استعداد‌ها و موهبت‌های خود و تلاش برای کسب دانش درونی و ارتقا روح‌‌تان در تمام مدت عمر است؛ این هدف چیزی است که شما زمانی و در جایی انجامش می‌دهید و ماهیتتان را نمایان می‌کند. این خدمتی است که دیگران به شما می‌کنند. مراقبت از خودتان در واقع مراقبت از جهان است."

3. بری دونپورت (Barrie Davenport)

"هدف، آگاهانه و عاشقانه زیستن در لحظه است، بی‌پروا عشق ورزیدن، همیشه آموختن و به دنبال ماجراجویی و رشد بودن و گسترش صلح و مهربانی در تمام طول مسیر زندگی."

4. پارکر هسر (Parker Heuser)

"هدف زندگی کشف محیط اطراف‌تان است، کشف خودتان و آنچه آموخته‌اید. پیرو قلب‌تان و تکامل معنوی خود باشید."

منظور هِسر این است که جهان اطرافتان و همین طور خودتان را بشناسید و کارهای مورد علاقه‌تان را انجام دهید. برای بهتر شدن هر آن چه می‌توانید انجام دهید.

5. رالف اسمارت (Ralph Smart)

"باور دارم هدف از زندگی این است که به بهترین نسخه‌‌ی خودمان تبدیل شویم."

6. هدف از زندگی در نظر متیو سیلور (Matthew Silver)

"خداوند به ما قدرت تصمیم‌گیری و اراده داده، اما باید از قلب‌مان برای یافتن آن استفاده کنیم."

7. کریستین ماری شلدون (Christi Marie Sheldon)

"تنها هدفی که‌ می‌‌تواند ارضاکننده‌ی روح آدمی‌ باشد، عشق است. اجازه بدهید آنچه روح‌تان را لبریز از شادمانی می‌کند راه را به شما نشان‌ بدهد. این تمام کاری است که باید انجام بدهید؛ فرصت‌ها را رهبری کنید!" برای کسب اطلاعات در زمینه موفقیت در زندگی کلیک کنید. 

8. هدف از زندگی از دید دالایی لاما (The Dalai Lama)

"شاد بودن، هدف واقعی زندگی است."

"من معتقدم هدف واقعی، شاد بودن است. هسته‌ی وجودی ما قناعت است و من با توجه به تجربه‌ی ناچیزم دریافته‌ام، هر چه بیشتر به خوشحالی دیگران توجه کنیم، احساس خوب‌تری درون‌مان ایجاد می‌شود. حس محبت به دیگران خودبه‌خود ذهن را آرام می‌کند و ترس و ناامنی، از شما دور می‌شود و این احساس به شما قدرت می‌دهد تا با هر گونه مانعی که روبه‌رو می‌شوید، مقابله کنید و این منشأ اصلی موفقیت در زندگی است، چون ما تنها موجودات روی زمین نیستیم. این اشتباه است که همه‌ی آرزوهای‌مان در شادمانی خودمان خلاصه شود. البته نباید بیرون از خودمان به دنبال خوشحالی باشیم، این رمز گسترش آرامش درونی است." برای کسب اطلاعات در زمینه شاد بودن و آرامش کلیک کنید. 

9. در نظر ویل مایکل (Will Mitchel)

این کارآفرین موفق معتقد است که هدف از زندگی رسیدن به خودشکوفایی می‌باشد. او می‌گوید که باید جهان را از طریق رسیدن به پتانسیل واقعی خود در نگاهمان شکل دهیم.

10. جاشوا بیکر (Joshua Becker)

"هدف خدمت کردن به دیگران است"

جاشوا و خانواده‌اش نزدیک به 70 درصد از اموال خود را به دیگران بخشیدند. او معتقد است که مال و اموال کمتر فضای بیشتری به معنای اصلی زندگی می‌دهد. 

11. برندان بیکر (Brendan Baker)

"هدف از زندگی ساختن چیزی متفاوت است؛ متفاوت و مثبت!"

برندان معتقد است که موفقیت در زندگی به معنی شادی و خوشحالی یکسان با دیگران نیست. او اکنون در جهت منافع دیگران خدمت می‌کند و می‌گوید که زندگی واقعی با متصل شدن به هدفی والاتر از خود شروع می‌شود. 

12. گری واینرچوک (Gary Vaynerchuk)

"هدف میراثی است که مثل ستاره‌ی شمالی همه‌ی خانواده‌ی مرا در آینده هدایت خواهد کرد."

او موسس سک کمپانی ساخت سریال و رسانه‌ها اجتماعی است و دوست دارد که احساسات انسان‌ها را به واقعیت تبدیل کند. گری سعی دارد به انسان‌ها نشان دهد که در عصر اینترنت هم می‌توان کارهای مورد علاقه را انجام داد. 

ساده ترین و مهم ترین هدف زندگی

با تعقل در پاسخ‌های این متفکران بزرگ، متوجه می‌شوید که در واقع هدف همه یک چیز است با این تفاوت که راه رسیدن به آن فرق می‌کند. در واقع هدف هر کسی در زندگی این است که به یک "حس خوب" در زندگی دست یابد. حس خوب در وجود انسان چیزی است که باعث می‌شود تمام مشکلات زندگی راحت‌تر حل شده و زندگی لذت بخش‌تری داشته باشید. پس در تمام کارهایتان به دنبال این باشید که حس خوبی در خود به وجود بیاورید. مشاوره روانشناسی برای یافتن چنین زندگی یاری‌تان کرده و شما را با ابعاد مختلف وجودی‌تان آشنا می‌کند. برای کسب اطلاعات در زمینه درمان وجودی و روان درمانی کلیک کنید. 

سخن آخر 

در نهایت اینکه یافتن هدف به شما کمک می‌کند تا زندگی شادتر و حتی راحت‌تری داشته باشید. کمک گرفتن از خدمات روانشناسی به شما کمک می‌کند تا به خودشناسی رسیده و هدف‌تان در زندگی را پیدا کنید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*