ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت کوتاه شدن دوره پریود چیست ؟ (پریود کمتر از سه روز)


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت کوتاه شدن دوره پریود پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

اگر علت کوتاه شدن دوره پریود برای شما یک سوال است می توانید در ادامه مطلب پاسخ خود را پیدا کنید. دوره قاعدگی کوتاه برای هر زنی ممکن است اتفاق افتاده باشد و جای نگرانی ندارد. اما قبل از هر چیز بهتر است که علت آن بررسی شود. پریود نشدن و یا پریود کوتاه مدت به عوامل مختلفی بستگی دارد که با مراجعه به پزشک زنان یا مشاوره جنسی می توان آن را بررسی کرد. در مقاله امروز به موضوع علت کوتاه شدن دوره پریود می پردازیم.

تماس با مشاور

 

مروری بر چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی یا سیکل قاعدگی نوعی تغییرات فیزیولوژیکی است که در زنان با هدف تولید مثل اتفاق می‌افتد و هر ماه یک تخمک بالغ شده و آماده رشد از تخمدان ها آزاد می‌گردد. در این فرایند به‌ تدریج بافت رحم آماده نگهداری جنین می شود. اگر لقاح انجام نشود بافت پوششی رحم شروع به ریزش می کند که به آن قاعدگی گفته می شود. پریودی بیرون آمدن خون از پوشش داخلی رحم است که به شکل منظم در جنس ماده گونه های خاصی از پستانداران از دوران بلوغ شروع می شود. برای آشنایی بیشتر با بهداشت بلوغ و نوجوان کلیک کنید.
عادت ماهیانه در زنان باردار و شیرده متوقف می شود. این توقف به علت وجود HCG مترشحه از کوریون که پروژسترون جسم زرد از خون است که با خودتنظیمی منفی مانع ترشح FSH می شود و چرخه دیگر آغاز نمی شود. چرخه عادت ماهیانه از زمان بلوغ تا یائسگی در هر زنی متفاوت است. مدت خون ریزی قاعدگی بین 3 الی 5 روز است و یک چرخه قاعدگی طبیعی بین 25 تا 90 روز می باشد.

مدت زمان طبیعی قاعدگی

نشانه های دوره قاعدگی در هر زنی متفاوت است ولی معمولاً قاعدگی طبیعی نشانه های یکسانی دارد که شامل موارد زیر می شود: طول دوره قاعدگی بین ۳ الی ۷ روز خونریزی از ۳۰ تا ۸۰ سی سی و خونریزی نرمال بدون خارج شدن لخته های خونی است. زن ها امکان دارد با نشانه هایی همچون دردهای شدید و خونریزی های زیاد یا خونریزی های نامنظم در این دوره روبه‌رو شوند که با مراجعه به پزشک و بررسی وضعیت هورمون ها و در بعضی موارد با مصرف قرص ضدبارداری از ادامه این وضعیت جلوگیری به عمل می‌آید.
زمانی که این نشانه های طولانی ادامه پیدا کند و باعث اختلال در زندگی عادی فرد شوند با مراجعه به پزشک متخصص باید دلیل بروز چنین علائمی را بررسی کرد. متخصصان با انجام آزمایش خون، سونوگرافی و بررسی وضعیت هورمون ها به ارزیابی در مورد این نشانه ها می پردازند و درمان را با توجه به سن از آن زمان شروع می کنند. اما وقتی تعداد روزهای سیکل قاعدگی کم می شود چه حدسی می توان زد؟
بحران های روحی و عاطفی بر کم شدن دوره عادت ماهیانه و لکه بینی بین دو قاعدگی و به هم خوردن هورمون ها اثرگذار هستند. چرخه قاعدگی زنان با یکدیگر متفاوت است. دوره پریود طبیعی همین مدت 3 الی 7 روز زمان نرمال برای فرد است. اگر دوره های قاعدگی ۵ تا ۶ روز است و در حال حاضر فقط دو روز طول می کشند این علائم می تواند به دلیل تغییراتی در سیستم ایمنی بدن، اضطراب یا یک روش پیشگیری از بارداری باشد. در ادامه به توضیحات بیشتر در مورد علت کم شدن قاعدگی می پردازیم.

علائم کم شدن خون قاعدگی

در طول یک دوره عادت ماهیانه طبیعی زنان به طور متوسط 2 تا 3 قاشق غذاخوری خون از بدن دفع می کنند. اما باز هم تفاوت های زیادی بین افراد وجود دارد و اگر خونریزی نسبت به حالت نرمال کم باشد باید به این موضوع توجه ویژه ای کرد. افراد می‌توانند میزان خون دوران عادت ماهیانه خود را هر ماه با استفاده از کاپ قاعدگی اندازه گیری نمایند. یک دوره عادت ماهیانه کم می تواند نشانه های زیر را به همراه داشته باشد. برای آشنایی با نحوه استفاده از کاپ قاعدگی کلیک کنید.

  • داشتن خونریزی به مدت کوتاه تری نسبت به مقدار معمول و همیشگی
  • احتیاج به تعویض پد یا تامپون کمتر نسبت به حد معمول
  • معمولاً در یکی دو روز اول خونریزی شدید نمی باشد و روند کندی دارد.
  • خونریزی به جای اینکه دائم باشد به مدت چند روز مانند لکه بینی است.
  • گاهی اوقات خونریزی کوتاه ممکن است باعث کاهش علائم سندروم قبل از قاعدگی مانند کمر درد و گرفتگی رحم یا تغییرات خلقی گردد.

علت کوتاه شدن دوره پریود

علت کم شدن مدت زمان قاعدگی

علت کوتاه شدن قاعدگی می تواند به دلایل مختلفی بستگی داشته باشد. بسیاری از شرایط و اتفاقاتی چون بارداری، از دست دادن جنین، اندومتریوز، خونریزی بدون تخمک گذاری و PCOS همگی می توانند باعث خونریزی کوتاه مدت شوند که ممکن است افراد آن را با یک دوره کوتاه شده اشتباه بگیرند. اگر فردی پس از منظم بودن دوره ها، به شکلی ناگهانی پریودهای نامنظم تجربه کرد، یا زمانی که قاعدگی ندارد همچنان دچار درد یا خونریزی شد یا خونریزی شدیدی داشت، پیشنهاد مشورت با پزشک اولین توصیه به او خواهد بود. در ادامه به توضیح بیشتری از هر یک از این عوامل پرداخته شده است.

1-جلوگیری از بارداری

زمانی که زنان قرص های ضدبارداری مصرف می‌کنند خونریزی های ماهیانه کاهش پیدا می کند. کاهش جریان خون امکان دارد به این علت باشد که مقدار هورمون در قرص های ضد بارداری کم است و قادر به تحریک رحم برای تشکیل یک لایه ضخیم نیست. در این صورت خونریزی کمی اتفاق می افتد. زیرا دیواره رحم پوشش کمی برای خونریزی دارد.
این حالت بیشتر در زنانی به چشم می‌خورد که از آی یو دی هورمونی برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند. آی یو دی ابزاری برای قرار گرفتن در رحم با هدف کنترل بارداری به کار می رود. استفاده از آیودی و تزریق هورمون منجر به نازک شدن دیواره رحم می‌گردد. افراد امکان دارد در دوران پریود، لکه بینی تجربه کنند که به علت فعالیت هورمون ها برای کمک به تنظیم عادات ماهیانه است.
در موارد استثنایی پزشک امکان دارد به فردی که خونریزی کمتری دارد مصرف داروهای ضد بارداری را برای کنترل و تنظیم دوران عادت ماهیانه تجویز کنند. بعضی از انواع داروهای ضد بارداری حاوی هورمون هایی هستند که می توانند به زنان کمک کنند تا دوره های قاعدگی منظم تری داشته باشند. داروهایی که ممکن است بر حجم، طول یا جریانات عادات ماهیانه تاثیر بگذارند شامل: داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، داروهای ضد روان پریشی یا سطح افسردگی، استروئیدها، داروهای گیاهی مانند جینسینگ و تاموکسیفین هستند.

2-ورزش بیش از حد

انجام فعالیت های بدنی شدید می تواند منجر به نامنظم شدن دوران عادت ماهیانه یا حتی رخ ندادن یک دوره پریود شود. اگر میزان انرژی سوزانده شده مطابق با میزان تغذیه فرد نباشد، بدن انرژی کافی برای کارکرد تمام سیستم های خود را پیدا نخواهد کرد. لذا شروع به دریافت انرژی و کالری از برخی عملکردها مانند عملکرد دستگاه تولید مثل می کند. در نتیجه امکان دارد هیپوتالاموس که ناحیه ای در مغز انسان است ترشح هورمون های کنترل کننده تخمک گذاری را متوقف نماید.

3-علت کوتاه شدن دوره پریود | استرس

میزان بالای اضطراب و استرس می‌تواند بر هورمون های هر فردی در زندگی تاثیرگذار باشد. استرس به نوبه خود چرخه قاعدگی زنان را تحت شعاع قرار می دهد. زنانی که اضطراب شدیدی را تجربه می کنند دوران قاعدگی نامنظم، کوتاه و یا سبک‌تر از حالت نرمال را تجربه می کنند یا حتی پریود نمی شوند. با کاهش سطح اضطراب مجدداً قاعدگی به حالت عادی خود باز می گردد. برای کنترل استرس و رهایی از پیامد های آن می توانید از مشاوره کنترل استرس راهنمایی بخواهید.

4-علت کوتاه شدن دوره پریود | بارداری

بارداری از دیگر علت های کم شدن مدت زمان برخی عادات ماهیانه است. زمانی که تخمک بارور شده به پوشش رحم وصل می شود که به آن لانه گزینی می‌گویند خونریزی می‌تواند رخ دهد. این خونریزی غالباً سبک تر از یک دوره عادت ماهیانه است و بیشتر اوقات بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت به طول می‌انجامد. رنگ این نوع خون اکثراً صورتی روشن تا قهوه‌ای تیره است. خونریزی لانه گزینی معمولاً ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از بارداری رخ می دهد. هر چند تمام زنان باردار لزوماً آن را تجربه نخواهند کرد. طبق گفته متخصصان خونریزی لانه گزینی فقط بین ۲۵ تا ۱۵ درصد از بارداری ها را به خود اختصاص می دهد. برای آشنایی بیشتر با زمان تخمک گذاری بعد از پریود کلیک کنید.

5-افزایش سن

زنان جوانی که دوران بلوغ خود را سپری می کنند امکان دارد هی چند سال اول بعد از آغاز قاعدگی عادات ماهیانه نامنظم ای را تجربه کنند. زمانی دیگری که احتمال دارد قاعدگی نامنظم گردد دوران یائسگی می باشد. این وضعیت از چند سال قبل تر از یائسگی اتفاق می‌افتد. طبق گزارشات، زنان می توانند ۸ تا ۱۰ سال زودتر از یائسگی وارد دوره پیش یائسگی شوند. به این معنا که احتمال دارد در ۳۰ یا ۴۰ سالگی این اتفاق برای آن ها رخ دهد. در دوران یائسگی سطح استروژن روند کاهشی را پیش می گیرد. این حالت می تواند منجر به عادت ماهیانه ۳ روزه و نامنظم شود.

6-علت کوتاه شدن دوره پریود | شیردهی

شیردهی می‌تواند منجر به تأخیر یا کم شدن دوران عادت ماهیانه شود. پرولاکتین که هورمونی است که در زنان شیرده ترشح می شود می‌تواند از بروز قاعدگی جلوگیری به عمل بیاورد. اکثر زنانی که از سینه خود به فرزندانشان شیر می‌دهند حدود ۹ تا ۱۸ ماه پس از زایمان نوزادشان به روند قبلی عادات ماهیانه قبل از دوران بارداری خود برمی‌گردند.

7-حاملگی خارج از رحم

این نوع حاملگی زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شده به جای رحم به لوله های رحمی تخمک یا دهانه رحم متصل گردد. این موقعیت همچنین بارداری لوله ای هم نام گذاری می شود. یکی از اولین نشانه های بارداری خارج از رحم خونریزی واژینال همراه با درد لگن می باشد. اگر تخمک بارور شده در لوله رحمی رشد دائمی تجربه کند، می تواند منجر به پارگی این لوله شده و در پی آن باعث خونریزی شدید در داخل شکم می شود. علائمی که نشان می دهد مادر ممکن است حاملگی خارج از رحم داشته باشد شامل فشار مقعدی، خونریزی غیر طبیعی واژن، غش یا سرگیجه و درد شکم یا لگن که معمولاً یک طرفه است، می باشد.

8-سقط جنین

سقط جنین می تواند عامل خونریزی باشد که امکان دارد با عادت ماهیانه اشتباه گرفته شود. بسیاری از زنان امکان دارد از بروز سقط جنین خود اطلاعی نداشته باشند زیرا از بارداری خود بی خبرند. سقط جنین احتمال دارد به شکل لکه بینی و جریان خون شدید رخ بدهد. میزان خونریزی و طول مدت آن به سن بارداری فرد بستگی دارد. نشانه های دیگر سقط جنین شامل کمردرد، درد شکم یا لگن و گرفتگی زیر شکم می شوند.

9-کاهش وزن قابل توجه

افرادی که دچار کاهش وزن هستند  کم بودن مقدار خونریزی و یا قطع کامل آن را تجربه می کنند و به این علت که سطح چربی بدن آن ها کاهش یافته است و به طور نامنظم تخمک گذاری می کند با این وضعیت روبرو می شوند. لازم به ذکر است هرگونه تغییر وزن ناگهانی می تواند سطح عادی هورمون های بدن هر فردی را دچار اختلال کند. معمولا برخی از زنان پس از عمل های جراحی بای پس معده و یا رژیم غذایی شدید دوره قاعدگی نامنظمی را خواهند داشت. اختلالات غذا خوردن همچون بی اشتهایی عصبی یا اختلال پرخوری عصبی هم دلایل دیگری برای کم شدن قاعدگی یا حتی توقف آن هستند.

علت کوتاه شدن دوره پریود

علت کوتاه شدن دوره پریود | بیماری های مرتبط

برخی بیماری ها امکان دارد بر چرخه عادت ماهیانه زنان تاثیرگذار باشد و باعث ایجاد قاعدگی کوتاه تری نسبت به حالت نرمال شود. از جمله این بیماری ها شامل موارد زیر می شوند:

1-علت کوتاه شدن دوره پریود | بیماری تیروئید

این بیماری منجر به این می‌شود که بدن زنان بیش از حد یا خیلی کم هورمون تیروئید تولید کند. این هورمون در چرخه قاعدگی زنان نقش اساسی و مهمی ایفا می کند. وقتی بدن مقدار کافی و نورمال این هورمون را تولید نکند عادت ماهیانه می‌تواند نامنظم و حتی گاهی کمتر از حد نرمال شود. علائم این بیماری با توجه به نوع اختلال که شامل کم کاری یا پرکاری تیروئید می شوند متفاوت هستند. اما شایع ترین نشانه های آن شامل: کاهش وزن و افزایش وزن، مشکل در خوابیدن یا خستگی مزمن بیش از حد، ضربان قلب سریع تر و یا کندتر از حد طبیعی می شوند.

2-سندرم تخمدان پلی کیستیک

هنگام ابتلا زنان به این نوع سندروم بدن بیش از حد نرمال هورمون های مردانه تولید می کند که این عدم تعادل هورمونی باعث توقف تخمک گذاری می شود. در نتیجه امکان دارد دوران پریودی زنان خیلی کم تر و کوتاه تر از حد نرمال باشد یا اصلاً عادات ماهیانه در طول ماه برای آن ها رخ ندهد. علائم دیگر سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان شامل موارد زیر می شود: رویش موهای زائد در بدن و صورت، خستگی، صدای بم‌تر، نوسانات خلقی و ناباروری.

3-بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن نوع خاصی از عفونت است که با ورود باکتری به واژن و انتشار آن به رحم و دستگاه تناسلی فوقانی رخ می‌دهد. این عفونت معمولاً از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند. بیماری التهابی لگن امکان دارد سبب قاعدگی نامنظم شود ولی معمولاً سنگین‌تر دردناک تر و طولانی تر از سایر موارد است.

4-علت کوتاه شدن دوره پریود | سندروم آشرمن

سندروم آشرمن که به آن چسبندگی دهانه رحم گفته می‌شود نوعی بیماری نادر است که در آن یک بافت سخت در درون رحم رشد می کند. این اتفاق غالباً بعد از یک عمل جراحی می‌افتد. بافت زخمی رحم می تواند باعث مسدود شدن جریان عادات ماهیانه و پریود نشدن و بی نظمی در دوره های آن گردد.

5-علت کوتاه شدن دوره پریود | تنگی دهانه رحم

تنگ شدن دهانه رحم که از بیماری‌های نادر رحم است معمولا بعد از عمل های جراحی اتفاق می‌افتد. موقعی که دهانه رحم تنگ می شود جریانات ماهیانه متوقف یا دچار اختلال می شوند. این عارضه منجر به عدم پریود در یک یا چند دوره و حتی دل درد شدید می شود.

6-سندرم شیهان

نوعی اختلال در زمان زایمان است و هنگامی اتفاق می‌افتد که یک زن حجم زیادی خون از دست بدهد یا با افت شدید فشار خون در حین یا پس از بارداری مواجه شود. این اتفاق در کشورهای توسعه یافته بسیار نادر است زیرا امکانات کافی و در دسترس وجود دارد. سندروم شیهان در تولید هورمون های هیپوفیز مداخله می کند. کاهش سطح این هورمون باعث دوران عادت ماهیانه نامنظم می گردد. نشانه های این سندرم شامل: مشکل در شیردهی، عدم رشد موهای اندام تناسلی، خستگی، افزایش وزن و فشار خون پایین می شوند.

7-مصرف دارو

داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، هورمون های تیروئیدی و استروئیدها می توانند زمان خونریزی دوره را کوتاه کنند. همین امر در مورد زنانی که مصرف برخی از داروها مانند رقیق کننده های خون را متوقف کرده اند نیز صادق است. این فهرست دارویی اثر گذار بر کوتاه شدن پریودی فهرست بلند بالایی نیست اما داروهای مصرفی رایجی به شمار می روند. نمونه هایی از داروهایی که ممکن است باعث تغییرات پریود شوند عبارتند از:

داروهای ضد افسردگی
داروهای تشنج (ضد تشنج)
شیمی درمانی
آنتی فیبرینولیتیک (جلوگیری از خونریزی)

تشخیص کوتاه شدن دوره پریود

تشخیص علت چرخه قاعدگی کوتاه شده با مراجعه به پزشک متخصص زنان امکان پذیر می شود. پزشک با گرفتن شرح حال و سابقه پزشکی و سوال در مورد چرخه معمول قاعدگی شما و هرگونه علائم تازه تشخیص را شروع می‌کند. در صورت نیاز، معاینه لگن را انجام می دهند. ممکن است برای زنان در سنین باروری آزمایش بارداری تجویز شود. از دیگر روش های تشخیصی انجام آزمایش خون است. سطح خون را برای بررسی تخمدان ها، سیستم غدد درون ریز یا هورمون ها اندازه گیری می کنند. در صورت لزوم از شیوه های تصویر برداری نیز کمک می گیرد که از این قبیل خواهد بود:

سونوگرافی ترانس واژینال
توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از شکم، لگن و سر

علت کوتاه شدن دوره پریود | سخن آخر

برخی زنان تصور می‌کنند که خونریزی فقط برای یک الی دو روز امکان دارد نشانه ای از بارداری باشد اما قطعاً علل احتمالی دیگری هم برای آن وجود دارد. کوتاه شدن قاعدگی یا کوتاه شدن دوره آن ممکن است گاهی به دلیل سبک زندگی نادرست و وجود اضطراب و استرس در زنان باشد که در این موارد بهتر است در کنار رجوع به متخصص زنان از مشاوره هم در این زمینه کمک بگیرید.

مصرف برخی از داروهای گیاهی به دلایل مختلف دیگر ممکن است از عوامل تاثیر گذار بر کوتاه شدن دوره پریودی باشد. زنجبیل یکی از این گیاهان است که به صورت ادویه بسیار پرکاربرد در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع نیاز است اما برای اطمینان می توانید با پزشک درباره رژیم غذایی خود مشورت کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی مرکز حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*