ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت کم شدن رابطه زناشویی در مردان و زنان

علت کم شدن رابطه زناشویی و کاهش میل جنسی می تواند دلایل گوناگونی در زندگی افراد داشته باشد از عوامل جسمانی گرفته تا مسائل روحی و روانی. کاهش هورمون های تستسترون، استفاده از داروهای تجویزی، افراط در مصرف الکل و عوامل دیگر می توانند در این موارد نقش داشته باشند و باعث بی میلی جنسی شوند. بنابراین از آنجایی که یک عامل مشخص برای این مورد وجود ندارد بهتر است از از مشاوران و متخصصان کمک گرفت و دلایل کاهش شهوت بررسی شود.برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره جنسی تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

علت کم شدن رابطه زناشویی در مردان چیست؟

کاهش میل جنسی یعنی بی علاقگی به انجام فعالیت جنسی. به طور کلی از دست دادن علاقه به رابطه جنسی از زمانی به زمان دیگر و سطح میل جنسی در دوره های متفاوت زندگی برای هر فردی فرق می کند. با این حال از دست دادن علاقه به رابطه جنسی برای مدت زمان طولانی می تواند برای برخی ها نگران کننده باشد و گاهی اوقات می‌تواند یک شاخص سلامت عمومی باشد. برخی از دلایل کاهش میل جنسی برای مرد ها شامل موارد زیر می شوند.

1-کاهش تستوسترون علت کم شدن رابطه زناشویی

تستوسترون یکی از هورمون های مردانه می باشد که در بیضه تولید می‌شود. این هورمون مسئول ایجاد عضلات و توده استخوانی و تحریک و تولید اسپرم است. سطح تستوسترون در افراد به میل جنسی آنها بستگی دارد. سطح تستوسترون طبیعی متفاوت است با این حال در مردهای بالغ پایین بودن هورمون تستسترون هنگامی رخ می‌دهد که سطح آن زیر ۳۰۰ نانوگرم در هر دسی لیتر باشد. موقعی که سطح تستسترون کم می شود میل جنسی انسان هم به تدریج کاهش پیدا میکند. پایین آمدن تستسترون در مردها نشانی از پیری است. با این حال کاهش شدید این هورمون می تواند کاهش میل جنسی ایجاد کند. اگر این مسئله برای شما به وجود آمده می توانید از یک پزشک کمک بگیرید تا با مصرف مکمل ها و ژل ها سطح تستوسترون تان بالا برود.

2-داروها علت کم شدن رابطه زناشویی

استفاده از برخی داروها می‌تواند که به نوبه خود سبب کاهش میل جنسی هم می شود. مثلاً داروهای فشار خون همچون مهار کننده ها و مسدود کننده های بتا و باعث پیشگیری از انزال و نعوظ می شوند. دیگر داروها همچون شیمی درمانی یا درمان‌های تابشی برای سرطان، هورمون های مورد استفاده برای درمان سرطان پروستات، کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد افسردگی مانند مرفین، داروی ضد قارچی به نام کتوکونازول، داروهایی که برای سوزش سر دل و رفلاکس معده استفاده می شوند، استروئید های آنابولیک و داروهای ضد افسردگی خاص در کاهش سطح تستسترون نقش دارند.

3-سندروم پاهای بی قرار

سندروم پاهای بیقرار یعنی بی قراری برای حرکت در پاها. طبق تحقیقات و مطالعات مردان مبتلا به سندرم پاهای بی قرار در معرض خطر ابتلا به اختلال نعوظ بیشتر از کسانی هستند که این مشکل را ندارند. اختلال نعوظ زمانی ایجاد میشود که مرد نتواند نعوظ داشته باشد یا اینکه قادر به حفظ آن نباشد. در تحقیقاتی محققان به این نتیجه رسیدند که مردان دارای سندروم پای بیقرار حداقل پنج بار در ماه حدود ۵۰ درصد احتمال ابتلا به اختلال نعوظ بیشتر از دیگر مردها دارند. علاوه بر این مردهایی که مراحل سندروم پای بیقرار تجربه کردند بیشتر دچار ناتوانی جنسی می شوند.

4-افسردگی علت کم شدن رابطه زناشویی

افسردگی کل زندگی یک فرجام میتواند تغییر دهد. کسانی که دچار افسردگی می‌شوند قطعاً دیگر نمی توانند مثل گذشته ها به زندگی خود و حتی ظاهر خودشان برسند. این افراد علاقه شان به فعالیت هایی که برایشان لذت بخش بود را از دست می دهند و یکی از آنها می تواند رابطه جنسی باشد. کاهش میل جنسی حتی می تواند یکی از عوارض داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین و مهارکننده‌های بازجذب سروتونین انتخابی مانند قرص فلوکستین و سرترالین باشد. با این حال بورپروپیون نوراپی نفرین و بازدارنده های دوپامینی تاثیری در کاهش میل جنسی ندارند. بنابراین چنانچه با مصرف این داروها متوجه کاهش میل جنسی شده‌اید بهتر است ابتدا سراغ درمان افسردگی خود بروید تا مشکل بی میلی جنسی شما همزمان برطرف شود.

5-بیماری مزمن

هنگامی که شما به علت تاثیرات یک بیماری مزمن احساس خوبی ندارید قطعاً دچار کاهش میل جنسی می شوید. برخی از بیماریها همچون سرطان در کاهش اسپرم نقش زیادی دارند. دیگر بیماری هایی که میتوانند باعث میل جنسی شوند شامل چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، ریه، ضربان قلب، کلیه و کبد و دیابت نوع ۲ هستند.

6-اختلال نعوظ در مردها

ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ با کاهش میل جنسی فرق میکند. اما چنانچه یک مورد نمایان شود مشکل بعدی هم دامان فرد را میگیرد. خوشبختانه روشهایی وجود دارد که با توجه به علت اختلال می توان آن را به راحتی درمان کرد. داروهای منبسط کننده عروق همچون ویاگرا و لویترا سبب افزایش جریان خون در اندام تناسلی مردان می شوند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که موقع عشق بازی احتمال رفت و برگشت نعوظ وجود دارد.

7-مشکلات خواب علت کم شدن رابطه زناشویی

طبق تحقیقات و مطالعات مرد هایی که دچار آپنه خواب هستند سطح پایین تری از تستوسترون دارند. این عوامل خود می تواند باعث کاهش میل جنسی و فعالیت جنسی شود. محققان متوجه شدند که تقریباً یک سوم مردان دچار آکنه شدید خواب کاهش تستوسترون را تجربه می‌کنند. در یکی از مطالعات اخیر در مورد مردهای جوان و سالم میزان تستسترون بعد از هفت روز از محدودیت خواب تا ۵ ساعت در شب، ۱۰ تا ۱۵ درصد کم شده است. محققان متوجه شدند که تاثیرات محدودکردن خواب بر سطح تستوسترون در روز بعد بین ۲ تا ۱۰ بعد از ظهر مشخص می گردد.

8-تاثیرات سن

سطح تستسترون مرتبط با میل جنسی بیشترین سطح خود را هنگامی که مردها در دوره نوجوانی هستند تجربه می کند. در سنین پایین تر اوج لذت جنسی و انزال و تحریک در افراد ایجاد می گردد. نعوظ راحت است و این نعوظ برای آلت تناسلی مدت زمان بیشتری می باشد. در سنین بالاتر با وجود این مسائل بهتر است در نظر داشته باشید که داروهایی وجود دارند که می‌توانند در این مورد کمک کننده باشد و جای نگرانی ندارد.برای آشنایی با راه حل مشکلات نعوظ در مردان مسن کلیک کنید.

9-استرس علت کم شدن رابطه زناشویی

اگر شما در دوره ای از زندگی خود به علت فشار کاری و مسائل مالی و حتی تحصیلی در معرض فشار و آشفتگی هستید احتمال اینکه میل جنسی شما کم شود وجود دارد. این به این دلیل است که استرس می‌تواند در جریان هورمون های افراد تداخلات ایجاد کند و شریان های شما در آن زمان محدود شود. محدود شدن این جریان خون می تواند سبب اختلال نعوظ شود. مطالعاتی در مورد افرادی که دچار اختلال پس از سانحه شده‌اند نشان داد که اختلال استرس سبب افزایش خطر مشکلات جنسی و عملکرد جنسی میشود. علاوه بر این مسائلی همچون طلاق، مشکلات ارتباطی با همسر، نگرانی های مالی، مواجه شدن با مرگ عزیز و محیط کاری استرس زا در کاهش میل جنسی تاثیر گذار هستند.

10-اعتماد به نفس پایین علت کم شدن رابطه زناشویی

اعتماد به نفس پایین می تواند یکی از دلایل مشکلات و انواع اختلالات جنسی و هم بی میلی جنسی باشد. فردی که اعتماد به نفس کمی دارد قطعاً تصویر بدنی ضعیف و ناخوشایندی از خودش دارد و احساس غیر جذاب بودن می کند. اگر شما تصویر ناخوشایندی از خودتان دارید و زمانی که به آینه نگاه می کنید بدنتان را دوست ندارید قطعا رابطه جنسی مطلوبی را هم تجربه نمی کنید. از سوی دیگر اعتماد به نفس پایین باعث استرس در افراد می‌شود که خود می تواند سبب اختلال جنسی و کاهش میل جنسی شود. با گذشت زمان مسائل مربوط به اعتماد به نفس سبب عوامل پیچیده‌تری همچون افسردگی، اضطراب و سوء مصرف مواد مخدر یا الکل می شود که تمام این ها به مشکلات جنسی دامن می‌زند.

11-ورزش بیش از حد یا کمبود ورزش

ورزش نکردن می تواند سبب مشکلات سلامتی شود که قطعاً در اختلالات جنسی تاثیر گذار است. تمرینات منظم خطر ابتلا به بیماری های همچون چاقی فشار خون بالا و دیابت نوع دو را کم میکند که این خود سبب کم شدن میل جنسی هم می گردد. ورزش متوسط میتواند میزان هورمون کورتیزول در شب و استرس را کاهش دهد که از طرفی در افزایش میل جنسی نقش دارد. از سوی دیگر ورزش های سنگی و بیش از توان یک فرد بر سلامت جنسی تاثیر گذار است.

12-الکل و نوشیدنی های الکلی

مصرف الکل های سنگین و یا نوشیدنی های ترکیب شده در کاهش تولید تستسترون نقش زیادی دارند. علاوه بر این در طول یک مدت زمان طولانی استفاده بیش از حد الکل سبب بی میلی جنسی می گردد. در کنار الکل مصرف دخانیات، ماری جوانا و مواد مخدر دیگر هم سبب کاهش تولید تستوسترون می گردند و این کاهش در فقدان میل جنسی اثر گذار است. همچنین سیگار کشیدن هم تاثیر منفی بر تولید اسپرم و حرکت اسپرم ها می گذارد. برای آشنایی با تاثیر سیگار و الکل بر اسپرم کلیک کنید.
علت کم شدن رابطه جنسی در زنان  

علت کم شدن رابطه زناشویی در زنان

برای داشتن یک رابطه جنسی عوامل مختلفی می توانند در آن نقش داشته باشند همچون میزان صمیمیت، سلامت جسمانی و روانی، اعتقادات و سبک زندگی. میل جنسی زن ها عوامل گوناگون می تواند تغییر کند.

1-مشکلات جنسی

مقاربت دردناک در حین نزدیکی می تواند سبب کاهش میل جنسی شود. از سوی دیگر کسانی که دچار ناتوانی در رسیدن به ارگاسم هستند تمایل شان برای رابطه جنسی بعدی کم میشود.

2-بیماری ها علت کم شدن رابطه زناشویی

خیلی از بیماری های غیر جنسی همچون سرطان، آرتریت، دیابت، کم کاری تیروئید، آرتروز، کم خونی، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های غدد درون ریز عصبی، فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر و بیماری‌های عصبی می تواند نقش زیادی در کاهش میل جنسی داشته باشند. علاوه بر این برخی شرایط اعمال جانبی دیگر هم در کاهش میل جنسی زن ها تاثیرگذار هستند مانند بی اختیاری ادرار، داروهای فشار خون، داروهای ضد افسردگی، اضافه وزن یا چاقی، اختلالات افسردگی و اضطراب، کاهش جریان خون به واژن و رحم، شرایطی که رابطه جنسی را دردناک میکند، کمبود هورمون، نوسانات هورمونی یا سطح پایین تستوسترون و صدمه به رگ های خونی و اعصاب بعد از هیسترکتومی یا دیگر جراحی های مربوط به دستگاه تولید مثل زن ها. همچنین هر عمل جنسی مربوط به سینه یا دستگاه تناسلی زن ها میتوانند در میل جنسی آنها تاثیر بگذارد.

3-سبک زندگی نامناسب

مصرف الکل و سیگار می‌تواند باعث کاهش میل جنسی در زن ها شود. همچنین زن هایی که ورزش نمی کنند و به سلامت خود اهمیت نمیدهند در معرض اضطراب و افسردگی بیشتری قرار می گیرد که همین عامل می تواند باعث بی میلی جنسی هم شود. خستگی مزمن ناشی از انواع مختلف بیماری ها می تواند سبب کاهش میل جنسی در افراد شود.

4-یائسگی علت کم شدن رابطه زناشویی

سطح استروژن با آغاز دوره های یائسگی در زن ها کم می شود و سبب کم شدن میل جنسی و خشکی واژن و رابطه جنسی ناخوشایند می گردد. هرچند هنوز خیلی از زنها در دوران یائسگی و بعد از آن می توانند رابطه جنسی مطلوبی را تجربه کنند با این حال برخی از آنها در طی این دوره تغییرات هورمونی دچار کاهش میل جنسی میشوند.

5-بارداری و شیردهی

تغییرات هورمونی در دوران حاملگی خانم ها بعد از تولد و شیردهی می تواند باعث کم شدن میل جنسی آنها شود. علاوه بر این سختی دوران بارداری و خستگی های ناشی از آن، تغییر در شکل ظاهری بدن و فشار های بارداری می تواند سبب کاهش میل جنسی شود. برای آشنایی با چالش های نزدیکی در دوران بارداری کلیک کنید.

6-دلایل روانشناختی علت کم شدن رابطه زناشویی

حالت های روانی زن ها ناشی از برخی از شرایط می‌تواند در کاهش میل جنسی نقش داشته باشد. عواملی همچون اعتماد به نفس پایین، نداشتن اعتماد به نفس در رابطه، تجربیات قبلی جنسی ناخوشایند، نارضایتی از بدن، استرس های مالی و شغلی، سابقه سوء استفاده جسمی و جنسی و مشکلات بهداشت روان همچون افسردگی و اضطراب در مشکلات جنسی نقش زیادی دارند.

6-مسائل عاطفی و زناشویی

برای خیلی از زنها داشتن رابطه عاطفی مطلوب برای آغاز رابطه جنسی اهمیت دارد. بنابراین اگر مردی می خواهد رابطه زناشویی خوبی با همسرش داشته باشد لازم است که ابتدا به مسائل عاطفی او توجه کند و با علاقه و با احساس معاشقه کند سپس عمل جنسی را انجام دهد. کاهش علاقه در زندگی مشترک می تواند به دلایلی همچون خیانت، عدم ارتباط با شریک زندگی، درگیری های حل نشده یا دعواها، برطرف شدن نیازهای جنسی و تمایل به مجازات یا کنترل کردن همسر باشد.  
درمان کاهش میل جنسی

درمان کاهش میل جنسی

روش‌های مختلفی برای جلوگیری از کاهش میل جنسی در زن ها و مردها وجود دارد که با تشخیص علت اصلی آن راحت تر می توانید درمان مناسبی بیابید.

1-آموزش و مشاوره جنسی

صحبت با یک مشاور و متخصص در رفع مشکلات جنسی می تواند کمک کننده باشد. مشاوران روابط زناشویی و جنسی با ارائه راهکارهایی به شما کمک میکند تا بر شرمساری خود غلبه کرده و راهنمایی های لازم را بگیرید. اگر داروهای ضد افسردگی یا این چنینی را مصرف می کنید با استفاده از مشاوره ورزش درمانی میتوانید به تدریج این داروها را زیر نظر متخصص کنار بگذارید تا مسئله جنسی شما هم برطرف شود. در این رابطه مطالعه مقاله تاثیر ورزش بر نعوظ پیشنهاد می شود.

2-هورمون درمانی

آتروفی واژن یا خشکی آن می تواند سبب ناراحتی حین نزدیکی شود و از طرفی میل جنسی زن ها را کاهش دهد. استروژن درمانی سبب کم شدن نشانه های آتروفی واژن میشود اما عملکرد جنسی مربوط به میل جنسی را تسکین می دهد. استروژن به شکل های گوناگونی مانند اسپری، قرص و ژل وجود دارد و در دوزهای کم در کرم های واژن و شیاف یا حلقه آزاد کننده استروژن پیدا می شود.

3-سبک زندگی مناسب

ورزش های هوازی و منظم با افزایش روحیه و استقامت در انسان در بهبود عملکرد جنسی او تاثیر گذار است. سعی کنید ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنید و با همسرتان یا تنهایی ساعتی را به پیاده روی در پارک اختصاص دهید. تناسب اندام و رضایت از بدن برای رابطه جنسی با کیفیت مهم است.

4-تمرکز بر بدن

میل جنسی برای مردها معمولاً اندام تناسلی استوار نیست. توجه به دیگر قسمت های تحریک پذیر فشار لذت را افزایش میدهد. هنگامی که بحث رضایت جنسی در میان است کوتاه ترین فاصله بین برانگیختگی تا ارگاسم الزاما یک خط صاف بر اندام تناسلی نمیباشد. بنابر این توجه را به کل بدن تان بدهید تا خود و همسرتان رابطه لذت بخشی داشته باشید. تا میتوانید معاشقه را طولانی تر کنید تا خاطره بهتری در ذهن تان بماند. صحبت کردن در مورد رابطه های جنسی می تواند به افزایش صمیمیت زناشویی و کاهش میل جنسی کمک کند. همچنین بهتر است موقعیت خود را در حین نزدیکی تغییر دهید تا رابطه شما تنوع بیشتری داشته باشد.  

سخن آخر

مسائل جنسی یکی از مهمترین بخش مشاوره های زوج درمانی و زناشویی را تشکیل می دهد چرا که نقش زیادی در رضایت افراد از زندگی مشترک خود دارد. ولی اگر فردی مدتی است که دچار بی میلی جنسی شده است بهتر است با مراجعه به یک مشاور با تجربه علت آن را شناسایی کند و در صدد رفع آن بر بیاید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*