ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روابط دختر و پسر


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با روابط دختر و پسر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


روابط دختر و پسر یکی از موضوعاتی است که در سنین نوجوانی برای افراد شدیدا جذاب به نظر می‌رسد. در این سنین روابط دختر و پسر بخش زیادی از درگیری‌های ذهنی افراد را تشکیل می‌دهد. این دغدغه ذهنی در سال‌های بعد اما با شدت و شکل‌های متفاوت همچنان ادامه پیدا می‌کند. نیاز بنیادی انسان برای ارتباط دلیلی بر درگیری ذهنی او درباره روابط دختر و پسر است. ارتباطات انسانی اشکال مختلفی به خود می‌گیرند از دوستی صمیمانه با یک هم جنس تا روابط عاطفی با جنس دیگر و یا مهر و شفقت نسبت به اعضای خانواده. همان قدر که نیاز به دوست یک نیاز بنیادی در افراد می‌باشد، نیاز به ارتباط عاطفی با جنس دیگر هم بنیادی و اساسی است. موضوعی که در این روابط اهمیت دارد، سالم بودن آن‌ها است. مشاوره روابط عاطفی میتواند اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

تماس با مشاور


روابط دختر و پسر

دختران و پسران در فضاهای مختلفی در کنار هم و با هم تعامل می‌کنند. برای مثال دانشگاه، محل کار، کلاس‌های آموزشی، مراکز تفریحی و... . در سال‌های اخیر علاوه بر این موارد، محیط مجازی محلی برای گسترده‌تر شدن و راحت‌تر شدن این ارتباطات فراهم کرده است. مسلما نمی‌توان تمامی روابطی که دختران و پسران در این محیط‌ها باهم برقرار می‌کنند را به چشم روابط عاشقانه یا همانطور که برخی بیان می‌کنند جنسی و شهوانی نگاه کرد. افراد می‌توانند در این محیط‌ها با هم ارتباط برقرار کرده، تعامل داشته، رفت و آمد کرده بی آنکه لزوما عاشق هم شوند.  پیشنهاد می‌کنیم مقاله رابطه سالم را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک روابط دختر و پسر

اینفوگرافیک روابط دختر و پسر

انواع مختلف روابط دختر و پسر

انواع روابط دختر و پسر
انواع مختلف روابط دختر و پسر شاملِ دوست دختر و دوست پسر، آشنایی قبل از ازدواج، ازدواج، همکار، دوست اجتماعی، هم کلاسی و... می‌شوند. به دلیل پیچیدگی روابط انسان نمی‌توان انتظار داشت که همیشه روابط به یک شکل باقی بماند. نوع و شکل روابط در طی زمان ممکن است تغییرات گسترده ای بکنند. همه روابطی که ذکر شد به صورت بالقوه این امکان را دارند که به شکل صحیح ادامه یابند و هیچ آسیبی برای طرفین ایجاد نکنند. برای تغییر نوع روابط هر دو نفر باید از تغییرات به وجود آمده آگاهی یافته و به توافق برسند.

در بسیاری موارد افراد از نوع رابطه‌ای که دارند مطمئن نیستند؛ آیا تنها به صورت دوست اجتماعی هستید و یا روابط عاطفی پیچیده‌تری دارید؟ آیا تنها به عنوان دوست دختر، دوست پسر کنار هم وقت می‌گذرانید و یا مقصودتان ازدواج است؟ برای اطمینان از قصد طرف مقابل در رابطه با شما و اطمینان از نوع رابطه‌ای که با او دارید لازم است به بررسی دقیق رابطه بپردازید. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی رابطه را مطالعه کنید.

روش برقراری صحیح روابط دختر پسر

روش برقراری صحیح روابط دختر و پسر
اولین قدم در این راه خودشناسی است. فردی که خود را نشناسد و نداند از خود و دنیا چه چیزهایی می‌خواهد، نمی‌تواند با دیگران به درستی ارتباط برقرار کند. اول بدانید در ارتباطتان از فرد مقابل، به خصوص جنس مخالف چه چیزی می خواهید؟ در هر کدام از روابط گفته شده چه خط قرمزهایی برای خود تعریف می‌کنید؟ دوست دارید روابط شما با جنس مخالف چگونه پیش برود؟ چه توقعاتی دارید؟ مهم‌تر از هر چیز این که آیا در این رابطه خود حد و مرزی مشخص کرده‌اید؟ برای کسب اطلاعات در زمینه حد و مرز در روابط کلیک کنید.

توجه و اهمیت به حد و مرزهای رابطه

اگر پاسخ سوال‌های فوق را بدانید، در موقعیت‌های اجتماعی با دید باز عمل خواهید کرد. هرجایی که احساس کردید خط قرمزهایتان نادیده گرفته می‌شود، می‌توانید با جراتمندی نیازها و خواسته‌های خود را روشن کنید. با مواضع مشخص برخورد کرده و در مواقع لزوم می‌توانید موقعیت را ترک کنید و از آسیب به خود جلوگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراتمندی کلیک کنید.

پس مهم‌ترین کار این است که بدانید چه چیزهایی برای فردی در شرایط شما مناسب است. این امر را هیچ کس نمی‌تواند برایتان روشن کند جز خودتان. فکر کنید و از دیگران مشورت بگیرید ولی این به این معنی نیست که اجازه دهید دیگران برایتان تصمیم بگیرند.

فوائد روابط دختر و پسر

فواید روابط دختر و پسر
اصولا انسان‌ها در بستری از روابط اجتماعی زندگی می‌کنند و می‌توان گفت موجوداتی اجتماعی هستند. بنابراین برای کسب مهارت‌های اجتماعی نیاز به آموزش و تمرین دارند. هرکدام از روابطی که در آن حضور پیدا می‌کنیم به شناخت ما از جنس مخالف کمک می‌کند. در واقع در رابطه با یک فرد دیگر است که می‌فهمیم چگونه فکر می‌کند، و چه چیز‌هایی دوست دارد. علاوه بر این در این گونه روابط است که خودآگاهی افراد تقویت می‌شود. می‌توانیم متوجه بشویم در ارتباطاتمان چه چیزهایی می‌خواهیم و چه چیزهایی نمی‌خواهیم. علاوه بر این مهارت ایجاد رابطه مؤثر را تمرین می‌کنیم.

علل آسیب پذیر بودن افراد در روابط دختر و پسر

در جوامعی که کودکان را از سنین پایین از هم جدا می‌کنند و خط کشی‌های سفت و سخت برای آن‌ها در نظر می‌گیرند، افراد در اولین برخورد با جنس مخالف احساس سستی و ضعف خواهند کرد. دست و پایشان را گم می‌کنند و احتمال برخوردهای احساسی و ناشیانه و در نهایت کشیده شدن به سمت رابطه ناسالم در آن‌ها بیشتر می‌شود.

یکی از جنبه‌های عدم سلامت در چنین رابطه‌هایی تن دادن به رابطه جنسی و ترد شدن از جانب طرف مقابل است که پیامدهای روحی مخربی را به ویژه برای دختران به همراه دارد. برخی تنها با هدف ارضای نیاز جنسی به جنس مخالف نزدیک می‌شوند و از طریق رابطه مستقیم و یا سکس چت سعی در ارضای نیاز جنسی خود دارند.

برای جلوگیری از آسیب در روابط دختر و پسر چه باید کرد؟

جلوگیری از آسیب روابط دختر و پسر
شما نمی‌توانید مانع از روابط فرزندان خود با جنس مخالف شوید؛ چرا که همه‌ی افراد در دوره‌ی خاصی از زندگی نیاز به برقراری رابطه عاطفی با دیگری را دارند و اعمال سخت‌گیری‌های افراطی و منع آن‌ها از این کار به افزایش چالش‌های والد فرزندی و آسیب‌های روحی روانی منجر می‌شود. خانواده‌ها و محیط زندگی افراد بیشترین نقش را در جلوگیری از آسیب‌ها در روابط دختر و پسر دارند. در ادامه مهم‌ترین عوامل در جلوگیری از آسیب‌ها را شرح داده‌ایم:

1. کودکان را از هم دور نکنید

وقتی کودکان هر دو جنس از کودکی با هم بزرگ شوند، جنس مخالف برایشان موجوداتی افسانه‌ای نخواهد بود. مثلا بودن کودکان در مهدکودک کنار یکدیگر، بازی کردن کودکان با هم تحت نظارت والدین، رفتن به محیط‌هایی که از هر دوجنس در آن حضور دارند مانند کلاس‌های زبان، هنر و... می‌تواند کمک کننده باشد.

2. کودک را از جنس مخالف و ارتباط با او نترسانید

با ترساندن آن‌ها و بیان داستان‌هایی که حاوی بد نمایی جنس دیگر می‌باشند، سطح اعتماد آن‌ها را پایین می‌آورید. نتیجه این امر در آینده ممکن است جلوگیری از روابط دوستی باشد، اما نهایتا در زندگی زناشویی‌شان هم اختلال ایجاد می‌کند. این امر در بسیاری موارد باعث عدم درک درست دختر و پسر از یکدیگر می‌شود و احساس تنهایی در رابطه عاطفی رخ می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد احساس تنهایی در رابطه عاطفی کلیک کنید.

3. در محیط خانواده بستری برای تعامل ایجاد کنید

در خانواده، جمع‌های دوستانه و ارتباطات اجتماعی‌تان اجازه بدهید فرزندان با دیگر اعضای جمع که از جنس دیگر هستند، تعامل کرده و به گفتگو بپردازند و آن‌ها را بشناسند. کودکان را به تعامل با یکدیگر تشویق کنید. می‌توانید گاهی دوستان فرزندتان را که از جنس مخالف هستند به خانه‌تان دعوت کنید و با نظارت بر بازی‌های آن‌ها بستری برای تعامل فراهم کنید. این کار مهارت‌های اجتماعی آن‌ها را نیز در آینده بهبود می‌بخشد.

4. صحبت با فرزندان

با فرزندانتان گفتگو کنید، نظراتشان را جویا شوید، فضایی از تفاهم و صلح ایجاد کنید. مثلا اگر دیدید فرزندتان رفتار ناشایستی از خود نشان می‌دهد به جای سرزنش کردن وی می‌توانید به او بگویید: آیا فکر نمی‌کنی بهتر بود آن رفتار را جور دیگری انجام می‌دادی؟ حتما نیاز است دلایل منطقی خود را هم بیان کنید. برای کسب اطلاع درباره انواع مهارت های زندگی کلیک کنید.

5. روش‌های صحیح برخورد با جنس مخالف را آموزش دهید

در مورد خطرات روابط باز برایشان بگویید. مسائل جنسی، خطر آسیب، تجاوز و... را متناسب با سن آن‌ها و با مشورت از روانشناس شرح دهید. حواستان باشد آن‌ها را نترسانید. صرفا خطرات را گوشزد کنید و در کنار آن خوبی‌هایش را هم برایشان بگویید. آموزش مهارت‌های اجتماعی، مهارت خودآگاهی و مهارت جرات مندی به فرزندان آن‌ها را از بسیاری خطرات حفظ می‌کند. مشاوره خانواده به والدین جهت شناسایی موقعیت‌های مناسب برای رشد فردی فرزندان و روابط دختر و پسر خدمات ارائه می‌دهد. 

سخن آخر

ارتباط با جنس دیگر، مسئله‌ای نیست که بخواهید آن را سرکوب کرده و یا با رویکردهای قدیمی به آن بپردازید. مانند هر مسئله دیگری، این مسئله هم خاکستری است. نقاط مثبت و منفی خود را دارد و این نحوه برخورد فرد با آن هاست که مشخص می‌کند، آیا آسیبی وجود خواهد داشت یا خیر؟ پس بیایید مسائلی از این دست را واقع بینانه بررسی کنیم و بدانیم هیچ حکم کلی و نسخه قطعی برای روابط انسانی وجود ندارد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*