ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تکرار خیانت | خیانت برای بار دوم

پیامدهای تکرار خیانت بسیار بیشتر از بار اول است. خیانت به خودی خود منجر به عدم احساس امنیت روانی می شود اما تکرار خیانت باعث می شود شما کم کم احساس کنید ذهن خود را از دست داده اید انگار امنیت شما به کل مختل شده است و در حالت سقوط آزاد احساسات به سر می برید چیزی که روانشناسان از آن به ترومای خیانت یاد می کنند که چنین تبعاتی را برای قربانیان خیانت ایجاد می کند.برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره خیانت همسر تلفنی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور


 

پیامدهای روانی تکرار خیانت

وقتی ترومای پیچیده ی خیانت رخ می دهد مغز شما به طرز متفاوتی شروع به کار کردن می کند. مرکز ترس در سیستم عصبی مرکزی روشن می شود و دیگر هم خاموش نمی شود! این منجر به علائمی نظیر هوشیاری بیش از  حد، بی قراری، اضطراب و احساس نگهبانی دائمی در شما می شود. چنین حالتی توانایی شما را برای تنظیم خلق و خو، آرام شدن خود به خودی، تفکر و استدلال و تصمیم گیری هوشمندانه تغییر می دهد. داشتن مهارت های کنترل احساسات در این شرایط به حفظ خونسردی کمک می کند.

مرکز ترس شما عملکرد طبیعی شما را ربوده و خود را در دنیایی می یابید که در آن هر کاری چالش برانگیز است. ذهن شما انگار در یک مسابقه ی دائمی قرار گرفته است احساسات شما از کنترل تان خارج شده و مهارت های مقابله ای شما به حد نهایی خود رسیده است. چه چیزی باعث می شود ترومای خیانت به عنوان یک ترومای پیچیده واجد شرایط باشد؟ در این رابطه مطالعه مقاله تشخیص خیانت همسر پیشنهاد می شود.
خیانت برای بار دوم

1-ترومای خیانت

روانشناسان درباره عوامل ترومای پیچیده می گویند استرس های آسیب زا که بین فردی هستند از پیش برنامه ریزی شده و توسط انسان های دیگر برای شما ایجاد می شوند نظیر خیانت، تجاوز و استثمار و ... می توانند منجر به ترومای پیچیده شوند. ترومای خیانت نیز به این تعریف می شود" تجربه های متعدد و متکرر از آسیب های بین فردی!" درنتیجه  عنصر خیانت توسط یک فرد مورد اعتماد و تکرار بیش از حد آن به خوبی می تواند قربانی خیانت را دچار ترومای پیچیده کند که در صورت عدم درمان می تواند ماه ها ادامه یابد. در این رابطه مطالعه مقاله دلایل خیانت به همسر پیشنهاد میشود.

در چنین مواردی ترومای خیانت پیچیده تنها اصطلاحی است که واقعا سطح استرس، پریشانی و از هم گسیختگی عاطفی را که قربانیان خیانت تجربه می کنند خلاصه می کند. به هر صورت با توجه به گفته های روانشناسان حاذق ترومای خیانت در اثر خیانت مکرر رخ می دهد و عبارت است از همپوشانی سه نوع تاثیر آسیب زا که توسط قربانیان خیانت در یک رابطه تجربه می شود  به طور همزمان روی می دهد و یکدیگر را تحت تاثیر قرار می دهد و آن را تشدید می کند.

2-تکرار خیانت منجر به ترومای پیچیده

این سه نوع تروما یعنی ترومای دلبستگی، ترومای عاطفی و روانی و ترومای جنسی در کنار هم قرار می گیرند و یک کالیدوسکوپ در هم تنیده از خیانت را ایجاد می کنند که اغلب مرکز عصبی هر سه تجربه را به طور همزمان لمس می کند. در این شرایط فرقی نمی کند قربانی خیانت کودک باشد که از سمت والدین خود که منبع اعتماد اساسی اولیه ی او هستند مورد خیانت قرار می گیرد یا یک بزرگسال در یک رابطه ی عاطفی جنسی باشد که ناگهانی با این حالت مواجه شده و دوباره و دوباره در معرض این حالت هیجانی قرار می گیرد.

ترومای خیانت پیچیده فقط در بزرگسالان اتفاق نمی افتد همچنین اغلب با کودکانی همراه است که این نوع تخلف را در لحظات کلیدی رشد تجربه می کنند. همچنین در مورد ناملایمات و یا سرکوب های مداومی که در فرهنگ ها، گروه و جوامع خاصی این کودکان متحمل شده و تجربه می کنند. علاوه بر این برای بزرگسالانی اعمال می شود که آسیب های مزمن رابطه ای مثلا خیانت های جنسی و خیانت عاطفی  مداوم را تجربه کرده اند که به اعتماد اساسی در رابطه ی اولیه ی آن ها خیانت می کند.

 

احساسات قربانی پس از تکرار خیانت

شاید هیچ عملی در زندگی بیش تر از خیانت به قلب انسان نیش نزند. برای این که یک نفر احساس خیانت کند باید اول انقدر به فرد مورد نظر اعتماد کرده باشد که ناگهانی از او آسیب ببیند. آثار روانی خیانت به خودی خود وحشتناک است اما زمانی که شما با تکرار خیانت مواجه می شوید آثار خیانت گسترده است. وقتی خیانت را پشت سر می گذارید ممکن است احساسات مرتبط زیادی را تجربه کنید که در ادامه به اختصار آورده شده است.

1-شوکه شدن

احساس اولیه ای که اکثر مردم هنگام مواجهه با خیانت تجربه می کنند شوک است. احتمالاً هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها را در ناباوری می‌گذرانید که فردی که به شما توهین کرده کسی نیست جز همسر شما که سال ها در کنار او زندگی می کرده اید و اصلا برایتان باورپذیر نیست.  اغلب اوقات، اعتماد در طول زمان ایجاد می شود و بر اساس رفتارهای مشاهده شده برنامه ریزی مجدد مغز شما در مورد ماهیت شخصیت این شخص زمان می برد. برای آشنایی با انواع خیانت کلیک کنید.

اگر شما به سختی باز هم اعتماد خود را ساخته اید و از آن فصل سخت زندگی خود گذر کرده اید و مجددا قربانی خیانت همسر خود شده اید شاید به اندازه ی بار اول برایتان شوکه کننده نباشد اما میزان شکست اعتماد شما به میزان بار اول چه بسا بییشتر هم خواهد بود چرا که شما دیگر احساس امنیت از سمت او نخواهید داشت و ای بسا که در جهان بیرون هم به مشکل خواهید خورد و قربانی یک ترومای پیچیده شوید.

2-خشم

بعد از این که از مرحله ی شوک گذر کرده اید به مرحله ی خشم می رسید. به این نتیجه می رسید که همسر شما، دوستتان یا حتی مادر شما در زمینه ی عاطفی قادر به انجام چنین کار تحقیر آمیزی است! احتمالا در این شرایط سطحی از عصبانیت را تجربه خواهید کرد که بی سابقه بوده است. این کاملا طبیعی است که به خود اجازه دهید به فردی که با او نزدیکی عاطفی شدیدی داشته اید و حالا از او خیانت دیده اید دیگر بی اعتماد شوید.

اگر شما مکررا از سمت منبع عاطفی و امین خود که دیگر به اندازه ی سابق امین نیست ضربه های روانی خیانت را متحمل می شوید  ممکن است به دنبال احساسات انتقام جویانه فعالیتی داشته باشید که به او آسیب بزند همان طور که او به شما آسیب زد دراین مرحله بهتر است قبل از پیچیده تر شدن  شرایط سلامت روانی تان از یک مشاور کمک بگیرید.

3-اندوه

پس از از بین رفتن احساسات تندتر شوک و خشم، ممکن است احساسات کلاسیک احساس غم و اندوه را تجربه کنید. اگر خیانت به حدی باشد که رابطه خود را به طور کامل از دست بدهید، ممکن است غمگین شوید. همچنین ممکن است از آنچه فکر می‌کردید با این شخص دارید غمگین شوید، که می‌تواند سخت‌تر از رها کردن چیزی باشد که واقعاً وجود داشته است.

4-انزوا

اگر احساس خیانت شدیدا بر احساس خوب بودن نفس شما تاثیرگذاشته باشد ممکن است بخواهید که خود را از دنیای بیرون جدا کنید. مسلما زمانی که شما دوبار از یک فرد عزیز خیانت ببینید احساس تان نسبت به خودتان هم بهم می ریزد. احساستان نسبت به آدم های بیرون از خانه همینطور. درنتیجه گوشه گیری و انزواطلبی را اختیار می کنید. بیرون رفتن با دوستان خود چه قدیمی و چه جدید را کمتر و کمتر جذاب می بینید.

احساس می کنید ساخت هیچ رابطه ای فایده ای نخواهد داشت چرا که فرقی نمی کند چندبار به یک نفر فرصت اصلاح بدهی به هرحال او به اعتماد شما باز هم خیانت خواهد کرد. اگر اجازه داده شود که احساس انزوا برای مدت طولانی ادامه یابد حتی امکان دارد به فوبیای اجتماعی مبتلا شوید.

5-غم و اندوه تا افسردگی

احساس غم و اندوه پس از تجربه یک خیانت رایج است. از بین رفتن اعتماد شما به یک شخص آزاردهنده است و این یک پیشرفت منطقی از احساسات است که در طول مسیر احساس غمگینی کنید. متاسفانه اگر شما برای بار چندم قربانی خیانت شده اید احتمالا این افسردگی مقطعی می تواند مثل گودالی بر سر راه هدف از زندگی شخصی شما قرار بگیرد که شما را برای مدت های مددی در درون خود به اسارت کشد. در این مقطع لازم است که نزدیکان فرد، دوستان درجه ی یک او و .. بتوانند دور او را خالی نکنند حتی اگر خودش چنین چیزی را طلب کند. اگر لازم است برای او مشاوری آورده و اجازه ندهند که هر روز در این گودال عمیق بیش از پیش فرو رود.

 

با تکرار خیانت چه باید کرد؟

شما به عنوان یک قربانی خیانت مطمئن نیستید که اصلا آیا می توانید بر کاری که شریک شما انجام داده است غلبه کنید یا خیر، برای مقابله و درمان خیانت حتما باید به یک روانشناس خوب مراجعه کنید. این از مراحل عادی زندگی نیست که شاید بتوانید به تنهایی پیش ببرید. در ادامه گام هایی برای مقابله با عواقب فوری یک خیانت آورده شده است که لازم است برای بهبود حال خود تا زمان مراجعه به یک مشاور انجام دهید.

1-احساسات خود را بررسی کنید

خیانت یک عمل است. وقتی می گویید «احساس می کنیم به ما خیانت شده است» منظورتان درواقع احساسات ناشی از آن است. برای شروع بهبودی پس از خیانت باید در مورد احساساتی که این عمل ایجاد کرده است دقیق تر باشید. برخی از رایج‌ترین مواردی که ممکن است با آن ها روبرو شوید عبارتند از:

  • احساس خشم - شما صدمه دیده اید و یکی از طبیعی ترین احساسات در چنین شرایطی عصبانیت است.
  • غم و اندوه - ممکن است بسیار ضعیف شوید زمانی که یک خیانت را کشف می کنید بهتر است گریه کنید. این ممکن است به این دلیل باشد که شما احساس از دست دادن می کنید.
  • شوکه شدن،  احتمالاً وقتی متوجه شدید که این شخص یا افرادی به شما خیانت کرده اند شوکه شده اید. شاید هیچ تصوری از احتمال این موضوع نداشته باشید.
  • ترس: ممکن است نگران عواقب این خیانت باشید. ممکن است به معنای یک تحول بزرگ در زندگی شما باشد و این ناشناخته ها شما را می ترسانند.
  • انزجار: شما حتی نمی توانید در مورد او یا آن ها فکر کنید زیرا باعث می شود احساس تهوع در معده ی شما ایجاد شود.
  • ناامنی: ممکن است خود را زیر سوال ببرید و شک کنید که آیا شایسته عشق و مراقبت هستید یا خیر. از این گذشته، شخصی که به شما خیانت کرده است به وضوح احساس می کند که شما نیستید.
  • شرم : ممکن است خودتان را سرزنش کنید و از آنچه اتفاق افتاده است و اینکه دیگران ممکن است اکنون شما را ببینند و با شما رفتار کنند احساس شرمندگی کنید.
  • سردرگمی: ممکن است به سادگی نتوانید آنچه را که اتفاق افتاده است درک کنید؟ به نظر می رسد هیچ کدام از این ها برای شما منطقی نیست.( برای آشنایی با راه های کنار آمدن با خیانت همسر کلیک کنید)

2-اهمیت شناخت احساسات

این یک گام مهم برای شناسایی آنچه در هر لحظه احساس می کنید است. ممکن است پس از یک خیانت، بسیاری از این موارد یا همه این ها را احساس کنید - به احتمال زیاد در یک زمان چند مورد از آن ها رخ دهد. به عنوان مثال، تعجب و سردرگمی ممکن است اولین چیزهایی باشد که شما احساس می کنید، که سپس جای خود را به خشم و انزجار یا غم و اندوه و ترس می دهد. پس از آن ممکن است به غافلگیری با رنگ شرم بازگردد. یک پیشرفت واضح یا یکنواخت از یکی به دیگری وجود نخواهد داشت، بلکه یک گرداب آشفته از احساسات وجود خواهد داشت. برای آشنایی با درمان آسیب های خیانت همسر کلیک کنید.

3-در مقابل احساس انتقام جویی مقاومت کنید

با برخی از خیانت ها ممکن است تمایل شدیدی برای تلافی داشته باشید اما این کار را نکنید. ممکن است از آنچه اتفاق افتاده احساس عصبانیت کنید و احساس کنید که آن ها مستحق مجازات هستند اما به ندرت این یک تلاش سازنده است. اگر یک راه برای طولانی کردن آسیب و به تعویق انداختن روند بهبودی وجود دارد، نقشه کشیدن و برنامه ریزی برای انتقام است. در برابر وسوسه بازپس گیری خود مقاومت کنید. احساسات در نهایت محو می شوند و می گذرند و خوشحال خواهید شد که از تحمیل رنج مشابه به خیانتکار خودداری می کنید.
تکرار خیانت

4-دوری از خائن هنگام تکرار خیانت

وقتی کسی به شما خیانت کرده است، بهترین راه حل کوتاه مدت این است که تا آنجا که ممکن است از نظر فیزیکی و الکترونیکی از او دوری کنید. این بدان معناست که آن ها را نبینید به آن ها پیام ندهید، شبکه های اجتماعی شان را هر 5 دقیقه چک نکنید. به احساساتی که در بالا در مورد آنها صحبت کردیم فکر کنید که توسط آتش خیانت ایجاد شده اند. ابتدا آتش به شدت می سوزد و احساسات در شعله های آتش می درخشند. قابل احتراق ترین سوخت برای آن آتش تماس با کسی است که به شما خیانت کرده است. بنابراین برای اینکه آتش بسوزد باید سوخت به آن اضافه نکنید.

شما باید کمی وقت بگذارید و رابطه خود را با آن شخص قطع کنید. اکنون اگر او یا آن ها سعی کردند با شما تماس بگیرند که احتمالاً این کار را خواهند کرد شما فقط می توانید با آرامش به آن ها بگویید که برای مقابله با کاری که انجام داده اند به زمان و مکان نیاز دارید. از آن ها بخواهید به خواسته های شما احترام بگذارند و شما را رها کنند. با تبدیل شدن آتش به اخگر عواطف شما در نهایت شروع به محو شدن خواهند کرد. اکنون در موقعیت بسیار بهتری خواهید بود که به وضوح فکر کنید و رویدادها را پردازش کنید و تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید.

5-مشاوره گرفتن

در این مواقع صحبت در مورد حادثه و احساساتی که در مورد آن دارید با یک فرد قابل اعتماد می تواند کمک کند. بیان احساسات خود به صورت بیرونی و گفتن آنچه در حال حاضر در درون ذهن و قلب شما می گذرد را به روح دیگری بگویید می تواند تحسین برانگیز باشد. با این حال، نکته مهم این است که با کسی صحبت کنید که نظیر یک مشاور  بتواند نسبتاً بی  طرف بماند. دلیل این امر این است که آن ها می توانند مشاوره صادقانه و بازخورد سازنده در مورد برنامه شما برای مقابله با موقعیت ارائه دهند.

چیزی که شما نمی خواهید مرد یا زنی است که درحین این که شما درحال درد و دل در مورد فرد خیانتکار خود هستید، هیزم به آتش دل شما بریزد. شاید در لحظه به شما احساس خوبی بدهد این که یک نفر دیگر کاملا عصبانی با این موضوع برخورد کند اما به شما کمکی نمی کند که احساسات خود را حل کنید. برای رفع آسیب های ناشی از خیانت مشاوره روانشناسی لازم است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*