ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت دیدن خواب های تکراری

علت دیدن خواب های تکراری چیست؟ بعضی اوقات خواب های که می بینید می تواند بسیار عجیب و غریب شوند طوری که وقتی از خواب برمی خیزید با خود نفس عمیقی کشیده و می گویید خداروشکر تنها یک خواب بود که دیگر هرگز مجبور به مشاهده ی مجدد آن نخواهید بود اما گاهی این طور نیست و شما چندشب بعد مجددا همان خواب را می بینید! علت آن چیست؟ حتما از خود سوال می کنید که علت تکرار این خوابها چیست؟ آیا معنای قابل توجهی دارند آیا لازم است کار خاصی انجام دهید؟ بااین مقاله همراه باشید تا جواب این سوال های خود را پیدا کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

خواب تکراری

یک خواب ممکن است دقیقا عین به عین تکرار نشود اما ممکن است برخی از موضوعات خواب امروز شما کاملا شبیه خوابی باشد که چند شب قبل دیده اید. گاهی هم اصلا محتوای خواب شما ترسناک نیست و به شما احساس ترس و وحشت نداده است اما بیشتر احتمال دارد که تجربیات منفی یا استرس زا به همراه چنین خواب های تکراری باشد تا مثبت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواب دیدن کلیک کنید.

متداول ترین خواب های تکراری

متداول ترین موضوعات گزارش شده از خواب های تکراری عبارتند از:

 • حالت پرواز کردن. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تنظیم خواب کلیک کنید.
 • افتادن
 • تحت تعقیب یا حمله قرار گرفتن
 • برهنه بودن
 • گیر افتادن یا گرفتار شدن در جایی
 • بازگشت به مدرسه یا فرار از مدرسه
 • از دست دادن دندان های خود
 • از دست دادن توانایی صحبت کردن
 • باختن در یک آزمون مهم
 • دیر حاضر شدن برای اولین روز یا مناسبت مهم
 • حرکت آهسته یا عدم توانایی در دویدن
 • تصادف یا از دست دادن کنترل وسیله نقلیه

احتمال عدم یکسان بودن کامل

برای مثال ممکن است مرتباً روی پل هایی که ناگهان سقوط می کنند رانندگی کنید. این هنوز به عنوان یک خواب تکرار شونده به حساب می آید،حتی اگر در هر خواب از یک پل یکسان رانندگی نکنید. از آنجایی که خوابهای تکرار شونده گاهی از دوران نوجوانی شروع می شوند ممکن است در طول زمان کمی تغییر کنند تا منعکس کننده تجارب و جهان بینی در حال تغییر شما باشند.
دیدن خواب های تکراری

میزان شیوع خواب های تکراری در بزرگسالان و کودکان و نوجوانان

اگرچه هم بزرگسالان و هم کودکان خواب های تکرار شونده را تجربه می کنند، کودکان ممکن است بیشتر از نوجوانان یا بزرگسالان آن را تجربه کنند. در یک مطالعه 35 درصد از نوجوانان 11 ساله گزارش دادند که در سال گذشته خواب های تکراری دیده اند در حالی که این میزان در 15 سال سن 15 درصد بود.

کودکان همچنین خطوط داستانی آشنای خود را دارند مانند رویارویی با شخصیت‌های افسانه‌ها، اگرچه موضوعاتی مانند افتادن، تعقیب شدن و تصادفات رانندگی نیز رایج هستند. بچه ها کمتر احتمال دارد رویاهای تکرار شونده مثبت ببینند اگرچه رویاهای تکرار شونده بیشتری می بینند که واکنش عاطفی خنثی را القا می کند.

خواب های تکراری معنایی دارند؟

در داستان‌های تخیلی به‌ویژه ژانرهای تخیلی خوابهای تکرار شونده اغلب نشان می‌دهند که یک شخصیت دارای قدرت‌های ماوراء طبیعی، توانایی دیدن آینده یا سایر استعدادهای خاص است. تحقیقات علمی هیچ مدرکی پیدا نکرده است که نشان دهد خوابهای مکرر معنای عمیق یا مهمی فراتر از افشای مناطق بالقوه استرس در زندگی شما دارند. اما این بدان معنا نیست که امکان پذیر نیست. مطالعه خوابها بسیار دشوار است و هنوز چیزهای زیادی در مورد آن ها مشخص نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.

 

علت دیدن خواب های تکراری چیست؟

کارشناسان معتقدند خوابهای تکرار شونده عموماً موضوعات مهم زندگی شما را منعکس می کنند، از جمله:

 • نیازهای برآورده نشده
 • زمینه های سرخوردگی، یا استرس مالی
 • مسائل مربوط به گذشته که شما به آنها نپرداخته اید

احتمالاً خوابی "فراموش کردن امتحان نهایی یا مقاله تحقیقاتی" را دیده اید. در حالی که استرس بسیار واقعی مربوط به امتحانات نهایی و مقالات تحقیقاتی ممکن است در ابتدا باعث ایجاد این خواب شده باشد، اما می تواند به راحتی بعداً در زندگی مدت ها پس از فارغ التحصیلی دوباره تکرار شود.

از آنجایی که این خواب به احتمال زیاد به میل شما برای موفقیت و نگرانی شما در مورد شکست مربوط می شود، ممکن است هر زمان که با رویدادی روبرو شدید که احساسات مشابهی را برانگیزد این خواب را ببینید. این حالت می تواند یک رویداد مانند یک مصاحبه شغلی، یک قرار بزرگ یا یک پیشنهاد تحقیقاتی باشد.

1-ناامیدی های روزانه

برخی از تئوری ها در مورد خوابها نشان می دهد که آن ها به شما در پردازش تجربیات روزانه کمک می کنند. هنگامی که با چیزی روبرو می شوید که تهدیدی برای شما ایجاد می کند یا شما را از دستیابی به اهداف باز می دارد،  هر چیزی از ناامنی در محل کار گرفته تا مشکلات روابط و دشواری در تصمیم گیری ممکن است احساس ناامیدی یا استرس کنید. این به نوبه خود می تواند به خوابهای شما نفوذ کند. از گروهی متشکل از 200 دانش آموز بزرگسال خواسته شد تا ارزیابی کنند که آیا نیازهای روانی آنها برآورده شده است یا برآورده نشده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید.

این نیازها عبارت بودند از:

 • خودمختاری یا نیاز به این احساس که حداقل کنترلی بر زندگی خود دارید
 • شایستگی یا نیاز به تأثیر معنادار بر زندگی شما
 • خویشاوندی، یا نیاز به مراقبت و مراقبت از دیگران

سپس آن ها خوابی تکراری را که اغلب می دیدند توصیف کردند. محققان از آن ها خواستند با استفاده از عباراتی مانند "امیدبخش"، "هیجان انگیز"، "غمگین" یا "ناامیدکننده" ارزیابی کنند که خواب چقدر مثبت یا منفی است. کسانی که نیازهای برآورده نشده بیشتری را گزارش کردند تمایل داشتند موضوعات خوابهای منفی را گزارش کنند و خوابهای خود را با احساسات ناخوشایند توصیف کنند.

2-علت دیدن خواب های تکراری |مسائل حل نشده

رویدادهای ناخوشایند یا آسیب زا از گذشته اغلب در حافظه شما باقی می مانند. مردم اغلب متوجه نمی‌شوند که پریشانی مرتبط با تروما نیز می‌تواند در واکنش‌های بدنی و احساسی باقی بماند. این رویدادهای آسیب زا می تواند شامل موارد زیر باشد:

اگر ضربه روحی یا بدرفتاری را تجربه کرده اید اما آن تجربه را به طور کامل تصدیق یا پردازش نکرده اید ممکن است متوجه خواب های تکرار شونده ای شوید که منعکس کننده احساسات شما در رابطه با آنچه اتفاق افتاده است. به عنوان مثال خواب غرق شدن ممکن است منعکس کننده یک احساس ناتوانی در بروز احساسات شدید باشد در حالی که خوابی به دام افتادن یا دویدن در حرکت آهسته ممکن است به شما نشان دهد که هنوز نمی توانید فرار کنید.

خوابهای تکرار شونده همچنین می توانند منعکس کننده تعارضات داخلی روزانه بیشتری باشند.شاید با یک تصمیم مهم دست و پنجه نرم می کنید یا در مورد انتخاب اخیری که انجام داده اید تردید دارید. تا زمانی که انتخاب خود را انجام ندهید و با آن کنار بیایید، ممکن است خوابهای مکرر گم شدن، شکست خوردن در امتحان یا اشتباه کردن را تجربه کنید.

3-رویدادهای جاری

آیا اخیراً خواب هایی در مورد پوشیدن ماسک یا افراد بدون دهان دیده اید؟ شاید مدام خوابی گیر افتادن حشرات غول پیکر را در سر می پرورانید. استرس مربوط به رویدادهای جاری می تواند در خوابهای شما ظاهر شود. اگر اخبار و به‌روزرسانی‌های ویروس کرونا در زندگی بیداری شما نفوذ کند، این احتمال وجود دارد که بخشی از این تنش را در خوابهای خود نیز تجربه کنید.

زمانی که در طول روز احساس اضطراب یا پریشانی می کنید به احتمال زیاد خوابهای ناراحت کننده را تجربه خواهید کرد. اگر بیش از حد معمول در مورد آینده نگران هستید کاملا قابل درک است اما ممکن است نتوانید این ترس و تنش را هنگام خواب کاهش دهید تا زمانی که در طول روز اقداماتی را برای مدیریت آن انجام دهید.

4-علت دیدن خواب های تکراری |اختلالات سلامت روان و صرع لوب تمپورال

اگرچه اکثر مردم هر از گاهی خواب های تکرار شونده را تجربه می کنند اما می توانند علائم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال اضطراب فراگیر (GAD) نیز باشند. افرادی که این اختلالات را تجربه می کنند علائم مهم دیگری نیز دارند. افراد مبتلا به PTSD نیز تمایل به دیدن رویاهای تکرار شونده متفاوتی نسبت به افراد بدون این اختلال دارند. شایع‌ترین کابوس‌های تکرار شونده آن‌ها شامل زنده کردن ضربه‌ای است که باعث PTSD آن ها شده است.

صرع لوب تمپورال (TLE) شایع ترین علت صرع بزرگسالان است که درمان آن دشوار است. کابوس های مکرر یک ویژگی رایج TLE است و ممکن است ناشی از تشنج های شبانه یا تأثیر خواب REM بر لوب تمپورال باشد. افرادی که مبتلا به TLE هستند احتمالا خیلی زیاد رویاهای تکرار شونده ببینند که به شدت ترسناک و بسیار واضح است و ممکن است باعث ایجاد احساسات شدید یا احساس ترس شود. این رویاها اغلب بلافاصله پس از اولین تشنج فرد شروع می شود و در افرادی که تحت درمان موفقیت آمیز قرار می گیرند کمتر دیده می شود.

 علت دیدن خواب های تکراری

درمان و جلوگیری از دیدن خواب های تکراری

اگر یک خواب بد شما را در اولین باری که می بینید ناراحت می کند دیدن چندین بار آن احتمالاً احساس بهتری در شما ایجاد نخواهد کرد. شما همیشه نمی توانید مستقیماً محتوای خواب را کنترل کنید اما اغلب می توان با تلاش برای حل عوامل استرس زا در خانه شما می شود، اقدامات غیر مستقیم بیشتری انجام داد.

1-روان درمانی

مهم نیست که با چه چالش هایی مواجه شده اید از نیازهای برآورده نشده تا استرس کاری گرفته تا آسیب های ناشی از تبعیض جنسیتی و .. درمانگر می تواند راهنمایی هایی را در مورد استراتژی های مراقبت از خود و نکاتی برای مدیریت پریشانی به طور موثر ارائه دهد. در روان درمانی، می توانید علل احساسات ناخواسته تان را شناسایی و کشف کنید. درمانگر به شما کمک می کند به تاثیر آن ها بر زندگی تان اشراف پیدا کنید و روش های مفید برای مقابله با اضطراب و استرس را بیاموزید.

به طور کلی حذف تمام استرس ممکن نیست اما تغییر نحوه پاسخگویی می تواند به کاهش هر گونه ناامیدی مرتبط کمک کند و منجر به بهبود خلق و خو، دیدگاه و خواب های شما شود. خواب های تکراری با طیف وسیعی از شرایط سلامت روان، از استرس و ناامیدی گرفته تا PTSD مرتبط است. درمان و مشاوره در این شرایط می تواند مفید باشد به ویژه نوعی از روان درمانی به نام درمان رفتاری شناختی (CBT) که در درمان استرس، PTSD17 و کابوس ها مفید است.

2-تغییر سبک زندگی

 • ورزش: افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، انعطاف پذیری عاطفی بهتری دارند و راحت تر با موقعیت های استرس زا کنار می آیند. همچنین به نظر می رسد که ورزش منظم کیفیت و مدت خواب را بهبود می بخشد.
 • تمرینات تمدد اعصاب: تمرینات تنفسی21، مدیتیشن22، و تجسم های هدایت شده23 تعدادی از تمرینات تمدد اعصاب هستند که نشان داده شده است به کاهش استرس کمک می کنند. این تمرینات همچنین می تواند بخشی از برنامه خواب شبانه شما باشد.
 • حفظ بهداشت خواب خوب: عادات خواب خوب و یک روال آرامش بخش شبانه ممکن است خواب مناسب را برای شما آسان تر کند، حتی زمانی که نگران رویاهای تکرار شونده هستید. خواب ضعیف می تواند اضطراب و استرس را بدتر کند، بنابراین تمرکز بر بهبود خواب راحت می تواند خلق و خوی شما را نیز بهبود بخشد.

3-علت دیدن خواب های تکراری | تکنیک های خواب شفاف

در یک خواب شفاف شما دقیقا خواب خود را هر شکلی که هست تشخیص می دهید. برخی از افراد از این آگاهی برای کنترل خواب و تغییر مسیر آن استفاده می کنند.  دیگران ممکن است به سادگی خواب را به عنوان یک تماشاگر تماشا کنند زیرا می دانند که هر اتفاقی بیفتد در امان هستند زیرا این فقط یک خواب است. برای این که بتوانید از تکنیک های خواب شفاف بهره مند شوید باید این نکات را باور کنید:

 1. اول این که خواب ها لزوما همیشه معنی زیادی ندارند اما هنوز هم می توانند بنشی به احساسات و خواسته های شما ارائه دهند. پس به دنبال معنای ماورایی نباشید معنا دقیقا جایی در درون شماست.
 2. دوم این که مضامین تکرار شونده در خواب شما گاهی اوقات می تواند کلیدی برای مسائل ملموس تری باشد که در عالم بیداری شما با آن رو به رو هستید چنان چه که پیش تر گفته شد.
 3. سوم این که اگر نتوانستید به تنهایی با چنین تکنیک هایی خواب خود را مدیریت کنید همیشه می توانید روی کمک یک متخصص حساب کنید که کیفیت خواب و سلامت روان شما را بهبود ببخشد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*