ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد اعتیاد آور ( مواد مخدر، محرک و توهم زا )

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نقش خانواده در ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

نقش خانواده در ترک اعتیاد چیست؟ خانواده درمانی در ترک اعتیاد چه کمکی می‌کند؟ زمانی که در خانواده یکی از اعضا معتاد می‌شود، نه تنها زندگی شخصی خود را متأثر کرده بلکه بر دیگر اعضای خانواده نیز اثر می‌گذارد و باعث می‌شود وظایف و نقش‌های معمول اعضای خانواده تغییر کند و یا از انجام امور روزمره‌ی خود غافل شوند و جایگاه دیگری در خانواده پیدا کنند. به طوری که نیرو و انرژی خود را صرف محافظت از خانواده در برابر آسیب‌ها و اثرات مخرب بیماری اعتیاد می‌کنند. در مسیر ترک اعتیاد خانواده نقش مهمی را ایفا می‌کند. به همین دلیل در این مقاله تلاش شده است تا اطلاعات کافی در مورد نقش خانواده و چگونگی عملکرد مؤثرتر اعضای خانواده برای ترک اعتیاد فرد وابسته به مواد اعتیاد آور به طور کامل توضیح داده شود. پیش از آن توصیه می‌کنیم مقاله ترک اعتیاد را مطالعه کنید.
تماس با مشاور

 

 

خانواده درمانی در ترک اعتیاد چگونه است؟

خانواده درمانی و نقش خانواده در ترک اعتیاد مجموعه‌ای از روش‌ها و رویکردهای درمانی است که در آن از قدرت خانواده برای ترک مواد استفاده می‌شود. در این رویکرد آسیب‌های اعتیاد بر فرد و خانواده کاهش می‌یابد. خانواده درمانی به اعضا این امکان را می‌دهد که در جلسات به صحبت با یکدیگر و حل مشکلات مرتبط با اعتیاد بپردازند. در این سیستم خانواده را مجموعه‌ای در نظر می‌گیرند که عملکرد هر یک از اعضا بر نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارد. مشاوره ترک اعتیاد به شما در عملی کردن بهترین روش‌های ترک و خانواده درمانی کمک می‌کند.

اینفوگرافیک نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد اعتیاد آور

اینفوگرافیک نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد اعتیاد آور

مزایای خانواده درمانی

 • افزایش آگاهی در مورد اعتیاد و نحوه‌ی تأثیرات آن بر فرد
 • اغلب الگوهای ناسازگارانه در میان اعضای خانواده منجر به گرایش فرد به اعتیاد می‌شود. در خانواده درمانی هدف درمان دیگر اعضای خانواده و از بین بردن علت گرایش به مواد است.
 • تحکیم و بهبود روابط تخریب شده بین اعضای خانواده و فرد معتاد
 • جلب اعتماد خانواده پس از ترک اعتیاد به فرد از دیگر مزایای خانواده درمانی است.

نقش خانواده در ترک اعتیاد | اثر فرد معتاد بر خانواده

اعتیاد والدین

زمانی که یکی از والدین و یا هر دوی آن‌ها دچار سوء مصرف باشند، آسیب به تک تکِ اعضای خانواده وارد می‌شود. کودکان چنین خانواده‌هایی به علت احساس شرمندگی و خجالت، ارتباطات و فعالیت‌های مشترک با دوستان خود را مخصوصا در محیط خانواده محدود می‌کنند. اکثرا روابط را به خارج از خانه و به دور از پدر و مادر حفظ می‌کنند. چرا که احساس امنیت و آرامش را از آن‌ها نمی‌گیرند. آن‌ها بارها شاهد رفتارهای تکانه ای و انفجاری عضو معتاد بوده‌اند و از حمایت‌های عاطفی و فیزیکی برخوردار نیستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد پدر و مادر کلیک کنید.

اعتیاد فرزندان

در بسیاری از مواقع فرزندان نیز معتاد می‌شوند شاید به این دلیل که بتوانند بهتر محیط خانواده را تحمل کنند و یا شاید به این دلیل که ترس از مصرف و عوارض مواد برای آن‌ها کاهش پیدا کرده باشد. اما گاه شاهد هستیم، یک نوع تنفر و بیزاری از مواد در فرزندان ایجاد می‌شود که باعث می‌شود آن‌ها هیچ وقت به سمت مصرف مواد نروند. اما احتمال بروز مشکلاتی مثل افسردگی، اختلالات شخصیت، مشکلات بین فردی و اعتماد به نفس پایین در کودکان این خانواده‌ها مشاهده می‌شود.

به علاوه نقش خانواده در ترک اعتیاد به این موضوع منعطف می‌شود که مصرف پدر و یا مادر در زمان بارداری می‌تواند مشکلات مادرزادی مثل؛ سندرم نارسی و کمبود وزن، زایمان زودرس، خطر سقط جنین و... بر جنین بگذارد. هر چه سریع تر برای درمان اعتیاد اقدام کنید، بهتر می‌توانید آسیب‌های آن را کنترل کنید. برای آشنایی بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد در دوران بارداری کلیک کنید.

چه خانواده‌هایی مانع درمان اعتیاد می‌شوند؟

در بسیاری موارد نقش خانواده در ترک اعتیاد نادیده گرفته می‌شود. در اینجا به ویژگی‌های خانواده‌هایی اشاره خواهیم کرد که باعث شروع و یا ادامه مصرف در فرد شده‌اند. اصطلاحا به چنین خانواده‌هایی، خانواده‌ی معتاد ساز می‌گوییم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد در نوجوانان کلیک کنید.

 • باور اعضای خانواده این است که برای توانمند سازی و درمان فرد معتاد کمترین تأثیر و کنترل را دارند.
 • وابستگی‌های بیمارگون بین افراد خانواده به طوری که باعث حمایت ناسالم از فرد بیمار می‌شود، به عنوان مثال مادر فرد معتاد به دور از آگاهی بقیه‌ اعضا پس انداز و یا بخشی از درآمد خود را در اختیار معتاد قرار می‌دهد، تا او به سراغ خلاف‌های دیگر نرود و یا مشکلات قضایی پیدا نکند.
 • اعتقادی بر بیمار بودن فرد ندارند و فکر می‌کنند فرد می‌تواند هر وقت که خواست مواد را کنار بگذارد و اعتیاد او را یک مشکل رفتاری می‌دانند.
 • خانواده احساس گناه و افسردگی داشته چرا که فرد معتاد، دلیل اعتیاد خود را به گردن آن‌ها می‌اندازد.
 • انکار توسط فرد یا توسط خانواده ممکن است رخ دهد و طوری رفتار می‌کنند که انگار مواد مشکل ساز بوده نه رفتار مصرف مواد.
 • زمانی که انکار پدیدار شود تمایل پذیرش یک مداخله برای درمان کاهش پیدا می‌کند.
 • اعضای خانواده شکست در حفظ آرامش و کنترل هیجانات را به خود نسبت می‌دهند و نقش فرد معتاد را نادیده می‌گیرند. به همین دلیل اضطراب و افسردگی به سراغشان می‌آید.
 • گاه شک و تردید و سوء ظن‌های افراطی خانواده نسبت به فرد بعد از ترک اعتیاد، منجر به عود و بازگشت اعتیاد می‌شود.

نقش خانواده درمانی در ترک اعتیاد و کارهایی که لازم است انجام دهد

یکی از اشتباهات رایج در ترک، تلاش خودسرانه برای درمان می‌باشد. اولین کار تشویق بیمار معتاد به گرفتن کمک تخصصی از مراکز مربوطه است. زمانی که فرد معتاد با میل خود و یا با اصرار خانواده تصمیم به ترک می‌گیرد به نحوی وارد پروسه درمان شده است. دیدگاه خانواده در این مرحله باید نسبت به زمانی که مصرف داشته تغییر کند، خانواده باید بداند ترک، روندی سخت بوده و فرد معتاد در این مدت تحریک پذیر است و نیاز به مراقبت بعد از ترک از جانب خانواده دارد. اجبار یکی از اشتباهاتی است که اغلب خانواده ها در ارتباط با اعتیاد عزیزشان به آن متوسل می شوند. برای آشنایی با راه های تشویق معتاد برای ترک کلیک کنید.

تعامل و همکاری تمام اعضای خانواده

پس همه اعضا باید یاد بگیرند چگونه انسجام خانواده را حفظ کنند. وقتی تعامل افراد بیشتر می‌شود حس اعتماد و حمایت در آن‌ها نیز بیشتر می‌شود و بر روابط عاطفی اعضا نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت. اعضای خانواده لازم است برخورد مناسبی با فرد معتاد داشته و به او انگیزه دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار با فرد معتاد کلیک کنید.

اعضای خانواده باید بدانند برای آنکه جلوی بازگشت به اعتیاد را بگیرند با رفتارهایی مثل بی توجهی، سرزنش، پرخاشگری و اعمال زور موفق نمی‌شوند، بلکه با صبوری و داشتن یک رابطه حمایت گرانه به طوری که فرد معتاد احساس کند که خانواده برای سلامت او اهمیت قائلند و همیشه در این مسیر همراه او می‌باشند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از نحوه‌ی مناسب برخورد با همسر معتاد کلیک کنید.

نقش خانواده درمانی در ترک اعتیاد | نکات مهم

از دیگر کارهایی که خانواده می‌تواند انجام دهد:

_ همراهی بیمار تا مراکز و جلسات درمانی

_سپردن مسئولیت و وظایف (ترجیحا از وظایف سبک و به تدریج مسئولیت‌ها و وظایف سنگین تر)

_صحبت کردن با او در زمان‌هایی که میل به مصرف دارد و یاد آوری اهداف و زحمات او جهت تحقق درمان و ترک

_تغییر محیط و از بین بردن آنچه که بیمار را به یاد مصرف می‌اندازد و وسوسه را در او تشدید می‌کند.

اهمیت نقش حمایت خانواده از ترک اعتیاد فرد مبتلا

حمایت خانواده نقش مهمی در مسیر بهبودی افرادی دارد که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند. در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا حمایت خانواده در بهبودی اعتیاد مهم است:

1. حمایت عاطفی

بهبودی اعتیاد می تواند از نظر عاطفی چالش برانگیز باشد و داشتن یک خانواده حامی می تواند محیطی باثبات و پرورش دهنده را فراهم کند. اعضای خانواده می توانند تشویق، درک و همدلی ارائه دهند که به افراد کمک کند تا با فراز و نشیب های عاطفی بهبودی کنار بیایند. حضور آن ها می تواند حس تعلق، عشق و پذیرش را القا کند که برای بازسازی عزت نفس و انگیزه ضروری است.

2. انگیزه و مسئولیت پذیری

حمایت خانواده می تواند به عنوان منبع مهمی از انگیزه برای افراد در حال بهبودی باشد. دانستن اینکه عزیزانشان برای راحتی آن ها سرمایه گذاری می کنند می تواند افراد را تشویق کند تا به اهداف بهبودی خود متعهد بمانند. اعضای خانواده می توانند تشویق کنند، نقاط عطف را جشن بگیرند و به افراد کمک کنند تا در قبال اعمال و تصمیمات خود پاسخگو باشند.

3. آموزش و تفاهم

اعتیاد اغلب با باورهای غلط و انگ و برچسب همراه است. حمایت خانواده می تواند شامل آموزش اعضای خانواده در مورد اعتیاد، علل آن و روند بهبودی باشد. این دانش به اعضای خانواده کمک می‌کند تا چالش‌هایی را که عزیزانشان با آن‌ها مواجه است بهتر درک کنند، قضاوت را کاهش می‌دهد و همدلی و شفقت را تقویت می‌کند.

4. ارتباطات سالم و مرزها

حمایت قوی خانواده می تواند ارتباطات سالم و ایجاد مرزهای روشن را تقویت کند. ارتباط باز و صادقانه در خانواده می تواند به حل مسائل اساسی، حل تعارضات و تقویت روابط کمک کند. علاوه بر این، تعیین مرزهای سالم می تواند با ایجاد یک محیط حمایتی و عاری از مواد، از افراد در دوران بهبودی محافظت کند.

5. پیشگیری از عود

عود یک خطر رایج در طول فرآیند بهبودی است. اعضای خانواده می توانند با شناخت محرک های بالقوه، تشویق مکانیسم های مقابله ای سالم و ارائه یک محیط امن و حمایت کننده، نقش فعالی در پیشگیری از عود داشته باشند. آن ها همچنین می توانند در خانواده درمانی یا گروه های حمایتی شرکت کنند تا راهبردهای موثری برای حمایت از بهبودی عزیزشان و مدیریت احساسات و چالش های خود بیاموزند.

6. درمان خانواده

اعتیاد اغلب بر کل خانواده تأثیر می گذارد و باعث فشار، بی اعتمادی و زخم های عاطفی می شود. حمایت خانواده در ترک اعتیاد فرصتی برای بهبود و بازسازی روابط فراهم می کند. جلسات خانواده درمانی یا مشاوره می تواند به بررسی پویایی های اساسی خانواده، بهبود ارتباطات و ایجاد یک محیط خانواده سالم تر و حمایتگرتر کمک کند.

نقش خانواده در ترک اعتیاد | خانواده فراموش کرده!

به دلیل غفلتی که اعضاء خانواده نسبت به یکدیگر در زمان مصرف داشته‌اند، برنامه ریزی و فعالیت‌هایی که خانوادگی باشند، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. پیاده روی، مسافرت، درست کردن یک وعده غذایی مفید برای ترک و بازی‌های گروهی می‌تواند از فعالیت‌هایی باشد که در این مرحله و حتی در برقراری یک رابطه منسجم و پایدار تاثیرگذار باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

سخن آخر

توجه به این نکته مهم است که حمایت خانواده باید با درمان حرفه ای و سیستم های حمایتی متعادل باشد. در برخی موارد، خانواده‌ها ممکن است خود به حمایت نیاز داشته باشند، مانند شرکت در گروه‌های حمایتی یا جستجوی درمان برای رفع نیازها و چالش‌های مربوط به اعتیاد. به طور کلی، حمایت خانواده می تواند به طور قابل توجهی شانس بهبود موفقیت آمیز و هوشیاری طولانی مدت را برای افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند افزایش دهد.

خانواده نیز می‌تواند در جریان مشاوره‌ها قرار بگیرد تا بتواند با برخورد درست به بیمار معتاد کمک کند که به مواد بازگشت نداشته باشد. پس نقش خانواده در مراقبت از ترک همچنان باقی است. علاوه بر این لازم است خانواده بعد از ترک به فرد پاک شده اعتماد کنند و از سوءظن به او پرهیز کنند. برای اطلاع از نقش خانواده در مراقبت از ترک و دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*