ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نقش هیپوکامپ در حافظه ، یادگیری و عملکردهای آن

نقش هیپوکامپ در حافظه با خاطرات گره خورده است. هیپوکامپ قسمتی کوچک در مغز است که نفش مهمی در سازمان دهی و نگهداری حافظه دارد. همچنین شکل گیری خاطرات جدید و اتصال بو و رنگ و ... به خاطرات نیز مربوط به هیپوکامپ است. فراموشی به طور کلی درواقع بیماری حافظه است که ارتباط مستقیم با هیپوکامپ دارد. شما در این مقاله در مورد تاثیر یا نقش هیپوکامپ بر حافظه و انواع فراموشی و آسیب به هیپوکامپ مطالبی را خواهید خواند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


هیپوکامپ چیست؟

ساختاری به شکل اسب دریایی در لوب گیجگاهی میانی قشر مغز بخشی از سیستم لیمبیک است که عموما معروف بر این است که در جهت یابی فضایی و ایجاد خاطرات طولانی مدت نقش دارد. هیپوکامپ مشخص نیست که کدام عملکردهای حافظه ی خاص را مدیریت می کند یادآوری، که توانایی بازیابی حافظه یا شناخت که توانایی شناسایی یک محرک به عنوان یک خاطره ی جدید است. برای آشنایی بیشتر با لوب های مغز کلیک کنید.

علی رغم سال ها مطالعه برای ایجاد این تمایزات عصبی وشناسایی نقش هیپوکامپ  هنوز کاملا دقیق نقش و عملکرد آن مشخص نیست. محققان بیشتر براین باورند که هیپوکامپ مسئول یادآوری است در حالی که ساختارهای پاراهیپوکامپ فعالیت های تشخیص و تمایز را انجام می دهند.

بخش دیگری از مطالعات شواهدی را ارائه کرده اند که نشان می دهد هیپوکامپ مسئول هر دو فعالیت است و این سوال به نحوی حل نشده باقی می ماند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عملکرد نیمکره های مغز کلیک کنید.

 

نقش هیپوکامپ در حافظه

هیپوکامپ بخشی از سیستم لیمبیک است و نقش مهمی در تثبیت اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت و در حافظه فضایی ایفا می کند که جهت یابی را امکان پذیر می کند. اعتقاد بر این است که LTP یکی از مکانیسم های عصبی اصلی است که به وسیله آن خاطرات در مغز ذخیره می شود.

هیپوکامپ در لوب های مغز است. جایی که خاطرات اپیزودیک در آن شکل می گیرد و برای دسترسی بعدی فهرست می شود. خاطرات اپیزودیک خاطرات زندگی‌نامه‌ای از رویدادهای خاص زندگی افراد هستند مثلا خاطره یک تولد یک زایمان یک شغل و ... برای آشنایی با راه های تقویت حافظه کوتاه مدت کلیک کنید.

1-نقش هیپوکامپ در حافظه | نگهداری خاطرات

هنگامی که خاطرات طولانی مدت شکل می گیرد، هیپوکامپ اطلاعات را از حافظه فعال بازیابی می کند و شروع به تغییر سیم کشی عصبی فیزیکی مغز می کند. این ارتباطات جدید بین نورون ها و سیناپس ها تا زمانی که در حال استفاده هستند، باقی می مانند.

آمیگدال حافظه و پردازش عاطفی افراد را کنترل می کند. هیپوکامپ به سازماندهی، ذخیره سازی و شکل گیری حافظه کمک می کند. هیپوکامپ حساس ترین ناحیه به استرس است. قشر جلوی مغز به بیان و شخصیت فرد و به تنظیم عملکردهای پیچیده شناختی و رفتاری افراد کمک می کند.

به نظر می رسد که هیپوکامپ اساساً در ذخیره‌سازی خاطرات طولانی‌مدت و مقاوم‌سازی آن خاطرات در برابر فراموشی نقش دارد، اگرچه این موضوع محل بحث است. همچنین تصور می شود که نقش مهمی در پردازش فضایی و ناوبری ایفا می کند. در این رابطه مطالعه مقاله فراموش کردن خاطرات تلخ پیشنهاد می شود.

2-نقش هیپوکامپ در حافظه | آمیگدال

هیپوکامپ یک ساختار مغزی است که در اعماق لوب گیجگاهی هر قشر مخ تعبیه شده است. این بخش مهمی از سیستم لیمبیک است، یک ناحیه قشری که انگیزه، احساسات، یادگیری و حافظه را تنظیم می کند. آمیگدال برای ورودی و پردازش احساسات تخصصی است، در حالی که هیپوکامپ برای حافظه بیانی یا اپیزودیک ضروری است. در طول واکنش‌های احساسی، این دو ناحیه مغز با هم تعامل دارند تا احساسات را به نتایج خاصی تبدیل کنند.

آمیگدال در لوب گیجگاهی داخلی، درست جلوی  هیپوکامپ قرار دارد. آمیگدال بخشی از سیستم لیمبیک است، یک شبکه عصبی که واسطه بسیاری از جنبه های احساسات و حافظه است. قشر آنتورینال منبع اصلی ورودی به هیپوکامپ است. علاوه بر این، قشر کمربندی، قشر لوب تمپورال، آمیگدال، قشر مداری و پیاز بویایی همگی ورودی‌هایی به هیپوکامپ از طریق قشر آنتورینال دارند.

بخش‌های اصلی مغز که با حافظه درگیر هستند، آمیگدال، هیپوکامپ، مخچه و قشر جلوی مغز هستند. آمیگدال درگیر خاطرات ترس و اضطراب است. هیپوکامپ با حافظه بیانی و اپیزودیک و همچنین حافظه شناختی مرتبط است. برای آشنایی با عملکرد مخچه در بدن کلیک کنید.

 هیپوکامپ و نقش آن در حافظه

نقش هیپوکامپ در حافظه | خاطرات

هیپوکامپ از اجزای اصلی در مغز انسان است بخشی از سیستم لیمبیک است ونقش مهمی در ادغام اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت دارد. مجموعه ای ساختارها نیز وجود دارد که در پشت هیپوکامپ وجود دارد به نام آمیگدال که این دو به همراهی هم نقش مهمی در حافظه دارند.

از آن جایی که همه ی ساختارهای مغز در طول زمان کامل می شوند آمیگدال و هیپوکامپ نیز به همین شکل هستند و تا زمانی که کودک دو و سه سالگی خود را پشت سرنگذارد این اجزا به طور کامل بالغ نمی شوند. در این رابطه مطالعه مقاله افزایش قدرت یادگیری مغز نیز پیشنهاد می شود.

هیپوکامپ اطلاعات را از تمام نواحی مرتبط مغز دریافت و ارسال می کند. با بسیاری از مناطق در داخل نیمکره های مغزی ارتباط دارد. هیپوکامپ در موقعیتی است که می تواند در بقیه ی قسمت های مغز تاثیربگذارد. درنتیجه از اطلاعات دریافتی خود برای ایجاد خاطرات بلند مدت استفاده می کند.

به نظر می رسد که این سازه برای تشکیل خاطرات یا نماهایی از مکان ها و اشیا در حافظه ی افراد بسیار مهم است. حافظه ی فضایی، توانایی رمزگذاری و بازیابی اطلاعات در مورد مکان ها و مسیر ها درواقع خود حافظه است.

هیپوکامپ و جهت گیری فضایی

مطالعات مختلف در مورد تاثیرهیپوکامپ بر حافظه روشن کرده اند که هیپوکامپ برای یادگیری وبه خاطر سپردن روابطی که چیدمان فضایی را مشخص می کند حیاتی است. افراد که از فراموشی انتروگراد که پیش تر گفته شد رنج می برند به این دلیل است که هیپوکامپ در مغ

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*