ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ریشه وسواس فکری کجاست؟

ریشه وسواس فکری چیست؟ چک کردن شیر گاز برای اطمینان از بسته بوده آن هنگام خروج از خانه، بررسی کیف بخاطر نگرانی از جا گذاشتن موبایل یا کلیدها و... در موارد نادر طبیعی است و نشان از بیماری خاصی نیست اما اگر افکار وسواسی به کرات به سراغ شما می آیند و زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند طوری که نمی توانید آنها را از خود دور کنید ممکن است دچار اختلال وسواس فکری شده باشید. برای دریافت مشاوره وسواس کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


وسواس فکری

وسواس فکری یا OCD افکار مزاحم یا تصاویر ذهنی و تکانه های مزاحم و تکراری هستند که به شکلی جبری و ناخواسته به ذهن فرد هجوم می آورند که معمولا افکاری بی معنی، غیرعقلانی، بدون انعطاف پذیری و مقاومت ناپذیر هستند که ریشه در اضطراب درونی دارند و آشفتگی زیادی به دنبال دارند. اغلب وسواس فکری شامل افکار آلودگی، تفکر مداوم درباره صدمه جسمی به خود یا دیگران، رفتارهای اجتماعی نامناسب و مزاحم مانند کتک زدن و ... می شود. وسواس فکری درواقع یک اختلال روانی است که شخص افکار مزاحم را به کرات و مدام تجربه می کند و با وجود آگاهی از غیرمنطقی بودن آن قدرت مقابله به آن را ندارد.

1-چه کسانی از وسواس فکری رنج می برند

این بیماری با توجه به ریشه شکل گیری آن ممکن است باعث ابتلای بسیاری از افراد بشود. به این معنا که با توجه به علل ابتلا به این اختلال، اشخاص بسیاری ممکن است به دلیل مشکلات رفتاری والدین سمی یا شرایط محیطی یا شغلی و حرفه ای خود دچار این بیماری شوند. افراد کمال گرا یا اشخاصی که در میان مردم شهرت دارند و نگران اعتبار خود هستند، هنرمندان و ... ممکن است به دلیل ارتباط بیشتر با اجتماع و نگرانی از وجهه اجتماعی یا هنری خود دچار وسواس فکری شوند.

2-رفتار افراد مبتلا به وسواس فکری

افکار افراد مبتلا به وسواس فکری با توجه به نوع ذهنیت بیمار و وسواس گونه می تواند متفاوت باشد و باعث بروز عکس العمل های متفاوتی نیز بشود اما به طور کلی رفتار افراد بیمار یکی از موارد زیر است.

 • چک کردن مداوم چیزهایی که به آن علاقه دارد تا اطمینان پیدا کند که ایمن هستند
 • شمارش یا ضربه زدن و تکرار بعضی از کلمات، یا انجام کارهای بی محتوا برای خلاصی یا کاهش اضطراب
 • صرف زمان زیادی برای نظافت و شستن ظرف و لباس
 • چک کردن افراطی برخی از چیزها مانند قفل در، شیر گاز، کلید ها، گوشی و...
 • جمع کردن وسایل و خرت و پرت هایی مانند روزنامه باطله یا ظروف مواد غذایی بی استفاده

 ریشه وسواس فکری

انواع وسواس فکری

وسواس فکری با توجه به نوع افکار مزاحم و تکانه هایی که بروز می دهند به انواع مختلفی تقسیم می شوند و علائم خاص خود را به دنبال دارند. انواع وسواس فکری شامل موارد زیر است

1-وسواس تقارن

در وسواس تقارن شخص درگیر عدم تقارن اشیا بوده و علت ناراحتی او عدم تقارن است که باعث ایجاد اضطراب در او می شود مثلا اگر جاشمعی های روی میز متقارن نباشند باعث آزار فرد می شوند و این نوع وسواس باعث نظم بیش از حد در چیدمان وسایل، دسته بندی کردن وسایل، مصر بودن به قرینه بودن و صاف بودن وسایل می شود. این نوع رفتارها نشان دهنده وسواس تقارن در فرد است.

2-وسواس چک کردن

وسواس وارسی کردن را می توان در رفتارهای فرد در چک کردن مدام شیرگاز، قفل بودن در، چک کردن گوشی و کلیدها یا هر چیزی که چک نکردن آن در ذهن فرد باعث ایجاد نگرانی و تفکرات وسواسی و احتمال بروز اتفاق بد می شود. این افکار مزاحم حتی بعد از چک کردن چندباره وسایل نیز باعث نگرانی از حوادث ناگوار می شود و به شخص اجازه آرامش نمی دهد و او را مضطرب می کند.

3-وسواس شستشو

وسواس شستشو فرد را وادار به شستن چندین باره وسایل، بدن، لباس و ... می کند و باعث عدم اطمینان از تمیز بودن اشیا و بدن فرد وسواسی می شود. این نوع اختلال فرد را از نظر ذهنی بسیار آزار می دهد و باعث اضطراب فرد بیمار شده و زمان او را تلف می کند.

4-وسواس صدمه

این نوع اختلال از بیماری وسواس نیز فرد بیمار را دائم درگیر افکار مزاحم و نگران کننده ای درباره آسیب به خود و دیگران می کند و از این طریق اضطراب زیادی در فرد تولید می کند که باعث می شود او در رفتارهایش بسیار محتاط رفتار کند و مدام حواسش باشد که مبادا به کسی آسیب نزند و اعمال مخربی نداشته باشد.

5-ریشه وسواس فکری |وسواس بیماری

وسواس بیماری با نشانه های ترس از مریض شدن یا نگرانی از ابتلا به بیماری های خاص خود را نشان می دهد که باعث بروز رفتارهای وساس گونه در این زمینه می شود به عنوان نمونه فردی که نشانه های وسواس بیماری دارد به کرات به دکتر مراجعه می کند و یا آزمایش های زیادی انجام می دهد و دارو مصرف می کند.

6-وسواس افکار ممنوعه

در این نوع اختلال فکری فکر و ذهن فرد درگیر تصورات خاص جنسی ممنوعه و تابو می شود. در ذهن او فعالیت جنسی با نزدیکان درجه یک یا کودکان یا تصورات جنسی خشن و فانتری های آزاردهنده جنسی وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه وسواس فکری در رابطه زناشویی کلیک کنید.

 

ریشه وسواس فکری چیست؟

در وسواس فکری داشتن افکار مزاحم به تنهایی مشکلی ایجاد نمی کند اما مسئله این است که در این بیماری شخص ریشه وسواس فکری خود را عملی می کند یا برای مبارزه و نفی آن شروع به نشان دادن واکنش می دهد و در این زمان است ذهن بیمار به رئیس او تبدیل می شود و زمام زندگی او را به دست می گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه وسواس فکری علمی کلیک کنید.

زمانی که فرد بیمار با ذهن وسواسی خود هماهنگ می شود از افکار وسواسی خود دستور می گیرد و مطابق با آن عمل می کند انگار این ها دستورالعمل های الزامی هستند که باید انجام شوند لذا بیمار از آنها پیروی می کند. این اقدامات درواقع اجباری هستند زندگی فرد را با چالش های زیادی روبرو می کنند.

تا زمانی که شما به عنوان یک بیمار وسواسی تصور می کنید میکروب ها بدن شما را کثیف می کنند مشکلی وجود ندارد اما وقتی شما به این افکار مزاحم گوش می دهید و آنها را واقعی تصور می کنید آن وقت زندگی تان تحت الشعاع قرار می گیرد و شما به شکلی جبری و بیمارگونه مجبور هستید روزی چندین بار خودتان را بشویید تا از کثیفی نجات پیدا کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه با افراد وسواسی چگونه رفتار کنیم کلیک کنید.

تسخیر ذهن توسط فشار روانی

وسواس اغلب حاصل یک فاکتور و مولفه غیرمنطقی است و بیشتر افرادی که با آن دست و پنجه نرم می کنند می دانند که افکارشان درست و منطقی نیست اما تحت فشاری که ذهن آنها را تسخیر کرده تن به اجبارها می دهند و آن کار وسواس گونه را انجام می دهند چون فکر می کنند این طوری ایمن هستند بنابراین آن کار را مدام تکرار می کنند و این اتفاق آزار دهنده ادامه پیدا می کند حتی زمانی که فرد می داند هیچ خطر تهدید آمیزی وجود ندارد. در واقع ریشه اصلی وسواس فکری در اشخاص، ترس از یک موضوع خاص است که باعث ایجاد استرس و اضطراب می شود و در دراز مدت باعث بروز افسردگی نیز می شود.

 

علائم وسواس فکری

وسواس فکری در مرحله اندیشیدن به یک موضوع خاص و ترس از وقوع آن و تا قبل از بروز آن علائم خاصی ندارد اما زمانی که فشار وارده بر ذهن زیاد می شود و فرد شروع به نشان دادن عکس العمل برای مقابله با افکار واسواسی می شود ممکن است علائم زیر را از خود نشان دهد

افکار عمومی وسواسی

در وسواس فکری، اغلب افکاری که بیمار به آنها دچار می شود و به تبع فشار ذهنی حاصل از این افکار دست به عکس العمل می زند اغلب یکی از موارد زیر است.

 • ترس از میکروب ها و آلودگی یا خاک یا افراد مریض و آلوده
 • ترس از دست دادن کنترل بر اعصاب و رفتار و صدمه به خود یا دیگری
 • وجود افکار منفی و تصاویر مزاحم و ناخواسته جنسی یا خشونت آمیز
 • تمرکز و تفکر بیش از اندازه و افراطی درباره عقاید مذهبی
 • افکار غیرمنطقی و خرافات درباره نظم و تقارن، توجه بیش از حد به مسائل، افراط درباره فکر به خوش شانسی یا بدشانسی و...
 • ترس از دست دادن چیزهایی که ممکن است فرد به آنها نیاز داشته باشد.
 • ترس از طرد شدن یا دست دادن اطرافیان

 

علل ابتلا به وسواس فکری

افراد مبتلا به این اختلال تمام وقت سعی می کنند که با بی توجهی به این بیماری آن را نادیده بگیرند اما متاسفانه قادر و موفق به انجام این کار نیستند و هر فردی ممکن است به دلایل مختلفی به این بیماری دچار شود که از مهمترین علل ابتلا به آن عبارتند از:

1-ژنتیک و عوامل محیطی

نتایج تحقیقات درباره افراد مبتلا به این بیماری نشان می دهد در میان خانواده هایی با داشتن دوقلوهای همسان، اگر یکی از آنها به این بیماری دچار باشد احتمال این که دیگری نیز دچار اختلال وسواس فکری بشود بسیار بالاست. برای دریافت مشاوره ژنتیک کلیک کنید.

از دیگر علل ابتلا به وسواس فکری عوامل محیطی به عنوان شرایط و بستری است که باعث می شود فرد دچار افکار مزاحم وسواسی شده و برای از بین بردن آن دست به اقدامات غیرمنطقی بزند. از مهمترین عوامل محیطی فضای تربیتی و فرهنگی است که یک فرد در آن بزرگ می شود. والدین کمال گرا و سخت گیر که به فرزندان خود برای انجام دادن کارها به بهترین شکل فشار وارد می کنند یا والدینی که با رفتار های نادرست خود باعث شکل گیری طرحواره های نقص و شرم در کودک خود می شوند زمینه های ابتلا به وسواس فکری را در بزرگسالی او فراهم می کنند. همچنین درمورد درمان طرحواره بی ارزشی بخوانید.

2-عدم تعادل هورمون های مغزی

از دیگر فاکتورهایی که می توانند باعث ابتلا به این بیماری شود، به هم خوردن تعادل هورمونی در مغز و تاثیر بر گیرنده های عصبی مغز است. عدم تعادل در ترشح و تولید هورمون های مغزی ممکن است باعث ایجاد تکانه های عصبی و مشکلات افکاری و بیماری وسواس شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک توقف فکر کلیک کنید.

 

عوارض اختلال وسواس فکری

وسواس فکری در مرحله واکنش نشان دادن و تکانه های عصبی می تواند پیامدهای زیادی به همراه داشته باشد، غیرمعقول به نظر برسد و زمان زیادی از شما بگیرد یا باعث به هم خوردن سبک زندگی روزمره شما بشود. به طور کلی تاثیرات مخرب این اختلال می تواند موارد زیر باشد.

1-گوشه گیری و تنهایی و پرخاشگری

فردی که به وسواس فکری دچار می شود دیگر نمی تواند به اندازه قبل با دیگران ارتباط برقرار کند و به دلیل مشکلات رفتاری که دارد ترجیح می دهد از دیگران فاصله بگیرد و تنها باشد که این موضوع به روابط اجتماعی فرد آسیب زده و خلق و خوی او را پایین می آورد. درگیر شدن با این بیماری باعث فشار ذهنی و روانی زیادی است و تعاملات اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد

انزوا و فاصله گرفتن از دیگران و تحمل فشار روانی حاصل از افکار مزاحم و بیهوده در دراز مدت می تواند بر اعصاب و روان فرد تاثیر گذاشته و منجر به تحریک پذیری او شود. افراد وسواسی اغلب عصبی و پرخاشگر هستند و برخورد آنها و تعامل با اطرافیان نیز باعث می شود از سوی آنها مورد سرزنش قرار بگیرند.

2-کاهش کارایی و ابتلا به بیماری های جسمی

بیماری که دچار وسواس فکری است قسمتی از ذهن و عمل او درگیر کارهای غیر منطقی و فشارهای روانی است که باعث می شود فرد از تمرکز بر زندگی روزمره و کارهای مهم خود بازماند و عملکرد او در زندگی اجتماعی و شغلی ضعیف شود. زیرا آنها اغلب زمان خود را صرف انجام کارهای بیهوده و تکراری برای مهار فشار عصبی و اضطراب بیماری می کنند بنابراین طبیعی است که کارایی مثبت پایینی داشته باشند.

تحمل فشار افکار مزاحم و مقابله هر روزه با کارهایی که می دانید غلط است اما توانایی حذف آنها را ندارید باعث می شود به مروز زمان این فشارها به جسم شما منتقل شده و منجر به بیماری های جسمی شود. در این میان قلب به عنوان یکی از اعضای حساس بدن فشار بیشتری را تحمل می کند و ممکن است بیش از دیگر اعضای بدن آسیب ببیند. از خطرناک ترین عوارض وسواس فکری بیماری قلبی است که می بایست برای حذر از آن وسواس فکری و درمان آن جدی گرفت شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 ریشه وسواس فکری کجاست؟

درمان وسواس فکری

افرادی که دارای وسواس فکری هستند و به این علت سبک زندگی سالم را از دست داده اند می بایست برای درمان بیماری خود اقدام کنند تا بتوانند اثرات سوء این اختلال را مدیریت کنند. شیوه های درمانی این بیماری عبارتند از

درمان زمانی می تواند تاثیر گذار باشد که تحت نظر روان شناس، روان پزشک و استفاده از دارو به صورت توامان و ترکیبی باشد زیرا وسواس فکری از بیماری هایی است که برای مدیریت علائم و درمان نیازمند تلاش مداوم و استفاده ترکیبی از روش های درمانی است تا هم زمان که با کمک روان درمانی فرد را متوجه افکار تخریبی می کند و خطاهای شناختی او را با افکار درست جایگزین می کند به وسیله دارو درمانی به پیشرفت درمان و تسریع آن کمک می کند.

 

سخن آخر درمورد ریشه وسواس فکری

وسواس فکری از نوع اختلالات اضطرابی است که انرژی و توان بالایی از بیمار گرفته و فشار زیادی به او تحمیل می کند بدون این که فرد قادر باشد به تنهایی آن را مدیریت یا درمان کند بنابراین اگر خود یا اطرافیان شما به این اختلال دچار شده یا علائم آن را مشاهده می کنید بدون فوت وقت نسبت به دریافت کمک های حرفه ای روان شناسان برای درمان آن اقدام کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی در زمینه ریشه وسواس فکری کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*