ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

احساس غم | احساس غم را بشناسید

احساس غم، افسردگی نیست و اساسا با آن فرق دارد. غم احساس طبیعی و خوبی است و انسان طبیعتا به آن نیاز دارد. تجربه این احساسات به افراد کمک می‌کند که به بهترین شیوه بتوانند با محیط و اتفاقات جدید سازگاری پیدا کرده و بهترین واکنش را از خود نشان دهند. غم یکی از احساسات اصیل انسانی است که شناخت طبیعت و کارایی آن به افراد کمک می‌کند تا زندگی بهتری داشته باشند. با شناخت احساس غم می‌توانید در زمان مناسب آن را بپذیرید و سپس آن را از بین ببرید.

تماس با مشاور

احساس غم

غم را با شناخت پنج وجه از آن می‌توان بهتر شناخت. محرک، علائم فیزیولوژیکی، وجه شناختی، وجه تمایل رفتاری و کارکردی که این احساس در زندگی ما دارد. محرک احساس غم فقدان و از دست دادن است. همه انسان‌ها با از دست دادن افراد مهم، موقعیت و چیزهای مهم زندگی این احساس را تجربه کرده‌اند. هنگام بروز غم، هر کسی بغض می‌کند، قفسه سینه اش سنگین شده و بدن در حالی قرار می‌گیرد که انگار نمی‌خواهد روشن و فعال باشد. در این شرایط فرد تمایل دارد گریه کند و به اصطلاح زانوی غم بغل بگیرد. اما کارکرد غم چیست؟

اینفوگرافیک احساس غم

اینفوگرافیک احساس غم

کارکرد و فایده غمگین بودن چیست؟

در تکامل نوع بشر احتمالا مفیدترین شیوه برای درک و پذیرش موقعیت‌های دردناک و از دست دادن‌ها همین غمگین شدن بوده است. در این شرایط فرد با نگهداشتن و ذخیره انرژی روانی به نوعی درون نگیری دست می‌زند. به خود می‌پردازد و موقعیت پیش آمده را میسنجید. نگاه عمیق به خود و موقعیت بیرونی، انسان را در نهایت به نوعی بازنگری نسبت به ویژگی‌های روانی خود رهنمود می‌کند و این تجربه غمناک جز وجودی نوع انسان است. مهم است که شما این احساس غم را خوب بشناسید و در هنگام بروز آن به این بپردازید که این حس از کجا آمد؟ درون من با این فقدان و از دست دادن چه کند؟ و احتمالا برای سازگاری بیشتر من با این جهان پیش بینی نشده و پیچیده، این شرایط غمناک به من چه می‌آموزد؟

تا زمانی که هیچ فقدانی در زندگی شما رخ نداده باشد و همه آدم‌های مهم در اطرفتان حضور داشته باشند، بدون هیچ چالشی و با آرامش روزها را می‌گذرانید. اما با از دست دادن یک چیز مهم دیگر هیچ چیز شبیه روال گذشته نیست. پازل زندگی و درونی شما به هم می‌ریزد و باید از نو آن را بچنید. چرا که دیگر قرار نیست جای خالی فقدان آن چیزی که از دست داده اید پر شود و فقط باید یاد بگیرید چگونه بدون آن روزگار را بگذرانید.

تفاوت احساس غم با افسردگی

پس از غمگین شدن، گریه کردن و در خود ماندن‌های طولانی، روشنی در ذهن شما دوباره باز می‌شود و نوعی احساس تازگی به سراغتان می‌آید و این تماما توام با امیدواری است و همین جا اساس احساس غم از افسردگی جدا می‌شود. امیدواری؛ این دوران سکون و اشک‌های مکرر شما را دوباره متولد می‌کند و قطعا پس از تحمل این جریان همان آدم قبلی نیستید. مخزن روانی شما افزایش یافته و تحمل‌تان بالاتر رفته و نوع دیگری از از زندگی را بدون انسان یا موقعیت ارزشمند گذشته از سر میگیرید.

مهم است که این جریان را از افسرگی و نا امیدی تفکیک کنید. لایه زیرین افسرگی احتمالا خشم و عصبانیت است که به علت ابراز نکردن، تبدیل به رفتار دفاعی به نام افسردگی شده است. افسردگی یک احساس اصیل نیست بلکه رفتاری تخریبی و دفاعی در برابر احساس خشم و عصبانیت است. احساس پوچی می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احساس پوچی کلیک کنید. 

با غم خود چه کنیم؟

خوب است بدانید در صورتی که حس شما در برابر از دست دادن بوده این همان غم است و باید آن را بپذیرید.  باید به خودمان زمان بدهید و فعالیت‌های گذشته تان را سبک‌تر کنید یا حتی در مواقعی آن‌ها را کنار بگذراید. این انتخاب به سنگینی و شدت موقعیت از دست رفته پیش رو بستگی دارد. در برابر برخی از دست دادن‌ها، فرد نیاز دارد کاملا در خود فرو رفته و به درونش بپردازد. احساساتتان را پردازش کرده و با تمام وجود آن را ببینید، درک کنید و اساس احساس غم را تجربه نمایید.

اشک‌هایی که در این دوران ریخته می‌شوند خوب و مهم است. پس از هر بار گریه کردن انگار به نوعی سبکتر می‌شوید و جریانی هر چند کوچک در درونتان باز می‌شود و در هر بار اشک ریختن شما را با قسمتی جدید از خود و درونتان مواجه می‌کند. همچنین اطرافیان فرد غمگین در تجربه این احساس می‌توانند موقعیت آرامی را فراهم کرده و بدانند که نباید فرد را در تسریع این روند تحت فشار بگذراند. این پیام که من در تمام طول این تجربه در کنار تو خواهم بود و پذیرش این احساس به عنوان حسی طبیعی بیشترین کمک را به فرد می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احساسات کلیک کنید. 

سخن آخر

احساس غم یک حس کاملا طبیعی در مواجه با از دست دادن‌ها و مشکلات در زندگی است. این احساس شاید ناخوشایند باشد اما جز مهمی از وجود انسان است. چیزی که اهمیت دارد نحوه مدیریت این احساس و کنار آمدن با آن است. همچنین باید پس از گذشت مدتی حس غم فروکش کند و فرد به زندگی عادی خود برگردد. در صورتی که احساس غم و ناراحتی‌تان طولانی شده و بر زندگی‌تان تاثیر منفی گذاشته، بهتر است که با یک روانشناس صحبت کرده و از او راهنمایی بگیرید تا احساس غم را برطرف کرده و راه‌های تقویت احساسات مقبت را به شما بیاموزد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت احساسات مثبت کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*