ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آسنترا | عوارض و نحوه مصرف داروی سرترالین

آسنترا یا سرترالین و یا زولوفت، یکی از پر مصرف‌ ترین داروهای ضد افسردگی (از خانوادۀ SSRIها) است. مکانیسم اثر این دارو، جلوگیری از جذب مجدد سروتونین و در نتیجه افزایش سطح این انتقال‌دهنده عصبی در مغز می‌شود. سرتونین موجب تنظیم خواب، تنظیم سیستم اعصاب مرکزی، تنظیم خلق وخو و… می‌گردد. بنابراین برای درمان افسردگی، وسواس و زود انزالی تجویز می‌شود. اما احتمال اعتیاد و سوءمصرف داروی زولوفت بالاست. پس توصیه می‌شود که هرگز بدون نظارت متخصص، دارو را مصرف یا قطع نکنید. همچنین سرترالین، مانند هر دارویی دارای عوارض و تداخلاتی است که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. جهت اطلاع از سایر داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

تماس با مشاور


داروی سرترالین و سروتونین

سرترالین به طور عمده برای درمان افسردگی استفاده می‌شود و از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین می‌باشد. این دارو با جلوگیری از جذب دوباره سروتونین، این ماده را در مغر افزایش می‌دهد. سرترالین به عنوان قرص تاخیری جهت درمان زودانزالی نیز استفاده می‌گردد؛ با این حال مصرف آن به این منظور چندان موثر نیست، برای اطلاع از سایر انواع قرص تاخیری کلیک کنید. سروتونین ماده شیمیایی است که سلول های عصبی تولید می کنند و سیگنال هایی را بین سلول های عصبی ارسال می کند. سروتونین بیشتر در دستگاه گوارش یافت می‌شود؛ اگرچه در پلاکت‌های خون و در سراسر سیستم عصبی مرکزی نیز وجود دارد. سروتونین از اسید آمینه ضروری تریپتوفان ساخته می شود. این اسید آمینه باید از طریق رژیم غذایی وارد بدن شود و معمولا در غذاهایی مانند آجیل، پنیر و گوشت قرمز یافت می شود. کمبود تریپتوفان منجر به کاهش سطح سروتونین می شود که به نوبه خود به بروز اختلالات خلقی مانند اضطراب یا افسردگی منتهی خواهد شد.

سروتونین چه می کند؟

سروتونین تقریبا روی هر قسمتی از عملکردهای بدن تأثیرگذار است. از احساسات گرفته تا مهارت های حرکتی. سروتونین یک تثبیت کننده خلق و خوی طبیعی در نظر گرفته می شود که به خوابیدن، خوردن و هضم غذا کمک می کند. سروتونین همچنین مسئولیت کاهش افسردگی، تنظیم اضطراب و حفظ سلامت استخوان‌ها را بر عهده دارد. همان طور که ذکر شد عملکرد سروتونین در ارگان های مختلف مشاهده می شود. از جمله حرکات روده. سروتونین عمدتاً در معده و روده‌ها یافت می‌شود که به کنترل حرکات روده و عملکرد شما کمک می کند.

خلق و خو: تصور می شود سروتونین در مغز، اضطراب، شادی و خلق و خو را تنظیم می کند. سطوح پایین این ماده شیمیایی با افسردگی مرتبط است و افزایش سطح سروتونین ناشی از دارو باعث کاهش برانگیختگی می شود.
حالت تهوع: سروتونین بخشی از دلیل تهوع شما است. تولید سروتونین افزایش می‌یابد تا بدن با بروز اسهال و استفراغ، غذای مضر یا ناراحت‌کننده را سریع‌تر دفع کند. این ماده شیمیایی همچنین در خون افزایش می‌یابد که بخشی از مغز را برای کنترل حالت تهوع تحریک کند. نکته بسیار مهم: متاسفانه در بازار، بسیاری از داروهایی که به عنوان داروی تاخیری، درمان زود انزالی و یا لاغری توصیه و تجویز می شود، داروهای اختلالات اعصاب و روان است و پیش از مصرف باید با این داروها و عوارض آن آشنا باشید و در دام سودجو ها نیفتید.

 

موارد مصرف داروی سرترالین یا آسنترا

سرترالین برای درمان افسردگی، حملات هراس، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) اختلال اضطراب اجتماعی، زود انزالی و نوع شدید اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMS) تجویز می شود. همچنین گاهی برای درمان اختلال بیش فعالی (ADHD)، بی اشتهایی یا پر خوری عصبی و حتی کاهش تکانه های جنسی در افراد دارای انحرافات جنسی استفاده می شود. ممکن است شما به پزشک بابت این مشکلات مراجعه نکرده باشید و هیچ کدام از تشخیص های گفته شده را هم نگرفته باشید، اما متخصص به دلیل اضطراب و سطح استرسی که در شما تشخیص داده دارو را تجویز می کند. بنابراین جای نگرانی نیست، شما تنها نیاز به آرامش و احساس بهتری دارید، که غیر از دارو می توانید به روش های دیگری نیز آن را به دست بیاورید. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه زودانزالی کلیک کنید.

 

عوارض داروی سرترالین

درست است که داروی سرترالین به دلیل نحوه اثر، جزء داروهای با عوارض پایین است؛ اما به هرحال در دسته دارو های اعصاب و روان قرار دارد و قطعا عوارض مشخصی خواهد داشت. برخی از عوارض داروی سرترالین که ممکن است پیش بیاید:

1- تهوع

2- سرگیجه

3- خواب آلودگی

4- خشکی دهان

5- از دست دادن اشتها

6- اسهال

7- افزایش عرق

اگر هرکدام از این عوارض شدید یا افزایشی بودند، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین شما می توانید با استفاده از مشاوره بدون تحمل عوارض دارو مشکل خود را حل کنید. پس حتما برای آشنایی با سایر روش های درمان افسردگی کلیک کنید.

 

مسمومیت سروتونینی چیست؟

این دارو با افزایش سروتونین، ممکن است باعث افزایش بیش از حد سروتونین خون شود و سندروم خطرناک مسمومیت سروتونین را ایجاد کند. مخصوصا وقتی با داروهای دیگری که این اثر را دارند مصرف شود. برخی از نشانه های سندروم مسمومیت سروتونین شامل:

1- فزایش شدید ضربان قلب

2- توهم و از دست دادن هماهنگی عضلات

3- سرگیجه شدید

4- تهوع، اسهال و استفراغ

5- تکان دادن ناگهانی ماهیچه ها و عضلات

6- تب نامعمول

7- آشفتگی، پریشانی و بی حوصلگی غیر معمول

 

تداخلات دارویی با آسنترا

برخی از تداخلات دارویی خطرناک در داروی سرترالین به شرح زیر می باشد:

1- مصرف همزمان با مهار کننده های MAO می تواند کشنده باشد. برخی از این دارو ها شامل ایسوکاربوکازید، لینزولید، متیلن آبی، مکلبباید، فنلزین، پروکاریسین، راازگالی و ترانیلسیپرومین می باشد.

2- مصرف همزمان با دارو های افزایش دهنده سروتونین مثل اکستازی، داروهای ضد افسردگی دیگر مثل فلوکستین، ونلافکسین، دالوکستین، تریپتوفان و غیره می تواند باعث مسمومیت سروتونینی شود.

3- مصرف با مواد خواب آور مثل الکل، ماری جوانا، آنتی هیستامین ها مثل سیتریزین و دیفن هیدرامین، داروهای اضطراب مثل زولپیدوم، دیازپام و آلپرازولام، آرامبخش های عضلانی مثل کدئین، دارو های آلرژی، سرفه و سرماخوردگی می تواند باعث خواب آلودگی و گیجی شدید شما شود.

4- آسپیرین نیز می تواند خطر خونریزی را هنگام مصرف سرترالین افزایش دهد.

5- مصرف همزمان با داروهای درمان بیماری پارکینسون

 

احتیاط ها در مصرف سرترالین (زولوفت)

افسردگی بیماری پیچیده ای است که برای تشخیص و درمان باید تحت نظر متخصص باشید، بنابراین از مصرف خودسرانه این دارو خودداری کرده و برای اطلاع از انواع افسردگی کلیک کنید.
در صورت داشتن موارد زیر، قبل از مصرف با پزشک مشورت کرده و احتیاط های لازم را در نظر بگیرید:

1- داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی افسردگی یا اختلال دوقطبی

2- مشکلات خونریزی

3- بیماری کبد

4- تشنج

5- بیماری تیروئید

6- این دارو باعث خواب و سرگیجه می شود. مصرف همزمان با الکل و ماری جوانا می تواند این اتفاق را تشدید کند. بنابراین در صورت نیاز به هوشیاری کامل، مصرف نکنید.

7- سالمندان به دلیل تاثیر این دارو در خونریزی و عدم هماهنگی، باید در مصرف آن احتیاط کنند.

8- مصرف برای کودکان ممنوع است.

9- مصرف برای زنان باردار ممنوع نیست اما باید کاملا محتاطانه و زیر نظر پزشک مصرف شود.

10- قطع ناگهانی اکیدا ممنوع است.

11- برای کسانی که افکار خودکشی دارند مصرف آن ممنوع است.

 

داروی آسنترا؛ چاقی یا لاغری؟

قرص آسنترا می تواند تغییراتی در اشتهای فرد مصرف کننده به وجود بیاورد. در برخی افراد ممکن است با کاهش اشتها و در نهایت کاهش وزن و لاغری همراه شود و در برخی دیگر افزایش اشتها و چاق شدن را به دنبال داشته باشد. به همین منظور توصیه می شود که ورزش را به طور جدی دنبال و رژیم غذایی خود را نیز اصلاح نمایید. توجه داشته باشید که مصرف این دارو صرفا برای چاقی یا لاغری به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که دارای عارضه جانبی است و می تواند مشکلات جدی تری به همراه داشته باشد.

مصرف همزمان آسنترا و فلوکستین

در برخی مواقع دیده شده که افراد در کنار آسنترا از داروی فلوکستین نیز استفاده می کنند. فلوکستین یک داروی ضد افسردگی است. این باور وجود دارد که در صورت مصرف همزمان، اثر بخشی دارو بیش تر می شود و سریع تر می توان افسردگی را درمان کرد. این در حالیست که مصرف این دو دارو در کنار هم می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. تنها در صورتی این دو دارو با هم مصرف می شود که پزشک با بررسی کامل شرایط فرد این دو را تجویز کرده باشد.

داروی آسنترا در دروان بارداری

برخی از تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، نشان می دهد که مصرف آسنترا در دوران بارداری عارضه های جدی را با خود به همراه خواهد داشت. افزایش احتمال خطر خونریزی و سقط جنین از خطرات مصرف داروی آسنترا می باشد. هم چنین این دارو می تواند فشار خون وریدی را افزایش دهد. تنها در صورتی مجاز به مصرف آسنترا در دوران بارداری هستید که پزشک متخصص آن را برای تان تجویز کرده باشد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

چند نکته مهم درباره داروی آسنترا

1- برخی اصرار به مصرف نوع خارجی این دارو دارند. بر اساس مشاهدات، تفاوتی در اثر بخشی نوع ایرانی یا خارجی آن وجود ندارد و فقط اثر تلقینی دارو های خارجی ممکن است روی شما تاثیر بگذارد.

2- در صورت مشاهده کاهش میل جنسی، بدانید که طبیعی است و با مصرف برخی دارو های گیاهی قابل جبران است.

3- این دارو به دلیل حساسیت و امکان سوء استفاده، فقط از طریق نسخه پزشک قابل دریافت است.

4- این دارو ممکن است باعث تاخیر در دوره قاعدگی یا بهم ریختن سیکل منظم آن شود.

5- یکی از عوارض آن، بیدار شدن در شب و ناتوانی در به خواب رفتن مجدد است. در صورت مشاهده این مسئله با پزشک مشورت کنید.

6- در صورت وجود عدم تاثیر سرترالین، با پزشک درباره افزایش دوز مصرفی صحبت کنید.

7- هرگز این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید و برای هرگونه تغییر دوز با پزشک مشورت کنید.

8- قطع ناگهانی این دارو ممکن است باعث گیجی، لرزش دستها، اضطراب و ... شود. بنابراین برای قطع مصرف با پزشک خود مشورت کنید. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

سخن آخر

افسردگی یک اختلال روانی شایع و جدی است که باید مورد درمان قرار گیرد. دارو درمانی یکی از روش های موثر درمان افسردگی است اما تنها راهکار نیست. روش های درمانی غیر دارویی دیگری نیز وجود دارند که حتی می توانند بیش تر از دارو ها اثر بخشی داشته باشند. درمان های روانشناختی به شما کمک می کنند تا افسردگی خود را درمان نمایید و از بروز عوارض جانبی دارو نیز پیشگیری کنید. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با متخصصان و روانشناسان این مرکز تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

چه مدت باید از آسنترا استفاده کرد؟

مدت مصرف هر دارویی توسط درمانگر مشخص شده و مانند سایر داروهای روانپزشکی چند روز طول میکشد که اثر دارو نمایان شود. اما معمولا مصرف این دارو به تنهایی برای درمان کافی نیست، به خصوص زمانی که افسردگی وجود داشته باشد. در این شرایط حتما باید از روان درمانی نیز استفاده کنید.

آیا آسنترا عوارض دارد؟

هر دارویی دارای عوارضی است که در این مقاله در مورد عوارض قرص آسنترا شرح داده شد. باید در نظر داشته باشید که این عارضه ها در همه یکسان نیست. بنابراین اگر متخصص این دارو را تجویز کرده باشد، بهتر است بدون توجه به عوارض به مصرف دارو ادامه بدهید. البته لازم است که عوارض ناشی از مصرف دارو را به درمانگر اطلاع داده تا در صورت نیاز داروی دیگری تجویز کنند.

آیا غیر از قرص آسنترا روش درمان دیگه ای وجود دارد؟

معمولا این سوال را کسانی مطرح می کنند که نگران عوارض دارو هستند و یا از مصرف دارو بیزارند. خوب با توجه به موارد مصرف این دارو، باید گفت روش های غیر دارویی زیادی وجود دارد که با استفاده از آن ها هم از عوارض دارو در امان خواهید بود و هم درمانی بلند مدت و بدون بازگشت نشانه های بیماری دریافت خواهید کرد. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*