ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رابطه جنسی در افراد نابینا

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با روابط جنسی در افراد نابینا پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

روابط جنسی و سکس در زندگی زناشویی، یکی از اصول اساسی و ضروری است. روابط جنسی در افراد نابینا دارای محدودیت‌ها و شرایطی خاص می‌باشد. زنان و مردان نابینا مانند افراد دیگر ازدواج می‌کنند، زندگی مشترک تشکیل می‌دهند و باید نیازهای جنسی‌ خود را رفع کنند. روش برقراری رابطه جنسی در زنان و مردان نابینا با سایر مردم تفاوت دارد و باید تحت آموزش‌های ویژه‌ای قرار بگیرند. در ادامه مقاله به توضیحاتی در این زمینه خواهیم پرداخت و همچنین مقاله مشاوره جنسی نیز میتواند در این زمینه به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهد.

تماس با مشاور

 

روابط جنسی در نابینایان

افرادی که دارای ناتوانی‌های جسمی مانند نابینایی هستند معمولا در برقراری روابط با دیگران و درک احساسات، کمی دچار مشکل می شوند. به طور کلی مشکلات افرادی که نواقص ذهنی یا جسمانی دارند به سن وقوع مشکل، شدت و نوع آن مشکل وابسته است. برای مثال ظهور مشکلات بینایی در سنین نوجوانی تاثیرهای متفاوت و پیچیده‌تری بر روی افراد خواهد داشت. مشکلات بینایی می‌تواند تاثیر به‌سزایی در روابط جنسی و رابطه زناشویی داشته باشد.

اگر این سوال در ذهن شما نقش بسته است که رابطه جنسی و نابینایی چگونه با هم منطبق می شود به این نکته توجه کنید که از جهاتی شباهت و از جهاتی تفاوت بین افراد نابینا و بینا در مورد رابطه جنسی وجود دارد. همان طور که در مورد شیوه برقراری رابطه جنسی با یک فرد بینا به طور طبیعی ابهاماتی از قبیل میزان رضایت مندی و شیوه رفتار جنسی وجود دارد یا خیر در مورد افراد نابینا نیز چنین چیزی صادق است. علاوه بر این ها افراد نابینا برخی مسایل مرتبط با صمیمت جنسی را به شکلی دیگر دریافت و پردازش می کنند. در ادامه به چند نمونه اشاره شده است.

اینفوگرافیک رابطه جنسی در افراد نابینا

اینفوگرافیک رابطه جنسی در افراد نابینا

احساس جذابیت

در حالی که افراد با بینایی طبیعی معمولاً بر اساس ظاهر بدنی احساس می کنند که به شخصی جذب می شوند، افراد نابینا کاملاً به چیز دیگری متکی هستند. یک فرد نابینا از صدای کسی یا نحوه حرکت، صحبت یا بوییدن او تحریک می شود. این بدان معناست که افراد دارای معلولیت بینایی باید مدتی را با کسی بگذرانند تا مشخص شود که آیا آن ها را جذاب می‌دانند یا خیر. این تعامل باید مستقیم باشد(اما نه لزوماً فیزیکی)؛ زیرا افراد نابینا هنگام ملاقات با افراد جدید به غرایز و سایر حواس خود تکیه می کنند.

وقتی یک نابینا کسی را جذاب می‌بیند، می‌خواهد با استفاده از حواس خود، علاقه‌ی بالقوه‌ عشقی خود را بهتر بشناسد. حس شامه و بوی شخص می تواند برای افراد نابینا جذابیت زیادی داشته باشد، بنابراین بوی خوب در ملاقات با یک فرد نابینا بسیار مهم است. صدا همچنین در صمیمی ترین لحظات نقش مهمی ایفا می کند. بار الکتریکی در نفس و صدای شما تقریباً برای یک فرد نابینا قابل مشاهده است و می تواند مقدار زیادی از احساس شما را آشکار کند. لامسه اغلب غالب ترین حس و جایگزین مستقیم بینایی است. ویژگی‌های صورت، بافت پوست و ماهیچه‌ها و نرمی مو همان چیزی است که افراد نابینا به تصاویر بصری تبدیل می‌کنند و از آن برای ایجاد تصویری از شریک زندگی خود در داخل سر خود استفاده می‌کنند.

احساس جنسی متفاوت

به گفته افرادی که نابینا به دنیا نیامده‌اند اما در مقطعی از زندگی‌ توانایی دیدن را از دست داده‌اند و اکنون که نمی‌توانند شریک زندگی خود را ببینند، رابطه جنسی بسیار خاص است. در طول رابطه جنسی، یک فرد نابینا تمام ویژگی های شریک زندگی خود را به یکباره تجربه می کند و در نهایت آن ها را به عنوان یک کل می بیند. برای کسانی که دارای اختلالات بینایی هستند، این فقط در مورد جذابیت فیزیکی نیست، بلکه در مورد احساس بسیار عمیق صمیمیت بین دو نفر است که می توانند واقعاً خود را به یکدیگر نشان دهند.

افراد نابینا به دلیل ناتوانی در دیدن، بیشتر بر جنبه های دیگر رابطه خود تمرکز می کنند. افراد دارای ناتوانی بینایی از لحظه ای که با شریک زندگی خود ملاقات می کنند، چه از طریق سایت دوستیابی برای نابینایان یا حضوری، به جای توجه به ویژگی های فیزیکی، سخت تر برای شناخت شخص واقعی تلاش می کنند. به همین دلیل است که رابطه با یک فرد نابینا بیشتر در مورد کشف صمیمیت و یادگیری نحوه توجه بیشتر و آگاهی از نیازهای یکدیگر است تا صرفا بر مبنای جذابیت جنسی مبتنی بر ظاهر.

این یک تصور غلط رایج است که افراد نابینا به دلیل ناتوانی در دیدن، جاذبه جنسی را تجربه نمی کنند، در عین حال نمی تواند دور از واقعیت باشد چرا که درک آن ها از جاذبه جنسی کاملا متفاوت با عموم مردم است. در واقعیت افراد نابینا مانند دیگران روابط جنسی شاد و موفقی دارند.

 

آموزش روابط جنسی در افراد نابینا

برای داشتن یک رابطه جنسی سالم و خوب، داشتن دانش اولیه درباره جهت گیری جنسی، هویت جنسی و فیزیولوژی بدن در فرد بسیار مهم است. افرادی که دارای مشکلات بینایی هستند به دلیل مشکلات پیچیده خود، اطلاعات و دانش کمی در این حوزه‌ها خواهند داشت. به همین دلیل انواع اختلالات جنسی و مشکلاتی از این دست، در این افراد بسیار شایع است.

بهتر است که دوره‌هایی برای آموزش‌های صحیح و برنامه‌ریزی‌های خاص در نهادهای مرتبط برگزار شود تا افراد نابینا را برای داشتن روابط احساسی، هیجانی و عاطفی آماده کرد و زمینه را برای سازگاری با شرایط و محیط جدید فراهم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افراد نابینا کلیک کنید.

عوامل موثر بر روابط جنسی در افراد نابینا

احساس نزدیکی،تمایل متقابل،درک شباهت‌ها،شایستگی‌ها و جذابیت‌هاي فیزیکی و جنسی شریک زندگی؛ همه این مسائل تحت تاثیر ناتوانی و مشکل بینایی افراد قرار می‌گیرند و وجود مسائل و مشکلاتی که از موارد ذکر شده نشأت می‌گیرند، می‌توانند موجب دور شدن زوجین از یکدیگر به دلیل ویژگی‌هاي شخصی شود. تحقیقات زیادی درباره مشکلات جنسی افراد نابینا صورت گرفته است و به شکل عمده روی دانش جنسی، آموزش جنسی، باورها و رفتار جنسی این افراد که به نوعی تحت تاثیر این وضعیت قراردارند، تمرکز دارد. برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آموزش سکس میتواند مفید باشد.

 

مشکلات برقراری روابط جنسی در افراد نابینا

به صورت کلی مردانی که دارای مشکلات بینایی هستند، نسبت به زنانی که نابینا هستند مشکلات جنسی بیشتری دارند. درست است که این افراد دانش کلی و اطلاعات کمتری درباره رابطه جنسی و سکس دارند، اما ناتوانی آن‌ها در برقراری رابطه جنسی بصری با همسر خود باعث می‌شود تا آن‌ها اطلاع کمتری درباره جاذبه‌های جنسی یکدیگر داشته باشند. آن‌ها به دلیل درک نکردن هیجان‌ها و عواطف از طریق چشم، نمی‌توانند پاسخ مناسبی با نیازها و تقاضاهای جنسی همسر خود بدهند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله برانگیختگی جنسی مراجعه کنید.

این مورد موجب کم شدن روابط جنسی در زندگی زناشویی و همچنین کاهش رضایتمندی جنسی طرفین می‌شود. ابتلا به اختلالات جنسی دیگر مانند نرسیدن به ارگاسم و کاهش میل جنسی از دیگر عوارض این مسئله است. در پی سرکوب نیازها و امیال جنسی، افراد نابینا ممکن است دچار افسردگی، اضطراب، کاهش عزت نفس و سایر اختلالات جنسی ثانویه شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رضایت زناشویی کلیک کنید.

راهکار | سخن آخر

مطالعات اخیر بر روی زنان و مردان نابینا و کم بینا که از مشکلات جنسی رنج می‌بردند نشان داده است که با تمرکز بر آموزش به این افراد و همسر آن‌ها، به میزان قابل توجهی می‌توان از اختلالات جنسی و نارضایتی این افراد کم کرد. مطالعه مقاله نارضایتی جنسی اطلاعات شما را در این زمینه افزایش خواهد داد.

همچنین آموزش مهارت‌های مختلف مثل اعتماد به نفس، عزت نفس و تقویت سایر حواس مثل لامسه، شنوایی و بویایی در راستای تقویت و افزایش کیفیت رابطه جنسی به ارتقای کارکرد آن‌ها کمک می‌کند.

کشف بیماری‌های ثانویه جنسی یا سایر اختلالات مانند افسردگی و اضطراب، تشخیص و درمان آن‌ها می‌تواند کیفیت رابطه جنسی آن‌ها را بالا برده، از مشکلات زناشویی پیشگیری کرده و زمینه لازم برای ارتقای سلامت در این افراد را فراهم کند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*