ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض خوردن توتون سیگار چیست؟

عوارض خوردن توتون سیگار چیست؟ مهم نیست که چگونه در معرض نیکوتین موجود در توتون و تنباکو قرار بگیرید. چرا که عوارض آن در نهایت شما را گریبان گیر خواهد کرد. علائم مسمومیت خفیف با خوردن توتون و دریافت نیکوتین شامل مشکلات معده مانند تهوع، استفراغ و اسهال است. موارد شدیدتر می تواند شامل سرگیجه، تعریق، سردرد، بیش فعالی یا بی قراری باشد. تغییرات در فشار خون و ضربان قلب نیز ممکن است رخ بدهد و به دنبال آن مشکل در تنفس ایجاد شود. در موارد نادر، مسمومیت با نیکوتین می تواند منجر به تشنج، کما و حتی مرگ شود. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

توتون و مصرف نیکوتین

نیکوتین، ماده اعتیادآور در توتون عنصر بی خطری نیست. چه خورده شود، لمس شود و چه استنشاق شود، عوارض خاص خود را چه بسا در شکل خوردنی به مراتب بیشتر از دود کردنی بر جای خواهد گذاشت. نیکوتین، محرکی که در گیاهان تنباکو یافت می‌شود، یکی از پرمصرف‌ترین مواد مخدر در جهان بوده و به اندازه کوکائین یا هروئین اعتیادآور است.

به لحاظ طبقه بندی دارویی، نیکوتین به عنوان محرک طبقه بندی می شود. عوارض جانبی رایج آن باعث کاهش اشتها، افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا، حالت تهوع، اسهال، حافظه بهتر و افزایش هوشیاری و افزایش سطح خلق و خو می شود. توتون یا تنباکوی جویدنی حاوی نیکوتین و همچنین بسیاری از مواد سرطان‌زا است. با خوردن و جویدن توتون نیکوتین بیشتری جذب می‌شود.

مصرف نیکوتین بدون دود

محصولات تنباکویی بدون دود شامل تنباکوی جویدنی، مکیدنی یا استشمام کردنی به جای دود کردن است. نیکوتین از طریق بافت های دهان جذب شده و در برخی موارد بلعیده می شود. بسیاری از انواع محصولات تنباکوی بدون دود در سراسر جهان استفاده می شود. محبوب ترین ها عبارتند از تنباکوی جویدنی، انفیه، اسنوس و محصولات تنباکوی قابل حل. مصرف توتون با شیوه خوردن و جویدن یک عامل خطر برای ایجاد سرطان‌های دهانی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه باورهای غلط درباره قلیان کلیک کنید.

سایر خطرات سلامتی خوردن توتون شامل بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و از دست دادن آن ها و پیوندهای احتمالی با سایر سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی عروقی است. محصولاتی که برای کمک به ترک سیگار طراحی شده‌اند می‌توانند برای کمک به ترک خوردن و جویدن توتون و تنباکو نیز استفاده شوند.

 عوارض خوردن توتون سیگار چیست؟

تنباکوی جویدنی

این شکل از تنباکو گاهی به عنوان تنباکوی بدون دود یا تنباکوی تف ​​کردنی شناخته می شود. به دو صورت تنباکوی انفیه و جویدنی موجود است. هر دو نوع تنباکوی جویدنی در دهان داخل گونه یا بین گونه و لپ نگه داشته می شوند. جویدن تنباکو تنباکوی جویدنی به صورت برگ های شل، برگ های بافته شده (به نام پیچ خورده) و برگ های فشرده (به نام پلاگین) فروخته می شود. ممکن است طعم دار باشد. بزاق انباشته شده در دهان یا تف کرده یا بلعیده می شود. انفیه و تنباکوی جویدنی معمولاً در قوطی یا کیسه در دسترس هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه گرایش به سیگار کلیک کنید.

نام های تجاری محبوب عبارتند از Skoal و کپنهاگ. Snus (تلفظ می شود مانند "snoose") یک شکل ریز آسیاب شده از انفیه است که از نروژ و سوئد منشا گرفته و در قالب های کوچک عرضه می شود. مقدار انفیه‌ای که در دهان قرار می‌گیرد با عنوان یک دیپ، لبو یا دمنوش نامگذاری می‌شود. بخشی از تنباکوی جویدنی به عنوان پلاگ و واد نیز نامیده می شود. تنباکوی جویدنی حاوی حداقل ۲۸ ماده شیمیایی سرطان‌زا است‌. مواد سرطان‌زای اصلی در تنباکوی جویدنی، نیتروزامین‌های اختصاصی تنباکو (TSNA) هستند. برخی دیگر از عوامل سرطان‌زای موجود در تنباکوی جویدنی عبارتند از: فرمالدئید، استالدئید، آرسنیک، بنزوپیرن، نیکل و کادمیوم. همچنین درمورد عوارض قلیان کشیدن در بارداری بخوانید.

عوارض خوردن توتون سیگار |یک باور غلط

بسیاری از مردم به اشتباه بر این باورند که اسنوس یک شکل بی خطر از توتون جویدنی است، زیرا در نروژ یا سوئد به جای تخمیر با بخار گرم می شود و باعث می شود نیتروزامین کمتری در آن وجود داشته باشد. با این حال، snus همچنان حاوی تعدادی از مواد شیمیایی سرطان‌زا است.

Snus ساخته شده در آمریکا لزوماً به روشی مشابه در نروژ یا سوئد پردازش نمی شود. نیکوتین نیز در توتون و تنباکوی جویدنی مانند همه محصولات تنباکویی یافت می شود. اگرچه نیکوتین حین خوردن توتون کندتر از زمان سیگار کشیدن جذب می شود، اما به لحاظ حجم جذب، ۳ تا ۴ برابر بیشتر از سیگار جذب می شود و نیکوتین حاصل از خوردن تنباکو مدت بیشتری در جریان خون باقی می ماند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض سیگار کشیدن کلیک کنید.

خوردن توتون و ایمنی آن

توتون و تنباکوی جویدنی به‌طور گسترده به‌عنوان راهی برای راحت کردن کار برای سیگاری‌ها جهت استفاده از آن در مکان‌های عاری از دود به بازار عرضه شده است؛ از این جهت برای سایر افراد که در معرض دود دست دوم قرار نمی گیرند ایمن‌تر است. اما همان طور که در سال ۱۹۸۶، بیانیه ای از طرف چند پزشک ارائه شد و در ان عنوان شد مصرف کنندگان توتون جویدنی باید بدانند که جویدن تنباکو جایگزین ایمن برای سیگار کشیدن نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جایگزین سیگار کلیک کنید.

تنباکوی جویدنی حاوی نیکوتین بوده که همچنان بسیار اعتیاد آور است و تعدادی از مواد شیمیایی شناخته شده سرطان زا را به همراه دارد. هر شکلی از مصرف تنباکو خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و هیچ سطحی از آن بی خطر در نظر گرفته نمی شود.

عوارض خوردن توتون سیگار

بخشی از خطرات مهم سلامتی با خوردن توتون و جویدن تنباکو مرتبط است. از جمله نمونه های واضح این عوارض ابتلا به سرطان می باشد. مصرف کنندگان تنباکوهای جویدنی در معرض افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان به ویژه سرطان حفره دهان که شامل گونه، لثه، لب، زبان و کف و سقف دهان می شود هستند. برخی از مطالعات ارتباط بین خوردن توتون و تنباکوی جویدنی و ایجاد سرطان های دیگر مانند سرطان سینه، سرطان مری و معده را تایید کرده اند. سایر عوارض و خطرات سلامتی که افراد با خوردن تنباکو در معرض آن ها قرار می گیرند عبارتند از:

  • ابتلا به بیماری‌های لثه و تحلیل رفتن لثه (کشیده شدن بافت لثه از روی دندان)
  • لکوپلاکیا (لکه‌های سفید رنگ داخل دهان که می‌توانند سرطانی شوند)
  • ساییدگی دندان‌ها، رنگ‌ گرفتن و پوسیدگی دندان و از دست دادن آن ها.
  • مشکلات دهان و دندان و بیماری عروقی. همچنین درمورد مصرف مواد و ایست قلبی بخوانید.

علاوه بر همه موارد فوق که با مصرف تنباکوی جویدنی مرتبط است، برخی از مطالعات ارتباط بین افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی و سکته مغزی) را نیز در مصرف‌کنندگان توتون و تنباکوی جویدنی نشان داده‌اند اگرچه این خطرات به اندازه خطرات مشاهده شده در سیگاری‌ها نیست. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا خوردن توتون و تنباکو خطر قابل توجهی برای بیماری قلبی و سکته قلبی دارد یا خیر، مورد نیاز است.

1-خوردن توتون توسط کودکان

کودکان به دلیل جثه کوچک به ویژه در معرض خطر مسمومیت خوردن توتون و تنباکو و اثرات نیکوتینی آن هستند. حتی مقدار کمی از آن می تواند برای سلامتی آن ها خطرناک باشد. خوردن تنباکو و نیکوتین در صورت بلعیدن نیز مضر است. مصرف کودکان معمولا به اشکال مختلفی مانند خوردن سیگار برگ یا خوردن کامل ته قنداق سیگار، مصرف نیکوتین مایع از یک کارتریج یا سیگار الکترونیکی، جویدن و بلعیدن تنباکوی بدون دود یا نوشیدن از فنجان آدامس‌های نیکوتینی می باشد. نعناع و تکه‌های چسبنده آدامس ها اقلام جذابی برای جویدن یا مکیدن کودکان هستند. همچنین درمورد فواید سیگار برگ بخوانید.

2-عوارض خوردن توتون سیگار |تماس با پوست

لمس کردن توتون نیز عوارض دارد. هنگامی که تنباکو یا نیکوتین با پوست تماس می گیرد، به سرعت جذب جریان خون می شود. دست زدن به تنباکو به اندازه خوردن یا نوشیدن آن می تواند خطرناک باشد. نمونه هایی از تنباکو و محصولات نیکوتینی که کودکان اغلب با آن ها تماس می گیرند یا با آن ها بازی می کنند عبارتند از: سیگارهای الکترونیکی و کارتریجی که نشت کرده یا شکسته باشد. بطری های سیگار الکترونیکی که در برابر کودکان مقاوم نیستند.

سایر تنباکوهای بدون دود و فنجان های دودی سیگار و سیگارهای بسته بندی نشده و چسب های نیکوتین. استنشاق و قرار گرفتن در معرض دود تنباکو، چه از طریق سیگار یا دود دست دوم که خطر ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می دهد و در مراحل بعدی زندگی، می تواند منجر به بیماری قلبی، سرطان ریه و سایر بیماری ها و پولیپ بینی شود. همچنین نشان داده شده است که دود دست دوم خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد (SUID) را افزایش می دهد.

 عوارض خوردن توتون سیگار

راهکار مقابله ای پیشگیرانه

برای کاهش و عدم رغبت برای مصرف تنباکو چه اقداماتی می توان انجام داد؟ ابتدا بهتر است والدین با همکاری متخصصان مراقبت های بهداشتی و مسیولین مدرسه تشویق شوند تا هنگام بحث در مورد خطرات مصرف تنباکو با فرزندان خود، به ویژه کودکان نوجوان، موضوع خوردن توتون و تنباکو را نیز لحاظ کنند.

نوجوانان را مجاب کنید که اساسا هرگز شروع به مصرف نکنند تا اینکه سعی کنید عادت اعتیادآور به مصرف توتون (نیکوتین) را به هر شکلی که باشد متوقف کنید. جایگزین هایی برای مواقعی که فرد برای تسکین استرس ها و ناراحتی ها اقدام به خوردن توتون می کند ارائه کنید و در صورت مشاهده مصرف، همدلانه سعی در جلوگیری از شدت گرفتن رفتار داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک نیکوتین کلیک کنید.

1-عوارض خوردن توتون سیگار |درمان و ترک توتون و تنباکو

نیکوتین بر بخش‌هایی از مغز که در توجه، حافظه، یادگیری و انعطاف‌پذیری مغز نقش دارند تأثیر می‌گذارد. در حالی که استعمال سیگارهای رایج رو به کاهش است، مصرف سیگارهای الکترونیکی در حال افزایش است. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) هشدار می دهد که سیگارهای الکترونیکی نسل جدیدی را به نیکوتین معتاد می کند. کاربردهای بدون برچسب و تایید شده درمان جایگزین نیکوتین (NRT) اولین درمان دارویی بود که توسط FDA برای ترک نیکوتین تأیید شد. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از چسب نیکوتین می‌تواند میزان موفقیت فرد در ترک را دو برابر کند. به‌ویژه زمانی که با حمایت اجتماعی و خانواده همراه باشد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

2-دارو درمانی

چه درمان هایی برای کمک به ترک مصرف تنباکوی جویدنی وجود دارد؟ جویدن تنباکو اعتیادی است که می توان بر آن غلبه کرد. مانند سیگار کشیدن، سیستم‌ها، برنامه‌ها و حتی داروهای نسخه‌ای مختلف برای کمک به ترک مصرف تنباکوی جویدنی در دسترس هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک سیگار کلیک کنید.

نمونه هایی از محصولات موجود که برای دور کردن فرد از اعتیاد به نیکوتین از تنباکوی جویدنی استفاده می شوند عبارتند از: آدامس نیکوتینی (Nicorette)، تکه های نیکوتینی و قرص های لوزی. داروهای تجویزی مانند بوپروپیون SR و وارنیکلین تارتارات (Chantix) در برخی از بیمارانی که سعی در ترک نیکوتین دارند موثر بوده است. انواع مختلفی از محصولات NRT نیز موجود است. از جمله: دستگاه استنشاق نیکوتین، پاستیل نیکوتین، اسپری بینی.

سخن آخر درمورد عوارض خوردن توتون سیگار

استفاده از توتون و تنباکو احتمالاً در قرن اول در آمریکای مرکزی آغاز شد. بومیان آمریکا برگ های تنباکو را می جویدند و گاهی دود می کردند. آن ها تنباکو را برای مراسم مذهبی و درمان های دارویی برای آسم، تب، افسردگی و غیره مورد استفاده قرار می دادند. در دهه های گذشته ملوانان پرتغالی و اسپانیایی تنباکو را از قاره آمریکا به اروپا آوردند. پس از آن محققان سیگار کشیدن را با بیماری هایی مانند سرطان ریه مرتبط کردند.

از آن پس در دهه ۱۹۷۰، دریافتند که نیکوتین یک ماده بسیار اعتیادآور است و قوانین مهم متعددی برای تنظیم مصرف توتون و تنباکو و آموزش مردم در مورد خطرات سیگار وجود وضع شد. با این حال، سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش می دهد که در حال حاضر ۱.۳ میلیارد نفر در جهان همچنان به اشکال گوناگون سیگار می کشند و توتون و تنباکو مصرف می کنند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*