ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر | آیا سیگار زمینه‌ساز اعتیاد است؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر هر چند قطعیت ندارد، اما طبق آمار تقریبا همه کسانی که به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده اند، اعتیاد به سیگار نیز داشته‌اند. بنابراین مصرف سیگار احتمال گرایش افراد به سمت مواد مخدر را بالا می‌برد، اما به این معنا نیست که اگر کسی سیگار می‌کشد در آینده حتما معتاد می‌شود. روانشناسان مشخص کرده اند که علاوه بر شباهت احساس لذت در نیکوتین و ماده مخدر، عوامل دیگر روانی نیز در گرایش افراد به سمت مواد اعتیاد آور (از هر نوعی) دخیل هستند.  اطلاع از عوامل گرایش به سیگار و ارتباط آن با مواد مخدر، مانع از پیشروی اعتیاد فرد میشود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید. برای کسب اطلاعات در مورد ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر | علل گرایش افراد به سیگار

 پیش از اینکه به ارتباط میان سیگار و مواد مخدر بپردازیم لازم است تا علل گرایش افراد به سمت مصرف سیگار را مورد بررسی قرار دهیم. چرا که در اکثر مواقع علل گرایش به سیگار خود زمینه ساز اعتیاد به انواع مخدر می‌شوند.

علت‌های مختلفی برای مصرف سیگار وجود دارد. بعضی از افراد گمان می‌کنند که سیگار آرامش بخش است و باعث می‌شود برای مدتی از تنش‌ها و مشکلات رها شوند. سیگار باعث وابستگی روانی فرد، عفونت ریه، افزایش خطر ابتلا به بیمارهای قلبی و .. می‌شود.

یکی دیگر از عوامل مصرف سیگار شرایط محیطی می‌باشد، زمانی که فرد در محیط استرس‌زا رشد کند و خانواده به او اهمیتی ندهند، همچنین شکست‌های پی در پی باعث می‌شود تا برای کاهش اضطراب خود به سمت مصرف سیگار بروند. برای کاهش اضطراب کلیک کنید.

ویژگی‌های فردی و شخصیتی مثل هیجان طلبی زیاد، گرایش به انجام رفتارهای مخاطره آمیز و تحمل فشارهای عصبی یا عوامل اجتماعی مثل تبلیغات گسترده و جذاب سیگار یا کمبود اطلاعات در رابطه با عوارض مصرف سیگار از جمله عواملی هستند که باعث می‌شود افراد زیادی سیگار بکشند و به آسیب‌های روانی و جسمانی آن توجهی نداشته باشند. برای اطلاع از دیگر عوامل گرایش به سیگار کلیک کنید.

اینفوگرافیک ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر

 اینفوگرافیک ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر

آیا استفاده از سیگار باعث اعتیاد به مواد مخدر می‌شود؟

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که هیچ گاه با مصرف سیگار به مواد مخدری مانند تریاک، هروئین و ... اعتیاد پیدا نمی‌کنند و به همین دلیل تصمیمی برای ترک سیگار نمی‌گیرند، اما این نکته را در نظر بگیرید که شواهد نشان می‌دهد که کسانی که معتاد هستند در ابتدا فقط سیگار می‌کشیدند. آن ها به تدریج بدون آنکه متوجه شوند در دام اعتیاد افتادند و گرفتار پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر شده‌اند.

و به عبارت دیگر مصرف سیگار دروازه‌ای است به سمت مصرف انواع مواد مخدر. یکی از ویژگی‌های سیگار این است که می‌تواند با مواد اعتیاد آور دیگری مثل الکل، ماری جوانا، کوکائین و هروئین استفاده و ترکیب شود. بنابراین می‌توان گفت مصرف سیگار زمینه ساز مصرف مواد مخدر دیگر می‌باشد. برای کسب اطلاع درباره انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

نیکوتین موجود در سیگار و گرایش به مواد مخدر

زمانی که فردی سیگاری دود می‌کند احتمال مصرف مواد مخدر در او بالا می رود، زیرا نیکوتین و مواد مخدر دیگری که همان مسیر را طی می‌کنند، اشتیاق و میل فرد را برای مصرف مواد مخدر در فرد بالا می‌برد و در نتیجه باعث گرایش فرد به مصرف مواد مخدر می شود. در نتیجه سیگار اولین قدم به سوی اعتیاد است و چراغ سبزی است که باعث گرایش افراد به سمت اعتیاد می‌شود. تا زمانی که گرفتار اعتیاد نشدید مصرف سیگار را ترک کنید تا عوارض مخرب جسمانی و روانی آن در امان باشید. برای کسب اطلاع درباره ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر | عوارض مصرف سیگار چیست؟

در صورتی که نمی‌توانید در برابر سیگار مقاومت کنید یا بیشتر از یک پاکت در طول روز سیگار مصرف می‌کنید و در مکان‌هایی که کشیدن سیگار ممنوع است به مشکل می‌خورید، به احتمال زیاد شما معتاد به مصرف سیگار شده‌اید و باید هرچه سریع تر برای ترک اقدام کنید تا بتوانید از عوارض مخرب آن در امان باشید. به همین منظور لازم است موانع ترک سیگار را بشناسید و از میان بردارید. در ادامه به عوارض روانی و جسمانی مصرف سیگار اشاره می‌کنیم. اطلاع از عوارض مصرف سیگار از گرایش به سمت مواد مخدر دیگر جلوگیری می‌کند. برای کسب اطلاع درباره مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

عوارض روانی مصرف سیگار

استفاده از سیگار باعث افزایش افسردگی در شخص می‌شود. متاسفانه در بعضی مواقع افسردگی یکی از علل خودکشی افراد می باشد .با مصرف سیگار ممکن است فرد برای مدت کوتاهی احساس آرامش کند و به او حس ارزشمند بودن بدهد که باعث می‌شود اعتماد به نفس افراد بالا برود.همین امر وابستگی آن‌ها به سیگار را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بعد از ترک سیگار ممکن است برخی‌ احساس بی‌ارزشی کنند و اعتماد به نفس نداشته باشند. برخی افراد برای کاهش استرس خود در موقعیت هایی که توان مقابله با آن را ندارند از سیگار استفاده می کنند. آن ها راه کار کنترل استرس را نمی دانند و جایگزینی برای آن در نظر نمی گیرند. در نتیجه به سیگار به عنوان در دسترس ترین گزینه رو می آورند. برای آشنایی با کنترل استرس کلیک کنید.
بنابراین سیگار هر چند در اوایل احساس خودبزرگ بینی و تسکین به افراد می دهد اما بعدها خود عامل انواع اختلالات روانی می شود. همچنین بعد از ترک نیز ممکن است فرد دچار افسردگی پس از ترک سیگار شود.

 عوارض جسمانی مصرف سیگار

استفاده از سیگار باعث می‌ِشود فرد از لحاظ جسمانی نیز آسیب ببیند و دچار مشکل شود، سرطان، کاهش میل جنسی، تغییر رنگ انگشت‌ها و لب‌ها، زخم معده، بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان، فساد دندان‌ها، ایجاد چین و چروک، بيماری‌های عفونی و سکته از جمله آسیب‌های جسمانی هستند که فرد را گرفتار خود می‌کند. نیکوتین سیگار مستقیم بر دستگاه عصبی فرد و شناخت او تاثیر می گذارد و در نهایت منجر به سردرد و بی خوابی می شود. سایر مضرات سیگار شامل موارد زیر می شود: انواع اختلالات جنسی و یائسگی زودرس در زنها، افزایش تری گلیسیرید و کلسترول خون، اختلال نعوظ، مشکلات بینایی، خطر ابتلا به بیماری سل و برونشیت، بی اشتهایی، سرطان رحم، کاهش حس بویایی و چشایی، چروکی پوست و پیری زودرس. پیشنهاد می‌کنیم به مقاله ترک سیگار مراجعه کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*