ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت حافظه کودکان | 13 عادت معجزه آسا در بهبود حافظه

تقویت حافظه کودکان به آن ها در موفقیت تحصیلی و شغلی کمک می کند. حافظه سالم برای رشد کودکان مهم است. توانایی به خاطر سپردن و انجام وظایف همگی به حافظه مربوط می شود. ضعف مهارت‌های حافظه کاری می‌تواند بر یادگیری در بسیاری از زمینه‌های درسی مختلف، از جمله خواندن و ریاضی تأثیر بگذارد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره نحوه تقویت حافظه کودکان از مشاوره کودک مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

انواع حافظه

حافظه نقش مهمی در ایجاد یک پایگاه مستحکم برای یادگیری، چه در مدرسه و چه فراتر از آن دارد. داشتن حافظه قوی به کودکان کمک می کند تا در مدرسه عملکرد بهتری داشته باشند، در امتحانات خوب عمل کنند و نمرات بهتری کسب کنند. با این حال، همه با حافظه قوی متولد نمی شوند. این مهارت هر چه بیشتر مورد استفاده قرار گیرد گسترش می یابد و افزایش می یابد. برای تسلط بر هنر حافظه، بسیار مهم است که کودک به طور معمول روی عضلات حافظه خود کار کند، زیرا تمرین باعث می شود فرد کامل شود. برای آگاهی از حقایق جالب در مورد حافظه کلیک کنید.

دو نوع خاطره موثر وجود دارد:

  • حافظه کوتاه‌مدت: معمولاً به کودکان کمک می‌کند تا آخرین اطلاعات را بفهمند و به خاطر بیاورند، که به آنها در انجام هر کار فعلی کمک می‌کند.
  • حافظه بلند مدت: زمانی که کودک درک عمیق تری از موضوعی پیدا می کند، اطلاعات ثبت شده به حافظه بلند مدت کودک منتقل می شود.

کودکانی که با حافظه دست و پنجه نرم می کنند اغلب در کلاس درس عقب می مانند. چنین بچه هایی برای ثبت اطلاعات و پردازش درک معنادار از یک موضوع مشکل دارند. برای آَنایی با انواع اختلال حافظه کلیک کنید.

 

مشکلات عدم تقویت حافظه در کودکان

هنگامی که کودک شما برای اولین بار اطلاعاتی را می آموزد، در حافظه کاری یا کوتاه مدت او ذخیره می شود. ممکن است گم شود یا بخشی از حافظه بلندمدت آنها شود. برای بسیاری از کودکان، این اطلاعات ناپدید می شوند، و برای آنها غیر معمول نیست که با احتباس دست و پنجه نرم کنند.

مشکلات حافظه ممکن است در ناتوانی کودک شما در به خاطر سپردن چیزها، فراموشی مداوم (مثلاً فراموش کردن تکالیف در مدرسه) یا مجبور به یادآوری منظم برای انجام کاری منعکس شود. اما یک خبر خوب وجود دارد. چندین مطالعه نشان داده اند که می توانید به فرزندتان کمک کنید تا حافظه بلندمدت خود را بهبود بخشد. در اینجا شش راه آسان برای شروع ارائه شده است.

چرا تقویت حافظه کودکان مهم است؟

مهارت های حافظه کودک برای عملکرد مدرسه آنها ضروری است

  • مهارت های حافظه کودک شما ضروری است زیرا مهارت های کودکان در مدرسه و فراتر از آن، مانند یادگیری چیزهای جدید، به عنوان مثال، نواختن ساز یا ورود به ورزش های جدید و غیره، به حافظه نسبتاً مناسبی نیاز دارد.
  • تقویت حافظه همچنین به آنها کمک می کند تا چیزهایی را که نیاز دارند به یاد بیاورند و مسئولیت های روزانه خود را به خود یادآوری کنند، به خصوص که سن آنها بالا می رود و چیزهای زیادی در ظرف خود دارند.
  • توانایی یادآوری چیزهایی که قبلاً یاد گرفته‌اید را می‌توان در زمینه‌های مختلفی مانند سخنرانی یا ارائه در مدرسه به کار برد. این امر می تواند به جای مراجعه مداوم به یادداشت ها هنگام نوشتن مقاله یا گزارش، به خاطر سپردن تمام اطلاعات تدریس شده در کلاس برای فرزند شما آسان تر شود.
  • حافظه پایه اساسی برای حفظ هر گونه مفاهیم و نکات مهمی است که در کلاس درس و خارج از آن بحث می شود. بدون مهارت های حافظه، آنها می توانند به سرعت در حجم اطلاعاتی که باید پردازش و به خاطر بسپارند غرق شوند.
  • افزایش قدرت یادگیری مغز برای کودکان، از جمله مهارت های حافظه خوب، به بهبود نظم و انضباط نیز کمک می کند. اگر کودکان در سازماندهی و به خاطر آوردن مدت زمان ممکن مشکل دارند.

 

تقویت حافظه کودکان

بچه ها همیشه از حافظه فعال برای یادگیری استفاده می کنند. برای مواردی مانند دنبال کردن دستورالعمل های چند مرحله ای یا حل یک مسئله ریاضی در ذهن شما مورد نیاز است. شما می توانید با ایجاد استراتژی های ساده در زندگی روزمره به فرزندتان کمک کنید حافظه کاری را بهبود بخشد.
حافظه کودکان

1. روی مهارت های تجسم کار کنید

بچه ها را تشویق کنید تا تصویری از آنچه خوانده یا شنیده اند در ذهن خود ایجاد کنند. برای مثال، فرض کنید از فرزندتان خواسته اید که میز پنج نفره را بچیند. از فرزندتان بخواهید تصور کند که میز باید چگونه باشد و سپس آن را بکشد. وقتی بچه ها در تجسم خلاق بهتر می شوند، می توانند به جای کشیدن تصویر، آن را توصیف کنند.

به کودک خود بگویید که در ذهن خود تصویری از آنچه که به تازگی خوانده یا شنیده است ترسیم کند. مثلاً پس از خواندن وقایع تاریخی، فرزندتان را تشویق کنید که در ذهنش فیلم بسازد. بازی‌هایی که آیتم‌ها را با هم ترکیب می‌کنند، می‌توانند حافظه بصری را نیز بهبود بخشند، بنابراین سعی کنید از آنها استفاده کنید. فلش کارت هایی که دارای کلمات یا تصاویر هستند نیز می توانند به تمرین معانی کلمات کمک کنند.

2. از فرزندتان بخواهید به شما آموزش دهد

توانایی توضیح دادن نحوه انجام کاری شامل درک اطلاعات و ثبت ذهنی آن است. شاید فرزند شما در حال یادگیری یک مهارت است، مانند نحوه دریبل زدن توپ بسکتبال. از فرزندتان بخواهید این مهارت را به شما بیاموزد. معلمان با جفت کردن دانش آموزان در کلاس کاری مشابه انجام می دهند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد بلافاصله کار با اطلاعات را شروع کنند تا اینکه منتظر فراخوانی شوند.

3. برای تقویت حافظه کودکان  حافظه بصری را بکار بگیرید

بازی‌های تطبیقی ​​زیادی وجود دارند که می‌توانند به کودکان کمک کنند تا روی حافظه بصری کار کنند، مانند بازی کلاسیک تمرکز (یا حافظه). همچنین می‌توانید کارهایی مانند دادن یک صفحه مجله به بچه‌ها انجام دهید و از آن‌ها بخواهید که دور تمام نمونه‌های کلمه "است"یا حرف "ظ"حلقه بکشند. پلاک خودرو نیز می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. به نوبت حروف و اعداد روی پلاک را بخوانید و سپس آنها را به عقب بگویید. برای اشنایی با راه های تقویت حافظه بصری کلیک کنید.

4.پرسش راهی برای تقویت حافظه کودکان

این فرصت را برای فرزندتان فراهم کنید که با پرسیدن سؤالات، دانشی را که آموخته است به شما ارائه دهد. از آن‌ها بخواهید خلاصه‌ای از آنچه خوانده‌اند بنویسند، نقشه‌های ایده‌ای را ترسیم کنند، یا نقاط گلوله‌ای از اطلاعات کلیدی ایجاد کنند. همچنین فرزندتان را تشویق کنید که درباره مفاهیمی که هنوز درک نشده است از شما سوال کند. این یک جریان باز ارتباط را امکان پذیر می کند که منجر به درک بهتر و مهارت های حل مسئله می شود.

5. مطالعه فعال را تشویق کنید

دلیلی وجود دارد که برجسته‌کننده‌ها و یادداشت‌های چسبنده بسیار محبوب هستند. یادداشت کردن نکته ها و خط‌کشی یا برجسته کردن متن می‌تواند به بچه‌ها کمک کند اطلاعات را به اندازه کافی در ذهن نگه دارند تا به سؤالات مربوط به آن پاسخ دهند. صحبت کردن با صدای بلند و پرسیدن سوالات در مورد مطالب خواندنی نیز می تواند به حافظه فعال کمک کند. راهبردهای خواندن فعال مانند اینها می تواند به فرایند ثبت خاطرات در حافظه بلند مدت نیز کمک کند.

6. اطلاعات را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا شماره تلفن ها و شماره های تامین اجتماعی دارای خط فاصله هستند؟ زیرا به خاطر سپردن چند گروه کوچک از اعداد آسان تر از به خاطر سپردن یک رشته طولانی اعداد است. زمانی که نیاز دارید به فرزندتان دستورالعمل های چند مرحله ای بدهید، این را در نظر داشته باشید. آنها را یادداشت کنید یا یکی یکی به آنها بدهید. همچنین می‌توانید از سازمان‌دهنده‌های گرافیکی برای کمک به تقسیم تکالیف نوشتاری به قطعات کوچک‌تر استفاده کنید. برای آشنایی با راه های تقویت حافظه بلند مدت کلیک کنید.

7. کاربرد حس های مختلف برای تقویت حافظه کودکان

استفاده از حواس چندگانه برای پردازش اطلاعات می تواند به حافظه فعال و حافظه بلند مدت کمک کند. وظایف را یادداشت کنید تا فرزندتان بتواند به آنها نگاه کند. آنها را با صدای بلند بگویید تا فرزندتان آنها را بشنود. در خانه قدم بزنید و در مورد کارهای خانواده صحبت کنید که فرزندتان باید انجام دهد. استفاده از استراتژی های چندحسی می تواند به بچه ها کمک کند تا اطلاعات را به اندازه کافی در ذهن نگه دارند تا از آن استفاده کنند.برای آشنایی با بهترین روش درس خواندن کودکان کلیک کنید.

سعی کنید هنگام یادگیری چیزی از تمام حواس استفاده کنید. به عنوان مثال، هنگامی که می خواهید به فرزندتان در مورد پرتقال آموزش دهید، سعی کنید زمانی که چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد، به خواندن در مورد پرتقال پایبند نباشید. کودک شما می تواند لمس کند، بو کند، بچشد و حتی تعداد قسمت ها و دانه های داخل آن را بشمارد. با دادن فرصتی به فرزندتان برای پردازش اطلاعات از طریق بینایی، صدا، لمس و حرکت، آنها می توانند حافظه بهتری را حفظ کنند.

8. به ایجاد ارتباط کمک کنید

به فرزندتان کمک کنید تا تداعی هایی ایجاد کند که جزئیات مختلف را به هم مرتبط می کند و آنها را به یاد ماندنی تر می کند. یکی از راه ها این است که با یادداشت های سرگرم کننده علاقه فرزندتان را جلب کنید. (به عنوان مثال یک نام ساخته شده از ابتدای حروف رنگهای رنگین کمان می تواند به بچه ها کمک کند ترتیب رنگ های رنگین کمان را به خاطر بسپارند - قرمز، نارنجی، زرد و غیره.) یافتن راه هایی برای اتصال اطلاعات به شکل گیری و بازیابی طولانی کمک می کند. -حافظه مدت همچنین به حافظه فعال کمک می کند، چیزی که ما از آن برای نگهداری و مقایسه خاطرات جدید و قدیمی استفاده می کنیم. برای آشنایی با تکنیک های یادگیری سریع و آسان کلیک کنید.

9.تقویت حافظه کودکان با به کارگیری رنگ

فیلتر توجه مغز ما تنها به بخش کوچکی از میلیاردها اطلاعات حسی موجود در هر ثانیه اجازه ورود می دهد. رنگ چیزی است که به خوبی از طریق این فیلتر عبور می کند، بنابراین ما باید از این مزیت استفاده کنیم. از نشانگرهای رنگی برای برجسته کردن قسمت های مهم در تمرین خواندن استفاده کنید. از یادداشت‌های چند رنگی برای فهرست کردن سؤالات قبل از خواندن کتاب درسی یا یادداشت ایده‌های کلیدی یادگیری استفاده کنید. برنامه های رنگی برای زمان مطالعه نیز می تواند حافظه خوب و مهارت های سازمانی را تقویت کند.
تقویت حافظه کودکان

10.از الگوها استفاده کنید

از یادگیری الفبا تا دسته بندی اشیا به دسته ها، کمک به فرزندتان در تشخیص الگوها راه دیگری برای تقویت حافظه اوست. از آنجایی که این استراتژی نیاز به اقدامات تکراری دارد، گذراندن تمرین کدگذاری و طبقه بندی اطلاعات به الگوها، حافظه بلندمدت کودک شما را بسیار بهبود می بخشد.

11.تجربیات را به هم متصل کنید

ما باید بتوانیم از تجربیات شخصی خود استفاده کنیم تا به فرزندمان کمک کنیم حافظه قوی تری ایجاد کند. به عنوان مثال، هنگام یادگیری انواع مختلف حمل و نقل، می توانید در مورد آخرین تعطیلات خود و روش های حمل و نقلی که استفاده کرده اید (مانند ماشین، هواپیما، قایق) صحبت کنید. به این ترتیب، کودک شما خاطرات سرگرم کننده را با درس مرتبط می کند و احتمال بیشتری برای به خاطر سپردن آن دارد. همچنین باعث می شود کودک شما احساس کند که به خاطر سپردن چیزها می تواند سرگرم کننده باشد! برای آشنایی با راهکارهای رشد مغز در نوجوانی کلیک کنید.

12.برای تقویت حافظه کودکان استرس نداشته باشید

استرس نداشته باشید. مغز خسته می شود و در صورت استرس و فرسودگی قادر به پردازش موثر اطلاعات نخواهد بود. بعد از مدرسه به کودک خود فرصت استراحت بدهید و استرس را از بین ببرد. قبل از زمان مطالعه، آداب و رسوم لذت‌بخشی مانند شادابی، خوردن میان‌وعده یا کمی وقت گذاشتن برای بازی و گفتگوهای معنی‌دار برقرار کنید. به این ترتیب، سر آنها کمی سبک تر، بانک حافظه آنها تازه می شود و آنها ذهن خود را با تمام تمرکز در درس های خود خواهند گذاشت.

13.استراحت را فراموش نکنید

مغز همچنین باید منابع خود را دوباره پر کند تا بتواند اطلاعات جدید را به طور موثر دریافت کند. استراحت مغزی پس از تمرکز روی درس برای مدت معینی ضروری است. وقفه های ده دقیقه ای برای دانش آموزان دبستانی و 15 تا 20 دقیقه استراحت برای دانش آموزان دبیرستانی پیشنهاد می شود. فعالیت های ساده مانند نوشیدن آب، ایستادن، راه رفتن یا انجام حرکات کششی اولیه می تواند مغز کودک شما را احیا کند و او را برای دریافت و هضم اطلاعات بیشتر آماده کند.

 

سخن آخر

گنجاندن این تمرین ها و عادات در زندگی روزمره مطمئناً به تقویت حافظه کودک شما کمک می کند. وقت گذاشتن برای مطالعه و یادگیری چیزها با هم به روشی سرگرم کننده مطمئناً یک محیط مثبت برای کودک شما ایجاد می کند. با حمایت و تشویق ملایم شما، کودک شما برای کشف چیزهای جدیدی که برای مدت طولانی در حافظه او می ماند، بازتر خواهد بود. برای کسب اطلاعات تکمیلی در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*