ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

طرحواره معیار

طرحواره معیارهای سختگیرانه چیست؟ تلاش برای رسیدن به خواسته ها و درخشیدن به خاطر سختکوشی و نائل آمدن به موفقیت بسیار خوب است و همه آرزو دارند که به خاطر موفقیت هایشان مورد احترام قرار بگیرند اما اگر میزان این تلاش و دغدغه برای انجام دادن کارها به کمالگرایی تبدیل شود و شخص درصد خطایی برای شکست در مسیر قائل نباشد طبیعی است و پای یک طرحواره روانی درمیان است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

طرحواره معیارهای سختگیرانه

طرحواره یا تله معیارهای سختگیرانه همانطور که از اسم آن مشخص است قرار گرفتن در تله کمالگرایی در انجام کارها است. طرحواره یا تله معیارهای سختگیرانه یکی دیگر از الگوهای رفتاری نادرست اموخته شده در دوران کودکی است که باعث می شود افراد دچار به آن از خودشان شخصیتی تلاشگر و بی عیب و نقص به نمایش بگذارند و باور دارند که برای رسیدن به خواسته های آرمانی خود باید مدام تلاش کنند و این معیارها در ذهن آنها نهادینه شده است. لذا در مسیر رسیدن به هدف خود به شکلی افراطی تلاش می کنند چون در ذهن ها پشت فعالیت ها یک باید مسلم وجود دارد.

تلاش ایشان نه بخاطر جلب توجه بلکه به دلیل کمالگرایی در شخصیت آنها است. حتی بدون توجه و تمرکز دیگران آنها کار خودشان را انجام می دهند.

 

نشانه های طرحواره معیارهای سختگیرانه

این طرحواره نیز با توجه به نوع الگوهای رفتاری یادگرفته شده نشانه هایی دارد که افراد دچار به آن در تعاملات اجتماعی روزمره در رفتار خود بروز می دهند. اگر شما نیز دچار این تله روانی باشید این علائم را دارید. برخی از این نشانه ها عبارتند از

 • همیشه و در همه حال برای رسیدن به مقاصد خود در تلاش هستید و آرامش و آسایشی ندارید
 • در حالی که هرچه نیاز دارید در اختیارتان هست اما از آنها لذت نمی برید
 • بعد از اینکه کارها را به اتمام می رسانید علی رغم موفقیتی که حاصل شده همچنان از نتیجه راضی نیستید و فکر می کنید می توانست بهتر باشد
 • مدام در رقابت با دیگران هستید و درگیر چشم و هم چشمی و زندگی آرامی ندارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برتری طلبی یا شخصیت برتری طلب کلیک کنید.
 • ممکن است با کسانی ارتباط برقرار کنید که دقیقا شبیه خودتان باشند همین قدر وسواسی و کمالگرا
 • مدام حس می کنید تحت فشار هستید و این فشارها تمامی ندارد چون سعی می کنید همه چیز بی نقص باشد بنابراین مجبور هسید بخاطر آن بسیار تلاش کنید و خود را آزار بدهید
 • در پس همه کارهایی که انجام می دهید مضطرب هستید که مبادا شکست بخورید و درصورت شکست خوردن به زانو درمی آیید.
طرحواره معیارهای سختگیرانه

برخی دیگر از نشانه ها

 • تحمل شکست برای شما بسیار سخت و افول از معیارهای ذهنی تان است
 • از احساسات شایع شما این است که به افراط از دیگران عیب جویی می کنید و توقع دارید دیگران نیز به اندازه شما نسبت به انجام امور و وظایفشان حساسیت به خرج بدهند و معیارهای خود را بر آنها تحمیل می کنید.
 • حس می کنید زمان به سرعت می گذرد و وقت کافی برای همه کارها ندارید و این باعث می شود شما سرخورده و افسرده شوید.
 • با این الگوی رفتاری غلط نه فقط خودتان بلکه دیگرانی که با شما زندگی می کنند نیز آسیب می بینند و آسایش ندارند زیرا شما آنها را نیز تحت فشار می گذارید و نسبت به کارهایی که نمی توانند انجام دهند احساسات ناخوشایند پیدا می کنند. عصبی و تحریک پذیر می شوند.

 

ریشه های شکل گیری طرحواره معیارهای سختگیرانه

هر تله ای که بزرگسالی گرفتار آن است در کودکی به او تحمیل شده به این معنا که کودک به وسیله محیط زیستی و رفتار خاص والدین با خود دچار مشکلات رفتاری شده و الگوی نادرست رفتاری والدین او راگرفتار تله ها و طرحواره های روانی می کند. برخی دلایل شکل گیری طرحواره معیارهای سختگیرانه عبارتند از: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه طرحواره درمانی یانگ کلیک کنید.

1-والدین سختگیر و عشق شرطی آنها

عبارت والدین سختگیر درمورد والدینی بیان می شود که به معنای واقعی کلمه بسیار سختگیر هستند. این والدین با فرزندان خود بسیار سختگیرانه رفتار می کنند. توقعات بالا داشته و قوانین غیرقابل انعطافی در تربیت کودک به کار می برند. سطح انتظار بالای والدین از کودکان افرادی کمالگرا و سختگ کوش می سازد که هر چه تلاش می کنند فکر می کنند هنوز به نتیجه قابل قبولی نرسیده اند. درواقع والدین با این نوع رفتار خود فرزندان را وسواسی بار می آورند که از تلاش خود به هیچ وجه راضی نمی شوند.

زمانی که والدین فرزندان خود را به شکل شرطی دوست دارند و سرسختانه با فرزند خود رفتار می کنند. عشق خود را به شرط خوب بودن و کامل بودن کودک نثار او می کنند از کودک خود انسانی با طرحواره معیارهای سختگیرانه می سازند. جملات تو را دوست ندارم اگر این کار را انجام ندهی. به تو محبت می کنم به شرطی که چنین کنی باعث می شود کودک نیز با خودش همینکار را در بزرگسالی انجام دهد و به شرط اینکه کارهایش را به بهترین شکل انجام دهد از خودش راضی خواهد بود ولاغیر. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه والدین سمی کلیک کنید.

2-جبران افراطی یک طرحواره دیگر و انتقاد مداوم والدین

گاهی فرد برای این که از یک تله روانی دیگر بگریزد مثلا وقتی دچار محرومیت هیجانی است، طرحواره طرد و رها شدگی دارد یا حس بی ارزشی می کند متوسل به تله معیارهای سختگیرانه می شود تا از آن تله ها فرار کند. اما تلاش برای پنهان کردن تله های محرومیت هیجانی و پوشش آنها با یک تله دیگر شرایط را برای فرد سخت تر می کند. پیامدهای این طرحواره در کنار مشکلات قبلی فشار مضاعفی است که توانایی فرد و آرامش او را کاهش می دهد.

اگر از والدینی هستید که مدام بخاطر کارهای فرزند خود او را مورد نقد قرار می دهید مسیر الگوی رفتاری نادرست را برای فرزند خود هموار می کنید. کودکانی که مورد نقد و سرزنش والدین هستند تلاش می کنند تا برای جلب توجه خانواده کارها را بیش از توان فعلی خود درست انجام دهند و برای همه چیز به شکل وسواسی و بیش از اندازه انرژی بگذارند نتیجه این رفتار گرفتار شدن در دام طرحواره معیارهای سختگیرانه است. سختگیری شما والدین کودک را از پا در خواهد آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه والدین کن