ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زیاد درس خواندن | عوارض درس خواندن زیاد برای دانش‌آموزان

گاهی زیاد درس خواندن دانش آموزان برای نمرات بالا در امتحان مشکل ساز می شود. گاهی اوقات بیش از حد درس می خوانند. برخی دیگر از دوستداران کتاب نیز که اصطلاحا به "کرم کتاب" معروفند بیش از حد مطالعه می کنند. در واقع اینکه سخت کوشی یک قانون برای موفقیت است از برخی جهات یک واقعیت است اما وقتی بیش از حد شود می تواند از نظر جسمی، ذهنی و حتی تحصیلی به شما آسیب برساند. برای دستیابی به یک موفقیت منطقی نیست بسیاری از جنبه های زندگی را از دست بدهید. مطالعه بیش از حد می تواند اثرات منفی بر سلامتی و بسیاری از مشکلات دیگر داشته باشد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تحصیلی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

علائم و نشانه های زیاد درس خواندن

امروزه مساله ای که به فرهنگ ثابت و مقبول جوامع تبدیل شده است ضرورت مطالعه بیش از حد برای کسب نمرات بالا می باشد؛ در حالی که مطالعه بیش از حد می تواند برای سلامتی و حتی شغل آینده مضر باشد. در سیستم آموزشی رایج معلمان به شاگردان اعم از دانش آموز و دانشجو این احساس را می دهند که باید ساعت های طولانی درس بخوانند تا موفق شوند. والدین، معلمان و باورهای کلی جامعه محصلان خود را مجبور می کنند ساعت های طولانی درس بخوانند و اگر نمرات خوب نگیرند داشن آموزان خود را شکست خورده فرض می کنند که برای حفظ عزت نفس آن ها مضر خواهد بود.

یک سوال اساسی در این بین وجود دارد که برای بررسی وضعیت سلامت مطالعه مهم است. اینکه چه میزان از مطالعه زیاد است؟ پاسخ اینکه چه میزان از مطالعه در روز زیاد است به وضعیت سلامتی شما بستگی دارد. اگر برای سلامتی خود احساس نگرانی ندارید و مطالعه حداکثر ۸ تا ۱۰ ساعت که زیاد نیست و معقول به نظر می رسد مشکلی ندارید و علائم درس خواندن بیش از حد را نشان نمی دهید به روال خود ادامه بدهید. توجه به این نکته ضروری است که این علائم طبیعتا پس از درس خواندن زیاد در شما، فرزند شما یا دانش آموزان شما دیده می شود. اگر موفق به تشخیص مشکل شوید می توانید راه حلی برای آن مشکل بیابید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره ساعت مطالعه برای کنکور کلیک کنید.

1-احساس کسالت هنگام مطالعه

احساس کسالت باعث می شود زمانی که در حال درس خواندن هستید به  موضوع و محتوا علاقه ای نشان ندهید. شما احساس خستگی می کنید اما همچنان روی محتوا کار می کنید و مصرانه به مطالعه ادامه می دهید. وقتی احساس بی حوصلگی می کنید نشانه مطالعه بیش از حد است. بخش کسل کننده ماجرا این است که شما مطالعه خود را به عنوان یک بار و وظیفه سخت بر دوش خود احساس می کنید. این احساس متوقف نمی شود و شما حتی علی رغم تحمل این بی حوصلگی و ادامه درس خواندن، اطلاعات کافی دریافت نمی کنید و این بخش بد ماجرا است.

2-عدم علاقه به زندگی اجتماعی

زمانی که بطور دائم در حال مطالعه هستید و به زندگی اجتماعی علاقه ندارید نشان دهنده این است که بیش از حد مطالعه می کنید. زندگی اجتماعی نقش مهمی در زندگی سالم افراد دارد. در حالی که درس خواندن زیاد مانع از شکل گیری روابط مفید برای شما می شود. شما به قرار ملاقات ها با دوستان خود اهمیت نمی دهید. با خانواده خود وقت نمی گذرانید و این یعنی مطالعه بیش از حد شما را از زندگی اجتماعی سالم دور کرده است.

3-عدم تمرکز چشم بر واژه ها و سایر داده های محیطی

وقتی بیش از حد مطالعه می کنید چشمان شما به دلیل خستگی و عدم استراحت دچار دوبینی و تاری و پرش ازخطوط می شود و نمی توانند بر روی کلمات کتاب تمرکز کنند. وقتی چنین احساسی دارید به این معنی است که کار بیش از حد از چشم ها می کشید و این روند در طولانی مدت به چشم‌های شما آسیب می رساند. اسیب ها ممکن است در کل توانایی بینایی شما نیز تاثیر نامطلوب بگذارد.

4-تغییرات در خواب و رژیم غذایی

خواب یک عملکرد بیولوژیکی حیاتی است. چرت زدن در حین مطالعه، کلاس درس یا هنگام خوردن غذا نشان از عدم کیفیت خواب در طول شب است. زمانی که مختص استراحت بدن و مغز است به درس خواندن و مطالعه صرف شده است و حال هنگام پرداختن به کارهای روزانه با اختلال مواجهید. کمبود خواب نه تنها برای بدن بلکه برای سلامت مغز شما به هزار و یک دلیل مضر است و می تواند به طور مستقیم بر بهره وری جلسات مطالعه بعدی نیز تأثیر بگذارد.برای آشنایی با تاثیر مشکلات خواب بر سلامت روان کلیک کنید.

اگر شب ها بدون برنامه مطالعه کنید و خوب نخوابید آسیب های جبران ناپذیری به سلامت مغزی و بدنی خود وارد می کنید. رژیم غذایی نادرست نیز از علائم دیگر زیاد درس خواندن است. دیر رسیدن برای شام یا ناهار و یا در حین غذا خوردن به مطالعه فکر کردن و به صورت ذهنی مطالب را مرور کردن همه بخشی از وسواس مطالعه زیاد است.
درس خواندن زیاد

5-برچسب خوردن بابت زیاد درس خواندن

اغلب اوقات افراد به آن دسته از دانش آموزانی که بیش از حد برای یک روز مطالعه می کنند، برچسب هایی می زنند که ممکن است گاهی برای برخی ازاردهنده شوند. زیرا به نوعی تحت قضاوت های به ظاهر غیرمنصفانه قرار می گیرند. اگر بیش از حد به کتاب ها یا یادداشت های خود بچسبید شبیه یک کرم کتاب خواهید شد که در حال جویدن و خوردن کاغذها و کلمات کتاب ها هستید. از زندگی اجتماعی خود قطع ارتباط کرده و سرگرمی ها و بازی های خود را ترک خواهید کرد. رعایت آداب درس خواندن همیشه ضروری است.

6-پاسخ ندادن به پیام های مهم

اگر مدام مطالعه می کنید و حتی لحظه ای وقت برای پاسخ دادن به ایمیل ها و پیامک های مهم ندارید به این معنی خواهد بود که در حال بیش از حد مطالعه کردن می باشید. وقتی به عنوان یک عضو از جامعه زندگی می کنید نیاز به تعامل با اطرافیان و محیط دارید. زمانی که همیشه و هر لحظه از زندگی مشغول درس خواندن باشید نمی توانید به پیامک ها یا تماس های مهم خود پاسخ دهید که ممکن است در بخش هایی از زندگی تداخل ایجاد کند.

7-عدم حفظ اطلاعات دقیق

زمانی که یک موضوع را چندین بار برای مدت طولانی می خوانید حفظ اطلاعات دقیق را از دست می دهید. شما در حال خواندن موضوع هستید اما نمی توانید بر آنچه در واقع می خوانید تمرکز کنید. عدم تمرکز و بازدهی کافی و عدم‌ تناسب میزان خواندن با ثبت اطلاعات نشانه مطالعه بیش از حد می باشد. برای آشنایی با روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.

 

آثار و عوارض زیاد درس خواندن

جمله معروف خیر هر چیزی در رعایت تعادل است را حتما شنیده اید. این عبارت به خوبی فواید رعایت حد وسط در امور را نشان می دهد. مطالعه و درس خواندن بیش از حد می تواند استرس و تنش ایجاد کند. یک بدن ناسالم نمی تواند تفکر سالم و مثبت تولید کند. مطالعه بیش از حد بر مغز، سلامت، زندگی اجتماعی و نتایج امتحانات نیز تأثیر منفی می گذارد.

1-تنش، افسردگی از عوارض زیاد درس خواندن

اگر برای درس خواندن خود برنامه ریزی مشخصی نداشته باشید و خود را در فواصل زمانی طولانی مشغول مطالعه کنید بدن با مشکلات مختلفی مانند افسردگی و استرس ناشی از فشار کاری مواجه خواهد شد که گاهی اوقات مزمن شده و منجر به مشکلات طولانی مدت می شود. هنگامی که شما به افسردگی، تنش یا استرس مبتلا می شوید در رسیدن به موفقیت بیش از پیش ناکام شده و شکست می خورید. اگر قربانی چنین مشکلاتی شوید روحیه شما برای مطالعه تضعیف شده و در دور باطل تلاش مضاعف و شکست مجدد و تنش و استرس بیشتر گرفتار می شوید. برای آشنایی با راه های کاهش اضطراب امتحان در دانش آموزان کلیک کنید.

محققان می گویند مطالعه بیش از حد می تواند باعث التهاب مغز و در نتیجه از دست دادن حافظه و افسردگی شود. همه چیز در یک محدوده مشخص منظم بهتر به نتیجه می رسد. تنش می تواند اثرات بسیار منفی بر بدن داشته باشد و منجر به فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت یا قندخون و چاقی می شود. از دست دادن حافظه نیز در نتیجه چنین مشکلات مغزی رخ می دهد.

2-سردردهای مکرر و کمر درد

سردرد یک اختلال و ناراحتی کلافه کننده و تحلیل برنده انرژی برای افراد محسوب می شود. به خصوص برای کسانی که فعالیت های مرتبط با تحصیل دارند. اگر کسی به درس خواندن یا مطالعه بیش از حد از جمله خواندن، نوشتن، تدریس، تایپ کردن، گوش دادن یا نگاه کردن به متن و محتوا بیش از حد اهمیت بدهد و بی وقفه و بدون استراحت به کار ادامه دهد طبیعی است که با انواع سردرد مواجه می شود که این هم ممکن است بصورت مزمن درآمده و اسباب مشکلات و دردهای طولانی مدت شود.

مطالعه و درس خواندن زیاد مستلزم نشستن برای زمان طولانی روی صندلی و خم کردن بدن و شانه ها به سمت کتاب و میز مطالعه است که آسیب های فیزیکی و درهای عضلانی در نواحی پشت و کمر ایجاد می کند. مشکلات استخوانی و گرفتگی های درناک در نواحی گردن می تواند سردردهای تنشی را افزایش دهد. وقتی برای مدت طولانی در حالت نشسته قرار می گیرید به بدن خود ظلم می کنید. فعالیت های فیزیکی را نباید نادیده گرفت زیرا برای سلامتی بسیار مهم هستند. بدون استراحت های گاه و بیگاه و حرکات کششی و سرگرمی ها و فعالیت ها بدن احساس خستگی مزمن و خمودگی می کند که برای سلامتی شما مضر است.

3-آسیب به عزت نفس با زیاد درس خواندن

مطالعه بیش از حد چنانچه به نتایج دلخواه نیانجامد اعتماد و عزت نفس شما را دستخوش تغییر کرده و احتمالا کاهش می دهد. اغلب افراد مشغول به تحصیل برای کسب نمرات بالا در امتحانات به سختی و با تلاش زیاد مطالعه می کنند. اگر نتوانید نتایج دلخواه خود را به دست آورید در حفظ اعتماد به نفس خود نیز شکست خواهید خورد. مقصود این نیست که نباید سخت کار کنید اما بهتر است تلاش خود را در حد معقولی نگه دارید و با برنامه‌ریزی درست انجام دهید.
عوارض زیاد درس خواندن

4-سومصرف دارو و مواد برای جبران کمبود انرژی

برخی از دانش آموزان و دانشجویان برای جبران کمبود توان و تجدید نیروی از دست رفته و از همه مهم تر برای رهایی از استرس و تنش های ناشی از خستگی زیاد به سومصرف انواع مواد قانونی و غیرقانونی روی می آورند. برخی از دانش‌آموزان زمانی که به آن ها توصیه می‌شود ساعت‌های طولانی مطالعه را مدیریت کنند، بار مطالعه کاهش می دهند. اما برخی دیگر زمانی که از نظر ذهنی توان کافی برای حفظ و نگهداری داده ها ندارند برای جبران، معتاد به مواد مخدر می شوند. چرا که از داروها برای رهایی از استرس و مشکلات مشابه افسردگی استفاده می کنند.

 

پیشنهاد برای اجتناب از زیاد درس خواندن

اینکه به دلایلی برای مدت طولانی در بازه ای محدود، زیاد درس بخوانید طبیعی است اما نه به صورت برنامه روزانه و همیشگی. برای مطالعه خود برنامه ریزی مدون داشته باشید. موضوعات و مطالب را اولویت بندی کنید و پس از خواندن آن ها زمانی را به استراحت اختصاص دهید. برای آشنایی با تکنیک های یادگیری سریع و آسان کلیک کنید.

  1. جدول زمانی برای فعالیت های متنوع تعیین کنید و طبق آن پیش بروید. فعالیت های اجتماعی، بازی های فیزیکی و سرگرمی ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
  2. استراحت های منظم را بعد از یک ساعت مطالعه باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه بدهید.
  3. هوشمندانه کار کنید. مطالعه را سخت نکنید. برای موفقیت نیازی به مطالعه بیش از حد ندارید. فقط برای تست ها و امتحانات هوشمندانه عمل کنید. از روش های مطالعه پربازده استفاده کنید.برای اشنایی با رمز موفقیت در مطالعه کلیک کنید.
  4. وقتی بیش از حد مطالعه می کنید از تمام فعالیت های مفید و شادی بخش خود فاصله می گیرید. آن ها را قربانی درس خواندن می کنید اما اگر با جدول زمانی درست کار کنید، زمان کافی برای اهداف روزانه خود نیز خواهید داشت.
  5. خواب نقش مهمی در بهبود عملکرد حافظه هم قبل و هم بعد از یادگیری دارد. اگر به اندازه کافی نخوابید بر انگیزه، سطح انرژی، خلق و خو و سایر حواس شما تأثیر منفی می گذارد.

بعد از همه این موارد قطعا مطالعه شما روی نتایج تاثیر می مثبت خواهد گذاشت. یادگیری و حفظ کردن ارتباط مستقیمی با خواب مناسب دارد. محققان می گویند که کمیت و کیفیت خواب تاثیر زیادی در یادگیری و به خاطر سپردن دارد. در مورد خواب کافی توجه بیشتری به خرج بدهید.

 

سخن آخر

زیاد درس خواندن تاثیری بر هوش و عملکردهای بسیار بالای ذهن ندارد. برای برتر بودن در امتحانات مهم است که به روشی هوشمندانه آماده شوید. حتی شما می توانید امتحانات را در مدت زمان کوتاهی با نمرات بالا پشت سر بگذارید. هوشمند بودن برای زنده ماندن در زندگی مدرن بسیار مهم تر از بیش از حد تلاش کردن است. هر فعالیت بیش از حد از جمله درس خواندن، شادی زندگی اجتماعی را از شما ربوده و انزوای تحمیلی و ناخواسته را وارد زندگی می کند که آسیب ها و حسرت های جبران ناپذیری به جا می گذارد. برای کسب اگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*