ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بازی های مناسب کودکان ADHD | آزاد کردن انرژی کودکان با فعالیت های سالم

بازی های مناسب کودکان ADHD را بشناسید. کودکان مبتلا به ADHD نیازها و شرایط متفاوتی دارند. این تفاوت همچنین در بازی هایی که برای کار با این گروه از کودکان لازم است را نیز شامل می شود. بازی هایی با تمرینات افزایش تمرکز برای کودکان بیش فعال می تواند در بهبود مهارت های توجه آن ها معجزه کند و همچنین به عنوان شیوه ای برای درمان ADHD استفاده شود.برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی روانشناسی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

بازی درمانی و کودکان ای دی اچ دی

روانپزشکان و روانشناسان کودک مدت هاست که از بازی به عنوان یک ابزار درمانی برای کودکان مبتلا به مشکلاتی مانند ای دی اچ دی، اختلالات خلقی و اختلالات اضطرابی استفاده می کنند. بسیاری از کودکانی که در بیان و ابراز وجود خود مشکل دارند می توانند این کار را از طریق بازی انجام دهند.
علاوه بر این کارشناسان معتقدند که والدین می توانند از بازی برای کمک به فرزندان خود برای دستیابی به دستاوردهای چشمگیر در کسب توجه و مهارت های ارتباطی و اجتماعی استفاده کنند.
در حالی که مراکز خرید مملو از اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های گران قیمت و درمانی است که مخصوص کمک به کودکان مبتلا به بیش فعالی طراحی شده‌اند کارشناسان معتقدند بسیاری از اسباب‌بازی‌های معمولی و ارزان قیمت می تواند به همان اندازه مفید باشد.
برای یافتن چندین اسباب‌ بازی و روش‌هایی که متخصصان بازی درمانی برای والدین و کودکان مبتلا به بیش فعالی توصیه می‌کنند در ادامه با تفکیک سن توضیحاتی آورده شده است.

نحوه تطبیق دادن بازی ها برای کودکان بیش فعال

بسیاری از بازی‌های پرطرفدار را می‌توان برای کودکان مبتلا به ADHD با قوانین چند برابر و چالش‌ها به تدریج در طول زمان افزایش داد. این رویکرد به بچه‌های مبتلا کمک می‌کند تا بر چالش‌ها تسلط پیدا کنند. به تدریج ظرفیت خود را برای ماندن در بازی، پیروی از قوانین پیچیده و مدیریت ناامیدی و شکست افزایش دهند.
برای مثال می‌توانید بازی  lets Go Fishin ، بزن بریم ماهیگیری را به چند مرحله تقسیم کنید.برای آشنایی با اسباب بازی های مناسب کودکان کلیک کنید. اول فرزند را تشویق کنید تا یاد بگیرد چگونه ماهی بگیرد. پس از تسلط بر این مرحله مسابقه دهید تا ببینید چه کسی می تواند چوب ماهیگیری خود را اول پرتاب کند.
در مرحله بعد‌ یک چالش شناختی را اضافه کنید. مانند اینکه چه کسی می تواند اول چهار هشت قرمز بگیرد. در نهایت با اجازه دادن به بازیکنان برای درخواست کارت هایی که ممکن است برای تکمیل یک مجموعه نیاز داشته باشند بازی را به چیزی تعاملی تر تغییر دهید. نکته این است که بازی رشد می کند و همچنین توانایی کودک را برای حفظ جزئیات بیشتر تقویت می کند.  

بازی های مناسب کودکان ADHD

چه بازی هایی برای کودکان ADHD مناسب هستند؟ پاسخ این سوال چیزی تعجب آور نخواهد بود زیرا فقط یک پاسخ درست وجود ندارد. با این حال مشخص است که برخی از بازی ها و فعالیت های ADHD اهمیت قابل توجهی در رشد ذهنی کودکان دارند.
آن ها در عین حال بسیار سرگرم کننده هستند از جمله بازی‌های رومیزی که برای کودکان با شرایط خاص مناسب سازی می شوند. بازی های ساده برای کودکان مبتلا به بیش فعالی بهترین هستند. هرچه این بازی پیچیده تر و با تکنولوژی پایین تر باشد برای کودکان مبتلا به بیش فعالی بهتر کار می کند.
بازی‌های با فناوری پیشرفته، بیش از حد هیجان‌انگیز هستند و بازی‌های پیچیده در نهایت بسیار خسته‌کننده می شوند. بازی‌های رومیزی کلاسیک زیر می‌توانند به تقویت روابط اجتماعی و شناختی کودکان مبتلا به ای دی اچ دی کمک کنند.

1-بازی های مناسب کودکان ADHD | چکرز چینی

چکرز چینی یکی از محبوب ترین بازی های رومیزی برای کودکان بیش فعال است. توانایی تفکر استراتژیک را توسعه می دهد و می تواند بین دو الی شش بازیکن بازی شود. بازی از یک مثلث برای پیشبرد اصول بازی بهره می برد. هدف این است که تمام گیره های خود را به مثلث مخالف ببرید.
برای تنظیم: ۲ یا ۴ بازیکن باید از جفت مثلث های مخالف، ۳ بازیکن باید از هر مثلث دیگر و شش بازیکن باید از هر شش مثلث استفاده کنند. پیشنهاد می شود برای آشنایی با چالش های بیش فعالی کودکان کلیک کنید.
مرحله یک: یک رنگ را انتخاب کنید و ۱۰ گیره رنگی خود را در کنار تخته قرار دهید.
مرحله ۲: تصمیم بگیرید که چه کسی اول بازی را شروع ی وند. سپس فردی که شروع می‌کند می‌تواند گیره‌اش را در هر جهت حرکت دهد(از پهلو به پهلو، جلو یا عقب) یا روی گیره‌ای که قبلاً مستقیماً به سوراخ خالی منتقل نشده است بپرد. شما می توانید از روی میخ ها در هر جهتی بپرید و می توانید از روی هر گیره ای به انتخاب خود بپرید. از جمله میخ های خود و در طول یک دور تا زمانی که میخ هایی که از روی آن ها می پرید در یک راستا با موقعیت فعلی میخ شما باشد.
مرحله ۳: حرکت گیره ها را با نوبت دادن ادامه دهید تا زمانی که یکی از حریفان تمام گیره های خود را به مثلث مخالف منتقل کند.

2-بازی های مناسب کودکان ADHD |  بازی حافظه و توجه

این بازی ساده به افزایش تمرکز و حافظه کمک می کند. مستلزم آن است که بازیکنان کارت های خود را با کارت های دیگری که رو به پایین هستند مطابقت دهند.
اگر کارتی را رو به بالا چرخانید و با کارت شما مطابقت نداشت باید آن را رو به پایین قرار دهید. چالش این است که کارت‌هایی را که دوباره کنار گذاشته شده‌اند به خاطر بسپارید. بنابراین می‌توانید در هنگام شروع مسابقات آن ها را با کارت‌های خود جفت کنید.
هر کسی که بیشترین امتیاز بازی را بگیرد برنده است. نحوه استفاده از آن: سطح ناامیدی کودک خود را با این بازی بسنجید تا ببینید چقدر می توانید بازی کنید و در عین حال تمرکز کودک خود را حفظ کنید. با بچه‌های کوچک‌تر یا با تمرکز کمتر، بازی را طوری تنظیم کنید که کارت‌های منطبق به هم نزدیک‌تر باشند.
به احتمال زیاد از این طریق می‌توانند مطابقت پیدا کنند. به تدریج چالش را با پراکنده کردن کارت‌ها افزایش دهید و فرزند را مجبور کنید که در میدان بصری برای یافتن یک مسابقه بیشتر تلاش کند. برای آشنایی با عوامل تشدید کننده بیش فعالی کلیک کنید.

3-بازی های مناسب کودکان ADHD | چند بازی دیگر

اگر نمی دانید چگونه با یک کودک مبتلا به بیش فعالی بازی کنید، بازی چراغ قرمز - چراغ سبز می تواند مناسب و راهگشا باشد. بازی آسان و یکی از بهترین بازی ها برای این کودکان است. بازی Red Light - Green Light مهارت تمرکز را در حین ایجاد مهارت های حرکتی ارتقا می دهد.
بنابراین جز بازی های تقویت توجه برای بیش فعالی محسوب می شود. مرحله یک: یک بزرگسال یا یک کودک در گوشه ای از اتاق به عنوان چراغ راهنمایی می ایستد.
مرحله دو: برای هر حرکت یک رنگ اختصاص دهید. به عنوان مثال قرمز به معنای ایست و سبز به معنای رفتن و حرکت است.
علامت ها را بالا نگه دارید. می‌توانید با استفاده از رنگ‌های مختلف به عنوان نشانه، کودکان را به چالش بکشید. به طور مثال بنفش می‌تواند به معنای «برو» و سیاه به معنای «ایست» باشد. برای اینکه آن را حتی به یک بازی ذهنی هیجان انگیز و سرگرم کننده تر تبدیل کنید رنگ ها را با معانی متضاد هماهنگ کنید(سبز به معنای توقف). قانون این بازی ساده است: وقتی بازیکن زمانی که باید متوقف شود حرکت می کند باید به خط شروع بازگردد و اولین کسی که به خط پایان می رسد برنده می شود. می توانید به نوبت چراغ راهنمایی باشید.

4-سر - شانه - زانو و انگشتان پا

آیا به بازی های عملی برای بهبود توجه کودکان مبتلا به ADHD نیاز دارید؟ این بازی هدف درستی است که به هیچ تجهیزات خاصی نیاز ندارد. تنها چیزی که نیاز دارید توجه است. بنابراین اساساً با دست خالی بازی می کنید.
به علاوه به ایجاد مهارت های حرکتی مناسب کمک می کند. بین بازی هایی که برای بهبود توجه در کودکان مبتلا به ADHD انجام می شود این بازی بسیار ساده است.
بازی درمانی یکی از روش های درمان بیش فعالی است. حداقل دو بازیکن می توانند آن را بازی کنند و هر چه بیشتر باشد بهتر است. از کودکان بخواهید هنگام خواندن آهنگ به سر، شانه ها، زانوها و انگشتان پا اشاره کنند. آهنگ و اقدامات باید هماهنگ باشند.
می‌توانید با تغییر سرعت آهنگ یا اختصاص دادن قسمت‌های مختلف بدن به متن آهنگ آن را چالش‌برانگیزتر کنید. به عنوان مثال سر به معنای بینی، شانه به معنای سینه، زانو به معنای باسن و انگشتان پا به معنای پاشنه است.  

پیشنهادات دیگری برای مهار انرژی کودکان بیش فعال

در اینجا پنج راه برای برآورده کردن نیاز فرزندتان به حرکت فیزیکی بیشتر و کمک به او برای مهار انرژی و کنترل بیشتر بر تکانه های خود آورده شده است.

1-ورزش

فعالیت بدنی برای کودک مبتلا به ADHD ضروری است، بنابراین تقریباً هر ورزشی از دوچرخه سواری گرفته تا شنا برای کودک شما مفید خواهد بود، اگرچه برخی از ورزش ها حتی موثرتر از سایرین هستند. به عنوان مثال، ورزش های مناسب کودکان بیش فعال مانند هنرهای رزمی مانند کاراته، کونگ فو یا تائه کوان دو به دلیل تعادل کامل تمرکز ذهنی همراه با فعالیت بدنی که نیاز دارند، برای آزاد کردن انرژی می توانند بسیار مفید باشند.
این می تواند به بچه ها کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه انرژی خود را متمرکز کنند و نظم و انضباط و کنترل خود را بیاموزند. ورزش های گروهی مانند فوتبال یا بسکتبال نیز عالی هستند، زیرا به کودک نیاز دارند تا با دیگران درگیر شده و همکاری کند (که برای مهارت های اجتماعی آنها خوب است).

2-کلاس های رقص، بازیگری یا موسیقی

بسته به اینکه علایق کودک شما کجاست، یادگیری یک ساز موسیقی، شرکت در کلاس های نمایشی یا یادگیری هماهنگی از طریق رقص، همگی می توانند فعالیت های عالی بعد از مدرسه باشند.
تحقیقات نشان داده است که نواختن یک آلت موسیقی مستلزم این است که هر دو طرف مغز به طور همزمان کار کنند، که به آموزش مغز برای انجام چند کار کمک می‌کند، در حالی که رقص به بچه‌ها اجازه می‌دهد انرژی خود را خارج کنند در حالی که همچنان بر حرکات خود کنترل دارند.
بازیگری، در حالی که کمتر از رقص یا ورزش فیزیکی است، به کودک کمک می کند تا مهارت های حفظ کردن خود را تمرین کند و با جنبه خلاق خود ارتباط برقرار کند. اجازه بازی کردن شخصیت‌ها و صحنه‌های مختلف به آن‌ها کمک می‌کند تا انرژی و احساسات خود را به چیزی سازنده هدایت کنند.

3- بازی های مناسب کودکان ADHD | هنر و صنایع دستی

پروژه های هنری و صنایع دستی برای آموزش کودکان به عمل کردن بر اساس ایده هایشان و تبدیل مفاهیم خلاقانه به چیزی خاص بسیار عالی هستند.
خواه آنها از نقاشی، ساختن مدل، نجاری یا خیاطی لذت ببرند، ایده گرفتن و تکمیل آن می تواند برای هر کودکی به خصوص برای کودک مبتلا به ADHD بسیار انگیزه دهنده باشد. این به آنها نشان می دهد که می توانند از تمام انرژی خود به عنوان نیروی محرکه برای چیزی خلاقانه و سازنده استفاده کنند.

4-کمپینگ و فعالیت در فضای باز

هیچ چیز مانند هوای تازه، طبیعت و فعالیت بدنی نمی تواند به کودک بیش فعال شما کمک کند تا از انرژی خود برای چیزهای مثبت استفاده کند. کمپینگ کردن فرزندتان فرصتی عالی برای آموزش طبیعت به او و کمک به رشد برخی از مهارت های عملی در طول مدت درمان بیش فعالی ان ها است.
اگر وقت ندارید شخصاً فرزندتان را به پیاده روی در طبیعت ببرید یا هر چند وقت یکبار که می خواهید به پیاده روی و کمپینگ بروید، کمپ های پیشاهنگی راهی عالی برای اطمینان از اینکه کودک شما این تجربیات عالی را از دست نمی دهد. پیشاهنگی همچنین به کودکان کمک می کند تا کار گروهی را بیاموزند و مهارت های اجتماعی را بهبود بخشند.

5-بازی های مناسب کودکان ADHD | کمک در خانه

اگر فرزندتان از مدرسه به خانه می آید و با انرژی از دیوارها می پرد، او را جلوی تلویزیون ننشینید و اجازه ندهید بازی های ویدیویی انجام دهد. در عوض، از آنها بپرسید که آیا می‌خواهند به شما کمک کنند تا شام را آماده کنید یا چند کار ساده مانند گردگیری یا جاروبرقی انجام دهید.
بچه ها اغلب از این نوع اوقات با کیفیت با والدین لذت می برند، و همچنین به آنها احساس مسئولیت می دهد و به آنها کمک می کند تا به کار خود افتخار کنند. دعوت به کار و دادن مسئولیت یکی از راه های تربیت کودک بیش فعال است.

6-رفتارهای اجتماعی را تشویق و تغییر مسیر بدهید

با کودک خود به گونه ای تعامل کنید که او را تشویق به تکرار رفتارهای اجتماعی، تجربه پیامدهای منطقی و در نهایت پیش بینی نتایج می کند. مثلاً بگویید اگر دختر تمام اسباب بازی هایش را بشکند باید با چه چیزی بازی کند؟
کودکان مبتلا به ADHD بسیار به تنبیه شدن عادت کرده اند و زمانی که اصلاحات مرتبط با شخصیت آن ها نباشد می توانند پاسخگوی اصلاحات بیشتری باشند.
 در صورت لزوم تغییر مسیر دهید. هر بار که فرزند از مسیر بازی و قوانین آن منحرف می شود به آرامی او را به سمت بازی هدایت کنید. برای مثال بگویید من واقعاً به آن داستان اسب سواری علاقه داشتم. به من بگو بعد چه اتفاقی می افتد. برای آشنایی با داروهای جدید بیش فعالی کلیک کنید.

7-اسباب بازی ها را جمع کنید

اگر در پایان بازی دوره ده دقیقه‌ای کودک با خیال‌پردازی تمام نشد، پایان بازی را با گفتن جملاتی مانند اوه هوا تاریک می‌شود. وقت آن است که اسبی برای رفتن به رختخواب آماده کنیم یا مامان پسر خود را صدا می کند که برای شام به خانه بیاید، اعلام کنید.
یک دقیقه دیگر به پایان داستان اختصاص دهید و اسباب بازی ها را کنار بگذارید. پس از چند ماه احتمالاً متوجه بهبود توانایی فرزند در انجام وظایف خواهید شد. در آن مرحله می‌توانید با پیچیده‌تر کردن موضوعات به تدریج چالش را افزایش دهید و حتی محل بازی را از طبقه اتاق بازی به کل خانه گسترش دهید.
برای کسب آگاهی بیشتر درباره درمان و روش درست رفتار با کودکان بیش فعال از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*