ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم فرد سیگاری | چگونه افراد سیگاری را تشخیص دهیم؟

علائم فرد سیگاری چیست؟ سیگار تقریباً روی تمام قسمت های مختلف بدن فرد سیگاری تأثیر می گذارد. می تواند باعث سرطان، بیماری قلبی، عوارض بارداری و سکته شود. هیچ سطح ایمنی در استفاده از انواع تنباکو وجود ندارد و ترک سیگار همچنین فواید فوری به همراه خواهد داشت. اگر علائم شدید یا مداومی را تجربه می کنید که می تواند مربوط به سیگار کشیدن باشد، با پزشک خود صحبت کنید. علایم فرد سیگاری می تواند از بروز برونشیت های مزمن تا ضعف قوای چشایی و بویایی متغیر باشد. برخی علایم فرد سیگاری از روی ظاهر او قابل تشخیص بوده و برخی دیگر از علایم در طولانی مدت خود را نشان می دهند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یک رفتار ناسالم است که می تواند به اعتیاد تبدیل شود. استعمال دخانیات شامل همه اشکال آن از سیگار کشیدن رایج گرفته تا کشیدن پیپ و قرار گرفتن در معرض دود سیگار را شامل می شود‌. همه اشکال سیگار کشیدن مضر بوده و هیچ شکلی از سیگار کشیدن ایمن یا بی خطر وجود ندارد. حتی کشیدن سیگارهای منتول دار، طبیعی، کم قطران یا کم نیکوتین خطر عوارض جدی را کاهش نمی دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه گرایش به سیگار کلیک کنید.

سیگار باعث بروز یا بدتر شدن بسیاری از بیماری ها می شود و تقریباً به تمام بافت ها و اندام های بدن آسیب می رساند. سیگار تقریباً به همه اعضای بدن شما آسیب می رساند. شما را در معرض هزاران ماده شیمیایی قرار می دهد که بسیاری از آن ها سمی هستند. این مواد شیمیایی عبارتند از: نیکوتین که یک داروی بسیار اعتیادآور بوده و فرمالدئیدسیانید آمونیاک آرسنیکلید که اگر به فردی که سیگار می کشد نزدیک هستید و دود دست دوم را استنشاق می کنید شما را در معرض همان سموم قرار می دهد و می تواند منجر به عوارض بیشتر شود. همچنین درمورد علت سیگار کشیدن زنان بخوانید.

 

علائم فرد سیگاری

سیگار عوارض گسترده‌ای بر بدن شما دارد. بنابراین علائم بیماری‌ها و شرایط مرتبط با فرد سیگاری متفاوت است. اگر سیگار می کشید و یا فردی در اطراف خود دارید که مشکوک به کشیدن سیگار است این علائم را مشاهده خواهید کرد:

بوی بد دهان و زرد شدن دندان‌ها: به دلیل اثرات نیکوتین و قطران موجود در آن که به لک دار شدن دندان و از بین رفتن مینای دندان منجر می شود. بوی بد دهان نیز در اثر خشکی دهان به دلیل کاهش بزاق دهان با استعمال نیکوتین بروز می کند. افراد سیگاری بیش از غیر سیگاری ها مستعد بوی بد دهان و تشکیل رسوبات باکتریایی در دندان های خود هستند. طبق تحقیقات مردان سیگاری ۳.۶ بیش از سایرین در معرض خطر از دست دادن دندان ها هستند. این میزان در زنان چیزی حدود ۲.۶ برابر بیش از دیگران است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک نیکوتین چند روز طول میکشد کلیک کنید.
شک به سیگار کشیدن

1-بیماری‌های تنفسی مکرر

به دلیل اسیب های جدی که به ریه ها وارد می شود. اکسیژن موجود در هوا از طریق مژک ها به بدن و ریه ها ارسال می شود. نیکوتین موجود در سیگار باعث از بین رفتن این مژک ها می شود. مسیولیت اصلی مژک ها حفاظت از بدن و ریه در برابر الودگی های محیطی و گرد و غبار موجود در هوای تنفسی می باشد که با وجود نیکوتین و از بین رفتن این مژک ها در واقع سیستم حفاظتی بدن در برابز بیماری های تنفسی از بین می رود. در نتیجه بدن در برابر انواع بیماری های تنفسی بی دفاع شده و بسیار اسیب پذیر می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جایگزین سیگار کلیک کنید.

2-سطح اکسیژن پایین و ابتلا به بیماری های جدی

سطح اکسیژن به میزان اکسیژن موجود در گردش خون اشاره دارد. افراد سیگاری به دلیل اثرات نیکوتین بر دیواره های رگ ها و فشار خون، توانایی کمتری برای حمل اکسیژن در بدن داشته و همین امر موجبات بیماری ها و عفونت های ریوی را در آن ها افزایش می دهد. چرا که ریه ها نیز متاثر از نیکوتین اسیب می بینند و نمی توانند اکسیژن کافی دریافت کنند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تنگی نفس بعد از ترک سیگار کلیک کنید.

سیگار کشیدن طولانی مدت باعث بیماری‌ها و شرایط جدی و تهدیدکننده زندگی می شود. از جمله: حملات قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه و بیماری قلبی COPD اما اگر شما یا کسی که همراه شماست و سابقه سیگار کشیدن دارد ممکن است هریک از این علائم بالقوه جدی را تجربه کند. در اینصورت فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید. درد قفسه سینه، سفتی و سنگینی در قفسه سینه، فشار قفسه سینه یا تپش قلب، تب بالاتر از حد معمول، سرفه‌های شدید مرطوب، تنگی نفس یا مشکل در تنفس.

3-سایر علائم افراد سیگاری

 • اشکال در ادراک بویایی و ضعف حس چشایی
 • کاهش تحمل تمرینات ورزشی
 • خستگی و پیری زودرس و چروک شدن پوست
 • تنگی نفس و مشکل در تنفس که به سرفه‌های سیگاری منجر می‌شود.

 

علت سیگار کشیدن

چه چیزی باعث سیگار کشیدن افراد می شود؟ درک عواملی که فرد را به سمت شروع استعمال دخانیات می کشد دشوار است. بسیاری از افراد سیگار کشیدن را از سنین پایین شروع می کنند. فشار همسالان، تبلیغات وسوسه انگیز مبتنی بر بی خطر بودن تنباکو یا تماشای رسانه هایی که سیگار کشیدن را به عنوان رفتار قابل قبول نشان می دهند ممکن است در شروع سیگار کشیدن افراد نقش داشته باشند.

بسیاری از افرادی که شروع به سیگار کشیدن می کنند، یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک آن ها سیگاری بوده است. سیگار کشیدن در مردان بیشتر از زنان است. همچنین در خانواده‌هایی با درآمد پایین‌تر و بزرگسالان با سطح تحصیلات پایین‌تر شایع‌تر است. به نظر نمی رسد محرک خاصی وجود داشته باشد که باعث شود فرد شروع به کشیدن سیگار کند. با این حال چندین عامل خطر با سیگار کشیدن مرتبط است که شامل موارد زیر می شود: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خانواده سالم کلیک کنید.

 • سطح تحصیلات پایین‌تر،سطح درآمد پایین‌تر
 • اضطراب و عدم‌ مهارت های مقابله ای کافی در برابر تنش ها

 سیگار کشیدن

عوارض سیگار

سیگار عامل بیشتر مرگ و میرهای ناشی از سرطان ریه بوده و بسیاری از بیماری ها و شرایط دیگر را ایجاد یا بدتر می کند. شامل بیماری های ریوی، انواع سرطان، حملات قلبی، سکته مغزی و بیماری لثه می شود. سیگار کشیدن همچنین خطر برخی از عوارض بارداری و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش می دهد. سیگار تقریباً هر ناحیه از بدن شما را تحت تأثیر قرار داده و در معرض بیماری قرار می دهد. سیگار باعث سرطان و بسیاری از بیماری ها و شرایط جدی دیگر می شود.

1-بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)

آسیب به ریه‌ها رسیدن اکسیژن به بقیه بدن را دشوار می‌کند. برونشیت مزمن: تولید بیش از حد مخاط در راه‌های هوایی باعث سرفه طولانی‌مدت می‌شود. آمفیزم: آسیب به کیسه‌های هوایی در دستگاه تنفسی ریه به این معنی است که اکسیژن کافی به خون نمی رسد.

 • ‌سرطان ریه: سیگار کشیدن باعث تقریباً ۹ از ۱۰ مرگ ناشی از سرطان ریه می شود.
 • ناراحتی قلب و عروق خونی و بیماری عروق کرونر: وضعیتی که در آن عضله قلب، خون غنی از اکسیژن کافی را از شریان ها دریافت نمی کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض سیگار کشیدن کلیک کنید.
 • حملات قلبی و سکته مغزی: فشار خون بالا و کاهش توانایی ورزش می‌تواند در خطر حمله قلبی و سکته مغزی نقش داشته باشد.
 • بیماری شریان‌های محیطی (PAD): این بیماری باعث ایجاد پلاک در شریان‌ها می‌شود و جریان خون را در اندام‌ها و اندام‌های شما محدود می‌کند.
 • بیماری عروق محیطی (PVD): این وضعیت باعث باریک شدن رگ‌های خونی می‌شود و جریان خون را در پاها، ساق‌ها و ران‌ها محدود می‌کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
 • آنوریسم آئورت: وضعیتی است که در آن آئورت یک برآمدگی ایجاد می‌کند که رشد کرده و پاره می شود. آئورت شریان اصلی است که از به سایر نقاط بدن منتهی می شود.

2-سیستم جنسی-تناسلی در زنان و مردان

سیگار کشیدن می تواند عوارضی را در سیستم تولید مثلی ایجاد کند که عبارت است از: کاهش احتمال بارداری که باردار شدن را برای افرادی که سیگار می‌کشند دشوارتر و با عوارض بیشتری همراه می کند. خطر بعدی حاملگی خارج از رحم است که جنین در خارج از رحم رشد می‌کند و جفت زودرس از رحم جدا می شود. سرطان دهانه رحم نیز از دیگر معضلات سیگاری بودن زنان است. سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را دو برابر کند. سیگار کشیدن در مردان می‌تواند باعث اختلال نعوظ و کاهش باروری شود. همچنین درمورد سیگار و زود انزالی بخوانید.

3-سایر عوارض

از دست دادن باروری، زایمان پرخطر، اختلالات مادرزادی اعم از تولد زودرس یا کم وزنی حین تولد، بیماری لثه و دندان، از دست دادن و یا ضعف حس چشایی، سرطان دهان، اسیب به سیستم بینایی و چشم ها، دژنراسیون ماکولا، آب مروارید، گلوکوم.
سایر سرطان هایی که سیگار می تواند ایجاد کند شامل سرطان پانکراس، گلو و معده، کلیه و کبد. سرطان مثانه و روده. پیری زودرس پوست، استخوان‌های ضعیف تر که خطر شکستگی را افزایش می‌دهد. خطر بیشتر دیابت نوع ۲، بهبود طولانی‌مدت زخم ها، کاهش عملکرد سیستم ایمنی و خطر بیشتر برای آرتریت روماتوئید.

 علائم فرد سیگاری

ترک سیگار

پس از شروع، ترک سیگار و سایر اشکال استفاده از تنباکو دشوار است. نیکوتینی که در تنباکو وجود دارد، یک ماده بسیار اعتیادآور است. مانند بسیاری از انواع مواد اعتیاد آور دیگر، نیکوتین باعث ایجاد واکنش های بیوشیمیایی و احساسات خوشایند می شود. تقریباً همه کسانی که به طور منظم سیگار می کشند، هنگام ترک سیگار، هوس یا بازگشت مجدد(عود) به سیگار کشیدن دارند. وسوسه ها ممکن است خفیف باشند یا گاهی اوقات احساس خستگی ایجاد کنند. پی بردن به نحوه مقابله با هوس یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید تا در مسیر ترک موفق بمانید.

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا هوس‌ها کمتر مشکل ساز شوند. داروهای ترک سیگار می‌توانند بسیار کمک کننده باشند‌. هوس‌ها می‌توانند با چیزهایی که شما را به فکر کشیدن سیگار وادار می‌کنند تحریک شوند؛ مانند افرادی که با آن‌ها سیگار می‌کشید، مکانی که اغلب سیگار می‌کشید یا کارهایی که در حین سیگار کشیدن انجام می‌دادید. مانند نوشیدن یک فنجان قهوه. حتی یک فکر یا یک احساس می تواند باعث ایجاد ولع شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین روش های ترک سیگار کلیک کنید.

بنابراین جایگزینی آن ها با افکاری که می توانند به شما کمک کنند تا از هوس خود عبور کنید، مانند یادآوری اینکه چرا سیگار را ترک می کنید روش مقابله ای خوبی محسوب می شود. به یاد داشته باشید که هرگز نباید تسلیم یک هوس شوید چرا که زودگذر بوده و همیشه می گذرد.

علائم فرد سیگاری |عوارض و درمان ترک

افرادی که سعی می کنند سیگار را ترک کنند، عوارض جانبی ناخوشایندی را تجربه می کنند که ناشی از ترک نیکوتین است. این عوارض جانبی ترک را دشوارتر می کند و ممکن است برای موفقیت به بیش از یک نوع درمان نیاز داشته باشد. اما به هر روی ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی خود و خانواده و دوستان انجام دهید. ترک سیگار مزایای فوری دارد. مانند سرفه کمتر، گردش خون بهتر، کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون بالا، افزایش اکسیژن در خون. بطور معمول برای ترک سیگار از ترکیب یک یا چند مورد زیر استفاده می شود:

 • داروهای تجویزی، مانند وارنیکلین (Chantix) یا بوپروپیون (Zyban)
 • درمان جایگزین نیکوتین (NRT) که شامل استفاده از چسب‌های نیکوتین، آدامس یا روش‌های دیگر برای کنار گذاشتن سیگار بدون مراجعه به مشاوره یا درمان نیکوتین است.

 

سخن آخر درمورد علائم فرد سیگاری

تلاش برای ترک سیگار برای هر فرد متفاوت است، اما تقریباً همه علائم ترک نیکوتین را خواهند داشت. وقتی متوقف می‌شوید، بدن و مغز شما باید به نداشتن نیکوتین عادت کند که می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. اما ترک نیکوتین به شما آسیب نمی رساند. زمانی که سیگار را ترک می کنید، بروز احساس تحریک پذیری یا بدخلقی بسیار رایج است. حتی بسیاری از افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند می دانند که این علائم بخشی از ترک سیگار است. علم به اینکه تجربه علائم طبیعی است می تواند در ترک سیگار مفید واقع شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*