ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دختر نوجوان چه تغییراتی را تجربه می کند و راه های کمک به حل مشکلات او


 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دختر نوجوان چه تغییراتی را تجربه می کند پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

بیشترین تغییرات برای یک دختر نوجوان در دوران بلوغ رخ می‌دهد. آن‌ها از نظر روحی و جسمی تحولات بزرگی را تجربه می‌کنند. درک حجم عظیمی از این تغییرات برای یک دختر نوجوان ممکن است سخت و دردناک باشد. از همین رو وقتی به خودش می‌آید متوجه می‌شود که تحت فشار زیادی قرار دارد. در دوران بلوغ تغییراتی که دختران نوجوان آن را تجربه می‌کنند بیشتر از پسران است، به همین دلیل والدین باید با توجهات جدی و برنامه‌ریزی دقیق، همراه همیشگی دختر خود باشند تا این دوران را با فشار کمتری پشت سر بگذارد.
در این مورد آگاهی داشتن از مشکلات و چالش های دوران نوجوانی مهمترین عامل در رفتار صحیح والدین می باشد که می توان از طریق مشاوره روانشناسی اطلاعات بسیاری در این زمینه کسب کرد.

تماس با مشاور

 

 

نوجوانی

در دوران نوجوانی بحث بلوغ، اساسی ترین مبحث گفتگو می باشد. در این دوران بدن نوجوان سریع تر از هر زمان دیگری در زندگی شما رشد می کند، به استثنای زمانی که او نوزاد بوده است. چرا که در آن زمان، بدن به سرعت در حال رشد است و چیزهای جدیدی می آموزد. حجم این آموزش ها و خیلی بیشتر از آن را در دوران بلوغ انجام خواهد داد. با این تفاوت که نه پوشک دارد و نه جغجغه و باید خود به تنهایی لباس بپوشد و نگرانی بزرگ تری را مدیریت کند.

خوب است که در مورد تغییراتی که همراه با بلوغ اتفاق می‌افتد آگاهی کافی داشته باشید و واقعاً مهم است که به یاد داشته باشید که همه آن را پشت سر می‌گذارند. فرقی نمی کند کجا زندگی می کنید، فرزند شما چه پسر باشد چه دختر، تغییراتی را که در دوران بلوغ اتفاق می افتد، تجربه خواهد کرد. هیچ دو نفری دقیقاً شبیه هم نیستند. اما یک چیز مشترک همه بزرگسالان این است که بلوغ را پشت سر گذاشته اند.

دختر نوجوان

بزرگسالی برای دختران نوجوان می‌تواند سردرگم کننده باشد. البته این موضوع با توجه به بلوغ جــنسی دختران تغییرات جسمی و روحی که در این مدت رخ می‌دهد تعجب آور نیست. از این گذشته، حرکت از دنیای کودکی به دنیای بزرگسالان نیازمند ایجاد یک تعادل اصولی است. در اینجا چند نکته برای کمک به دختران نوجوان در درک آنچه با آن‌ها روبه‌رو هستند، آورده شده است. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که تنها نیستید. شما از دوران نــوجــوانی عبور می‌کنید همانطوری که پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگتان از آن عبور کردند.

نشانه‌ها و علائم بلوغ برای دختر نوجوان

بلوغ جسمی

یکی از مهم‌ترین تغییراتی که هر دختر نوجوانی آن را تجربه می‌کند، تغییرات زیاد جسمانی است. دوره تغییرات از 8 سالگی آغاز می‌شود. معمولاً دختران نوجوان زودتر از پسران این تغییرات جسمی را تجربه می‌کنند و این مهم به نژاد، وراثت، آب و هوا، تغذیه، شرایط فرهنگی، روابط عاطفی و تغذیه‌ای بستگی دارد.

عمده این تغییرات از رشد جوانه نوک سینه، افزایش وزن، قد و رشد موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل شروع می‌گردد و با آغاز ســیکل قاعدگی کامل می‌شود. قاعدگی نیز از سن ۹ تا ۱۶ یا ۱۷ سالگی اتفاق می‌افتد. برای شروع قاعدگی حداقل وزن دختران باید به ۴۵ کیلوگرم برسد، زیرا ثابت شده دخترانی که خیلی لاغر هستند دیرتر قاعده می‌شوند. البته در کنار همه تغییرات مسئله رشد قدی هم بسیار چشمگیر است. دختران نوجوانی که والدین بلند قدی دارند، معمولاً قدشان بلند می‌شود اما آن‌هایی که والدینشان کوتاه قد هستند، تا حد معینی رشد قدی را تجربه خواهند کرد. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص بلوغ جــسمی در دختران کلیک کنید.

بلوغ روحی و عاطفی

بلوغ روحی برای دختران نوجوان شرایط سختی را به دنبال خواهد داشت. آن‌ها ممکن است مواردی مانند نشانه های حساسیت و زود رنجی را از خود بروز دهند و یا احساساتی مانند عصبانیت، هیجانات کنترل نشده، احساس افــسردگی در نوجوانان، احساس تنهایی، احساس متفاوت بودن و طرد شدگی، عدم برقراری ارتباطات درست، بی‌قراری، نداشتن اعتمــاد به نفس و یا اعتماد به نفس کاذب، احساس استقلال، تمایل شدید به مستقل بودن، عدم تمایل به شنیدن نظرات دیگران و بحران‌هایی به خصوص در مورد جایگاه اجتماعی را تجربه کنند. البته با توجه به فرهنگ هر خانواده‌ و نحوه برخورد با دختر نوجوان، این مهم می‌تواند از شدت کمتر و یا بیشتری برخوردار باشد. برای آشنایی بیشتر در زمینه ویژگی های نوجوان کلیک کنید.

 

تدبیر والدین در خصوص مدیریت بحران‌های دختران نوجوان

آموزش صحیح

یکی از راه‌هایی که کمک می‌کند دختر نوجوان با بحــران‌ نوجوانی پیش روی خود ارتباط بهتری برقرار کند، آموزش از طریق والدین است. والدین باید بتوانند از قبل دختران را با مسائل مختلفی که قرار است در دوره‌های زندگی، آن را تجربه کنند، آشنا سازند. با آموزش اصولی و درست، دختر نوجوان آگاهانه وارد دوران بلوغ می‌شود و نسبت به همسالان خود از شرایط بهتری برخوردار خواهد بود.

ارتباط با دختر نوجوان

والدین باید بتوانند با دختر نوجوان خود ارتبــاط موثر و موفق برقرار کنند. سرکوب کردن و یا دادن آزادی‌های بیش از حد می‌تواند برای یک دختر خطر آفرین باشد. والدین باید بتوانند اصول ارتباطی صحیح را به خصوص با جنس مخالف و روابــط دختر و پسر، به دختر نوجوان خود آموزش دهند. از طرفی دیگر آزادی‌های داده شده باید کنترل شده باشد تا دختر بتواند از این آزادی چیزهای زیادی بیاموزد و تجربه خوبی برای ورود به بزرگسالی را کسب کند. البته بخشی از ارتباطات یک نوجوان با همسالان خود است. والدین باید شناخت خوبی روی دوستان دختر خود داشته باشند. البته این شناخت باید از روی صمیمت و ارتباطی دو طرفه باشد تا در آینده خود دختر بخواهد همه دوستانش را به والدین معرفی کند، نه این که آن‌ها را مخفی کند. برای آگاهی بیشتر در زمینه رفتار صحیح با نوجوان کلیک کنید.

برخورد صحیح با مشکلات

هر دختری دوران بلوغ متفاوتی را تجربه می‌کند. ممکن است دختران مشکلات فراوانی برای خود، خانواده و دوستانشان ایجاد کنند که برخورد اصولی با مشکلات پیش آمده نیازمند تدبیر والدین است. والدین نباید هرگز با داد و فریاد و یا حتی بدتر از آن با برخورد فیزیکی پاسخی به اشتباهات دختر خود بدهند. باید به او گوشزد کنند که کارش اشتباه بوده و با صحبت کردن و ارائه راه حل‌های منطقی به او در رفع اشتباهش کمک کنند. اینگونه دختر مهارت حل مسئــله را می‌آموزد و اینکه در بزرگسالی چگونه به تنهایی مسائلش را مدیریت کند.

پاسخ اصولی به سؤالات دختر نوجوان

دختران در دوران بلوغ سؤالات مختلفی از جمله سوال درباره مسائل جنسی و جنس مخالف خود در ذهنشان ایجاد می‌شود. ممکن است پاسخ سؤالات خود را از منابع نامعتبری مثل همسالان و یا اینترنت پیدا کنند. بهترین کار این است که والدین حتی از زمان کودکی در مورد تــربیت جنسی کودکان خود تدابیر لازم را داشته باشند و در مورد این دست از مسائل با دختران خود صحبت کنند. روان‌شناسان معتقدند گرچه توضیح دادن در خصوص این مسائل اندکی مشکل و آمیخته به حیاست، اما آگاهی داشتن هر دو طرف یعنی والدین و فرزندان درباره این موضوع حساس بسیار با اهمیت بوده و نمی‌توان گفت که صبر می‌کنیم فرزندانمان، خودشان بزرگ شده و با این مسائل روبه‌رو شوند.

نباید فراموش کنیم مقتضیات زندگی صنعتی موجب شده تا فاصله ازدواج و دوران بلوغ افزایش یافته و فرزندان علاوه بر این‌ که در این فاصله در برابر انواع و اقسام محرک‌ها و منابع اطلاعاتی همچون تلویزیون، ماهواره و اینترنت قرار دارند، این فرصت را نیز دارند که آگاهانه این مسیر را طی کرده و برای ازدواج مهیا شوند. اما این فرصت، تیغ دو دم است که در صورت ناآگاهی موجب می‌شود خطرات بسیاری پیش روی نوجوانان و جوانان ما قرار گیرد. با مدیریت، تدبیر و همراهی والدین، دختران نوجوان می‌توانند هر بحرانی را به راحتی پشت سر بگذارند و دوران بزرگسالی را تجربه کنند. برای شناخت بیشتر در زمینه روانشناسی نوجوان کلیک کنید.
برای داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می توانید با مشاوران حامی هنر زندگی به صورت تلفنی تماس حاصل نموده و مشاوره تخصصی دریافت نمایید. برای کسب اطلاع از نحوه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

اگر دختر نوجوان ما سؤالاتی داشت که پاسخش را نمی‌دانستیم چه کاری باید انجام دهیم؟

در صورتی که والدین به درستی پاسخ پرسشی را ندانند باید بگویند سعی می‌کنند پاسخ این پرسش را پیدا کنند. می‌توانید از یک مشاوره کمک بگیرید تا پاسخ درست را به شما بگوید.

چگونه روی بیرون رفتن دختر نوجوان خود کنترل داشته باشیم تا آسیبی نبیند؟

بیرون رفتن‌ها ایرادی ندارد به شرط اینکه شما دقیقاً بدانید که با چه کسانی بیرون می‌رود و کجا می‌رود. وقتی بیرون می‌رود حتما یک تلفن همراه در اختیار او بگذارید تا در صورت بروز مشکل بتواند با شما تماس بگیرد و شما هم در صورت نیاز بتوانید به راحتی به او دسترسی داشته باشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*