ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روش خواندن تست سه کاره اعتیاد | مزایا و معایب آن

روش خواندن تست سه کاره اعتیاد چیست؟ با توجه به مصرف بیش از اندازه ی مواد مخدر و همینطور افزایش روز افزون مصرف این مواد، سطح اعتیاد جامعه به طور روز افزون در حال افزایش است. به همین دلیل یکی از معتبر ترین روش ها در مورد آگاهی از این موضوع که شخصی وابسته به مواد مخدر است یا نه، استفاده از تست ها و یا کیت های اعتیاد است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

کیت تست اعتیاد چیست؟

طبیعی است که همه ما انسان ها به دنبال روش هایی باشیم که ما را زودتر به نتیجه برسانند. اما یادمان باشد که همیشه راه های آسان لزوما کم خطاترین و بهترین گزینه نیستند و حتی در برخی موارد درصد خطای آن‌ها بالا می رود. گزینه های مختلفی برای تست اعتیاد وجود دارد، از آزمایش های تخصصی گرفته تا دستگاه های تست اعتیاد خانگی که می توان از آن ها استفاده کرد. با وجود اینکه معمولا تست های خانگی حتی با درصدی خطا مواجه هستند اما اگر شرایط استفاده از آن به درستی رعایت شود، جزو ساده ترین روش های فوری برای رسیدن به جواب محسوب می شوند.

انواع کیت تست اعتیاد

کیت های تست اعتیاد در انواع مختلفی ارائه می‌شوند که هر کدام با روش خاص خود برای تشخیص یک ماده مخدر به کار می‌روند. در ادامه با برخی از انواع دستگاه‌های تست اعتیاد آشنا می شویم.

  • تست اعتیاد نواری: دستگاه تست اعتیاد از طریق نمونه ادرار که به آن تست اعتیاد نواری هم می گویند، به راحتی قابل استفاده در منزل است. با قرار دادن یک قطره از ادرار فرد روی نوار دستگاه، وجود مواد مخدر در ادرار فرد تشخیص داده می شود.
  • تست اعتیاد بزاقی: کیت‌ های بزاقی هم مانند کیت های ادراری جزو روش های تست اعتیاد سریع محسوب می ‌شوند. با قرار دادن این کیت‌ ها در دهان فرد از روی واکنش بزاقی او، مصرف مواد مخدر تشخیص داده می شود. زمان تشخیص این دستگاه نسبت به کیت تست اعتیاد با ادرار کوتاه ‌تر است. این دستگاه فقط 24 تا 48 ساعت وجود ماده مخدر در بدن فرد را نشان می ‌دهد. از آنجایی که هیچ کس به اندازه خود فرد نمی تواند از ابتلا به سوء مصرف انواع مواد مخدر در خود آگاه باشد، بنابراین اگر فردی احتمال وجود اعتیاد در بدنش را می دهد نباید صرفا به جواب منفی تست خانگی بسنده کند. در این شرایط بهتر است با مراجعه فرد به کلینیک تست اعتیاد از نتیجه قطعی اعتیاد یا عدم اعتیاد او اطمینان حاصل شود.

نحوه استفاده از کیت تست اعتیاد

کیت های تست اعتیاد به مواد مخدر از طریق وجود ماده آنتی بادی مونوکلونال عمل می کند. این ماده با مواد مخدر موجود در بدن افراد مبتلا به اعتیاد واکنش می دهد و اعتیاد یا عدم اعتیاد فرد را بدون آزمایش مشخص می کند. روش خواندن نوار های تست اعتیاد به انواع مواد اعتیادآور یکی از سوالات شایع است که به توضیح آن پرداخته میشود.

برای این روش از آنتی بادی مونوکلونال همین ماده در کیت مخصوص خود استفاده می شود. دو خط روی نوار کیت تست اعتیاد وجود دارد که یکی از آن ها خط کنترل بوده و باید در تمامی حالت ها دیده شود. اما خط رنگی روی نوار در صورت وجود ماده متادون در ادرار فرد بالا آمده و دیگر دیده نمی شود که این عمل به معنای مثبت بودن جواب تست است. در نظر داشته باشید برای اینکه تست نتیجه مثبت نشان بدهد باید میزان حداقلی از ماده مخدر در نمونه ادرار وجود داشته باشد که این میزان برای هر مواد مخدری متفاوت است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر دست ساز کلیک کنید.

روش خواندن تست سه کاره اعتیاد |درصد خطا

این کیت ‌ها دستگاه هایی ارزان قیمت هستند که کمتر از 20 ثانیه وجود ماده مخدر را در بدن فرد مشکوک به اعتیاد می ‌سنجند. به طوری که اگر فردی یکی از مواد مخدر اصلی را مصرف کرده باشد تا 72 ساعت تست مورفین او مثبت نشان داده می شود. نکته قابل توجه این است که دستگاه تست اعتیاد فقط برای تشخیص گروه خاصی از مواد مخدر عمل می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به مورفین کلیک کنید.

به عنوان مثال برای تشخیص و ترک شیره تریاک و دیگر مواد مرفین دار قابل مصرف است اما معمولا الکل را نشان نمی دهد. میزان عملکرد موفق این کیت ‌های تشخیص فوری اعتیاد 5/99 درصد است؛ به این معنی که از هر هزار نفر 5 تا 6 مورد، تشخیص نادرست دارد.

شرایط و زمان استفاده

باید در نظر داشته باشید که کیت نواری تست اعتیاد برای تشخیص هر ماده مخدری متفاوت است. در مورد تشخیص مخدرهایی مانند هروئین، تریاک، مرفین و کراک تا 72 ساعت بعد از مصرف هم وجود ماده مرفین تشخیص داده می شود. برای انجام این تست مهم نیست چه ساعتی از شبانه‌ روز نمونه ادرار گرفته شود، حتی اگر نمونه گرفته شده در دمای 2 تا 8 درجه سانتی ‌گراد نگهداری شود تا 48 ساعت هم می ‌توان تست را انجام داد.

تست سه کاره اعتیاد

کیت سه تایی تشخیص اعتیاد یک رپید تست تک مرحله ای در ادرار، مرکب از تست های مجزا بر اساس روش ایمونوانسی عمل می کند.سرعت و حساسیت روش های ایمونواسی باعث شده است که این روش ها به عنوان مورد قبول ترین شیوه جهت غربالگری ادراری انواع مواد مخدر و سوء مصرف آنها در نظر گرفته شود. این تست یک روش کروماتوگرافی ایمونواسی جهت ردیابی کیفی داروهای زیر در ادرار انسان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

مرفین و مشتقات آن از جمله تریاک ، شیره ، هروئین، آمفتامین، مت آمفتامین یا شیشه. کیت سه گانه اعتیاد از محبوب ترین و مشهورترین پنل های تشخیص اعتیاد می باشد که با قرار گیری سه نوع آزمایش اعتیاد از سه مواد مختلف روند آزمایش اعتیاد را سریعتر می کند و دقت جواب دهی را بالاتر می برد. همچنین درمورد علائم اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

مثبت شدن کیت ۳ تایی تشخیص اعتیاد نشان از مصرف این ماده ها را دارد و منفی شدن آن نشان از عدم مصرف آن ندارد البته ممکن است سطح ماده در بدن فرد به اندازه تشخیص این کیت نباشد. میزان وجود ماده های مثبت کننده کیت باید به اندازه ۵۰۰ ng/ml برای آمفتامین و مت امفتامین و برای مرفین ۳۰۰ ng/ml باشد.


روش خواندن تست سه کاره اعتیاد

روش خواندن تست سه کاره اعتیاد |پایه تمام تست های اعتیاد

از جمله اولین درخواست برای بررسی اعتیاد به مواد مخدر در فرد ارزیابی مصرف مرفین به عنوان پر طرفدار ترین ماده مخدر و همچنین آزمایش عدم مصرف داروهای روانگردان از جمله آمفتامین ها و مت آمفتامین ها می باشد.این آزمایش پایه انجام تمامی تست های مواد مخدر در آزمایشگاه های عدم اعتیاد دولتی می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد توهم زا کلیک کنید.

شاید هر فردی که برای ازمایش طب کار یا آزمایش اعتیاد سربازی و حتی ازدواج مراجعه کند در هر حالت باید این سه تست را انجام دهد. کیت سه تایی اعتیاد تنها فراهم کننده یک نتیجه ابتدایی است و یک روش جایگزین با اختصاصیت بیشتر برای تایید نتایج اولیه توسط آزمایشگاه باید مورد استفاده قرار گیرد

اساس کیت سه تایی اعتیاد

پنل سه کاره تشخیص اعتیاد مرکب از تست های مرفین ، آمفتامین و مت آمفتامین که بصورت نوار تست های مجزا داخل یک محفظه پلاستیکی جاسازی شده است. تمامی تست های کیت سه کاره از روش ایمونوانسی بر پایه اتصال رقابتی استفاده می کند. اثرات مصرف مواد مخدر و داروهایی که در نمونه ادرار انسان می توان ردیابی شود با داروهای حاصل از متابولیک کبد برای اتصال به آنتی بادی ها در رقابت قرار خواهند گرفت. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

در طول آزمایش نمونه ادرار از قسمت پایین پنل که نوار تست های کاغذی بیرون جایگاه پلاستیکی خود قرار دارند از طریق خاصیت مویینگی به سمت بالا حرکت می کند. اگر داروهای موجود در ادرار زیر حد مینیمم تشخیص یا همان حد مرزی در ادار یافت شود محل های اتصال به ذرات پوشیده از آنتی بادی ها در تست را پر می کند.

آنتی بادی که بر روی ذرات موجود است به وسیله داروهای کنژوگه شده جذب شده و از خود یک خط یا باند رنگی در محل t بجا خواهد گذاشت. چنانچه سطح دارو بالاتر از اندازه باشد خطی در قسمت t در هر کدام از استریپ تست های تست ۳ گاره مشخص نخواهد شد. برای هر کدام از نوار تست های کیت سه گانه اعتیاد یک خط کنترل که برای نشان دادن حجم نمونه کافی و انجام درست روند عملیات بررسی تست های کیت سه گانه است قرار دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

روش استفاده از تست سه کاره تشخیص اعتیاد

روش استفاده از کیت سه کاره اعتیاد بسیار ساده و آسان است .فقط باید با صبر و حوصله و بدقت مراحل انجام تست را انجام دهید. از جمله نکات ضروری قبل از انجام آزمایش این است که بسته بندی کیت سه تایی اعتیاد را به خوبی کنترل کنید تا پلمپ بوده و قسمتی از آن آسیب ندیده باشد . این تست ها به شدت به رطوبت حساس بوده و در صورت اینکه پلمپ پاره باشد آسیب خواهند دید . البته به منظور جذب رطوبت محیط یک کیسه کاغذی کوچک که حاوی نمک رطوبت گیر است داخل بسته بندی قرار دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

دمای کیت و نمونه ادرار  قبل از شروع فرایند آزمایش اعتیاد باید با دمای اتاق یکسان باشد.دمای ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگرادبسته بندی کیت سه تایی مواد مخدر را باز کرده و پنل سریع تشخیص اعتیاد را آز آن خارج کنید. در قسمت پایین کیت سه کاره اعتیاد یک درپوش وجود دارد که از استریپ تست ها محافظت می کند آن را به سمت خارج بکشید تا سه نوار مشخص شودپنل را از طرف استریپ تست ها تا جایی که خط max یا علامت موج نشان می دهد داخل نمونه ادرار فرو ببرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

۱۰ تا ۱۵ ثانیه باید داخل ادرار باشددقت کنید نباید قسمت پلاستیکی کیت سه گانه با ادرار شخص بر خورد کند. کیت ۳ گانه را از داخل ادرار خارج کرده و در یک سطح صاف غیر جذاب بصورت افقی قرار دهید و منتظر شوید تا خط رنگی آشکار شود و نتایج را در عرض ۵ دقیقع تفسیر کنیداز تفسیر نتایج بعد از ۱۰ دقیقه اجتناب کنید.

روش خواندن تست سه کاره اعتیاد

منفی : برای هر کدام از بررسی های انجام شده دو خط در قسمت نمایشگر کیت سه گانه آشکار می شود یک خط باید در ناحیه کنترل (C) باشد و خط رنگی دیگر در ناحیه تست (T) ظاهر شود، این نتیجه منفی نشان دهنده آن است که غلظت هر سه ماده ارزیابی شده مرفین ، آمفتامین ، مت آمفتامین کمتر از سطح قابل ردیابی می باشد. شدت رنگ در ناحیه تست ممکن است متغیر باشد، ولی آشکار شدن خط رنگی حتی اگر خط کمرنگ شکل گرفته باشد به منزله پاسخ منفی می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

روش خواندن تست سه کاره اعتیاد |جواب تست سه کاره مثبت

یک خط رنگی در ناحیه کنترل (C) ظاهر شود و هیچ خطی در ناحیه تست (T) مشاهده نشود. این پاسخ مثبت نشان دهنده غلظت آن ماده در ادرار بیشتر از حد مرزی است. این اتفاق ممکن است برای یک استریپ تست یا دو تا و یا هر سه رخ دهد و این امر عجیب نیست که فردی مصرف سه نوع ماده مخدر را در طول زمان نزدیک آزمایش داشته باشد. اگر یک خط در منظقه مرفین مشخص شد و در رو منطقه آمفتامین و مت آمفتامین نمایان نشد یعنی فقط نتیجه آزمایش مرفین شامل تریاک و مشتقات آن مثبت است.


تست سه کاره اعتیاد

جواب آزمایش نامعتبر

خط کنترل (C)تشکیل نمیشود. حجم ناکافی نمونه یا روش اجرای نادرست آزمایش، شایع ترین علل عدم تشکیل خط کنترل (C)می باشد. در بعضی موارد در استفاده از پنل های تشخیص اعتیاد لمس قسمت پلاستیکی پنل و ادرار باعث باطل شدن مراحل آزمایش و عدم نمایش خطی در ناحیه سی می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

سخن آخر درمورد روش خواندن تست سه کاره اعتیاد

در انتها این نکته باید متذکر شود که در بسیاری از مواقع تست های ترک اعتیاد به دلیل نبود آموزش دقیق در این مورد، افراد را وا می دارند که نتیجه گیری اشتباهی کنند. به همین دلیل بهترین روش این است که در مورد داشتن اعتیاد یا نداشتن این موضوع، با مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد و انجام تست اعتیاد، بتوانند به طور دقیق از این مسئله آگاهی یابند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*