ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

گریه کردن | فوائد و مضرات

همه انسان‌ها در دوران کودکی خود بسیار گریه کرده‌اند؛ اما زمانی که به بزرگسالی می‌رسند همواره سعی می‌کنند جلوی اشک‌های خود را بگیرند؛ چرا که گریه کردن شدید را نشانه‌ی ضعف و شرمندگی می‌دانند. اما آیا واقعا اینطور است؟ گریه کردن برای بسیاری از انسان‌ها روشی برای تخلیه ناراحتی و غم است. گاهی بیرون ریختن هیجانات و گریه کردن به اندازه یک نسخه پزشکی می‌تواند مؤثر باشد. تا جایی که روانشناسان معتقدند که افراد با جلوگیری از اشک ریختن به خودشان صدمه می‌زنند. در فرهنگ‌ها و افراد مختلف واکنش‌ها به عمل گریه کردن متفاوت است و برداشت‌های مختلفی از آن می‌شود. عده‌ای خیلی راحت گریه می‌کنند و عده‌ای آخرین بار که گریه کرده‌اند را به یاد نمی‌آورند. در این مقاله درباره جوانب مختلف گریه کردن بحث خواهیم کرد.پ

تماس با مشاور

 

مفهوم گریه کردن شدید

گریه یک نوع واکنش رفتاری، هیجانی و عاطفی نسبت به تحریکاتی مانند درد، غم، شادی، شی بیرونی و یا واکنش طبیعی بدن است. گریه به عنوان یک واکنش احساسی فقط در انسان وجود دارد و بعضی از حیوانات مثل فیل‌ها یا تمساح‌ها که گاهی اشک از چشمانشان جاری می‌شود صرفا واکنش‌های طبیعی و بیولوژیک نسبت به محیط بیرونی است. گریه کردن و اشک ریختن دو مفهوم جدا از هم هستند. گریه‌ی شدید عملی است که از حالات و واکنش‌های درونی تاثیر می‌پذیرد ولی اشک ریختن اتفاقی وابسته به گریه کردن نیست و ممکن است حتی وقتی گریه نمی‌کنیم از چشمان ما اشک جاری شود.

اینفوگرافیک گریه کردن
اینفوگرافیک گریه کردن

گریه کردن شدید در زنان و مردان

قبل از دوران بلوغ معمولا میزان گریه در دختران و پسران برابر است اما بعد از بلوغ با ترشح هورمون پرولاکتین که در تولید اشک تأثیر دارد، باعث گریه بیشتر در زنان می‌شود. طبق تحقیقات، زنان حدود 5 برابر بیشتر از مردان گریه می‌کنند، گریه‌های آن‌ها معمولا پر سر و صدا و با اشک‌های فراوان است اما گریه در مردان معمولا آرام و بدون صدا با اندکی اشک گریه می‌کنند. دلایل گریه کردن در زنان معمولا پس از مشاجره با دیگران و احساس بی کفایتی و بی توجهی است. اما مردان بیشتر پس از احساسات مثبت اشک می‌ریزند. یکی دیگر از دلایل گریه بیشتر در زنان، بزرگ تر بودن غده‌های تولید اشک در زنان باشد. همچنین از نظر مسائل فرهنگی در اکثر جوامع گریه زنان پذیرفته شده‌تر است و این عامل می‌تواند گریه را برای آنها آسان‌تر کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گریه کردن مردان کلیک کنید.

انواع گریه کردن شدید

محققان همیشه در تلاش بودند که معانی و انواع مختلف گریه کردن را کشف کنند. تقریبا 7 نوع گریه اصلی وجود دارد که می‌تواند گاهی به بیشتر از این برسد اما این 7 نوع آن‌هایی هستند که راحت‌تر به ذهن می‌رسند و بین اکثر افراد مشترک است.

1. گریه تغییر یا دگرگونی

این نوع گریه به ما کمک می‌کند تا احساسات شدید را تخلیه کرده و کمک می‌کند که آن‌ها را درک کنیم. این نوع گریه زمانی اتفاق می‌افتد که ما در معرض یک اتفاق بسیار غم انگیز مثل فوت یکی از عزیزان قرار می‌گیریم. این نوع گریه دارای عمق زیاد و شیب تندی است که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم. اما به مرور زمان که عمق و شیب آن کم شد ممکن است چند روز ادامه پیدا کند و در نهایت یک درک جدیدی از اتفاقی که باعث گریه شده به ما می‌دهد. گریه کردن زیاد می‌تواند از علائم افسردگی باشد. برای آگاهی از علائم افسردگی کلیک کنید.

ارسطو این نوع گریه را عمیق‌ترین نوع گریه می‌داند که در نهایت به تخلیه هیجانی و ایجاد بینش جدید فرد نسبت به آن موضوع احساسی می‌شود. روان شناسان در درمان به دنبال این بینش و درک جدید هستند که اتفاقات تلخ را با خاطرات جدید از آن پیوند بزنیم و نسبت به آن دید مثبتی پیدا کنیم.

2. گریه شادی یا اشک شوق

این نوع گریه به دو دلیل اتفاق می‌افتد. دلیل اول زمانی است که پس از مدت‌ها احساس شادی و خوشحالی رخ می‌دهد. به این منظور که یک اتفاق خوشحال کننده به طوری که انتظار نداشتید در زندگی شما رخ می‌دهد. مثل بردن یک جایزه بزرگ یا شعله ور شدن یک آتش کهنه وقتی که اصلا فکرش را نمی‌کردید. دوم زمانی است که نوعی خوشبختی و آرامش را که قبلا فاقد آن بودیم تجربه می‌کنیم. این گریه خوشحالی ترکیبی از غم و شادی است. شادی نسبت به از بین رفتن غمی است که در گذشته می‌خوردیم.

3. گریه ناشی از خشم و عصبانیت

وقتی صدای گریه کودک برای رفع نیازش بلند می‌شود شما می‌دانید که باید سریع به آن رسیدگی کنید وگرنه بسیار خشمگینانه‌تر و بلند‌تر می‌شود. هیچکس مثل یک نوزاد نمی‌تواند از عصبانیت گریه کند. عصبانیتی که در جهت توجه نشدن به اون و رفع نشدن نیاز هایش است. در بزرگسالان هم مشابه همین است. گاهی با گریه کردن می‌خواهند نشان بدهند که جهانشان از هم پاشیده است و نیاز دارند که دیده شوند.

4. گریه ناشی از درد

این نوع گریه‌یک واکنش کاملا طبیعی نسبت به وقتی است که فرد ضربه محکمی می‌خورد یا آسیب می‌بیند. حتی قوی‌ترین و تنومند‌ترین ورزشکاران هم هنگام آسیب دیدگی و ضربه شدید اشک از چشمانشان جاری می‌شود. گاهی گریه ممکن است با آرزوی همدردی باشد اما در موارد دیگر واکنش کاملا طبیعی بدن نسبت به درد شدید است.

5. اشک تمساح

به این نوع گریه «اشک تمساح» هم می‌گویند. این نوع گریه برای برانگیختن طرف مقابل یا ایجاد حس همدردی و احساس گناه در دیگران انجام می‌شود. گاهی این گریه برای متوقف کردن کسی از تنبیه کردن و یا مبارزه با شما نیز انجام می‌شود. فرد ممکن است با گریه کردن کنترل شما را در دست بگیرد و کاری کند تا به خواسته‌اش عمل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد احساس گناه کلیک کنید.

6. گریه رهایی

این مورد بیشتر برای زنان کاربرد دارد. به این صورت که چیزی یا اتفاقی آن‌ها را تحت تاثیر و فشار قرار می‌دهد که خودشان از آن آگاهی ندارند. این استرس و فشار ممکن است چند روز ادامه داشته باشد و ناگهان با یک اشاره کوچک این فشار نهفته منفجر شده و به صورت گریه شدید بروز پیدا کند. در این نوع گریه هیچ انگیزه‌ای وجود ندارد و کاملا یک تخلیه هیجانی و رهایی از استرس است.

7. گریه بخاطر خشم از خود

این گریه برای وقتی است که فرد احساس شکست کرده و برای خودش تاسف می‌خورد. مثل زمانی که فردی از موفقیت و پیروزی دوستش خوشحال است اما همزمان شروع به گریه کردن می‌کند و برای خودش احساس تاسف می‌کند. این نوع گریه کردن هم حس رهایی برای کسی است که گریه می‌کند هم برای برانگیختن حس همدردی دیگران است. با این حال اغلب این نوع گریه باعث ترحم دیگران نمی‌شود و احساس همدردی آنها را نیز خاموشی می‌کند.

تأثیرات گریه کردن شدید

گریه کردن اتفاقی است که تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی قرار دارد. هر واکنشی که در بدن ما اتفاق می‌افتد هم اثرات مثبت هم اثرات منفی خواهد داشت که در ادامه برخی از آنها را ذکر می‌کنیم.

فواید گریه کردن

  • گریه کردن آرام بخش است. مخصوصا اشک‌های عاطفی که با تخلیه کردن برخی از هورمون‌ها باعث تسکین ناراحتی‌ها و تنظیم احساسات می‌شود.
  • باعث آرامش و تسکین دردهای دیگران می‌شود. به نوعی حمایت از دیگران محسوب شده و باعث ایجاد دلبستگی‌ها و احساسات عاطفی می‌گردد.
  • با ترشح هورمون‌های اندورفین و اکسی توسین باعث کاهش درد‌های بدنی و روحی می‌شود.
  • باعث افزایش خلق و خو و احساس بهتر فرد نسبت به خودش و دیگران می‌شود.
  • باعث کاهش استرس و فشار روانی می‌شود. با گریه مواد شیمیایی، سموم و هورمون‌هایی از بدن خارج می‌شوند که باعث ایجاد استرس می‌شدند. برای درمان استرس بیمارگونه می‌توانید مقاله کاهش استرس را بخوانید.
  • گریه در نوزادان باعث بهبود خواب آن‌ها می‌شود. در بزرگسالان این مورد هنوز تایید نشده اما بخاطر کمک گریه به آرامش و تسکین دردها، احتمالا به بهبود خواب آن‌ها نیز کمک می‌کند.
  • اشک باعث افزایش رطوبت شده و در حرکت بهتر چشم و قرنیه کمک می‌کند.
  • اشک‌های هسته‌ای باعث برطرف شدن خشکی چشم شده و باعث جلوگیری تاری دید و آسیب به قرنیه می‌شود.
  • اشک حاوی ماده لیزوزوم است که در شستشو و دفع باکتری‌های سطح چشم بسیار مفید است.

مضرات گریه کردن شدید

سرکوب کردن گریه باعث تخلیه نشدن هیجانات است و ممکن است اثرات مخرب شخصیتی مانند پرخاشگری را به همراه داشته باشد. بنابراین همیشه تلاش کنید نسبت به گریه کردن آسان گیر باشید و تحت تاثیر شرایط و هنجار‌ها سعی در سرکوب آن نداشته باشید. اما توجه داشته‌باشید که برخی مواقع گریه کردن باعث بدتر شدن حال شما می‌شود. در شرایطی که افراد واکنش خوبی نسبت به اشک‌های شما ندارند، قطعا گریه کردن حالتان را بدتر می‌کند و باعث تضعیف اعتماد به نفس می‌شود. برای مثال گریه کردن در محیط کار نمی‌تواند برایتان مفید باشد. علاوه بر این گریه زیاد و بیش از اندازه به چشم‌ها و عملکرد آن‌ها آسیب می‌زند.

گریه کردن شدید ، نشانه‌ای از افسردگی

اما اصلی‌ترین دلیل گریه زیاد افسردگی فرد است. در صورتی که گریه شدید با علائم دیگری همچون موارد زیر همراه باشد، احتمال وجود اختلالات روانی مانند افسردگی در فرد وجود دارد و برای درمان آن مراجعه به مشاوره افسردگی و بهره‌مندی از تکنیک‌های روان‌درمانی ضروری است. عدم دریافت کمک‌های تخصصی احتمال بازگشت و عود افسردگی را به شدت افزایش می‌دهد.

_ ناامیدی و احساس گناه شدید

_ داشتن افکار مرتبط با خودکشی و آسیب به خود

_ کاهش تمرکز، حافظه و شک و تردید بسیار در تصمیم‌گیری

_ از دست دادن انرژی و احساس خستگی روزانه

_ کمبود خواب و یا پرخوابی

_ افزایش یا کاهش اشتها

_ تحریک‌پذیری و زودرنجی

_ بروز دردهای جسمانی بدون توضیح پزشکی

علائم گریه‌ی ناشی از افسردگی

علائم گریه ناشی از افسردگی شامل موارد زیر می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افسردگی کلیک کنید.

_ گریه افسردگی به مقدار و دفعات زیاد اتفاق می‌افتد.

_ بدون علت مشخصی شروع می‌شود.

_ در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد می‌کند.

_ و غیر قابل کنترل است.

سخن آخر

گریه کردن یکی از بهترین و سالم ترین راه های تخلیه احساسات منفی است که سرکوب آن باعث افزایش فشار روانی می شود و مشکلات جدی را برای فرد به وجود می آورد. این مساله مخصوصا در مردان بسیار مشاهده می شود که به دلیل مسائل و آموزه های فرهنگی احساسات خود را مخفی کرده و گریه شان را سرکوب می کنند. اما از سوی دیگر گریه بیش از حد چه در زنان و چه در مردان نیز امری طبیعی نیست و نشان دهنده مشکلاتی همچون افسردگی و کمبود اعتماد به نفس می باشد که در این شرایط باید راهی برای حل و درمان این موارد پیدا کرد.

برای این مظور لازم است که ابتدا ریشه این مسائل شناسایی شود. بهترین راه برای حل این مساله کمک گرفتن از افراد متخصص است. روانشناسان و متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا با ارائه بهترین خدمات روانشناسی و به صورت حضوری و تلفنی در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

گریه کردن شدید | سؤالات متداول

علت گریه کردن بی دلیل زنان چیست؟

گریه کردن بدون دلیل می‌تواند ناشی از کمبود خواب، یائسگی، سندروم پیش از قاعدگی، کمبود ویتامین بدن، تجربه استرس و خستگی زیاد، افسردگی مزمن و یا مشکلات جسمانی باشد.

درمان زود به گریه افتادن و زودرنجی چیست؟

مهم‌ترین چیز افزایش اعتماد به نفس است. برای درمان زودرنجی بهتر است ابتدا علت آن را بیابید و بعد سعی کنید افکار منفی را در خود شناسایی و رفع کنید. با خودتان مهربان باشید و گستره‌ی دیدتان را افزایش دهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*