ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زنیان و ترک اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با زنیان و ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


امروز از سایت هنر زندگی با مقاله زنیان و ترک اعتیاد همراه شما هستیم. اعتیاد به مواد مخدر یک مساله بسیار مخرب است و یکی از مهم‌ترین مشکلات در جهان محسوب می‌شود. استفاده از گیاهان دارویی در تاریخچه دارویی دارای اطلاعات و آزمایشات ارزشمندی در این زمینه است. بسیاری از افراد معتاد پس از گذشت مدتی از اعتیاد متوجه عوارض مخرب آن می‌شوند اما به دلایل متعدد مثل ترس از بروز علائم ترک نمی‌توانند خود را از دام آن رها سازند. تحقیقات نشان داده که گیاه زنیان می تواند در کاهش علائم سندروم ترک موثر باشد. در ادامه به بررسی کامل زنیان و ترک اعتیاد می پردازیم. هم چنین مشاوره ترک اعتیاد نیز می تواند در این زمینه موثر باشد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

اعتیاد چیست؟

اختلال استفاده از مواد (SUD) یک بیماری پیچیده است که در آن استفاده غیرقابل کنترل از یک ماده با وجود پیامدهای مضر وجود دارد. افراد مبتلا به SUD تمرکز شدیدی بر استفاده از یک ماده (مواد خاص) مانند الکل، تنباکو یا داروهای غیرقانونی دارند، تا جایی که توانایی فرد در عملکرد روزمره مختل می شود. افراد حتی وقتی می دانند این ماده باعث ایجاد مشکلاتی می شود یا از آن استفاده می کنند، به استفاده از آن ادامه می دهند.
شدیدترین SUD ها را گاهی اعتیاد می نامند. بیماری اعتیاد بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد و سبب اختلال در عملکرد سیستم عصبی مغز می شود. اعتیاد یا وابستگی می تواند به مواد طبیعی، مواد صنعتی، نوشیدنی ها، فعالیت یا هر نوع رفتاری شود. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه انواع اعتیاد کلیک کنید.

زنیان

اینفوگرافیک زنیان و ترک اعتیاد

 اینفوگرافیک زنیان و ترک اعتیاد


مواد اعتیاد آور

۱.مواد مخدر (تریاک، هروئین، کراک، مورفین، کدئین، متادون، بوپر نورفین، ترامادول)
۲.مواد محرک (شیشه، اکستازی، کوکایین، ریتالین، آمفتامین)
۳.مواد روان گردان یا توهم زا (ال اس دی، مسکالین، قارچ، کتامین) (برای آگاهی بیشتر در مورد ترک اعتیاد به مواد توهم زا کلیک کنید.)
۴.کانابینوئید ها (گل، حشیش، ماریجوانا) برای کسب آگاهی بیشتر به مقاله علل گرایش به ماریجوانا یا گل کلیک کنید.
۵.الکل (مشروب، عرق)
۶.نیکوتین (سیگار، قلیان، توتون)
۷.سایر مواد مخدر (استروئیدها، مواد استنشاقی، فنوباربیتال، دارو های خواب آور) برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

موانع ترک

وقتی رفتار اعتیاد آور شما تا حد ایجاد تعارض بیش از حد شود، سایر قسمت های زندگی را مختل می کند. درگیری ممکن است در درون خود شما رخ دهد. شما می خواهید رفتار خود را مهار کنید در حالی که در عین حال تمایل بیشتری برای انجام آن دارید. درگیری با افراد دیگر نیز رخ می دهد خواه آن ها بخواهند شما ترک کنید یا خواهان پیوستن به آن ها در رفتار اعتیاد آور باشید. علی رغم تعهد در ترک و گذراندن مرحله خروج، درگیری ها به سادگی از بین نمی روند. انتظارات بیش از هر زمان دیگری است. چیزی که برای کنار آمدن با استرس به آن وابسته بودید یعنی رفتار اعتیاد آور، اکنون محدودیت ندارد. برای اطلاع بیش تر در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

زنیان و ترک اعتیاد | علائم ترک

وقتی معتاد شدید یعنی وقتی قادر به انجام این رفتار اعتیاد آور نیستید ممکن است دچار ترک اعتیاد شوید. علائم ترک جسمی ممکن است مانند لرزش، احساس ناخوشی، ناراحتی های معده و یا علائم ترک روانشناختی مانند احساس ولع، اضطراب یا افسردگی رخ دهد. این موارد به راحتی توسط بیش تر مواد یا رفتار اعتیاد آور “رفع” می شوند. ترک فیزیکی از الکل و مواد مخدر اگرچه متغیر است اما اغلب در طی چند روز برطرف می شود. با این حال کاملا ناخوشایند است و می تواند خطرناک باشد. اگر تصمیم به ترک آن دارید، بهتر است تحت نظارت درمان گر خود باشید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه خماری و حالات آن کلیک کنید.

زنیان برای ترک اعتیاد

زنیان چیست؟

زنیان گیاهی بوته ای و علفی است که ارتفاع آن به ۳۰ تا ۹۰۰ سانتی متر می رسد و پر از شاخ و برگ می باشد. زنیان میوه گیاهی است که به فارسی «زنیان» و گیاه آن در کتاب های مربوط به طب سنتی با نام های “انیسون بری” و “کمون حبشی” شناخته می شود. زنیان به حالت خودرو می روید و در هند، ایران و مصر وجود دارد. میوه زنیان کوچک، بیضوی و به رنگ قهوه ای مایل به زرد است. روی میوه آن دو تار نازک تک سلولی مشاهده می شود. به طوری که برخی از آن ها مخروطی و کوتاه و برخی دارای یک قسمت متورم در انتها هستند. بخش مورد استفاده زنیان میوه آن است که دارای مقدار زیادی تیمول می باشد.
زنيان از ديدگاه طب سنتي داراي اثرات ضد تهوع، ضد اسپاسم، كاهنده تب و معطر كننده است و پژوهش هاي علمي جديدي كه بر روي آن انجام شده اثرات آنتی سپتيك، كـاهش ‌كلسترول خون و تسكين اسپاسم را تاييد كرده است. برای کسب اطلاع بیش تر از گیاهان دارویی کلیک کنید.

خواص عرق زنیان

عرق گرفته شده از گیاه زنیان به صورت طبیعی خاصیت گرم و خشک دارد و از خواص دارویی آن در طب سنتی می توان به ضد نفخ، ضد عفونی کننده قوی معده، ضد اسهال، دفع کننده رطوبت بدن، سم زدایی کننده جهت رفع اعتیاد و درمان فلج و رعشه است. همچنین یکی از مهم ترین خواص دارویی عرق زنیان التهاب بدن همچون آرنج و درمان کشیدگی و ورم تاندون ها است. زنیان از قدیم به عنوان نگه دارنده مواد غذایی و ترشی جات، بیسکوییت و مواد خوراکی دیگر به کار می رفته است. استفاده از زنیان برای معده، لاغری و برای معالجه سو هاضمه است و از انباشته شدن چربی و چاقی جلوگیری می کند. البته مصرف این مواد برای افراد با مزاج گرم با احتیاط استفاده شود. 
از دیگر خواص این عرق خاصیت ضد درد و التهـاب مفـاصل می باشد. عرق گیاه زنیان دردهای آرتـروز را بهبود می بخشد و مصرف آن برای برطرف کردن اسپـاسم عضـلانی موثر واقع می شود. مصرف این عرق برای کاهش درد مفاصـل موثر بوده و برای درمان سیـاتیک، کرامپ و نقرس بسیار توصیه می شود. این گیاه برای دردهای کلیوی و معده مفید است و خلط آور و مقوی قوای جنسی هم می باشد. برای اطلاع بیش تر در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

زنیان و ترک اعتیاد | ترکیبات زنیان

طبق تحقیقات انجام گرفته شده، مشخص شد که تقریبا 6 تا 44 درصد این عرق از اسانس روغنی فرار تشکیل شده است که تقریبا 45 تا 55 درصد آن تیمول می باشد. تیمول ماده ای است که در طب سنتی بسیار معروف می باشد و به عنوان یک ضد عفونی کنننده قوی مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه در اسانس زنیان ۱۵ تا ۲۰ درصد سیمن و مابقی آلفاپینن و دی پانتن و … است.

موارد احتیاط و منع مصرف

بزرگسالان این گیاه را روزی سه بار بعد از غذا می توانند میل کنند. افراد گرم مزاج به هیچ عنوان نباید از این عرق استفاده کنند و در صورت لزوم لازم است که در مقدار کم و همراه با گیاهان دارویی سرد مانند عرق کاسنی و شاتر مورد استفاده قرار گیرد. همچنین استفاده از این عرق در خانم های باردار، کودکان زیر ۷ سال و افراد مبتلا به اختلالات غده تیروئید ممنوعیت مصرف دارد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مصرف دارو در دوران بارداری کلیک کنید.

زنیان و ترک اعتیاد

پژوهش زنیان بر روی ترک اعتیاد بر حیوانات

در رابطه با تاثیر گیاه زنیان بر اعتیاد مطالعات و تحقیقاتی بر روی حیوانات صورت گرفته است که در ادامه به بررسی کامل این تحقیقات می پردازیم:

زمینه و هدف

در اثر مصرف مواد مخدر به صورت طولانی مدت، تحمل و وابستگی جسمی و روانی به این دارو ها ایجاد می شود. ترک کردن یا قطع کردن مواد مخدر سبب می شود که موادی از جمله مواد اپیوئید ها (داروهــاي صــناعي و تركيبــات درون زایي كه اثرات شبه مورفینی دارنـد مجموعـاً اپیوئید ناميـده شده كه اثر آن ها بر گيرنده هاي اختصاصي (مـو، دلتـا، كاپـا و…) در سلسله اعصاب مركزي (CNS) و بافت های محيطـي اسـت) ایجاد شوند و در این حالت سندرم ترک ایجاد می شود. برای اطلاع از تاثیر مواد بر مغز کلیک کنید.
استفاده از گیاهان دارویی از جمله زنیان اثرات درمانی متعددی دارد که در درمان اعتیاد هم موثر است. هدف از این پژوهش، بررسی تاثیر عصاره آبی الکلی زنیان بر علائم ترک اعتیاد در موش های صحرایی بالغ که با مورفین معتاد شده بودند، می باشد.

زنیان و ترک اعتیاد | مواد و روش

در این پژوهش ۷۰ موش از نژاد ویستار که همگی نر بودند به هفت گروه ده تایی تقسیم شدند؛ که ۶ گروه از آن ها با تزریق کردن سولفات مورفین (در پنج روز اول 10mg/kgو در پنج روز دوم 15mg/kg و در پنج روز سوم 20mg/kg ) به صورت زیر جلدی معتاد شدند. به گروه های سه و چهار و پنج از این موش ها عصاره زنیان با غلطت ۱۰ درصد و متادون 5mg/kg در روز های ۲۱ تا ۳۵ ام و به گروه های شش و هفت به ترتیب عصاره زنیان با غلظت ۲۰ درصد از روز ۱ تا ۳۵ ام به صورت خوراکی داده شد.
به گروه یک (کنترل) و گروه دو (مورفین) روزانه ۰.۵cc نرمال سالین از روز های ۲۱ ام تا ۳۵ ام داده شد. اطلاعات مربوط به وزن، پرش، خارش و اسهال نمونه ها جمع آوری شدند و توسط نرم افزار SPSS و آزمون های آماری مستقل و … تست تکمیلی ال اس دی تحلیل و تجزیه شدند.

یافته ها

در روز ۲۱ ام تا ۳۵ ام، گروه دریافت زنیان ۲۰ درصد در روز ۳۵ ام نسبت به روز ۲۱ ام مقایسه میانگین کاهش وزن چشم گیری داشتند(p<0.05) در روز ۲۱ ام در بررسی علائم پرش و خارش گروه دریافت کننده زنیان ۱۰ درصد و در بررسی علامت اسهال، گروه دریافت کننده عصاره زنیان ۲۰ درصد در مقایسه با گروه کنترل، کاهش معنی داری نشان می دهد.(p<0.05) در روز ۳۵ ام علائم پرش و اسهال در گروه های دریافت کننده عصاره زنیان ۱۰ و ۲۰ درصد در مقایسه با گروه کنترل، کاهش معنا داری پیدا کرده بود. (p<0.05)

نتیجه گیری

بر اساس این نتایج پژوهش، غلظت های ۱۰ و ۲۰ درصد عصاره ابی الکلی زنیان می تواند همانند متادون در کاهش علائم محرومیت از مورفین تاثیر داشته باشد. هرچند این نتیجه در شرایط آزمایشگاهی به دست آمده است اما شاید بتوان با تحقیقات جامع و وسیع تری از آن به عنوان جایگزین برای متادون در ترک اعتیاد استفاده نمود تا علائم ترک اعتیاد را کاهش دهد. برای آگاهی بیشتر در مورد ترک متادون کلیک کنید.
اعتیاد

زنیان و ترک اعتیاد | سندرم ترک الکل

سندرم ترک الکل مجموعه ای از علائم و نشانه ها است که به طور معمول در افراد وابسته به الکل طی 6 تا 24 ساعت از آخرین مصرف نوشیدنی در آن ها ایجاد می شود. اگر پرهیز از طریق بیماری یا جراحت اعمال شود یا عمداً اگر شخص به دلیل بیماری مرتبط با الکل، داوطلبانه از نوشیدن دست بکشد، در هر حال ممکن است علائم به صورت ناخواسته رخ دهد.
لرزش دست ها، زبان یا پلک های کشیده، تعریق، حالت تهوع و یا استفراغ، تاکی کاردی سینوسی .. تحریک روانی-حرکتی، بی خوابی، اضطراب، سردرد، تب، کاهش توجه، از بین رفتن هوشیاری و توهمات (که ممکن است بصری، لمسی یا شنوایی باشد) از علائم سندروم ترک الکل می باشد. اهداف سم زدایی یا درمان این است که بدن فرد بتواند از الکل سم زدایی شود و بیمار بتواند از مصرف الکل عاری شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد اعتیاد به الکل کلیک کنید.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد الکل با زنیان

عصاره میوه زنیان یک درمان گیاهی برای سندرم ترک الکل است. سندرم ترک الکل خوشه ای از علائم مشاهده شده در افرادی است که به دنبال مصرف مداوم و سنگین، الکل را ترک می کنند. علائم ملایم سندرم شامل لرزش، تشنج و توهم است که به طور معمول در طی 6-48 ساعت پس از آخرین مصرف نوشیدنی اتفاق می افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله درد جسمانی ترک اعتیاد مراجعه کنید.
علائم جدی تر سندروم شامل هذیان، سردرگمی عمیق ، توهمات و سیستم عصبی شدید خودمختار بیش از فعالیت است که به طور معمول بین 48 تا 96 ساعت پس از آخرین نوشیدنی شروع می شود. برآوردها از بروز عواقب جدی ترک الکل متفاوت است. هدف از مطالعه حاضر ایجاد یک درمان گیاهی برای علائم ترک الکل با عصاره میوه زنیان است. ما دریافتیم که عصاره آبی با ارزیابی فعالیت حرکتی و آزمایش شنای اجباری تأثیر مهمی بر علائم ترک الکل دارد. برای آگاهی بیشتر در مورد ترک الکل کلیک کنید.

ترک اعتیاد با زنیان

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

با توجه به افزایش فشارهای روانی و استرس های روزمره، امروزه بسیاری از افراد نیاز دارند از خدمات روانشناسی استفاده کنند اما با توجه به به مشکلاتی هم چون کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی ممکن است برخی از افراد چشم بر روی این نیاز خود ببندند و از دریافت مشاوره پشیمان شوند. کمک گرفتن در جهت ترک اعتیاد یکی از مهم ترین مواردی است که نیاز به کمک گرفتن از افراد متخصص دارد. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید.
در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*