ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان افسردگی در آذرشهر | بهترین روش مقابله با افسردگی در آذرشهر

روش‌های درمان افسردگی در آذرشهر کدام‌اند؟ افسردگی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که تقریبا تمام انسان‌ها ممکن است در دوره ای از زندگی خود آن را تجربه کنند؛ زمان‌هایی که احساس می‌کنید میل و اشتیاقی به انجام هیچ کاری ندارید، نسبت به زندگی بی میل هستید، علاقه ای به حضور در جمع ندارید، به شدت در خود فرو رفته و مدام تصاویری از مشکلات روح و ذهن شما را آزار می‌دهد. تفاوت‌های فردی، تفاوت در شدت و نوع افسردگی لزوم شناسایی انواع روش‌های درمانی و انتخاب بهترین گزینه را مشخص می‌کند. بدون شک گام نخست برای درمان، ریشه‌یابی و بهره گیری از مشاوره است. در ادامه مطلب انواع گوناگونی از این درمان‌ها را شرح داده‌ایم.

 

تماس با مشاور

نکات تأمل‌ برانگیز در انتخاب روش‌های درمان افسردگی

باید ریشه و علت افسردگی خود را پیدا کنید. برای همین تا می‌توانید اطلاعات خود را درباره‌ی افسردگی و درمان آن گسترش بدهید. روش و گزینه‌های مختلف درمانی را به طور دقیق بررسی نمایید. باید مشخص شود که ریشه‌ی افسردگی‌تان چیست. اگر افسردگی دلایل پزشکی داشته باشد نیاز به درمان‌های مشخص و تخصصی دارد.

شدت افسردگی نیز در تشخیص نوع درمان بسیار مهم است. هر چقدر شدت افسردگی بیشتر باشد، باید دقت و پیگیری بیشتری برای بهبودی کامل داشته باشید. علت افسردگی برای افراد مختلف باهم متفاوت است، پس روش درمان نیز برای شان متفاوت خواهد بود. درمان و روشی کلی برای بهبود افسردگی وجود ندارد. بنا به تفاوت‌هایی که هر فرد با دیگری دارد، روش درمان مناسب نیز متفاوت است.

این فرایند گاهی بسیار زمان بر بوده و باید مراحل آن با حوصله و تلاش خود فرد پیگیری گردد و زمان لازم صرف آن بشود. متعهد بودن به مراحل درمان بسیار اهمیت دارد. حتی پس از بهبودی نیز فراز و نشیب‌هایی وجود دارد که باید با صبر از آن ها گذشت. در بسیاری از مواقع افراد در شناسایی علل افسردگی خود دچار سردرگمی و آشفتگی می‌شوند. بنابراین افسردگی مسئله‌ای نیست که به تنهایی قابل حل باشد و درمان آن نیاز به مراجعه به مشاوره افسردگی دارد. مشاور در زمینه شناسایی علل و انتخاب روش درمانی مناسب همراه شما خواهد بود.

 

روش‌های متداول در درمان افسردگی

رفتاردرمانی شناختی، روان درمانی بین فردی و درمان با دارو از جمله روش‌هایی هستند که جهت درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین برای افسردگی شدید گاه از ترکیب سه روش استفاده می‌کنند. در این روش‌های درمانی، به شما آموزش داده می‌شود که چگونه از افکار منفی خود بکاهید.

به کمک مهارت‌های رفتاری به جنگ افسردگی بروید؛ این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا ریشه و علت افسردگی خود را پیدا کنید. بدانید که عوامل افسردگی چه بوده است و راه‌های مناسب برای بازگشت به جاده زیبای سلامت را دوباره به‌ خاطر آورید. پیشنهاد می کنیم مقاله افسردگی را مطالعه کنید.

 

درمان افسردگی در آذرشهر با تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی یکی از ساده‌ترین و در عین‌ حال مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های بهبود افسردگی می‌باشد. حتی سایر روش‌های درمان نیز در سایه‌ی تغییر سبک زندگی بهتر عمل خواهند کرد. گاهی‌ اوقات تغییر سبک زندگی و حال‌ و هوای فرد بیمار باعث می‌شود که به پیگیری درمان هیچ نیازی وجود نداشته باشد.

ورزش روزانه به‌اندازه‌ی درمان دارویی می‌تواند اثربخش باشد. ورزش باعث می‌شود تا مواد شیمیایی نشاط‌آور و انرژی‌بخشی چون سروتنین و اندورفین در مغز آزاد شوند و سلول‌های مغزی رشد کنند؛ کاری که داروها به‌ طور مصنوعی انجام می‌دهند. ورزش‌هایی مانند ایروبیک یا پیاده روی ساده نیز از جمله ورزش‌های مناسب برای بهبود افسردگی هستند. همچنین دوری از استرس زیاد در بهبود افسردگی کمک می کند. برای کسب اطلاعات در مورد مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

سعی کنید ارتباطات خود با دیگران را گسترش بدهید و از انزوا به دور باشید. منزوی بودن یکی از عوامل اصلی افسردگی است. ارتباط خود با خانواده و دوستان را حفظ کنید و در فعالیت‌های اجتماعی، کلاس‌های مختلف و… شرکت کنید. فعالیت‌های داوطلبانه خیرخواهانه باعث می‌شود ضمن کمک به دیگران، به خودتان نیز کمک شایانی کنید و از افسردگی دور شوید.

 

درمان افسردگی در آذرشهر با کاهش استرس

استرس یکی از عواملی است که موجب افزایش شدت افسردگی می‌شود، یا شما را در معرض آن قرار می‌دهد. عوامل ایجاد استرس در زندگی‌تان را به ‌حداقل برسانید. اگر در روابط عاطفی و اجتماعی، فشار کاری و… به شما استرس وارد می‌شود، دور آنها را خطی قرمز و بزرگ بکشید. هیچ ‌چیز به اندازه‌ی سلامتی و آرامش مهم نیست، پس درگیر فشارهایی نشوید که سلامت‌تان را مخدوش می‌کنند.

 

درمان افسردگی در آذرشهر با مراجعه به روانشناس

از احساسات و بیماری خود شرمنده نباشید. افسردگی بسیار شایع است. صحبت و مراجعه به یک متخصص روانشناس می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی بکند. در صورتی که نیاز به درمان جدی‌تری داشته باشید، مشاور در این زمینه شما را راهنمایی می‌کند. صحبت درباره‌ی افسردگی با یک متخصص روان‌شناسی می‌تواند به‌سرعت باعث آگاهی بیشتر شما نسبت به بیماری و احساسات‌تان شود.

همچنین تشخیص صحیح علت افسردگی و آگاهی از روش‌های درمان دپرسشن سبب می‌شود تا در مدت زمان کمی به بهبودی کامل دست پیدا کنید. افسردگی باعث می‌شود تا شما همه‌ چیز را در زندگی مبهم و سیاه ببینید. مشاور به شما کمک می‌کند که چنین دیدگاه غیرواقعی و غیرمنطقی را از بین ببرید. برای تغییر چنین دیدگاه‌هایی نیاز به زمان بیشتری دارید، پس برای اتمام طول درمان افسردگی عجله نکرده و با مشورت متخصص درمان را ترک کنید. برای کمک به عضو افسرده در خانواده خود می توانید از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

 

درمان افسردگی در آذرشهر با دارو

متخصصان با توجه به شدت و علائم افسردگی برای فرد ممکن است دارو نیز تجویز کنند. داروهای ضد افسردگی به همراه روان درمانی دارای بالاترین اثر درمانی هتند. با این حال بسیاری از بیماران انتظار دارند تنها با مصرف دارو بهبودی کامل پیدا نمایند.
لازم به ذکر است داروی ضد افسردگی برای کاهش علائم افسردگی مخصوصا زمانی که بیمار مبتلا به افسردگی اساسی است کاربردی حیاتی دارد. اما پس از کاهش شدت علائم، روان درمانی ضرورت یافته و با توجه به نظر متخصص داروها نیاز به تعدیل و یا قطع خواهند داشت.

همان طور که می‌دانید هر دارویی علاوه بر مزایا، عوارضی نیز دارد. از طرفی افسردگی تنها یک بیماری فیزیکی نبوده و نیاز به درمان‌های روانشناختی دارد. بنابراین استفاده صرف از دارو نمی‌تواند به حل کامل مشکل بیانجامد. در مقاله داروهای ضد افسردگی اطلاعات بیشتری را در این زمینه ارائه داده‌ایم.

 

درمان افسردگی با روش روان درمانی

اگر افسردگی‌تان ریشه در مسائل دارویی و درمانی ندارد، بهتر است از روان‌درمانی و صحبت کردن بهره بگیرید. با این کار می‌توانید دیدگاه‌های بهتری برای بهبود حال و احوال‌تان یاد بگیرید و از بازگشت افسردگی یا شدت آن بکاهید. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه، توصیه می شود مقاله درمان شناختی رفتاری افسردگی را مطالعه نمایید.

درمان افسردگی در آذرشهر | رهایی از افسردگی با راهکارهای ساده

از جمله کارهایی که برای رهایی از افسردگی می‌توانید انجام دهید، رفتن به یک کلاس ورزشی و فعالیت بدنی شدید یا پیاده روی در خیابان‌هایی است که احساس خوبی نسبت به آن ها دارید. در ادامه چند روش درمان غیر دارویی افسردگی را ذکر کرده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان غیر دارویی افسردگی کلیک کنید.

1- فعالیت بدنی شدید

هرگاه احساس افسردگی کردید باید از نظر جسمی خود را فعال نگه دارید تا انرژی‌ اضافی ذهن خود را تخلیه کنید. احساس افسردگی، انرژی منفی در ذهن شما آزاد می‌کند که سبب تضعیف اشتیاق و امید نسبت به زندگی و کار می‌ شود. همچنین سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و زمینه را برای ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها فراهم می‌سازد. این انرژی منفی با فعالیت بدنی شدید به بهترین نحو تخلیه می‌شود. هر فعالیتی که دوست دارید را انجام دهید، فرقی نمی‌کند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه تاثیر ورزش بر افسردگی کلیک کنید.

2- گشت زدن بی‌هدف

یکی دیگر از راه‌های مصرف انرژی منفی و منحرف کردن ذهن‌تان، گشت زدن یا راه رفتن بی‌هدف به هر کجاست. سوار اتوبوس یا مترو شوید و به یک طرف حرکت کنید. در بازارها و مراکز خرید بگردید. در یک رستوران بنشینید و هر چه دوست دارید بخورید یا بیاشامید. تا وقتی کاملاً خسته نشده‌اید به خانه برنگردید.

3- صحبت کردن با یک دوست نزدیک

از جمله روش‌های غلبه بر افسردگی این است که مشکل خود را با یک دوست نزدیک و مورد اعتماد در میان بگذارید. سعی کنید هر چه در دل دارید را بیرون بریزید. به اشتراک گذاشتن مشکل با یک دوست نزدیک، از شدت نیروی‌های منفی می‌کاهد.
دوستان خوب، قادرند شما را از افسردگی درآورند. آن‌ها خصوصیات شما را خوب می‌شناسند و می‌توانند ایده‌های خوبی برای مواجه شدن با افسردگی به روشی مثبت در اختیار شما قرار دهند.

4- درمان افسردگی در آذرشهر | نوشتن احساسات  

یک تکه کاغذ بردارید و شروع به نوشتن احساساتتان کنید. هیچ چیز را مخفی نگه ندارید. هر چه واقعاً حس می‌کنید را بنویسید. زیاد در قید و بند معنی‌دار بودن نوشته‌هایتان نباشید. هر فردی ممکن است حتی با نزدیک‌ترین دوستانش نیز نتواند بعضی حرف‌ها را مطرح کند، در تنهایی خود می‌توانید این مسائل را بر روی کاغذ بیاورید. پس از آن که توانستید احساسات سرکوب شده خود را بیرون بریزید، به مقدار قابل ملاحظه‌ای احساس راحتی خواهید کرد.

5- کاهش استفاده از شبکه های اجتماعی

طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که زمان زیادی را صرف شبکه های اجتماعی می کنند، بیش تر از سایر افراد افسردگی و مشکلات مربوط به اعتماد به نفس را از خود نشان می دهند. چرا که افراد در شبکه های اجتماعی با جلوه های اغراق شده و غیر واقعی زندگی سایر افراد مواجه می شوند و در نتیجه خود را بی ارزش می پندارند. هم چنین دوری از خانواده و غرق شدن در فضای های غیر واقعی می تواند زمینه ابتلا به افسردگی را مهیا سازد. برای این منظور توصیه می شود که شبکه های اجتماعی خود را حذف نمایید و یا دسترسی به آن ها را محدود کنید تا تنها در زمان مشخصی از روز بتوانید در شبکه اجتماعی وقت بگذرانید.
مشاوره درمان افسردگی در آذرشهر

6- ایجاد ارتباطات جدید

روابط اجتماعی عاملی مهم در حفظ روحیه و پیشگیری از افسردگی است. سعی کنید علارغم کار و مشغله زیاد و یا حتی بی حوصلگی، بیش تر در اجتماع باشید و با آدم های جدیدی ارتباط برقرار نمایید. با داشتن روابط اجتماعی راحت تر می توانید به افسردگی خود غلبه کنید.

7- داشتن خواب کافی

خواب کافی و با کیفیت نقش بسیار زیاد و موثری در روحیه فرد، خلق و سلامت روان او ایفا می کند. برای داشتن خوابی بهتر توصیه می شود که شرایط محیطی را مهیا کنید. مثلا اتاق را تاریک کنید و سر و صدا را تا حد امکان کاهش دهید. تشک و بالشت راحتی داشته باشید. از دو ساعت قبل از خواب نوشیدنی های انرژی زا نخورید و به صفحه نمایش گوشی نگاه نکنید.

8- درمان افسردگی در آذرشهر | ترک سیگار و الکل

مصرف الکل و سیگار و افسردگی همچون زنجیره ای به هم متصل هستند و در صورت عدم پیگیری در این زنجیره گرفتار خواهید شد. برای ترک سیگار و الکل سعی کنید دلایلی که به مصرف آن ها روی می آورید را شناسایی کرده و در جهت حل آن ها اقدام نمایید. هم چنین می توانید با نزدیکان خود صحبت نمایید و از آن ها بخواهید که در زمینه ترک یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید.

9-کنترل داروهای مصرفی

بسیاری از داروها عارضه های فراوانی با خود به همراه دارند که خلق پایین و افسردگی می تواند یکی از عوارض آن ها باشد. پس در صورت افسردگی ناگهانی پس از دریافت دارو، عوارض آن دارو را مطالعه فرمایید و در صورت مشکوک بودن به پزشک خود اطلاعی دهید تا جایگزینی برای تان بیاید.

10- دوری از افراد آسیب زا

همه افراد در طول زندگی خود حداقل برای یک بار هم که شده با افرادی مواجه می شوند که بسیار آسیب زا هستند. این افراد معمولا انرژی منفی بسیار شدیدی دارند و برای اینکه خود را بهتر جلوه دهند، شخصیت و عزت نفس نزدیکان خود را در هم می شکنند. بسیار مهم است که بتوانید این افراد را شناسایی کرده و هر چه سریع تر ارتباط خود را با آنان محدود نمایید. ارتباط با این افراد احتمال ابتلا به افسردگی را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد.

11- پیگیری فرایند درمان

در بسیاری از مواقع دیده می شود که افراد پس از یک یا چند دوره افسردگی، فرایند درمان خود را قطع می کنند. این در حالی است که افسردگی یک اختلال مداوم و تکرار شونده است و احتمال بروز مجدد آن بسیار بالاست. به همین دلیل توصیه می شود که پس از یک دوره درمان و بهبودی افسردگی، ارتباط خود را با درمانگر تان قطع نکنید و به توصیه های او عمل نمایید تا از بروز مجدد افسردگی پیشگیری کنید.

12- درمان افسردگی در آذرشهر | کاهش استرس

استرس و اضطراب یکی از مشکلات روزمره ای است که اکثر افراد با آن درگیر می شوند. اما مهم است که بتوانید راهکارهای مقابله با آن را بشناسید و استرس خود را مدیریت نمایید. استرس و اضطراب عامل مهمی برای ابتلا به افسردگی هستند.

13-کمک گرفتن از متخصص

در صورتی که افسردگی و اضطراب تان بسیار حاد و شدید است و با استفاده از راهکار های فوق نتوانسته اید آن را درمان کنید، لازم است که با یک فرد متخصص مشورت نمایید تا به بررسی دلایل افسردگی شما بپردازد و با راهکار های درمانی اصولی و علمی به درمان آن بپردازد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.

 

بهترین روش برای غلبه بر افسردگی کدام است؟

روش‌های ذکر شده در واقع خود درمانی‌هایی هستند که بدون دریافت کمک تخصصی به طور کامل پروسه درمان را طی نخواهند کرد. توجه داشته باشید مبتلایان به دو قطبی برای درمان اختلال دو قطبی و استفاده از دارو در کنار درمان افسردگی نیاز به همراهی متخصص دارند. مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی را با توجه به شدت و نوع بیماری انتخاب کنید.

تیم مشاوره روانشناسی هنر زندگی با بهره مندی از متخصصین روانشناس درهمین زمینه آماده پاسخگویی به مشکلات شما و ارائه مشاوره تلفنی و حضوری به شما عزیزان می‌باشد.

 درمان افسردگی در آذرشهر

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

همان طور که گفته شد افسردگی یک اختلال روانی است و تنها با استفاده از راهکار های دارویی نمی توان آن را درمان کرد. در عین حال این بیماری به تنهایی قابل درمان نیست و اگر هم درمان صورت بگیرد پس از گذشت مدتی علائم با شدت بیشتری باز می گردند و بیماری عود پیدا می کند؛ به این ترتیب شخص افسرده در یک دور باطل از بهبودی و بازگشت دوباره علائم قرار می گیرد که در هر بار، او را ضعیف تر و مستعدتر نسبت به ابتلای خودکشی و دوقطبی می کند.

به همین دلیل لازم است که از کمک متخصصان و روانشناسان حرفه ای در این زمینه استفاده نمایید و روش های درست و اصولی را به کار ببرید. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با جمع آوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی و یا حضوری از خدمات این مرکز استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سوالات متداول

درمان افسردگی شدید در زنان چیست؟

افسردگی شدید در خانم‌ها به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود که شایع‌ترین آن‌ها افسردگی بارداری و افسردگی پس از زایمان است. جهت درمان افسردگی اساسی همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر کردیم نیاز به مشاوره روانشناسی دارید تا با شناسایی علل از بهترین روش‌های درمانی بهره بگیرید.

درمان افسردگی خفیف چگونه است؟

می‌توانید با استفاده از روش‌های ساده‌ای که نمونه‌ای از آن‌ها را در مقاله ذکر کردیم افسردگی خود را برطرف نمایید. همچنین استفاده از روش‌های ذهن آگاهی، مثبت اندیشی و یوگا در درمان افسردگی‌های خفیف بسیار مؤثرند.

درمان افسردگی با کدام گیاهان دارویی مؤثر است؟

در روش‌های خانگی بیشترین کاربرد را دم کرده بادرنجبویه دارد؛ چرا که اعصاب را تقویت کرده و مانع از افکار منفی می‌شود.

_ آیا افسردگی به طور کامل درمان می شود؟

بله در صورتی که فرایند درمان خود را با پیگیری کامل و به صورت منظم انجام دهید، افسرگی به طور کامل درمان خواهد شد. با توجه به احتمال بازگشت افسردگی توصیه می شود که ارتباط خود با درمان گر را قطع نکنید و توصیه های او را حتی پس از یک دوره درمان نیز رعایت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*