ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

راه های چاق شدن افراد معتاد

راه های چاق شدن افراد معتاد را بشناسید. یکی از راه های چاق شدن افراد معتاد البته پس از ترک، ورزش های قدرتی است. ورزش، داشتن خواب کافی و تنظیم زمان خواب و بیداری یکی از راه های چاق شدن افراد معتاد است. اما به یاد داشته باشید پس از ترک اعتیاد بسیاری از افراد دچار افزایش وزن ناگهانی می شوند. این مقاله به راه های چاق شدن افراد معتاد اشاره می کند. برای آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید با مشاوره تلفنی ترک اعتیاد تماس بگیرید.

 

چرا وزن سالم مهم است؟

حفظ وزن سالم و برنامه غذایی روتین می تواند تاثیرات مثبتی بر بسیاری از قسمت های بدن و ذهن شما داشته باشد. برای شروع، باید درصد چربی بدن مناسب را برای سلامتی مطلوب حفظ کنید. کم خونی، بیماری قلبی، پوکی استخوان، از دست دادن عضلات، عدم تعادل هورمونی و اختلالات گوارشی تنها برخی از شرایط پزشکی هستند که با چربی کم بدن مرتبط بوده اند. علاوه بر این، اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و تصلب شرایین را افزایش می دهد.

فواید وزن ایده آل

داشتن وزن بدن سالم فواید زیادی برای سلامت جسمانی شما دارد و همچنین ممکن است به سلامت عاطفی شما کمک کند. هورمون ها، مواد شیمیایی مغز و احساسی که نسبت به خود دارید، همگی می توانند تحت تأثیر وزن و غذاهایی که می خورید باشند. حفظ هوشیاری و رویارویی با چالش‌های بهبودی با قدرتی تازه می‌تواند با داشتن بدنی سالم و تغذیه سالم به شما کمک کند.

برخی از افراد برای حفظ وزن خود در محدوده سالم مشکل دارند. اگر دچار تغییرات متابولیکی شده اید که تغییر آن زمان بر است، افزایش وزن می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، پس از انجام درمان اعتیاد به مواد مخدر از جمله کوکائین، بسیاری از مردم متوجه می شوند که به سرعت وزن خود را افزایش می دهند. هنگامی که مصرف کوکائین را متوقف می کنید و ناگهان شروع به خوردن می کنید مانند زمانی که بالا بودید، متابولیسم شما نمی تواند ادامه یابد. افرادی که از خودداری می کنند، افزایش وزن ناگهانی را تجربه می کنند، ممکن است افسرده شوند، که ممکن است منجر به عود شود.

 

دلایل کاهش وزن در اعتیاد

وقتی صحبت از اعتیاد به مواد مخدر و کاهش وزن می شود، دو نوع مصرف کننده وجود دارد: آنهایی که به دنبال کاهش وزن هستند و آنهایی که به دنبال کاهش وزن نیستند. صرف نظر از وجود عمدی در اختلال وزن، کاهش وزن به دلیل مصرف دارو می تواند بسیار خطرناک باشد.

1. کاهش اشتها

بسیاری از افراد هنوز از ارتباط بین مصرف مواد و کاهش وزن تنها بر اساس پتانسیل بازدارنده اشتها اکثر داروها حمایت می کنند. محققان به طور فعال این رابطه متقابل و اثرات دقیق داروهای مختلف را بر بدن ما بررسی می کنند. عوامل زیادی فراتر از کمبود اشتها وجود دارد. کاهش وزن به دلیل مواد مخدر به تغییرات در عادات غذایی، فرآیندهای متابولیسم و سبک زندگی کلی در افرادی که با اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم می کنند، مربوط می شود. همه این سه متغیر با هم مرتبط هستند، بنابراین وقتی تغییراتی در یکی اتفاق می‌افتد، روی بقیه تأثیر می‌گذارد.

2. تغییرات در ریتم شبانه روزی

برای مثال، وقتی صحبت از سبک زندگی می شود، مصرف دارو چرخه خواب و بیداری ما را مختل می کند. افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، الگوهای خواب ناسازگاری دارند و برای مدت طولانی تری بیدار می مانند. علاوه بر این، استفاده از داروها کیفیت خواب شما را کاهش می دهد. همه این تغییرات در خواب شما بر سلامت کلی شما از جمله کنترل وزن تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، خواب ناکافی می تواند بر ترشح هورمون هایی تأثیر بگذارد که به ما می گوید چه زمانی گرسنه هستیم یا نه.

یکی دیگر از راه هایی که کمبود خواب می تواند باعث کاهش وزن شود، این واقعیت است که فردی که از محرک ها استفاده می کند، بیدار، بیش فعال و در پی فرصت های بیشتری خواهد بود و در نتیجه کالری بیشتری می سوزاند. این شامل مواد مخدر خیابانی مانند کوکائین، کراک، مت و اکستازی و همچنین داروهایی مانند آدرال، ریتالین و دزوکسین می شود. در میان افرادی که به دنبال دارو برای کاهش وزن هستند، داروهای محرک یک انتخاب محبوب هستند.

روش های چاق شدن افراد معتاد

مواد مخدر و کاهش وزن

کاهش وزن سریع می تواند علائم اعتیاد به مواد مخدر باشد. به این دلیل که انواع خاصی از سوء مصرف مواد می تواند منجر به کاهش وزن شود - به طور مستقیم یا غیر مستقیم. به عنوان مثال، اثرات سوء مصرف کوکائین و سایر مواد می تواند تغییرات متابولیکی عمیقی ایجاد کند که می تواند باعث کاهش وزن شود. سوء مصرف مواد مخدر و الکل همچنین می تواند منجر به تغییرات رفتاری در عادات غذایی شود که می تواند بر مصرف غذا تأثیر بگذارد.

کاهش وزن به دلیل اعتیاد می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. بیاموزید که چگونه داروها می توانند منجر به کاهش وزن شوند و چرا این هرگز چیز خوبی نیست. چندین ماده سوء مصرف می تواند بر وزن شما تأثیر بگذارد. آنها این کار را با تأثیر بر اندام ها یا متابولیسم و با ربودن مغز و تغییر اولویت های شما انجام می دهند. هنگامی که تمرکز اصلی شما مصرف مواد مخدر یا نوشیدن است، رفتارهای غذایی ناسالم مانند حذف وعده‌های غذایی و در نتیجه باعث کمبودهای تغذیه ای رایج می شود. داروهایی که می توانند بر وزن تأثیر بگذارند عبارتند از:

1-محرک ها

کاهش وزن نشانه رایج اعتیاد به کوکائین، اعتیاد به متامفتامین و گاهی سوء استفاده از قرص MDMA (مولی، اکستازی) است. محرک هایی مانند این ها اغلب سرکوب کننده اشتها هستند و همچنین می توانند نحوه سوخت و ساز کالری و چربی را تغییر دهند. به عنوان مثال، برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که وابستگی به کوکائین، نحوه پردازش و ذخیره چربی بدن را تغییر می‌دهد. دانشمندان دقیقا دلیل این اتفاق را نمی‌دانند اما تحقیقات نشان می‌دهد که این اتفاق می‌افتد.

حتی اگر مصرف کنندگان منظم کوکائین مقدار بیش از حد غذاهای چرب و کربوهیدرات مصرف می کردند، افزایش وزن قابل توجهی که معمولاً از این الگوی غذایی ناشی می شود را نداشتند. هنگامی که مصرف کنندگان مصرف مزمن کوکائین را ترک کردند و همین رفتارهای غذایی را ادامه دادند، افزایش وزن را تجربه کردند. مواد محرک‌ همچنین می‌توانند با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی و تسریع فرآیندهای مغز به گونه‌ای که احساس گرسنگی را کاهش می‌دهند، منجر به کاهش وزن شوند.

2. اعتیاد به الکل

سوء مصرف الکل می تواند اندام های شما را خراب کند. در حالی که برخی از افراد به دلیل محتوای کالری بالای الکل، افزایش وزن را تجربه می کنند، پس از سوء مصرف مداوم یا همان اعتیاد به الکل ممکن است عکس آن اتفاق بیفتد. یکی از راه هایی که الکل باعث کاهش وزن می شود، آسیب رساندن به اندام های بدن است.

اسید حاصل از الکل می تواند به پوشش معده و روده آسیب برساند. این توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی را مهار می کند و می تواند منجر به اسهال مزمن یا استفراغ شود. الکل همچنین می تواند توانایی کبد برای پردازش سموم را بیش از حد افزایش دهد که می تواند باعث التهاب، بیماری و نارسایی کبد شود. اثرات ناشی از تهوع و مشکلات گوارشی می تواند منجر به کاهش وزن شود.

3. مواد افیونی

کاهش وزن اغلب با اعتیاد به مواد افیونی همراه است. به دلیل ماهیت بسیار اعتیادآور مواد افیونی و مواد افیونی، رفتارهای جستجوی مواد مخدر می تواند به طور کامل زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهد. اغلب تمرین‌های روزمره مانند خوردن سه وعده غذایی در روز، خواب کافی و بهداشت شخصی در کنار هم قرار می‌گیرند. اعتیاد به مواد افیونی می‌تواند به اندام‌های بدن شما آسیب برساند که ممکن است مانند سوء مصرف الکل منجر به کاهش وزن شود. مشکلات گوارشی می تواند غذا خوردن را ناراحت کند و مانع از جذب مواد مغذی شود. تزریق مواد افیونی همچنین می تواند منجر به بیماری هایی مانند هپاتیتB و بیماری ایدز و سایر عفونت ها و بیماری هایی شود که منجر به کاهش وزن می شود.

4. توهم زاها

حتی مواد توهم زا مانند LSD می توانند باعث کاهش وزن شوند. افرادی که از مواد توهم زا سوء استفاده می کنند ممکن است تهوع و استفراغ را به عنوان عوارض جانبی تجربه کنند که بر اشتها و کالری و چربی دریافتی شما تأثیر می گذارد.

5. داروهای تجویزی

کاهش وزن می تواند نشانه اعتیاد به داروهای تجویزی باشد. سوء استفاده از هر نوع ماده، حتی داروهای تجویزی می تواند باعث کاهش وزن و سایر اثرات مخرب شود. مسکن های تجویزی حاوی مواد افیونی هستند که می توانند از طریق آسیب اندام ها و رفتارهای مصرف دارو منجر به کاهش وزن شوند. محرک‌های تجویزی مانند ریتالین و آدرال که برای ADHD تجویز می‌شوند، می‌توانند اشتها را به روش‌هایی مشابه کوکائین، مت و محرک‌های غیرقانونی سرکوب کنند.

 

راه های چاق شدن افراد معتاد

اعتیاد به مواد مخدر باعث می‌شود که شخصی وزن خود را به گونه‌ای کاهش دهد که شما به او نگاه می‌کنید و مشاهده می‌کنید که او «تکیده» یا لاغر به نظر می‌رسد. به نظر می رسد یک لاغری ناسالم است زیرا اینطور است. بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد به هروئین، کراک یا کوکائین در طول دوره‌های سوء مصرف مواد، وزن خود را کاهش می‌دهند اما بعد از ترک هروئین و زمانی که وارد دوره بهبودی می‌شوند، وزن خود را افزایش می‌دهند.

البته بسیاری از افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد هستند که در حین مصرف دارو وزن کم می‌کنند و برخی حتی وزن اضافه می‌کنند. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به نظر می رسد که تقریباً دو هفته است که یک وعده غذایی نخورده اند وارد دوره ریکاوری می شوید، ممکن است در افزایش وزن مجدد با مشکل مواجه شوید.

1. خوردن موز یکی از راه های چاق شدن افراد معتاد

موز ارزش بسیار خوبی برای کسانی دارد که تازه به دوران نقاهت رسیده اند، زیرا نه تنها کالری و قند بالایی دارند، بلکه حاوی سطوح بالایی از پتاسیم و منیزیم هستند (2 ماده مغذی ضروری که معمولا برای کسانی که از اعتیاد رنج می برند کم هستند). و نگران شکر نباشید زیرا موز هنوز قند بسیار کمتری نسبت به تنقلات بسته بندی شده و فرآوری شده دارد. در این قسمت مطالعه مقاله «تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد» می تواند مفید باشد.

2. خواب کافی یکی از راه های چاق شدن افراد معتاد

به خواب راحت اهمیت دهید. این ممکن است یکی از سخت ترین بخش های یادگیری زندگی بدون مواد مخدر و الکل باشد. برای بسیاری از ما، خواب فقط زمانی اتفاق می‌افتد که داروها تمام می‌شدند، یا آنقدر بیدار مانده‌اید که بدنتان در نهایت خاموش می‌شود. اما خواب راحت برای سلامتی بسیار حیاتی است.

3. ورزش های قدرتی یکی از راه های چاق شدن افراد معتاد

مقداری وزنه بردارید. اگر برای مدتی (یا هیچ وقت آن را انجام نداده باشید، وزنه زدن در ابتدا سخت است) اما بازده آن ارزشش را دارد. ورزش در دوران ریکاوری نه تنها باعث افزایش توده عضلانی و افزایش وزن می شود، بلکه ورزش منظم سلامت روان را بهبود می بخشد و علائم اضطراب را کاهش می دهد.

4. غذاهای سرشار از پروتئین یکی از راه های چاق شدن افراد معتاد

مقدار زیادی پروتئین و کربوهیدرات بخورید. آیا آن سالاد شما را سیر نمی کند؟ چند تکه مرغ را بپزید و به سالاد خود اضافه کنید. از اضافه وزن می ترسید؟ تا زمانی که با غذا خوردن خود انتخاب های سالمی می کنید و به ورزش ادامه می دهید، مجبور نخواهید بود. منابع خوب پروتئین مانند مرغ و آجیل را انتخاب کنید. در مورد کربوهیدرات ها از برنج و میوه های طبیعی غلات بخورید. به این ترتیب از طریق غذاهای سالم وزن سالم به دست خواهید آورد. مطالعه مقاله «فواید آجیل» می تواند سودمند باشد.

ورزش یکی از راه های چاق شدن افراد معتاد

جلوگیری از افزایش وزن

افزایش وزن پس از اعتیاد به مواد افیونی یا سایر داروها را می توان با رعایت چند نکته مفید اصلاح کرد. به هر حال، افزایش وزن پس از مصرف مواد مخدر چیزی نیست که تضمین شود. از آنجایی که شما در حال ایجاد یک سبک زندگی جدید برای خود پس از قطع مصرف مواد مخدر هستید، مهم است که هر چه زودتر به الگوهای سالم بپیوندید اما حتی اگر بعد از اعتیاد به مواد افیونی افزایش وزن داشته باشید، باز هم می توانید وزن خود را کاهش دهید. نکات به شرح زیر است:

  • ثبات: خوردن سه وعده غذایی در روز تقریباً در یک زمان می تواند به ایجاد یک ریتم سالم برای بدن شما کمک کند. همچنین می تواند به افزایش دوپامین و سروتونین از خوردن غذا در طول روز به طور منظم و ثابت کمک کند.
    سبزی های خود را بخورید - خوردن فقط غذاهای چرب و شیرین سالم نیست. سعی کنید ترکیب خوبی از میوه ها و سبزیجات را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.

سایر نکات مهم

  • خواب کافی: به اندازه کافی بخوابید.خوابیدن و بیدار شدن در زمان مشخص هر روز می تواند به الگوی سالمی که می خواهید در زندگی شما کمک کند. می تواند به تثبیت زمان هایی که غذا می خورید نیز کمک کند.
  • ورزش: ورزش نه تنها می تواند به جلوگیری از افسردگی از طریق ترشح مواد شیمیایی "احساس خوب" کمک کند، بلکه می تواند به کاهش وزن کمک کند. وارد یک برنامه ورزشی شوید و به آن پایبند باشید!
  • به یک گروه پشتیبانی بپیوندید: پیوستن به یک گروه حمایتی می تواند به ویژه در کاهش استرس ایجاد شده مفید باشد - استرسی که باعث می شود شما بیش از حد غذا بخورید.
  • به یک مشاور مراجعه کنید: مانند یک گروه حمایتی، ملاقات با درمانگر یا مشاور می تواند به شما کمک کند تا با استرس های زندگی خود کنار بیایید و به شما کمک کند تا برای مقابله با آن به خوردن زیاده روی نکنید. همچنین می توانید برای حل مشکل خود از مشاوره روانشناسی یاری بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*