ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

شب زفاف | آموزش های شب اول عروسی برای زوجین

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


شب زفاف به چه شبی اطلاق می‌شود؟ آیا با رسومات شب زفاف آشنایی دارید؟ در این شب اولین رابطه جنسی برای زوجین اتفاق می‌افتد. طبق رسومات این شب در همان شب جشن عروسی انجام می‌شود. اما چه در شب عروسی و چه در شب دیگری این رابطه شکل بگیرد، لازم است زوجین نکاتی را بدانند؛ چرا که حسی که هر دو نفر در اولین رابطه تجربه می‌کنند، تاثیر زیادی بر آینده رابطه زناشویی آن‌ها می‌گذارد. پس نگرانی‌های زوجین برای این شب قابل درک است. اولین شرط برای داشتن یک رابطه لذت بخش مقابله با اضطراب و نگرانی است. پس اگر احساس می‌کنید که اضطراب زیادی را تحمل می‌کنید؛ حتما پیش از هر اقدامی به فکر راهی برای کاهش اضطراب خود باشید. در ادامه به نکات خواندنی درباره شب زفاف پرداخته‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مشاوره ازدواج مراجعه کنید و از او در این زمینه کمک بگیرید.

تماس با مشاور

شب زفاف

شب زفاف اصولا به اولین رابطه جنسی همراه با دخول زوجین اطلاق می‌شود و معمولا در شب ازدواج رخ می‌دهد. پدر دختر طبق یکی از رسومات کهن، عروس و داماد را مقابل اتاق حجره دست به دست می‌کند و مادر زن پشت در اتاق می‌ایستد تا داماد دستمال خونی را تحویل دهد. این به معنی از بین رفتن بکارت است. در فرهنگ فعلی در بیشتر شهرها این رسومات به فراموشی سپرده شده و بسیاری از زوجین اولین رابطه جنسی خود را قبل از شب عروسی انجام می‌دهند. شب زفاف و به صورت کلی اولین رابطه جنسی با اضطراب برای زوجین همراه است؛ اضطراب و نگرانی خود عامل اساسی در بروز مشکلات جنسی همچون زودانزالی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان زودانزالی کلیک کنید.

اینفوگرافیک شب زفاف

 

اینفوگرافیک شب زفاف

انتظارات شب زفاف

یکی از مهم‌ترین انتظاراتی که زوجین در اولین رابطه جنسی دارند، از بین بردن پرده بکارت است. نشانه مهم این امر را خونی می‌دانند که از واژن خارج می‌شود. پرده بکارت یک چین غشایی است که درست در ورودی واژن بوده و انواع و اشکال مختلفی دارد. پرده بکارت تنها یک غشاء نازک است و بر اساس یافته های علمی کارکردی برای اثبات باکرگی ندارد. اما معمولا دختران انتظار درد زیاد در زمان پارگی آن را دارند یا مردان فکر می‌کنند نیاز به فشار زیاد برای از بین بردن آن هست. همین افکار مسائلی هستند که باعث اضطراب زوجین در شب زفاف می شوند. در این شرایط بهره مندی از مشاوره خانواده و کمک گرفتن از روانشناس متخصص می تواند راهگشا باشد. برای کسب اطلاعات در مورد مشاوره خانواده کلیک کنید.

حقیقت این است که اگر رابطه جنسی خود را با یک معاشقه شروع کنید و زن در حالت برانگیختگی جنسی قرار گیرد و واژن مرطوب شود، عمل دخول آسان، بدون درد و حتی در مواردی بدون خونریزی خواهد بود. رابطه جنسی نقش پررنگی در زندگی مشترک و روابط بین زوجین ایفا می کند به نحوی که کاهش کیفیت آن منجر به بروز مشکلاتی از جمله طلاق عاطفی می شود.

عدم خونریزی زن در شب زفاف

نکته مهم درباره پرده بکارت این است که وجود خون ریزی دلیل بر باکره بودن همسرتان و نبود آن به معنی باکره نبودن نیست. چرا که ممکن است بسیاری از افراد با وجود باکرگی در شب زفاف خون ریزی نداشته باشند. پرده بکارت انواع گوناگونی دارد و در برخی از آن‌ها پاره شدن و خونریزی صورت نمی‌گیرد. همچنین برخی به دلایل ژنتیکی از بدو تولد بدون پرده بکارت به دنیا می‌آیند. برای اطلاع از راه‌های صحیح برقراری رابطه جنسی کلیک کنید.

پس برای ساختن یک زندگی مشترک چطور می‌توان اعتماد و صداقت را ایجاد کرد؟ مشاوره و شناخت همسر آینده‌تان از نامزدی تا عقد از جمله فرصت‌هایی برای ایجاد اعتماد است. شناسایی عوامل تأثیر گذار بر رابطه جنسی به زوجین کمک می کند تا عوامل مخرب را کاهش دهند و عوامل مثبت را افزایش. یکی از عوامل مخرب رابطه جنسی خودارضایی است که اعتیاد به آن مانع از لذت جنسی در ارتباط با شریک زندگی می شود. پیشنهاد می کنیم مقاله ترک خودارضایی را مطالعه کنید.

اضطراب در شب اول عروسی و کنترل آن

همان طور که گفته شد مسئله بکارت خود عامل اصلی اضطراب برای خانم‌ها در شب زفاف است. ترس از درد و خون ریزی و از طرف دیگر نداشتن خون ریزی دختران را مضطرب می‌کند. این مسائل با آگاهی از انواع پرده بکارت و آموزش سکس حل می‌شود. همچنین مردان باید بدانند خانم‌های باکره نیز ممکن است هیچ خون ریزی نداشته باشند. برای اطلاع درمان اضطراب کلیک کنید.

در مورد بدن خود خیلی وسواسی نباشید.

به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در پلتفرم های رسانه های مختلف که در آن افراد بسیار زیبا و با اندام عالی نمایش داده می شوند احتمال مقایسه دائمی وجود دارد. مهم است که اگر استانداردهای تعیین شده توسط جامعه را در اندام خود یا همسر نیافتید دچار سرخوردگی بابت جذابیت ناکافی نشوید. نه خود و نه همسر را تحقیر نکنید. اگر بدن کاملا بی نقص ندارید هیچ اشکالی ندارد. رابطه جنسی لذت بخش لزوما ارتباطی با بدن بی نقص ندارد. چنین تصوراتی بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد و اغلب منجر به افسردگی می شود. از طرفی آنچه مهم است اینکه خود را سالم نگه دارید و توصیه می شود از بدن خود خوب مراقبت کنید.

با متخصص جنسی مشورت کنید.

در حالی که فشار روانی و عدم آمادگی عاطفی یکی از دلایل اصلی برای بروز اضطراب و استرس در اولین تجربه جنسی شب زفاف به شمار می رود برخی از مسائل جنسی با منشا فیزیکی و یا روانی می تواند منجر به بازدارندگی عملکرد جنسی شود. اختلال نعوظ یکی از دلایل این عدم عملکرد می باشد که در نتیجه اضطراب و استرس و یا هیجان زدگی ناشی از اولین تحربه جنسی ممکن است روی بدهد. خبر خوب اینکه با برخی درمان‌های غیرتهاجمی قابل کنترل و درمان است. در صورت عدم توانایی برای نعوظ در شب زفاف نگران نشوید. در ادامه مشکل باید با یک متخصص جنسی مشورت کنید.

آرامش خود را حفظ کنید.

مهم است که در طول رابطه جنسی خود را آرام و خونسرد نگه دارید. همانطور که قبلا ذکر شد کاملا طبیعی است که در اولین تجربه جنسی خود مضطرب و هراسان باشید. به گفته کارشناسان سلامت، حفظ آرامش و خونسردی نه تنها عملکرد شما را افزایش می دهد بلکه به شما کمک می کند تا پایان رابطه شبانه، مثبت و پر انرژی باقی بمانید. علاوه بر این، قبل از اقدام به سکس، صرف تماس فیزیکی با شریک زندگی و برقراری ارتباط جسمی، خود به تنهایی می تواند استرس و اضطراب شما را کاهش دهد. با این حال چنانچه اضطراب بر شما غالب شده باشد می توانید سکس را به شب ها و روزهای بعدی و یا صبح روز بعد موکول کنید.

شب زفاف | آیا پاره شدن پرده بکارت دردناک است؟

حقیقت امر این است که از بین رفتن پرده بکارت لزوما همراه با درد نیست. درد علاوه بر منشاء جسمی، منشاء روانی هم دارد. فردی که انتظار درد زیاد داشته باشد، بدن خود را منقبض کرده و هر محرک کوچکی را بزرگ تر از میزان واقعی‌اش برآورد می‌کند. خود این انقباض عضلات به سخت تر شدن دخول و دردناک شدن فرایند کمک می کند.

پس بهترین راه این است که در حالتی که آرامش روانی بیشتری دارید، اولین دخول خود را انجام دهید. اضطراب و خستگی می‌تواند فشار روانی شما را زیاد کند. در حالتی از آرامش و پس از یک معاشقه مناسب که برانگیختگی روانی و جسمی طرفین را به دنبال داشته باشد، اقدام به دخول کنید. همچنین مطالعه مقاله ترس از دخول شما را در زمینه علل و درمان این مسئله یاری می‌دهد.

برای شب زفاف برنامه ریزی داشته باشید

حاملگی یکی دیگر از مسائلی‌ است که اضطراب ایجاد می‌کند پس روش‌های پیشگیری را در نظر داشته باشید. اگر از قبل برای آن برنامه ریزی نکرده‌اید و از داروهای پیشگیری استفاده نکرده‌اید، حتما از کاندوم استفاده کنید. برخی از کاندوم‌ها خاصیت تاخیری هم دارند که برای مردانی که ممکن است در اولین رابطه‌ها زود انزال شوند، مناسب است.

ژل لوبریکانت از چیزهایی است که هر زوجی باید در دسترس خود داشته باشند. اگر احساس می‌کنید رطوبت واژن کم است، از ژل لوبریکانت و اگر احساس درد کردید می‌توانید از لیدوکایین استفاده نمایید. برای اطلاع از انواع روش‌های پیشگیری کلیک کنید.

دردناک بودن دخول در شب زفاف

کمی درد در اولین رابطه طبیعی است، ولی اگر این مسئله برای شما خیلی ترسناک است کمی لیدوکایین استفاده کنید. اگر درد در طی رابطه ادامه پیدا کرد و شما را آزرد، دخول را ادامه ندهید. اگر درد مانع از ادامه دخول می‌شود لازم است ابتدا ریشه‌های روانی و جسمانی این موضوع را بررسی کنید. در این زمینه حتما با مشاوره جنسی صحبت کنید تا رابطه زناشویی خود را بهبود ببخشید.

نکته خیلی مهمی که نباید از خاطر ببرید این است که رابطه جنسی خوب، یک مهارت است که در طول زمان و با تمرین به دست می آید. لازم است در این مورد با همسر خود صحبت کنید و از علائق هم آگاه شوید. ممکن است نیاز شود گاهی اوقات آزمون و خطا بکنید. معمولا در رابطه جنسی زنان کمتر ارضا می‌شوند و یا تظاهر به ارضا شدن می‌کنند. به همین دلیل باید به این نکته نیز توجه داشته‌باشید؛ در رابطه جنسی لذت بخش هر دو زن و شوهر همزمان به ارگاسم می‌رسند. برای دانستن چگونه به اوج لذت رساندن زنان کلیک کنید.

نکاتی که در شب اول عروسی باید رعایت کرد

به طور کلی برای اینکه در شب زفاف رابطه خوبی داشته باشید رعایت نکات زیر بسیار کمک کننده خواهد بود:

  • نکات بهداشتی را رعایت کنید. مواردی نظیر خوشبو بودن، مسواک زدن و حمام کردن پیش از ارتباط جنسی در کیفیت رابطه تاثیر بسزایی خواهد داشت.
  • در اولین رابطه جنسی توقع بهترین رابطه را نداشته باشید. یک رابطه کامل به مرور زمان و دریافت شناخت بیشتر از هم شکل می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شناخت بدن همسر کلیک کنید.
  • سعی کنید که در مورد ترس‌ها و اضطراب تان در مورد شب زفاف با یکدیگر گفت و گو کنید. این کار باعث می‌شود که به درک بیشتری از یکدیگر برسید.
  • در مورد انتظارات خود از رابطه جنسی با هم صحبت کنید. اگر از انتظارات یکدیگر با خبر باشید، می توانید در به لذت رساندن یکدیگر موفقیت بیشتری کسب کنید.
  • با خانواده خود از قبل صحبت کنید تا انتظارات بی مورد و اشتباه نداشته باشند و رسوم غلط را به فراموشی بسپارند. چراکه این رسوم تنها استرس و اضطراب برای عروس و داماد ایجاد می کند.

حساسیت شب زفاف و اولین رابطه جنسی

توجه داشته باشید که شب زفاف نقش بسیار مهمی در رابطه شما و همسرتان دارد پس بهتر است آن را جدی بگیرید و نکات لازم را رعایت نمایید. در صورتی که اولین رابطه جنسی با ترس و نگرانی همراه شود، با توجه به اینکه زنان در این زمینه بسیار حساس تر هستند، امکان دارد که زن دیگر تمایل خود به رابطه جنسی را از دست بدهد و اساس رابطه زناشویی تان به خطر بیفتد. از سوی دیگر در صورتی که اولین رابطه با خاطره ای خوش و لذتی زیاد همراه شود، زن و مرد هر دو علاقه شان نسبت به یکدیگر بیشتر می شود و رابطه جنسی و زناشویی به خوبی پیش می رود. بسیار مهم است که مردان در حین رابطه غریزه شان را کنترل نمایند و بتوانند با آرامش کامل و گام به گام با همسرشان پیش بروند. رابطه خشن در شب زفاف می تواند خاطرات بسیار ناگواری برای زن به وجود آورد. برای آگاهی از راهکار های افزایش کیفیت رابطه جنسی کلیک کنید.

آماده سازی روحی برای شب زفاف

برای این که زن و شوهر و مخصوصا زن در شب زفاف آرامش بیش تری داشته باشد، لازم است که نکاتی را برای آماده سازی روحی او رعایت نمایید. این نکات به شرح زیر می باشند:

  • صحبت عاشقانه با صحبت عاشقانه و رمانتیک با همسر خود می توانید اضطراب و استرس او و خودتان را تا حد بسیار زیادی از بین ببرید. زنان ارزش زیادی برای رابطه از سر عشق و علاقه قائل هستند. اگر همسرتان متوجه شود که شما عاشقانه او را دوست دارید و مراقبش هستید، آرامش بسیار زیادی پیدا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله عشق بازی با همسر مراجعه کنید.
  • بوسه بوسیدن بخش مهمی از رابطه زناشویی است چرا که احساسات عاشقانه را منتقل می کند. قبل از رابطه همسر خود را در آغوش بگیرید و به آرامی ببوسید تا احساس آرامش و امنیت را از شما دریافت کند.
  • نوازش زنان بسیار لطیف هستند و زمانی که از سوی همسر خود مورد ناز و نوازش قرار بگیرند کاملا به او اعتماد می کنند و خود را در اختیار همسرشان قرار می دهند. برای کسب اطلاعات در زمینه آموزش سکس کلیک کنید.

اهمیت شب زفاف در علم روانشناسی

در علم روانشناسی بسیاری از مشکلات و بیماری های مزمن افراد پس از ریشه یابی به شب زفاف بر می گردد. با توجه به فرهنگ کشور ایران، رابطه جنسی برای بسیاری از خانم ها ایجاد اضطراب می کند و به همین دلیل اولین رابطه جنسی نقش بسیار مهمی در نگرش زنان نسبت به رابطه و همسر شان ایفا می کند. اشتباهات به ظاهر کوچک مردان در شب رفاف می تواند زمینه را برای سرد مزاجی و بی میلی جنسی زنان فراهم نماید و یا به مرور زمان مشکلات روانی متعددی را برای آنان ایجاد کند. به همین دلیل توصیه می شود که زنان و مردان قبل از برقراری اولین رابطه جنسی خود حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت کنند تا اطلاعات کافی و صحیح برای رابطه جنسی بهتر داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا استفاده از اسپری بی حسی نظیر لیدوکایین برای کاهش درد در زمان دخول عوارضی دارد؟

گزارش خاصی مبنی بر ضرر این اسپری‌ها وجود ندارد مگر اینکه استثنائا حساسیتی وجود داشته باشد. اما به طور کل از آن جایی که این مواد باعث بی حسی آلت می‌شوند افراد بعد از استفاده لذتی از رابطه جنسی احساس نمی‌کنند به همین خاطر بهتر است که از روش‌هایی نظیر معاشقه و پیش نوازی مناسب برای کاهش درد استفاده کنید.

احساس درد با وجود معاشقه قبل از دخول به چه علت است؟

زنان برای داشتن یک رابطه جنسی موفق پیش از هرچیزی به آمادگی روانی نیاز دارند. به همین خاطر اگر آمادگی روانی نداشته باشند، ممکن است با وجود تحریکات جسمی کافی از جانب همسر باز هم در حین دخول با مشکل مواجه شوند. به همین خاطر بهتر است که پیش از هرچیزی آرامش روانی کافی برای همسرتان فراهم کنید.

اهمیت شب زفاف در چیست؟

شب زفاف اولین تجربه زوجین از رابطه جنسی با یکدیگر است و در نتیجه حتی اشتباهات به ظاهر کوچک هم باعث بروز مشکلات جدی در آینده می شوند. ممکن است در اثر رابطه اشتباه زن از رابطه جنسی خاطره ناگواری به دست آورد و در نتیجه علاقه خود به رابطه را از دست بدهد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*