ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد؟

بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد؟ اثرات اولیه پس از مصرف گل، شامل ضربان قلب بالا، احساس آرامش و سرخوشی و راحتی است. اما تاثیرات دراز مدت آن بر بدن شامل مشکلات کلیوی، ریوی، قلبی، مشکلات سلامت روان و... است که در این مقاله به طور کامل بررسی می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوره تلفنی ترک اعتیاد تماس حاصل نمایید.

 

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا یا علف، گل و... ترکیبی از گل ها، ساقه ها، دانه ها و برگ های خشک شده گیاه شاهدانه است. THC (تتراهیدروکانابینول) ماده‌ای در ماری جوانا است که باعث می‌شود فرد احساس بالایی داشته باشد. در گذشته، اکثر افرادی که از ماری جوانا استفاده می کردند، آن را مانند یک سیگار یا از انواع مختلف پیپ می کشیدند. اکنون استفاده از آن با قلم ویپ رایج تر شده است. مخلوط کردن آن با غذاها یا نوشیدنی ها مانند براونی، چای، الکل یا آدامس نیز بسیار محبوب است.

ماری جوانا مصنوعی در آزمایشگاه ساخته می شود. این ماده حاوی هیچ گونه THC از گیاه ماری جوانا نیست اما با داشتن همان اثرات به بازار عرضه می شود. سازندگان اغلب ماری جوانای مصنوعی را روی گیاهان اسپری می کنند تا این تصور را ایجاد کنند که طبیعی است اما اینطور نیست. محصولات علف های هرز تقلبی عمدتاً کنترل نشده اند، بنابراین اطلاعات کمی در مورد ایمن بودن آنها وجود دارد. اما به نظر می رسد که اثرات آنها می تواند غیرقابل پیش بینی و خطرناک باشد. ترک ماری جوانا یا حشیش مصنوعی جدی تر است و طولانی تر از ترک محصولات THC است.

 

بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد| کوتاه مدت

ماری جوانا اثراتی بر بدن دارد و برخی از افراد به احساساتی که منجر به بالا رفتن بدن می شود می گویند.

هنگامی که مردم در مورد افزایش تاثیرات ناشی از مصرف ماری جوانا صحبت می کنند، اغلب در مورد تأثیراتی که واقعاً روی مغز می گذارد و اینکه چگونه آن را در بدن احساس می کنند صحبت می کنند. از آنجا که برخی از این علائم لذت بخش هستند، کاربران ممکن است تمایل به ادامه مصرف ماری جوانا داشته باشند که در نهایت می تواند منجر به وابستگی به مواد مخدر شود.

بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد| کندی سیستم عصبی

 THC با عملکرد سیستم اندوکانابینوئید تداخل می کند و اساسا ارتباط بین سلول های سیستم عصبی را کند می کند. این می تواند منجر به آرامش شدید شود. همراه با احساس سرخوشی و ادراک تغییر یافته از زمان، رنگ و مکان، افراد اساسا احساس بی وزنی و مهار نشدن می کنند و اغلب این احساس را با بالا بودن بدن برابر می دانند.

طبق گفته اداره مبارزه با مواد مخدر ، اثرات ماری جوانا بر بدن عبارتند از:

 • ضربان قلب سریع
 • چشم های پرخون
 • افزایش اشتها
 • فشار خون پایین
 • بیماری های ریوی در صورتی که ماری جوانا دود شود

اثرات منفی عاطفی و روانی رایج عبارتند از:

در حالی که مصرف بیش از حد مرگبار ماری جوانا بعید است، مصرف بیش از حد ماری جوانا قطعا می تواند ترسناک باشد. این می تواند خطرناک باشد زیرا می تواند باعث وحشت و بی احتیاطی شود. به همین دلیل است که توصیه می شود افرادی که تحت تأثیر مواد مخدر هستند پشت فرمان ننشینند.

بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد

بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد | اثرات دراز مدت

ماری جوانا، علف هرز، گلدان، دوپ، علف. آنها نام های متفاوتی برای یک ماده مخدر دارند که از گیاه شاهدانه می آید. می توانید آن را سیگار بکشید، بخار پز کنید، بنوشید یا بخورید. بیشتر مردم از ماری جوانا برای تفریح و سرگرمی استفاده می کنند. اما تعداد فزاینده ای از پزشکان آن را برای شرایط و علائم پزشکی خاص تجویز می کنند. برای آگاهی بیشتر در این مورد می توانید مقاله «فرق ماری جوانا با گل و علف» را مطالعه نمایید.

ماری جوانا دارای ترکیبات تغییردهنده ذهنی است که هم بر مغز و هم بدن شما تأثیر می گذارد. ممکن است اعتیادآور باشد و ممکن است برای سلامتی برخی افراد مضر باشد. وقتی از ماری جوانا استفاده می کنید چه اتفاقی می افتد:

1. بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد؟ نشئگی

به همین دلیل است که بیشتر مردم ماری جوانا را امتحان می کنند. ماده اصلی روانگردان، THC، بخشی از مغز شما را تحریک می کند که به لذت، مانند غذا و رابطه جنسی، پاسخ می دهد. این ماده شیمیایی هورمونی به نام دوپامین را آزاد می کند که به شما احساس سرخوشی و آرامش می دهد.

اگر سیگار یا علف‌های هرز می‌کشید، THC می‌تواند آنقدر سریع وارد جریان خون شما شود که در چند ثانیه یا چند دقیقه به اوج خود برسید. سطح THC معمولا در حدود 30 دقیقه به اوج خود می رسد و اثرات آن ممکن است در عرض 1-3 ساعت از بین برود. اگر می نوشید یا می خورید، ممکن است ساعت ها طول بکشد تا کاملا هوشیار شوید. ممکن است همیشه ندانید که ماری جوانای تفریحی شما چقدر می تواند قوی باشد. این همچنین برای اکثر ماری جواناهای پزشکی صدق می کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله «نحوه استفاده از ماری جوانا» را مطالعه نمایید.

2.بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد؟ تغییرات روانی

این ماده ممکن است بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. تجربه همه با ماری جوانا خوشایند نیست. اغلب ممکن است شما را مضطرب، ترسیده، وحشت زده یا پارانوئید کند. استفاده از ماری جوانا ممکن است شانس شما را برای افسردگی بالینی افزایش دهد یا علائم اختلالات روانی را که قبلاً دارید بدتر کند. دانشمندان هنوز دقیقاً دلیل آن را نمی دانند. در دوزهای بالا، می تواند شما را پارانوئید کند یا ارتباط خود را با واقعیت از دست بدهید، بنابراین چیزهایی را که وجود ندارند بشنوید یا ببینید.
تفکر شما ممکن است تحریف شود.

ماری جوانا می تواند حواس و قضاوت شما را مختل کند. این اثرات بسته به مواردی مانند قدرت گلدان شما، نحوه مصرف آن و میزان مصرف ماری جوانا در گذشته متفاوت است. ممکن است:

 • حواس شما را تقویت کند (رنگ ها ممکن است روشن تر و صداها بلندتر به نظر برسند)
 • حس زمان شما را تحریف کند
 • به مهارت های حرکتی تان آسیب برساند و رانندگی را خطرناک تر کند
 • مهارهای تان را کاهش دهد. ممکن است روابط جنسی پرخطر داشته باشید یا شانس های دیگری را در پیش بگیرید

3. بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد؟ امکان اعتیاد

از هر 10 نفری که ماری جوانا مصرف می کنند، 1 نفر معتاد می شود. این بدان معناست که شما نمی توانید استفاده از آن را متوقف کنید حتی اگر به روابط، شغل، سلامتی یا مالی شما آسیب برساند. هر چه ماری جوانا را در سنین جوانی شروع کنید و به شدت از آن استفاده کنید، این خطر بیشتر است. به عنوان مثال اگر در دوران نوجوانی خود از گلدان استفاده کنید، احتمال اعتیاد 1 به 6 است. ممکن است در میان افرادی که هر روز از آن استفاده می کنند به 1 در 2 برسد. در این قسمت مطالعه مقاله «آیا گل اعتیاد آور است؟» می تواند مفید باشد.

شما همچنین می توانید از نظر فیزیکی به ماری جوانا وابسته شوید. بدن شما ممکن است دچار عقب‌نشینی شود و در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، تحریک‌پذیر، بی‌قرار، بی‌ اشتها شوید و نیز ممکن است باعث اختلالات خواب نیز شود. درباره چگونگی تشخیص علائم اعتیاد به ماری جوانا بیشتر بدانید.

4. تداخل در واکنش های مغز

ماری جوانا می تواند تمرکز، یادگیری و به خاطر سپردن چیزها را برای شما دشوارتر کند. به نظر می رسد این یک اثر کوتاه مدت است که پس از ترک سیگار تا 24 ساعت یا بیشتر باقی می ماند.

اما استفاده زیاد از گلدان مخصوصا در سالهای نوجوانی ممکن است اثرات دائمی تری بر جای بگذارد. آزمایشات تصویربرداری با برخی اما نه همه نوجوانان نشان داد که ماری جوانا ممکن است مغز آنها را از نظر فیزیکی تغییر دهد. به طور خاص، آنها ارتباطات کمتری در بخش‌هایی از مغز مرتبط با هوشیاری، یادگیری و حافظه داشتند و آزمایش‌ها نمرات IQ پایین‌تری را در برخی افراد نشان می‌دهند. مطالعه مقاله «تاثیر ماری جوانا بر مغز» پیشنهاد می شود.

5. بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد؟ مشکلات ریه

ریه های شما ممکن است درد داشته باشد. دود ماری جوانا می تواند ریه های شما را ملتهب و تحریک کند. اگر به طور منظم از آن استفاده کنید، ممکن است مشکلات تنفسی مشابه فردی که سیگار می کشد داشته باشید. این می تواند به معنای سرفه های مداوم با مخاط رنگی باشد. ریه های شما ممکن است راحت تر عفونت ها را جذب کنند. این تا حدی به این دلیل است که به نظر می رسد THC سیستم ایمنی برخی از کاربران را ضعیف می کند. برای اطلاعات بیشتر مقاله «مصرف ماری جوانا و سرطان ریه» توصیه می شود.

6. بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد؟ تسکین درد

ممکن است درد و سایر علائم شما را کاهش دهد. ماری جوانای پزشکی در اکثر ایالت ها به شکلی قانونی است. بیش از 10 ایالت و واشنگتن دی سی، گلدان تفریحی را قانونی کرده اند. اما ممنوعیت ماری جوانا توسط دولت فدرال، مطالعه اثرات آن بر انسان را دشوار کرده است. تحقیقات محدود نشان می دهد که گل دارویی ممکن است به موارد زیر کمک کند:

 • درد های مزمن. این رایج ترین استفاده و مزیت احتمالی ماری جوانا پزشکی است.
 • سفت شدن عضلات یا اسپاسم عضلانی ناشی از مولتیپل اسکلروزیس.
 • مشکلات خواب برای مبتلایان به فیبرومیالژیا، بیماری ام اس و آپنه خواب
 • اضطراب
 • حالت تهوع یا استفراغ ناشی از شیمی درمانی
 • تشنج ناشی از صرع
 • ممکن است احساس گرسنگی بیشتری کنید
 • کاهش اشتها و کاهش وزن در افراد مبتلا به بیماری ایدز

بسیاری از افرادی که به طور مرتب از ماری جوانا استفاده می کنند متوجه می شوند که این ماری جوانا اشتهای آنها را افزایش می دهد. آن‌ها به این می‌گویند «مانچی‌ها». برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است به افراد مبتلا به ایدز، سرطان یا سایر بیماری ها کمک کند تا وزن خود را دوباره به دست آورند. دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند و اینکه آیا آن بی خطر است یا خیر.

7. بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد؟ آسیب های قلبی

ممکن است به قلب شما آسیب برساند. ماری جوانا باعث می شود قلب شما سخت تر کار کند. به طور معمول قلب حدود 50 تا 70 بار در دقیقه می تپد. اما این می تواند به 70 تا 120 ضربه در دقیقه یا بیشتر به مدت 3 ساعت پس از شروع اثرات افزایش یابد. فشار اضافه شده به اضافه قطران و سایر مواد شیمیایی در گلدان ممکن است شانس شما را برای سکته قلبی افزایش دهد. اگر شما مسن تر هستید یا اگر قبلاً مشکلات قلبی دارید، خطر حتی بزرگتر است.

8. خطرات الکل را تشدید می کند

بیش از یک نفر از هر 10 مصرف کننده می گوید که در سال گذشته ماری جوانا مصرف کرده است. مصرف همزمان الکل و ماریجوانا احتمال رانندگی در حالت مستی یا مشکلات قانونی، حرفه ای یا شخصی را در مقایسه با نوشیدن به تنهایی دو برابر می کند.

9. بعد از مصرف گل چه اتفاقی می افتد؟ تاثیرات بر جنین

اگر شما باردار هستید ممکن است نوزاد شما کم وزن باشد. مادرانی که در دوران بارداری سیگار می کشند با خطر بیشتری برای به دنیا آوردن نوزادان کم وزن یا نارس مواجه هستند. اما محققان به اندازه کافی نمی‌دانند که بگویند این نوزادان به احتمال زیاد در مدرسه مشکل دارند، مواد مخدر مصرف می‌کنند یا مشکلات دیگری در زندگی دارند.

تاثیرات گل بر جنین

درمان اعتیاد به ماری جوانا

استفاده از علف های هرز می تواند تعدادی از اثرات منفی کوتاه مدت و بلند مدت ایجاد کند. با این حال، درک این نکته مهم است که کمک در دسترس است. درمان اعتیاد به ماری‌جوانا، متشکل از درمان شدید گروهی و فردی، درمان شناختی رفتاری (CBT) برای اعتیاد، حمایت خانواده و نظارت شبانه‌روزی توسط یک تیم چند رشته‌ای بسیار ماهر به شما کمک می‌کند تا هر گونه علت زمینه‌ای برای اعتیاد خود را برطرف کنید.

1. مشاوره درمانی

درمان شناختی رفتاری برای بسیاری از افراد به خوبی جواب می دهد. این به شما کمک می کند افکار و رفتارهایی را که منجر به مصرف مواد مخدر شما می شود درک کنید و آنها را با موارد سالم جایگزین کنید. مشاوره درمانی در واقع نوعی آگاهی بخشی و تذکر است. مشاور سعی می کند تا فرد را با مضررات اعتیاد آشنا کند و هدف از آن جهت دهی افکار او به سمت بهبودی است. مطالعه مقاله «مشاوره و روان درمانی» توصیه می شود.

2. مشوق‌های انگیزشی

این زمانی است که شما برای عاری بودن از مواد مخدر به خود پاداش می‌دهید. برای تعیین اهداف و پاداش های خود با یک درمانگر سلامت روان یا متخصص اعتیاد کار خواهید کرد. این روش به شما کمک می کند متعهد به تغییر رفتار خود باشید. معمولاً فقط شامل دو تا چهار جلسه است و مشاور شما بیشتر شبیه یک دوست است تا یک متخصص. اغلب همراه با انواع دیگر درمان استفاده می شود.

3. دارو

سازمان غذا و دارو هیچ دارویی را برای درمان سوء استفاده از ماری جوانا تایید نکرده است اما مطالعاتی در حال انجام است تا ببیند آیا داروهایی که برای خواب، اضطراب و سایر مسائل استفاده می‌شوند ممکن است کمک کنند. اگر یک بیماری روانی مانند اضطراب یا افسردگی دارید، درمان آن با دارو ممکن است به شما کمک کند از سوء استفاده از ماری جوانا جلوگیری کنید. همچنین می توانید برای طرح مشکل خود با مشاوره روانشناسی مشورت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*