ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مود سوینگ چیست؟ | راه های کنار آمدن با نوسانات خلقی

مود سوینگ چیست؟ گاهی اوقات نوسانات خلقی طبیعی است و به خستگی یا ریتم بدن مربوط می شود، اما بالا و پایین رفتن شدید نیز می تواند نشانه یک بیماری روانی مانند اختلال دوقطبی یا اختلال شخصیت مرزی باشد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاور

                                              

مود سوینگ چیست؟

اصطلاح "مود سوینگ" یا "mood sweing" یک مفهوم رایج است که برای توصیف احساسات با نوسانات سریع و شدید استفاده می شود. مردم اغلب نوسانات خلقی را به عنوان "ترن هوایی" از احساسات از شادی و رضایت تا عصبانیت، تحریک پذیری و حتی افسردگی توصیف می کنند. یک فرد ممکن است چیزی را تشخیص دهد که باعث تغییر در خلق و خوی او شده است، مانند یک رویداد استرس زا در محل کار. اما بروز نوسانات خلقی بدون دلیل واضح نیز غیرمعمول نیست. وقتی با نوسانات خلقی شدید دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است برای شما و اطرافیانتان سخت باشد. ممکن است احساس کنید روزهایتان در حال گذراندن یک ترن هوایی غیرقابل پیش بینی است. اینکه در مورد نوسانات خلقی خود چه کاری باید انجام دهید بستگی به علت آن دارد و اینکه آیا این تغییرات زندگی شما و اطرافیانتان را مختل می کند یا خیر. گاهی اوقات نوسانات خلقی طبیعی است و به خستگی یا ریتم بدن مربوط می شود، اما بالا و پایین رفتن شدید نیز می تواند نشانه یک بیماری روانی مانند اختلال دوقطبی یا اختلال شخصیت مرزی باشد.  

علل شایع مود سوینگ یا نوسانات خلقی

همه افراد گهگاهی نوسانات خلقی را تجربه می کنند، اما اگر به نظر می رسد که به طور مکرر دچار نوسانات خلقی می شوید یا آنقدر شدید هستند که زندگی روزمره شما، از جمله کار و روابط را مختل می کنند، ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد. تغییرات درونی که در طول زندگی ما اتفاق می‌افتد بر خلق و خوی ما تأثیر می‌گذارد، اما این فقط آنچه در درون اتفاق می‌افتد نیست که احساس ما را تعیین می‌کند. ما همچنین به آنچه در اطرافمان اتفاق می افتد پاسخ می دهیم. تغییرات بیرونی در زندگی و محیط های ما، مانند افزایش استرس در خانه، مدرسه یا محل کار نیز می تواند بر احساسات ما تأثیر بگذارد. همچنین درمورد عوامل استرس زا در خانه بخوانید.

1-بیماری و جراحت

حتی اگر اصطلاح "نوسانات خلقی" دلالت بر یک ریشه عاطفی دارد، این تغییرات همچنین می تواند با بیماری های مزمن یا آسیب های حاد که بر مغز تأثیر می گذارد، مانند زوال عقل، ضربه مغزی یا سکته مغزی مرتبط باشد. سایر شرایط پزشکی، به ویژه شرایط عصبی همچنین می تواند باعث نوسانات خلقی شود، از جمله:

  • دیابت
  • اسکلروز چندگانه
  • بیماری پارکینسون
  • اختلالات خواب
  • اختلالات تیروئید

2-مود سوینگ چیست؟ | مراحل رشد

کودکان نوپا و خردسال اغلب به نظر می‌رسند که «خوش خلقی» دارند و ممکن است وقتی یاد می‌گیرند احساسات خود را تنظیم کنند، عصبانی شوند. در حالی که این تغییرات به طور کلی بخشی طبیعی از رشد عاطفی است، نوسانات خلقی در کودکان نیز می تواند نشانه ای از یک اختلال روانی زمینه ای، ناتوانی یادگیری یا حتی یک بیماری جسمی باشد. به عنوان مثال، کودکان و نوجوان های مبتلا به اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) ممکن است تغییرات خلقی را تجربه کنند که می تواند در مدرسه و دوستی ها اختلال ایجاد کند. همانطور که بچه ها بزرگتر می شوند، نوسانات خلقی همچنان بخشی طبیعی از رشد آنها است. زمانی که آنها وارد سنین پیش از نوجوانی می شوند، نوسانات خلق و خوی عمدتاً ناشی از تغییرات هورمونی است. این تغییرات خلقی در دوران نوجوانی به اوج خود می رسد و به تدریج تا بزرگسالی تثبیت می شود.

3-آلرژی و داروها

اگر آلرژی فصلی دارید، ممکن است متوجه شوید که خلق و خوی شما تحت تأثیر زمانی از سال است که تمایل به علائم دارید. عطسه مداوم، آبریزش چشم، ترشح بعد از بینی و خارش نیز می تواند منجر به خستگی شود، به خصوص اگر آلرژی شما با خواب تداخل داشته باشد. به همین ترتیب، احساس ناخوشی می‌تواند باعث تحریک‌پذیری شما شود یا مهارت تمرکز را دشوار کند، به‌ویژه اگر آلرژی‌های شما باعث علائم دیگری مانند سردرد یا گلودرد شود. شروع یا قطع یک داروی تجویزی می تواند بر خلق و خوی فرد تأثیر بگذارد. در حالی که انتظار می‌رود داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی و تثبیت‌کننده‌های خلق بر خلق و خوی فرد تأثیر بگذارند، داروهایی که به دلایل دیگر تجویز می‌شوند نیز ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث تغییرات خلقی شوند. حتی اگر تغییرات خلق و خوی می تواند نشانه ای از افسردگی یا یکی دیگر از بیماری های سلامت روان باشد، برخی از داروهایی که برای درمان این اختلالات استفاده می شوند می توانند باعث تغییر در خلق و خو شوند. گاهی اوقات، این تغییرات خلقی نشان می دهد که دارو انتخاب مناسبی برای درمان نیست، یا اینکه تشخیصی که به فرد داده شده ممکن است درست نباشد. به عنوان مثال، فردی که مبتلا به اختلال دوقطبی است ممکن است به اشتباه افسردگی را تشخیص دهد و برای او دارو تجویز شود. اما، برخی از داروهای ضد افسردگی ممکن است باعث ایجاد یک دوره شیدایی در فردی مبتلا به اختلال دوقطبی شود. به همین ترتیب، افرادی که استروئیدهای آنابولیک مصرف می کنند، می توانند تغییرات خلقی شدید، از جمله عصبانیت را تجربه کنند.

4-مود سوینگ چیست؟ |تغیرات هورمونی

سایر علل احتمالی نوسانات خلقی ممکن است ناشی از تغییرات در سطوح هورمونی، به ویژه استروژن باشد. نوسانات هورمونی طبیعی است و به خوبی بر خلق و خوی تأثیر می گذارد، مانند تغییرات دوره ای چرخه قاعدگی. به همین دلیل، نوسانات خلقی نیز در پاسخ به علل دیگر تغییر سطح هورمون ها، مانند بارداری و یائسگی، رایج است.با این حال، خطر ابتلا به افسردگی در افراد در این زمان‌ها نیز افزایش می‌یابد، بنابراین نوسانات خلقی نیز می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت سلامت روان باشد. اشکال خاصی از کنترل بارداری هورمونی، مانند قرص، ممکن است به کاهش نوسانات خلقی مرتبط با چرخه قاعدگی کمک کند، اما همچنین پیشنهاد شده است که تغییرات خلق و خوی می تواند یکی از عوارض جانبی این داروها باشد. همانطور که سایر مطالعات ارتباطی بین داروهای ضد بارداری خوراکی و تغییرات خلقی پیدا نکردند.
تغییرات هورمونی دلیل مودسوینگ

5-بیماری های روانی

در حالی که تغییرات خلق و خوی می تواند کاملا طبیعی باشد، ناشی از استرس ویا بخشی از مقابله با یک وضعیت سلامت جسمی باشد، نوسانات خلقی نیز می تواند نشانه ای از بیماری روانی باشد.هنگام توصیف و تشخیص اختلالات سلامت روان، به ویژه اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی، مجموعه تغییرات شدید، سریع و مکرر در خلق و خوی گاهی اوقات به عنوان "بی ثباتی عاطفی" نامیده می شود. با این حال، خلق ناپایدار منحصر به بیماری روانی نیست. همچنین در افراد مبتلا به آسیب مغزی تروماتیک، سکته مغزی و آلزایمر و همچنین سایر شرایط پزشکی دیده می شود.اگر تغییرات خلق و خوی همراه با سایر علائم و نشانه های خاص یک بیماری روانی را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. درک علت اصلی برای یافتن موثرترین راه برای مدیریت نوسانات خلقی ضروری است.  

خطرات ناشی از مود سوینگ

وقتی صحبت از عوامل خطر نوسانات خلقی به میان می آید، ممکن است تعدادی از عوامل نقش داشته باشند. با این حال، رژیم غذایی، خواب و سوءمصرف مواد، بزرگترین عواملی که در نوسانات خلقی نقش دارند. در اینجا نگاهی دقیق تر به چگونگی افزایش احتمال نوسانات خلقی توسط این عوامل خطر وجود دارد.

1-عادات غذایی نامناسب

فردی که از یک رژیم غذایی ناکافی استفاده می کند یا به اندازه کافی غذا نمی خورد ممکن است در پاسخ به نوسانات سطح قند خون و سوءتغذیه دچار تغییرات خلقی شود. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که همکار بداخلاق شما بعد از صرف صبحانه و یک فنجان قهوه بهار بیشتری دارد، حال بد صبحگاهی او ممکن است ناشی از ترک کافئین یا قند خون پایین به نام هیپوگلیسمی باشد. اختلالات گوارشی که بر توانایی بدن در جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد، مانند بیماری سلیاک و بیماری التهابی روده (IBD) نیز با نوسانات خلقی مرتبط است. این شرایط همچنین با شرایط سلامت روانی خاص، مانند افسردگی مرتبط است. همچنین درمورد تغذیه سالم بخوانید.

2-مشکلات خواب

خلق و خوی افراد نیز می تواند به شدت تحت تأثیر میزان و کیفیت خواب آنها باشد. فردی که خواب کافی ندارد، به خصوص زمانی که مزمن باشد، ممکن است نوسانات شدید خلق و خو و همچنین سایر علائم روانپزشکی را تجربه کند. شاید همکار شما خیلی آدم صبحگاهی نباشد، اما خلق و خوی آنها به طور طبیعی با بیدار شدن از خواب بالا می رود و احساس آمادگی بیشتری برای روز آینده دارند. ریتم شبانه روزی بدن، که به دلیل تاثیرگذاری بر زمان خواب شناخته شده است، خلق و خوی ما را در طول روز نیز تا حد مشخصی هدایت می کند.

3-مود سوینگ چیست؟ |سوء مصرف مواد

افرادی که با اختلالات مصرف مواد سر و کار دارند نیز ممکن است بیشتر در معرض تغییرات شدید خلق و خو باشند، به خصوص زمانی که قادر به دریافت یا استفاده از یک ماده نباشند. آنها همچنین ممکن است در هنگام تلاش برای ترک یک دارو و تجربه ترک، نوسانات خلقی را تجربه کنند. در صورت استفاده نادرست، داروهایی که باعث تغییرات خلقی می شوند می توانند اثرات شدیدی داشته باشند. به عنوان مثال، اگر فردی، مانند یک ورزشکار، از داروهای استروئیدی سوء استفاده کند، علائم ممکن است نامنظم و حتی تهدید کننده زندگی باشند.  
مود سوینگ

روش های کنار آمدن با مود سوینگ

هنگامی که خلق و خوی شما عملکرد روزانه شما را مختل می کند، ممکن است نگرانی وجود داشته باشد، و ممکن است مفید باشد که در مورد رفتارهای اخیر خود فکر کنید. اگر علائم شما شروع به تداخل با فعالیت‌های روزانه کرد، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال کمک باشید. ممکن است ندانید که علائمی را تجربه می کنید، اما می توانید از خود سؤالاتی بپرسید: آیا تغییرات فیزیکی در بدن یا رفتارم تجربه کرده ام؟ آیا اخیراً احساس کرده ام که در خلق و خوی خود گیر کرده ام؟ آیا برخورد با تجربیات من سخت تر شده است؟ مدیریت نوسانات خلقی ممکن است دشوار باشد، اما در اینجا چند قدم وجود دارد که می توانید برای کاهش آنها انجام دهید: برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

1-درمان پزشکی

با پزشک خود صحبت کنید. اگر مقابله با نوسانات خلقی شما سخت تر و سخت تر می شود، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که با پزشک مراقبت های اولیه خود صحبت کنید و ببینید چه توصیه هایی می کنند. برای شما کمک وجود دارد. مهم است که به پزشک خود بروید تا هر چیزی که ممکن است در حال وقوع است را رد کنید. هنگامی که جنبه فیزیکی رد شد، به دنبال درمان باشید تا به شما در مبارزه با مشکلات سلامت روان کمک کند. درمان از طریق درمان ابزار مفید دیگری برای یادگیری مهارت های مقابله ای بهتر و روش های پردازش احساساتی است که از طریق اختلالات خلقی خود تجربه می کنید.

2-حمایت اجتماعی

تعامل اجتماعی با دوستان و خانواده بسیار مهم است. سعی کنید از انزوا دوری کنید و با یک فرد قابل اعتماد در تماس باشید. داشتن این ارتباطات زمانی که احتمال افسردگی یا مضطرب شدن خود را افزایش می‌دهد آسان‌تر می‌شود. رژیم غذایی خود را تنظیم کنید. سعی کنید زمانی را برای تنظیم گزینه های رژیم غذایی سالم تر اختصاص دهید. غذا سوخت است و خوردن غذاهای ناسالم به دفعات ممکن است بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و خستگی یا سایر علائم فیزیکی را افزایش دهد. تحقیق کنید و سعی کنید جایگزین های سالمی پیدا کنید که برای شما جذاب باشد. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

3-مود سوینگ چیست؟ |ورزش و خواب کافی

ورزش منظم داشته باشید. ورزش برای شما خوب است و مهم است که در جایی که می توانید حرکت کنید. این بدان معنا نیست که باید در باشگاه ورزش های سنگین انجام دهید، اما شاید سعی کنید هر روز پیاده روی کنید. ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا مطمئن شوید که برای سلامتی خود وقت می گذارید. برای خواب وقت بگذارید. داشتن خواب خوب برای سلامتی و عملکرد روزانه شما ضروری است. خواب زمانی است که بدن شما را دوباره شارژ می کند و زمانی که زیاد یا خیلی کم می خوابید به بدن خود اجازه نمی دهید آنچه را که برای عملکرد نیاز دارد دریافت کند. زمانی را در برنامه خود اختصاص دهید که به شما امکان می دهد هر شب هفت تا هشت ساعت توصیه شده بخوابید. مدیریت نوسانات خلقی شما ممکن است فرآیند دشواری باشد، اما شما تنها نیستید. وقتی متوجه علائم شدید کمک بگیرید و دیگرانی را که ممکن است برای انجام همین کار در تلاش هستند تشویق کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی  در زمینه مود سوینگ چیست؟ کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*