ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کدام ماده مخدر دندان را سیاه می کند؟

کدام ماده مخدر دندان را سیاه می کند؟ اگر از مواد مخدر به ویژه مواد قوی تر مانند مت یا هروئین سوء استفاده کنید، احتمال اینکه دندان های سالمی داشته باشید کمتر است و این می تواند باعث شود وضعیت پوسیدگی به سرعت شرایط بدتری پیدا کند. متامفتامین تاثیرگذارترین ماده مخدر روی دندان و سیاه شدن آن می باشد. بسیاری از افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند سیگار هم می کشند که این همزمانی اثرات مصرف مواد بر دهان را شدیدتر می کند. برای دریافت اطلاعات کافی در این زمینه می توانید با مشاوره تلفنی ترک اعتیاد تماس بگیرید.

 

علت سیاه شدن دندان ها

دندان‌های سیاه شده می‌تواند نشانه پوسیدگی یا ایجاد حفره‌های زیرینی دندان باشد و در نتیجه منجر به لکه‌دار شدن دندان و سیاهی می شود. غذاها و نوشیدنی های مختلف می توانند کمی رنگدانه از خود روی سطح دندان به جای بگذارند و باعث سیاه شدن دندان ها شوند. دندان ها رنگ خود را مدیون مقدار زیادی کلسیم موجود در لایه بیرونی دندان هستند که به مینای دندان معروف است. با گذشت زمان، عناصر اضافی باقی مانده از غذاها و نوشیدنی ها و سایر مواد آسب زا از جمله سموم مواد مخدر می توانند شروع به زرد یا خاکستری کردن دندان ها کنند.

تغییر سریع دندان از رنگ سفید به سیاه غیرمعمول است. یک فرد معمولاً قبل از شروع به سیاه شدن دندان متوجه علائم دیگری نیز می‌شود. دندان‌های فرد ممکن است حساس‌تر شوند و در نتیجه هنگام خوردن یا آشامیدن، قبل از تغییر رنگ دچار درد شوند. دندان ها همچنین ممکن است نقاط کوچکی ایجاد کنند که اغلب در نزدیکی خط لثه سیاه به نظر می رسند.

1.کدام ماده مخدر دندان را سیاه می کند | علل خارجی

سیاه شدن دندان ها از بیرون دندان گاهی به عوامل بیرونی بستگی دارد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد. آسیب به تجمع استارتر مینا که برخی از علل مستقیم این لکه ها عبارتند از خوردن یا نوشیدن مکرر یک محصول غذایی تیره مانند قهوه نوشیدن و سو مصرف مواد مخدر، مصرف برخی داروها مانند مکمل‌های آهن مایع، استفاده از دهانشویه‌ها و خمیردندان
استفاده از تاج‌ها و پرکردگی‌های ساخته شده با سولفید نقره. سیاه شدن دندان ها همچنین می تواند از عوارض سیگار کشیدن باشد.

2.علل داخلی

مربوط به زمانی است که آسیب از داخل وارد شود و دندان سیاه به نظر برسد. شایع ترین علل سیاه شدن دندان ها در این موارد به دلیل پوسیدگی است. به عنوان مثال، دندانی با عفونت پالپ یا دندان مرده ممکن است سیاه شود. آسیب از داخل شروع می شود و به سطح می رسد. رنگ سیاه دندان ممکن است ابتدا به صورت لکه هایی ظاهر شود و در صورت عدم مراجعه فرد به دندانپزشکی برای درمان در نهایت کل دندان را بپوشاند.

3.دیگر شرایط تاثیرگذار بر سلامت دندان ها

شرایط مختلفی از تاثیر مواد روی دندان ها و سلامت آن ها وجود دارد. بسیاری از انواع مختلف مواد می توانند به دندان ها، لثه ها و کل دهان فرد آسیب وارد کنند. از آنجایی که افرادی که از اعتیاد رنج می برند بیشتر وقت خود را صرف تهیه، استفاده و بهبودی از اثرات مواد می کنند، معمولا از روال های بهداشتی مهم مانند مسواک زدن دندان ها یا رفتن به دندانپزشک غافل می شوند. رایج‌ترین عواملی که داروها بر بهداشت دندان تأثیر می‌گذارند عبارتند از:

  • خشکی دهان که باعث افزایش اسیدیته و از بین رفتن مینای دندان می شود.
  • رفلاکس اسید که باعث آسیب به مینای دندان و بافت نرم آن ها می شود.
  • دندان قروچه بزرگسالان که باعث از دست دادن جریان خون در لثه ها و ریشه هاست
  • بروز زخم های ساده و عفونی در دهان
  • عدم مراقبت از بهداشت دهان و دندان
  • کمبودهای تغذیه ای رایج که منجر به آسیب دندان ها و لثه ها می شود.
  • میل به غذاهای شیرین منجر به پوسیدگی دندان

در صورت سیاه شدن دندان ها، فرد باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کند. در این بین که مصرف مواد مخدر در تغییر رنگ دندان ها بسیار موثر است توجه بیشتری را می طلبد. از جمله سیاه شدن دندان در نتیجه مصرف ماده مخدر آمفتامین و متامفتامین. دندان ها ممکن است به دلایل خارجی یا داخلی سیاه شوند.

کدام ماده مخدر دندان را سیاه می کند؟

اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری مزمن و پیشرونده است که به عنوان یک مجموعه از اثرات منفی بر زندگی افراد شناخته می شود. هر شکلی از سوء مصرف مواد می تواند منجر به ویرانی مالی، گوشه گیری و انزواطلبی از اجتماع و اورژانس های پزشکی تهدید کننده زندگی مانند مصرف بیش از حد و نارسایی ارگان های حیاتی بدن شود.

با این حال، پیامدهای دیگری نیز وجود دارد که کمتر در مورد اعتیاد به مواد صحبت شده است که قابل ذکر است. سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد به الکل آسیب های مخربی به دندان ها و سلامت کلی دهان و دندان ها وارد می کند. از این جمله می توان به تاثیر اعتیاد بر پوسیدگی دندان، دندان قروچه و تغییر رنگ و سیاه شدن دندان اشاره کرد. سوء مصرف مواد واقعاً می تواند بر بهداشت دهان و دندان افراد تأثیر منفی ماندگاری بگذارد.

مواد مخدر خیابانی به دلایل خوبی غیرقانونی هستند. علاوه بر این که اغلب اعتیادآور هستند از بسیاری جهات برای شما مضر هستند. ممکن است متوجه شده باشید که بسیاری از معتادان به مواد مخدر دندان های بدی دارند. به این دلیل که داروهایی مانند متامفتامین، هروئین، کوکائین، قرص اکس یا اکستازی و حتی ماری جوانا می‌توانند برای دندان‌ها و لثه‌ها مشکل ایجاد کنند.

برخی از مواد متفاوت از سایرین بر سلامت دندان و دندان تأثیر می گذارند. به این ترتیب انواع مختلف موادی که به سلامت دهان و دندان شما آسیب می رسانند به شرح زیر می باشد:

1.کدام ماده مخدر دندان را سیاه می کند؟کوکائین

روشی که کوکائین باعث آسیب دندانی می شود به نحوه مصرف آن بستگی دارد. اگر کوکائین با دندان های فردی تماس پیدا کند، اسیدیته این ماده باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. این به مرور زمان منجر به پوسیدگی دندان می شود. خروپف طولانی مدت و مکرر ناشی از مصرف کوکائین می تواند باعث ایجاد سوراخ در کام نرم دهان شود. در نتیجه غذا خوردن و صحبت کردن مشکل می شود.

وقتی فردی تحت تأثیر این ماده قرار می گیرد، دندان قروچه می کند و همین می تواند باعث پوسیدگی دندان، ترک خوردگی دندان و حتی عفونت در دهان شود. در حالی که بیشتر مردم کوکائین را خرخر می کنند، برخی از افراد پودر آن را به لثه های خود می مالند که می تواند باعث ایجاد خراش یا زخم های دردناک و عفونی در آن ها شود.

2.کدام ماده مخدر دندان را سیاه می کند؟ الکل

اگرچه الکل را جز دسته مواد مخدر به شمار نمی آورند اما اعتیاد به الکل و اثرات پابدار مصرف الکل روی بهداشت دهان و دندان بر کسی پوشیده نیست. الکل با قندهای تخمیر شده ایجاد می شود و اغلب اوقات، زمانی که افراد نوشیدنی مخلوط سفارش می دهند، شکر اضافی به میزان آن افزوده می شود. افرادی که از سوءمصرف شدید الکل یا اعتیاد رنج می‌برند، ممکن است به دلیل محتوای قند بالا از تجمع سریع پلاک روی دندان ها گلایه کنند. علاوه بر این، اسیدیته الکل می تواند به سرعت باعث پوسیدگی دندان شود. مهم است که توجه داشته باشید که الکل به عنوان عامل رفلاکس اسید شناخته شده است.

افرادی که به طور مکرر رفلاکس اسید معده را تجربه می کنند در معرض فرسایش مینای دندان قرار دارند. علاوه بر این، بسیاری از افرادی که از اعتیاد به الکل رنج می برند، وعده های غذایی را کامل نمی خورند تا اثر گیرایی سریع تر و قوی تری از الکل را تجربه کنند. این عمل می تواند منجر به کمبودهای تغذیه ای شود که گاهی باعث پوسیدگی دندان و شکنندگی دندان ها می شود. همچنین ممکن است افراد در هنگام مستی مسواک زدن دندان های خود را فراموش کنند که باعث تجمع پلاک می شود. مطالعه مقاله «تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها» می تواند مفید باشد.

3.کدام ماده مخدر دندان را سیاه می کند؟ هروئین

مواد افیونی داروهای مخدر مانند هروئین گاهی اوقات افراد را به خوردن میان وعده های شیرین وادار می کند. اگر فردی به طور مداوم از غذاهای حاوی قند زیاد استفاده کند، دندان هایش در نهایت پوسیده می شود. داروهای اپیوئیدی که در دهان حل می‌شوند، می‌توانند منجر به مشکلات دندانی از جمله پوسیدگی دندان، ایجاد حفره‌، عفونت‌های دهانی و از دست دادن دندان‌ها شوند که حتی در بیمارانی که سابقه مشکلات دندانپزشکی نداشته‌اند نیز گزارش شده است.

بسیاری از افراد معتاد به مواد افیونی از شیوه مصرف مواد مخدر داخل وریدی استفاده می کنند. این روش مصرف، افراد را در معرض خطر بسیار بالایی برای ابتلا به عفونت‌ها از جمله قارچ‌های دهان و عفونت‌های ویروسی که بر دهان تأثیر می‌گذارند، قرار می‌دهد. حتی نگران کننده تر، مواد افیونی علائم درد را کاهش داده و آن ها را تسکین می دهند. به این ترتیب اگر فردی که به مواد افیونی معتاد است از پوسیدگی یا زخم دندان رنج ببرد، هیچ نشانه ای از دندان درد را متوجه نمی شود. مطالعه مقاله «عوارض اعتیاد به هروئین» می تواند سودمند باشد.

4.تنباکو و ماریجوانا

تنباکو و ماری جوانا و هر ماده دیگری که می توان آن را دود کرد باعث ایجاد سرطان دهان در افراد می شود. بنابراین توجه به این نکته ضروری است که جویدن تنباکو افراد را در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان قرار می دهد. سایر خطرات سیگار کشیدن و ماری جوانا عبارتند از: خشکی دهان، هالیتوز لثه، آسیب و پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال لثه.

کدام ماده مخدر دندان را سیاه می کند
 

کدام ماده مخدر دندان را سیاه می کند؟ مت آمفتامین

پر واضح است که مصرف مواد مخدر برای سلامتی مضر است. از سکته قلبی گرفته تا انواع سرطان، داروهای خیابانی و مواد مخدر می توانند خطرات جدی برای سلامتی داشته باشند و تا سر حد مرگ پیش روی کنند. مت آمفتامین که به نام مت یا کریستال مت نیز شناخته می شود، یکی از مخرب ترین مواد برای دهان و سلامت دندان ها است. اثرات مت آمفتامین روی دندان ها به قدری شدید است که مصرف کنندگان اغلب با دندان های سیاه شناخته می شوند.معمولا دندان ها تا لثه ها ساییده می شوند و در اثر پوسیدگی دندان سیاه می شود.

1.رفلاکس و مشکلات گوارشی

در یک مطالعه 96 درصد از افرادی که از متا استفاده می کردند دارای پوسیدگی دندان بودند و 58 درصد پوسیدگی دندان درمان نشده داشتند. مردم از اصطلاح "دهان مت" برای توصیف این وضعیت دندان های لکه دار سیاه شده و به شدت آسیب دیده استفاده می کنند. یکی از دلایل آسیب این است که دارو اسیدی است و باعث استفراغ و رفلاکس می شود. از آنجایی که فرد مبتلا به سو مصرف مواد دچار بی اشتهایی به غذا بوده و کمتر گرسنه می شود، هوس نوشابه و شیرینی می کند. در نتیجه ادامه چنین رژیم غذایی آسیب می تواند در مدت زمان کوتاهی رخ دهد و اغلب منجر به سیاه شدن و از دست دادن دندان ها می شود. برای مطالعه بیشتر در این مورد می توانید مقاله «تشخیص اعتیاد از روی ظاهر» بخوانید.

2.آسیب به مینای دندان

هم اجزای مواد و هم رفتارهایی که به دنبال مصرف مث آمفتامین(مفتامین) انتخاب می شود به آسیب سریع دندان کمک می کند. مت که از مواد بسیار اسیدی ساخته شده است، مینای دندان را نرم می کند و می تواند آن را اغلب در عرض چند هفته کاملا از بین ببرد. این ماده همچنین سطح اضطراب را افزایش می دهد که باعث می شود کاربران دندان های خود را قروچه کرده و فرسایش را تسریع کنند و به سیاه شدن دندان منجر شود.

3.سیاه شدن دندان ناشی از خشکی دهان

اثر دیگر مت خشکی شدید دهان است که باعث رشد باکتری ها و بدتر شدن پوسیدگی می شود. در نهایت، مصرف کنندگان مت کمتر احتمال دارد هنگام استفاده از مواد مسواک بزنند و نخ دندان بکشند و اغلب هوس مصرف شکر را تجربه می کنند. مطالعه مقاله «تاثیر مواد مخدر بر بدن» می تواند سودمند باشد.

 

درمان دندان سیاه شده

معمولاً نمی توان از شر دندان های سیاه در خانه خلاص شد. کیت های سفید کننده خانگی ممکن است به تغییر رنگ خفیف کمک کند اما دندان های سیاه معمولاً نیاز به درمان حرفه ای دارند. دندانپزشک برای تشخیص علت زمینه ای و تعیین درمان مناسب، دندان ها را معاینه می کند. زمانی که تارتار علت آن باشد، دندانپزشک نیاز به برداشتن رسوب دارد و معمولاً با تراشیدن تارتار از روی دندان‌ها ترمیم می شود. دندانپزشک ممکن است نیاز به استفاده از ابزار اولتراسونیک داشته باشد که از لرزش برای شکستن تارتار و راحت‌تر برداشتن آن استفاده می‌کند. مطالعه مقاله «ذغال فعال برای دندان» می تواند سودمند باشد.

اگر پوسیدگی علت آن باشد که به طور معمول در موارد مرتبط با مصرف مواد مخدر همین علت خواهد بود، بعید است که دندانپزشک بتواند با یک تمیز کردن ساده، سیاهی دندان را بهبود بخشد. آن ها در عوض باید قسمت پوسیده دندان را به طور کامل بردارند. چه زمانی حذف ضروری است؟ گاهی اوقات دندانپزشک مجبور است دندان های سیاه را از بین ببرد. اگر پوسیدگی در یک قسمت از دندان باشد، دندانپزشک قسمت آسیب دیده را بر می دارد و سوراخ را با پر کردن می بندد. اگر پوسیدگی به بخش بزرگی از دندان رسیده باشد، دندانپزشک تمام پوسیدگی ها را از بین می برد و یک تاج روی بالای دندان قرار می دهد. با این حال اگر آسیب وارده به دندان خیلی شدید باشد که با روکش یا پر کردن قابل بهبود نیست، ممکن است دندانپزشک نیاز به برداشتن کل دندان داشته باشد.

 

سخن آخر

اختلال مصرف مواد می تواند زندگی شما یا عزیزانتان را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. از جمله ارائه یک صورت حساب دندانپزشکی بسیار گزاف. برای جلوگیری از آسیب های تغییر دهنده زندگی به لثه ها، دندان ها و کل دهان خود، عضویت در برنامه های ترک و درمان اعتیاد را در برنامه خود قرار دهید. برای این منظور می توانید با مشاوره روانشناسی مشورت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*