ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت خروج باد از واژن و روش های درمان آن با لیزر

علت خروج باد از واژن چیست؟ یکی از مسائلی که بانوان درباره آن نگرانند خروج باد و یا همان گازها از ناحیه واژن است که علل مختلفی می تواند داشته باشد. البته این مسئله یک معضل جدی نیست ولی به هر حال می تواند احساس ناخوشایندی برای بانوان به دنبال داشته باشد؛ گاز واژن زمانی است که گاز را از واژن خود دفع می کنید. صدایی که می شنوید هوای به دام افتاده است که از واژن شما خارج می شود. معمولاً بی ضرر است و در اثر رابطه جنسی، ورزش یا ضعف عضلات کف لگن ایجاد می شود. در موارد نادر، نشانه فیستول واژن است. حال این مقاله قصد دارد به بررسی آناتومی ناحیه واژن، مسئله خروج گازهای معده از آن، علل وقوع و در نهایت راه های درمانی برای این معضل بپردازد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه با مشاوره جنسی تلفنی تماس بگیرید.

تماس با مشاور

 

آناتومی واژن؛ داخلی و خارجی

بخش واژن دارای دو قسمت عمده داخلی و خارجی است که هر کدام از قسمت هایی تشکیل شده اند که هر کدام دارای آناتومی خاص خود هستند. در ادامه به طور کامل با دستگاه تناسلی زنان آشنا می شوید.

1-بخش خارجی واژن

بخش خارجی قسمت واژن را می توان به اجزا زیر تقسیم کرد:

  • لابیا ماژور: به لبه های بیرونی واژن لابیا ماژور و یا بزرگ گفته می شود که بقیه بخش های واژن را می پوشاند و در همین نواحی روی واژن است که مو های اندام تناسلی رشد می کنند. معمولا لابیا های بزرگ همرنگ پوست بدن و یا گاهی تیره تر از پوست هستند که فرم و اندازه آن ها در بانوان متفاوت است.
  • لابیا مینور: لابیا مینور و لب های کوچک واژن، پوست های نازکی هستند که دور تا دور دهانه واژن را پوشانده و بافتی متفاوت با لابیا ماژور دارند. رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنانه در این ناحیه نیز بین بانوان می تواند بسیار متفاوت و از طیف رنگی صورتی کم رنگ تا قهوه ای تیره متغیر می باشد. این قسمت از واژن نقش حفاظتی از بخش های داخلی واژن را بر عهده می گیرد. فرم و اندازه لبه های داخلی واژن نیز در بانوان می تواند متفاوت باشد.
  • مدخل و دهانه واژن: به قسمت دخول واژن و یا همان مهبل، دهانه واژن می گویند. از این ناحیه دخول و یا رابطه جنسی واژینال انجام می گیرد، خون ناشی از قاعدگی و انواع ترشحات عفونی یا طبیعی از واژن خارج می شوند.

2-سایر اعضای خارجی

  • منفذ ادرار: منفذ ادرار بخش کوچکی است که در زیر کلیتوریس و بالای دهانه انواع واژن قرار گرفته است. این منفذ به مجاری ادرار وصل می باشند و ادرار از این بخش دفع می شود.
  • کلیتوریس یا چوچوله: چوچوله و یا کلیتوریس تحریک پذیرترین ناحیه اندام تناسلی زنانه است که نقش اصلی را در ارگاسم زنان دارد. بخش کلیتوریس در قسمت بالایی لابیا مینور و منفذ ادرار قرار گرفته است. توسط کلاهک محافظی به نام هود پوشانده شده است. در بعضی از زنان کلاهک کلیتوریس خیلی بزرگ است و حتی از لابیا ماژور بیرون می زند. بزرگی زیاد کلاهک ممکن است سبب کاهش ارگاسم و بد فرمی واژن در بانوان شود؛ به همین دلیل گاهی جراحان عمل هودکتومی انجام می دهند که در عمل جراحی، قسمتی از هود را کنار می زنند تا کلیتوریس برای لمس بتواند بیش تر در دسترس قرار گیرد.
  • پرینه: به فاصله بین منفذ مقعد تا دهانه واژن، پرینه گفته می شود که بافت به نسبت نازکی دارد. نازکی این بافت به قدری است که در اثر زایمان طبیعی ممکن است پاره شود. برای اشنایی با نشانه های واژن سالم کلیک کنید.

3-بخش داخلی

بخش داخلی قسمت واژن عبارتست از اجزا زیر:

  • پرده بکارت: پرده بکارت و یا هایمن، پرده ای به ضخامت 1 تا 2 میلی متر است که داخل واژن یعنی بین دهانه واژن و کانال آن قرار دارد. برخی از زنان در اولین رابطه جنسی چه با آلت شریک جنسی و چه با ورود هر چیز دیگری به واژن، در اثر کشیدگی هایمن دچار خونریزی بسیار ناچیزی می شوند که گاهی بیشتر شبیه لک بینی ساده دوران قاعدگی است. پرده بکارت جزء آناتومی داخلی واژن به شمار می رود ولی درصدی از بانوان بدون پرده بکارت متولد می شوند؛ بنابراین  هیچ کدام از انواع پرده بکارت را ندارند.
  • غدد بارتولن: غدد ریزی در دو طرف دهانه واژن قرار دارند که به نام بارتولن معروف هستند. این غدد از موقع بلوغ، ترشحات بی رنگی را برای مرطوب نگاه داشتن دائمی واژن تولید می کنند. نزدیک به زمان تخمک گذاری که سطح هورمون های زنانه بالا است، ترشحات این غدد بیش تر شده و میل جنسی بانوان افزایش می یابد. این ترشحات باعث راحت تر شدن رابطه جنسی می شود.

4-سایر اعضای داخلی

  • کانال واژن: کانال واژن مجرایی انعطاف پذیر و عضلانی است. چین هایی که در کانال واژن وجود دارند باعث می شوند موقع تحریک جنسی و یا زایمان، طول و عرض کانال بیش تر شوند. بعد از پایان هر رابطه جنسی و زایمان، کانال واژن دوباره جمع شده و به اندازه اولیه باز می گردد. دیواره واژن دارای چندین لایه است که بیرونی ترین لایه آن، لایه مخاطی نام دارد. این لایه در بانوان بالغ سفید و لزج است که با تغیرات هورمونی، سن و... ساختار آن تغیبر می کند.
  • نقطه جی یا جی اسپات: نقطه جی که محل مناقشه محافل علمی است و سر وجود داشتن یا عدم وجود آن هنوز توافق کلی شکل نگرفته، یکی از نقاطی است که طبق یافته ها تحریک آن باعث به اوج لذت رساندن زنان و یا ارگاسم در زنان می شود. نقطه جی تنها یک نقطه نیست بلکه ناحیه ای است که از زیر پیشابراه شروع شده و تا سقف دیوار جلویی واژن امتداد می یابد. این نقطه ممکن است در همه زنان وجود نداشته باشد، البته کسانی که فاقد این نقطه هستند با تحریک نقاط دیگر می توانند به همان میزان ارگاسم برسند. برای آشنایی با نقاط حساس بدن زن کلیک کنید.

خروج باد از واژن

مفهوم خروج باد از واژن

برخی از زنان متوجه شده اند که از ناحیه واژن باد یا گاز خارج می شود. این امر به خودی خود عارضه ای جدی و خطرناک نیست ولی می تواند یکی از نشانگرهای وجود مشکل در ناحیه واژن باشد. از طرفی برای بانوان نیز آزار دهنده می شود. خروج باد یا گازهای معده از واژن (نفخ واژینال یا کویفینگ) یک امر به نسبت طبیعی است که اغلب در هنگام رابطه زناشویی و یا ورزشی رخ می دهد. این فرایند با حبس شدن هوا در داخل واژن و در نهایت با خارج شدن آن همراه است که صدایی شبیه به دفع گاز از روده ایجاد می ‌کند.

خارج شدن باد از واژن اتفاقی عادی و گذرا است که بطور معمول به‌ عنوان عارضه ‌ای نگران ‌کننده تلقی نمی ‌شود. با این حال ممکن است در مواردی این مسئله ناشی از بروز یک بیماری و یا عفونت باشد که به درمان نیاز پیدا می کند. داخل واژن بطور طبیعی مقداری حباب هوا وجود دارد که موضوعی طبیعی است؛ اما زمانیکه هوای داخل واژن به صورت حباب های بزرگ در می آید، به صورت ناگهانی از واژن خارج می شوند و می توانند اوضاع آزار دهنده ای را به دنبال داشته باشد. چراکه اغلب خروج باد از واژن با صدایی شبیه به صدای خروج باد روده همراه است. همین موضوع گاهی سبب خجالت و احتمالا انزوای اجتماعی می شود.

خروج باد از واژن بطور کلی نشانه چیست؟

بطور کلی می توان گفت که خروج باد از واژن نشان دهنده تجمع هوا درون آن به دلیل گشاد شدن واژن است. به دلایل گوناگونی نظیر افزایش سن، بارداری و یا زایمان، بافت عضلانی واژن ضعیف می شود که در نهایت روی شل شدن واژن و افتادگی واژن تاثیر فراوانی می گذارد. عواملی نظیر بارداری، اضافه وزن، ژنتیک، سرفه های شدید و یبوست مزمن همگی ممکن است سبب فشار به عضلات کف لگن و در نتیجه باز شدن واژن می گردد.

علامت اصلی گاز واژن، شنیدن و احساس خروج هوا از واژن است. شبیه به شنیدن خروج باد معده از راست روده. حتی ممکن است قبل از خروج گاز در واژن خود احساس گرفتگی کنید یا حس کنید نفخ در واژن گیر کرده است. یک queef فقط چند ثانیه طول می کشد. برخلاف گار معده، گاز واژن بو نمی دهد زیرا به سیستم گوارش فرد مربوط نمی شود.

علت خروج باد از واژن

درباره علل خروج گاز معده از ناحیه واژن می توان گفت هر چیزی که وارد واژن شود، می تواند سبب حبس کردن حباب های هوا در داخل واژن باشد. مواردی نظیر برقراری رابطه جنسی یکی از دلایل حبس شدن حباب های هوا در واژن است. موارد زیر از جمله دلایلی هستند که سبب حبس شدن هوا در واژن و خروج آن بعد از مدتی می شوند.

1-رابطه جنسی علت خروج باد از واژن

یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد باد در واژن رابطه جنسی است. در طول رابطه جنسی هوا به راحتی می تواند وارد واژن گردد و در همان جا باقی می ماند. با دخول اندام تناسلی مردان و سایر ابزار های جنسی، ناحیه واژن تحریک شده، منقبض و منبسط می شود که همین موضوع سبب ورود هوای بیش تر به درون واژن می شود. این حباب ها در نهایت به منظور جلوگیری از درد در ناحیه واژن، باید از بدن بیرون بیایند که ممکن است خروجشان با فشار و صدا بلندی همراه گردد.

حین ورود آلت به واژن، هوا می تواند با فشار به داخل واژن وارد شود. سپس هنگامی که آلت از واژن شما خارج می شود هوای محبوس هم آزاد می شود. گاز واژن در موقعیت‌های خاص یا زمانی که در حین رابطه جنسی تغییر وضعیت می‌دهید بیشتر اتفاق می‌افتد.

2-استفاده از محصولات قاعدگی

ورود هر چیزی به داخل واژن می تواند حباب های هوا را نیز وارد آن کند. به همین دلیل استفاده از محصولات قاعدگی نظیر تامپون بهداشتی و یا کاپ های قاعدگی که داخل واژن می شوند، می توانند سبب حبس شدن حباب های هوا در داخل واژن گردند. اغلب با خروج این محصولات از بدن، در حین راه رفتن و انجام فعالیت های بدنی، احتمال خروج باد از واژن وجود دارد.

3-وجود اختلال در قسمت کف لگن

عضلات ناحیه کف لگن در نگه داشتن اندام واژن نقش زیادی دارند؛ به همین دلیل هرگونه اختلال در این قسمت از بدن می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در واژن و یا حتی رحم گردد. بر اثر عللی نظیر زایمان، افزایش سن، اضافه وزن و... عضلات کف لگن به تدریج ضعیف شده و همین موضوع سبب می شود که میزان خروج باد از واژن افزایش یابد.

4-معاینه رحم و واژن علت خروج باد از واژن

گاهی پزشک زنان و زایمان برای معاینه دهانه رحم و کانال واژن از وسیله ای به نام اسپکولوم استفاده می کند که در نتیجه آن رحم باز شده و هوا به داخل واژن راه می یابد. در انتها فرایند معاینه و با بیرون آوردن اسپکولوم، هوا محبوس در واژن نیز به بیرون راه می یابد. بنابراین امری طبیعی است که پس از معاینه لگن، خروج باد از واژن رخ می دهد.

5-گرفتگی عضلات لگن علت خروج باد از واژن

زمانیکه گرفتگی عضلات در فردی رخ دهد، حباب های هوا درون ناحیه واژن گیر می کنند. عضلات ناحیه لگن اغلب ممکن است در اثر فعالیت جنسی شدید، دچار انقباض شوند. پس از آنکه این گرفتگی رفع شود، باد با فشار زیادی از واژن خارج می شود.

6-ورزش های خاص علت خروج باد از واژن

انجام ورزش های کششی نظیر یوگا و پیلاتس، سبب کشش و در نتیجه باز شدن نواحی لگنی و واژن می گردند. حرکات بدنی مانند دویدن نیز باعث گیر افتادن هوا در داخل واژن می شود. وقتی عضلات لگن و واژن باز شوند، هوای بیش تری به داخل آن ها راه می یابد که با تغییر حالت نشستن و یا ایستادن، هوای موجود در واژن بطور ناگهانی و یا فشار تخلیه می شود. اگر هوا به طور تصادفی وارد واژن شما شود کاری از دست شما برنمی آید اما تا جای ممکن نباید عمداً هوا را به واژن خود بکشید یا با منبسط و منقبض کردن عمدی نواحی شکمی و تناسلی اصطلاحا واژن را باد کنید؛ زیرا می تواند باعث گیر افتادن هوا در رگ های خونی شما شده و به آمبولی هوا بیانجامد.

7-فیستول های واژنی

از دلایل تولید باد در واژن، می توان به فیستول های واژنی اشاره کرد. فیستول ها زمانی به وجود می آیند که یک مسیر توخالی بین دو اندام در بدن ایجاد شود؛ بنابراین فیستول های واژنی نیز بین واژن و سایر اندام ها در ناحیه لگن به وجود می آیند. از جمله فیستول های واژنی شایع می توان به فیستول وزیکوواژینال، فیستول یورتروواژینال، فیستول انتروواژینال، فیستول رکتوواژینال و فیستول کولوواژینال اشاره کرد که برای تشخیص و درمان آن ها بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کرد.

روش های درمان خروج باد از واژن

راه های درمانی خروج باد از واژن

با اینکه اغلب خروج باد از واژن امری طبیعی و بدون مشکل جدی است، خروج باد از واژن می تواند برای بسیاری از بانوان آزار دهنده باشد. برای همین اگر فردی بخواهد این عارضه را در خود رفع کند، بهتر است هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کند تا با معاینه واژن، دکتر تشخیص دهد که کدام قسمت هایی از داخل بدن دچار ضعف شده اند. در نتیجه با توجه به شرایط واژن و شدت ضعف آن، مناسب ترین روش درمان خروج باد از واژن را برای فرد مراجع در نظر بگیرد. گفته شد که گاز واژن زمانی رخ می دهد که شما گاز را از واژن خود عبور می دهید و واژن هوای محبوس شده در داخل آن را آزاد می کند. خروج باد واژن عملکرد غیر ارادی بدن است که نمی توانید آن را کنترل کنید. هنگامی که این هوا خارج می شود صدایی شبیه نفخ یا باد از رکتوم شما ایجاد می کند. ممکن است خجالت آور باشد اما به هر حا باد واژن در برخی زنان بسیار را .

در  روش هایی نظیر لیزر درمانی، عمل جراحی واژن، تمرینات ورزشی و اصلاح سبک زندگی از جمله بهترین راه های درمان خروج باد از واژن است.

1-تقویت عضلات لگن

فعالیت های ورزشی نظیر تمرینات کگل، عضلات کف لگن را تقویت می کنند و در نتیجه به تدریج مشکل گشادی ناحیه واژن و افتادگی آن از بین می رود. برای این کار کافی است روزانه چند دقیقه عضلات کف لگن را منقبض و منبسط کرد تا به مرور ناحیه و دیواره واژن تقویت شوند. بنابراین یکی از راه های عالی برای جلوگیری از خروج باد از واژن در بانوان، همین فعالیت های ورزشی مناسب است.

2-درمان گیاهی خروج باد از واژن

می توان از روش های طب سنتی و گیاهی نیز برای درمان خروج باد از واژن استفاده کرد. دمنوش های گیاهی، سیر، آلوئه ورا و کرم های گیاهی بهترین گزینه های گیاهی برای رفع موقتی این عارضه هستند و به هیچ عنوان برای همیشه این عارضه را برطرف نمی کنند.

3-روش های درمان خروج باد واژن با جراحی

برای درمان خروج باد از واژن می توان تحت تشخیص پزشک متخصص، از دو عمل جراحی واژینوپلاستی و پرینورافی استفاده کرد. در واژینوپلاستی قسمت های اضافی واژن با چاقوی جراحی یا لیزر برداشته می شود و سایر قسمت های واژن نیز به هم نزدیک می شوند. واژینوپلاستی برای درمان گشادی شدید واژن استفاده می شود که صرفا در مواقع ضروری پزشکی پیشنهاد می شود. این نوع عمل روی درمان خروج گاز های معده از واژن تاثیر بسزایی دارد. در عمل جراحی پرینورافی دیواره های پشت واژن به هم نزدیک تر می شوند و بخیه می خورند که در نتیجه این عمل نیز واژن کوچک تر می شود. پرینورافی باعث تنگ شدن واژن می شود و در نتیجه این امر مشکل خروج باد از واژن می تواند تا حد زیادی رفع گردد. برای آشنایی کامل با انواع عمل زیبایی واژن کلیک کنید.

4-درمان گشادی واژن با لیزر RF

برای درمان گشادی واژن بدون درد و یا خونریزی با هدف کاهش خروج باد از واژن می توان از روش های لیزر درمانی استفاده کرد. لیزر با دستگاه RF یکی از جدیدترین راه های تنگ کردن واژن و درمان قطعی خروج باد از واژن است. این نوع لیزر سبب تقویت عضلات کف لگن، افزایش گردش خون در واژن، افزایش کلاژن سازی و جوان سازی واژن می گردد که در نتیجه مشکل خروج باد از واژن نیز درمان می گردد.

5-درمان خروج باد از واژن با لیزر مونالیزا

از روش های موثر و البته سریع برای درمان خروج باد از واژن، می توان به استفاده از لیزر مونالیزا اشاره کرد که سبب کلاژن سازی در بافت واژن و عضلات کف لگن می شود. کلاژن سازی به منظور تنگ سازی اندام واژن بسیار موثر است. همچنین به نظر می رسد پس از لیزر درمانی با لیزر مونالیزا، انعطاف پذیری بافت واژن بیش تر از قبل می شو که این برای بانوان می تواند لذت بخش تر از قبل باشد.

آیا گاز واژن می تواند باعث درد شود؟

هوای به دام افتاده در داخل واژن معمولا باعث درد نمی شود. در صورت وجود درد ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای دیگر مانند فیستول واژنی باشد. اگر در واژن خود احساس درد می کنید یا علائم فیستول واژینال را دارید بهتر است با پزشک متخصص زنان تماس بگیرید تا اوضاع را بررسی کند.

سخن آخر

در بیشتر موارد، گاز واژن را می توان با درمان علت زمینه ای از بین برد. اگر فیستول به اندازه کافی زود تشخیص داده شود، سوراخ یا پارگی آن بسیار کوچک باشد برای ترمیم آن نیازی به جراحی نحواهد بود. با این حال، صرف نظر از علت، مهم است که در صورت داشتن گاز واژن با پزشک خود صحبت کنید. مشورت با پزشک شرایط را قابل کنترل کرده و در تشخیص به او کمک می کند که از چه راهی برای درمان اقدام کند. اینکه این نشانه فیستول است یا سایر بیماری های قابل درمان. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کمک بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*