ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

یوگا | فواید و تأثیرات ورزش یوگا بر سلامتی چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با یوگا پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یوگا فعالیتی جسمی و روانی‌ست که از جهان شرق یعنی شبه قاره هند، توسط هندوها به وجود آمده‌است. این ورزش در سراسر جهان به خصوص غرب تبدیل به نماد آرامش و تندرستی شده‌است. آیا می‌دانید این ورزش چگونه بر سلامتی تأثیر می‌گذارد؟ يكی از مهم‌ترين و مؤثر‌ترين دستاوردهای آن، ايجاد هماهنگی و اتحاد قوی ميان ذهن، روح و جسم است. در حقیقت یوگا مجموعه‌ای از تمرینات جسمی، ذهنی و خود شناسی است که تمام جنبه‌های هويت فردی را در برمي‌گيرد. با ادامه تمرین فرد از بيرونی‌ترين به درونی‌ترين جنبه‌های شخصيت خود، آگاه می‌شود. تمرینات یوگا علاوه بر تاثیری که در آرامش روانی دارند، باعث می‌شود هورمون‌های مختلف به طور متناسب در سطح بدن ترشح شوند؛ در نتیجه سلامت بدن را نیز تامین می‌کنند. در ادامه این مقاله با تأثیرات یوگا در زندگی و فوائد آن آشنا خواهید شد.

گیف یوگا


 

تعریف یوگا

یوگا به معنای وحدت بین ذهن و جسم است و بین آن‌ها تعادل ایجاد می‌کند. تمرینات یوگا شامل تمرینات بدنی، تمرینات تنفسی و تمرینات ذهنی می‌شود که به بهبود سلامتی، آرامش بدن و روان کمک می‌کنند. در واقع هدف یوگا هماهنگ کردن سیستم‌های مختلف بدن است و با ایجاد هماهنگی لازم بين سيستم اعصاب و غدد مترشحه داخلی به طور مستقيم روی سيستم‌های داخلی و اندام تأثير می‌گذارد. یوگا خود نوعی روش برای درمان اضطراب محسوب می‌شود. برای کسب اطلاع از دیگر روش‌های درمان اضطراب کلیک کنید.

 

تأثیر یوگا در زندگی

در دنيای پرتنش، برای اكثر مردم يوگا ساده‌ترين روش برای دستيابی به تندرستی و شادابی است. حرکات این ورزش بسياری از خستگی‌های روزانه را کاهش می‌دهد. به‌ علاوه تمرین‌های این ورزش غالبا آرام‌بخش روح و روان هستند. در حقیقت يوگا هنر زندگی كردن است که می‌تواند با زندگی روزانه هر فرد عجين شود. چرا كه بر تمام جنبه‌‌های حياتی انسان اعم از جسمی، روانی و روحی تاثير به سزايی دارد.

به عنوان مثال مقاومت فرد برای مواجهه با استرس‌های زندگی بیش‌تر می‌شود. از طرفی تمرین‌های یوگا به بدن قابلیت انعطاف داده و انسان را در تطابق با تغییرات محیط توانا می‌كند. انجام تمرین‌های یوگا تأثیر بسیار زیادی بر روی سلامت روان و حفظ آن دارد. سلامت روان از موضوعات بسیار مهمی است که تمام عملکردهای فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سلامت روان کلیک کنید.

 

فوائد یوگا برای سلامتی

تمرینات ذهنی – بدنی یوگا حتی به درمان استرس ، کاهش مشغله‌های ذهنی، تندرستی بدن و سلامت روان کمک می‌کنند. به علاوه در كاهش بسياری از بيماری‌ها نقش به سزایی دارد. برای کسب اطلاع از درمان استرس کلیک کنید. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • افزایش اعتماد به نفس، مثبت گرایی و امیدواری (برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.)
 • افزایش هماهنگی ذهنی، فیزیکی و انعطاف پذیری
 • کاهش روند پیری، احساس خستگی و فرسودگی
 • کاهش ناراحتی‌های ستون فقرات و سایر مفاصل
 • تقویت قدرت تمرکز، بهبود عملکرد مغز، حافظه و یادگیری
 • کمک به کاهش وزن و تناسب اندام
 • افزایش خودشناسی و نگریستن به زیبایی‌های درون خود (برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خودشناسی کلیک کنید.)
 • یوگا باعث کاهش استرس، تقویت عملکرد سیستم ایمنی و کنترل علائم بیماری سرطان
 • بهبود کیفیت زندگی، افزایش میزان آرامش، شادابی و خلاقیت
 • یادگیری نحوه تنفس درست و کمک به افزایش حجم ریه
 • کاهش فشار خون، ثابت نگه داشتن سطح قند خون
 • بهبود بیماری‌های جسمانی مانند ناراحتی‌های گوارشی، عملکرد نامنظم غدد درون ریز بدن و نارسایی‌های خونی، مشکلات قلبی، مشکلات ارتوپدیک
 • بهبود بسیاری از اختلالات روانی مانند اضطراب، ترس ، وسواس و... (برای آگاهی از اختلالات روانی و وسواس کلیک کنید.)

 

رژیم غذایی در یوگا

رژیم غذایی در سلامت انسان بسیار اهمیت دارد. در یوگا غذاها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

رژیم غذایی راجاسی

شامل غذاهای غیر گیاهی و پر انرژی است؛ مانند غذاهای سرخ کرده، پرچاشنی، شرینی جات و ... . غذاهایی از این نوع برای کسانی که تمرین یوگا انجام می‌دهند مناسب نیست زیرا باعث افزایش وزن یا چاقی شده و فرد پس از مصرف احساس سنگینی می‌کند.

رژیم غذایی تاماسی

دسته دوم شامل غذاهای گرم است. رژیم غذایی تاماسی ترکیبی از راجاسی و ساتویک می‌باشد هر غذایی اعم از گیاهی یا غیرگیاهی، همراه با مقدار زیادی ادویه، نمک، فلفل و چاشنی‌های دیگر را شامل می‌شود. این نوع غذا مناسب کسانی است که طبعی خشن دارند و کم تحمل‌اند.

رژیم غذایی ساتویک

رژیم غذایی ساتویک گیاهی است و برای چاشنی آن از کمی ادویه هم استفاده می‌شود. این نوع غذا که با کمترین مقدار ادویه و چاشنی پخته می‌شود، مطلوب و مغذی است. این رژیم غذایی گوارشی آسان را به ارمغان می‌آورد و در فرد احساس سبکی و تعادل به وجود می‌آید. تعادل هورمونی بدن در حد مطلوب نگه داشته می‌شود. این رژیم در یوگا توصیه می شود.

 

چه کسانی می‌توانند یوگا تمرین کنند؟

همه افراد در هر سنی که باشند و با هر درجه از انعطاف‌پذیری، می‌توانند یوگا تمرین کنند. فقط لازم است که کلاس‌هایی متناسب با سطح خود  انتخاب کنند: مبتدی، متوسط یا پیشرفته. تمرینات یوگا متناسب با توانایی، ظرفیت و حساسیت بدن فرد می‌باشند. شما  هیچ گاه برای بهبود انعطاف پذیری بدن پیر نیستید. برخی از تمرینات یوگا که با کشش مناسب عضله همراه هستند باعث تسهیل حرکات مفاصل و بهبود حرکات بدن می‌شوند. برای کسب اطلاعات از دیگر راه‌های رسیدن به آرامش کلیک کنید.

یوگا فعالیتی ست که شما می‌توانید در خانه با استفاده از ویدئوهایی آموزشی که در این زمینه وجود دارد و بدون نیاز به امکانات خاص یا هزینه کردن پول زیاد در خانه تمرین کنید. البته یوگا محدودیت مکانی ندارد و شما در هر جایی که خواستید می‌توانید تمرینات را انجام دهید. اگر از یوگا به عنوان راهی برای از بین بردن استرس استفاده می کنید، برای موثرتر شدن تمرینات در کنار آن از مشاوره کنترل استرس نیز استفاده نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کسب آرامش می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*