ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک اعتیاد به مواد مخدر | با بهترین و جدیدترین روش‌ها آشنا شوید

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک اعتیاد به مواد مخدر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا با روش‌های درمان و ترک اعتیاد به مواد مخدر آشنا هستید؟ چرا معتادان باز هم بعد از ترک به اعتیاد باز می‌گردند؟ از آنجایی که اعتیاد به مواد مخدر وابستگی جسمانی و روانی برای افراد به وجود می‌آورد، ترک اعتیاد با مشکلات زیادی همراه است و استفاده از روش‌های غلط و غیر اصولی می‌تواند منجر به بازگشت مجدد فرد به سوی اعتیاد و مصرف بیشتر شود. توجه داشته باشید که بهره بردن از یک مرکز تخصصی که با به کارگیری روش‌هایی از جمله دارودرمانی، مشاوره و رفتاردرمانی به ترک اعتیاد افراد کمک می‌کند می‌تواند به میزان بسیار زیادی شانس موفقیت شما را در ترک اعتیاد بالا ببرد. با توجه به اهمیت بهره بردن از بهترین و جدیدترین روش‌های ترک اعتیاد در ادامه به بیان این روش‌ها خواهیم پرداخت.


تماس با مشاور

مخدر چیست و چه موادی را شامل می‌شود؟

مواد مخدر که به مواد افیونی نیز معروف هستند، از جمله شایع‌ترین مواد مصرفی در کشور ما به شمار می‌روند. این مواد یا مستقیماً از گیاه خشخاش به دست می‌آیند، یا در آزمایشگاه و از طریق افزودن برخی مواد شیمیایی تولید می‌شوند. مخدرها تریاک، شیره، سوخته تریاک، هروئین، مرفین و کدئین و ترامادول را در بر می‌گیرند.

ماده اصلی اعتیادآور در مواد مخدر مورفین است. مورفین به‌صورت طبیعی در بدن انسان با نام اندروفین موجود است که نقش کاهش درد در بدن را به عهده دارد. زمانی که فردی اعتیاد به مواد مخدر دارد؛ بدن فرد اندورفین کمتری تولید می‌کند و بدن فرد به مورفین خارجی وابسته می‌شود.

اینفوگرافیک ترک اعتیاد به مواد مخدر

 اینفوگرافیک ترک اعتیاد به مواد مخدر

دلایل گرایش به اعتیاد

علت های زیادی برای اعتیاد در افراد وجود دارد که شایع ترین آن ها را در ادامه ذکر کرده ایم.

_ فقر اقتصادی

_بیکاری

_کمبود اعتماد به نفس

_ تمایل به استقلال

_ ضعف فرزندپروری والدین

_ بیماری های روانی چون اضطراب و افسردگی

_ مشاجرات خانوادگی

_ ضعف معنوی

_ فقر فرهنگی

_ تحصیلات پایین

_حس کنجکاوی و لذت طلبی

_ دوستان ناباب

_تفریحات ناسالم

ترک اعتیاد به مواد مخدر و چالش های آن

فرد مصرف‌کننده در زمان ترک اعتیاد به مواد مخدر با سه چالش بزرگ روبرو می‌شود که شامل موارد زیر می‌باشد.

1. چالش اول در ترک اعتیاد عوارض جسمانی و علائم ناخوشایند مربوط به ترک است که به خماری مشهور است. خماری می‌تواند به صورت حالاتی نظیر درد در بدن، تعریق شدید، ضربان قلب بالا، نگرانی و بی‌قراری در فرد ظهور کند.

2. چالش دوم در ترک مواد مخدر مربوط به مقوله وسوسه و احساس ولع برای مصرف است. وسوسه یا ولع یک حالت ذهنی است که در آن، فرد تمایل شدیدی نسبت به مصرف مواد پیدا می‌کند. به طوری که فرد در برابر این تمایل احساس ضعف و ناتوانی می‌کند. یادگیری نحوه غلبه بر وسوسه بعد از ترک در موفقیت فرد در مسیر ترک اهمیت بسزایی دارد. به همین دلیل لازم است که در کنار دریافت برنامه‌های مربوط به ترک اعتیاد و کنار گذاشتن مواد، بیمار تحت روان‌درمانی نیز قرار بگیرد و اطلاعات و آموزش‌هایی را برای مقابله با ولع و اشتیاق نسبت به مصرف دریافت کند.

3. چالش سوم بعد از پاکی جسمانی و سم زدایی اتفاق می‌افتد چرا که اکثر لغزش‌ها در این دوره رخ می‌دهد. فرد در این زمان باید بتواند مراقبت‌های لازم را به عمل بیاورد تا در مرحله ترک و پرهیز باقی بماند و دچار لغزش نشود. برای این کار لازم است که بتواند عوامل درونی و بیرونی را که در تحریک او به مصرف نقش دارند شناسایی کند و به کمک روان‌درمانگر و استفاده از روش های روان درمانی برای مواجهه درست با آن‌ها برنامه‌ریزی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.

روش های ترک اعتیاد به مواد مخدر

در درمان و ترک اعتیاد به مخدرها با توجه به شرایط جسمانی و روانی فرد، روش‌های گوناگونی به کار می‌رود. به طور کلی می‌توان گفت روش‌های ترک اعتیاد به مواد مخدر موارد زیر را دربر می‌گیرد.

1- درمان دارویی در ترک اعتیاد به مواد مخدر 

داروهایی که در درمان و ترک اعتیاد به مواد مخدر استفاده می‌شود مواردی نظیر متادون، قرص ب 2 یا بوپرنورفین و نالترکسون را در بر می‌گیرد. متادون و ب 2 می‌توانند علائم ناخوشایند ناشی از ترک و وسوسه مصرف مجدد را کاهش دهند. برای کسب اطلاعات در مورد ترک متادون  کلیک کنید.
این داروها در واقع همان مناطق مغزی را که مخدرها تحت تأثیر قرار می‌دهند هدف قرار می‌دهند با این تفاوت که شدت تأثیرگذاری کم‌تری نسبت به مخدرها دارند. توجه داشته باشید که این داروها باید در دوزهای کاملاً مشخص و متناسب با وضعیت جسمانی شما در بازه زمانی معینی مصرف شوند تا به مرور دوزهای آن کاهش یافته و به طور کامل قطع شود.

استفاده سرخود و یا رعایت نکردن دستورات پزشک در مصرف منجر به این می‌شود که تنها موادی دیگر را جایگزین مواد قبلی کنید و اعتیاد همچنان ادامه داشته باشد. علاوه بر این مصرف هم‌زمان داروهای ترک اعتیاد با مواد مخدر خطرات زیادی ازجمله تشنج و حتی خطر مرگ را به همراه خواهد داشت.

2- روان درمانی با استفاده از درمان شناختی-رفتاری

در این درمان به افراد کمک می‌شود تا بتوانند افکار و الگوی نادرست رفتارهای خود را پیدا کرده و متوقفشان کنند. هم‌چنین درمانگر در درمان شناختی رفتاری مهارت‌های سازگاری را به شما آموزش می‌دهد تا بتوانید روش‌های درست کنترل و مدیریت هیجانات ناخوشایند خود را بیاموزید. کنترل این هیجانات مانع از این می‌شود تا برای فرار از احساسات منفی خود به مصرف مجدد مواد پناه بیاورید. روان‌درمانی نه تنها در ترک اعتیاد بسیار تأثیرگذار است بلکه به شما کمک می‌کند تا بتوانید با عوارض روانی ناشی از ترک نظیر علائم افسردگی نیز مبارزه کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.

3- روان درمانی با استفاده از درمان های انگیزشی

وجود انگیزه برای ترک اولین قدم در درمان اعتیاد محسوب می‌شود. بدون انگیزه، بیمار هرگز برنامه درمانی خود را پیگیری نمی‌کند و ترک موفقیت‌آمیزی نیز نخواهد داشت. روش‌هایی مانند مصاحبه انگیزشی به ایجاد و افزایش انگیزه در مصرف‌کنندگان مواد کمک بسیاری می‌کند.

4- گروه درمانی 

گروه درمانی در ترک مواد مخدر به افراد کمک می‌کند تا بدانند که در این راه تنها نیستند و افراد دیگری نیز هستند که مشکلات مشابهی با آن‌ها دارند. در این درمان شما فرصت این را پیدا می‌کنید که بتوانید تجارب بیماران دیگر در مورد شکست‌ها و موفقیت‌هایشان در مسیر ترک را بشنوید و با چالش‌های پیش روی خود و راه‌حل‌های از میان بردن آن‌ها بیشتر آشنا شوید. برای اطلاع از مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

5- خانواده درمانی 

نحوه برخورد خانواده‌ها با اعتیاد فرد و میزان حمایتی که از او می‌کنند در میزان موفقیت ترک تأثیر بسزایی خواهد داشت. به همین خاطر در خانواده‌درمانی تلاش می‌شود تا اطلاعات اعضای خانواده در مورد اعتیاد افزایش یابد و روابط آسیب دیده آن‌ها با فرد درگیر در اعتیاد ترمیم شود. به این ترتیب از مشکلات بیمار در ترک کاسته شده و منابع حمایتی بیشتری کسب می‌شود.

6- ترک با استفاده از روش های بستری 

به منظور سم‌زدایی و ترک اعتیاد، برخی از مراکز و کمپ‌های ترک اعتیاد اقدام به بستری کردن فرد می‌کنند. تا هر لحظه علائم فرد مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت نیاز درمان دارویی مناسب تجویز شود. توجه داشته باشید که بسیاری از کمپ‌ها که در زمینه ترک اعتیاد فعالیت می‌کنند مراکزی غیر قانونی هستند و از خدمات مناسب برای ترک اعتیاد برخوردار نمی‌باشند. روش‌ها و برخوردهای غیر اصولی که در این کمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند اثرات معکوسی داشته باشد و مسیر ترک را با دشواری‌های بیشتری روبه‌رو کند. پس در انتخاب مراکز ترک بیشتر احتیاط کنید.

روش‌های ترک اعتیاد مواد مخدر که در مطالب فوق توضیح داده شد، روش‌های کلی برای ترک هستند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد نحوه ترک هر کدام از مواد مخدر می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید یا مقالات ترک هر کدام از مواد مخدر که در زیر به آنان اشاره شده را بخوانید.

دلیل عدم نتیجه بخش بودن ترک

باید بدانیم اعتیاد تنها یک بیماری جسمانی نیست بلکه بخش مهمتر آن را فکر و روان فرد تشکیل می‌دهد و در صورتی که به بخش روانی ترک توجه نگردد، بازگشت قطعا رخ خواهد داد. به خصوص در ترک ماریجوانا احتمال بازگشت به مصرف بسیار زیاد است چرا که وابستگی روانی زیادی ایجاد می کند. همانطور که شاهد هستیم معتادانی را می‌بینیم که بارها بعد از سم زدایی و تصمیم برای ترک باز هم به اعتیاد روی می‌آورند چرا که حمایت‌ها و درمان‌های روانشناختی برای آن‌ها رخ نداده است.

پس اگر به دنبال یک درمان موفق و بدون بازگشت هستیم باید بدانیم که نمی‌توان این بخش از درمان را نادیده گرفت. درمان‌های روانشناختی که در مطالب فوق نیز ذکر شدند، باعث افزایش اعتماد به نفس و کسب مهارت‌های فردی و شناختی در فرد می‌شود. مهم ترین موضوع، مقابله با وسوسه مصرف مجدد است که از طرق مختلف توسط متخصص بر روی آن کار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان اعتیاد کلیک کنید.

ترک متادون

طبق مستندات آمار اورژانس، بخش قابل توجهی از  مراجعات افراد مبتلا به اعتیاد در خصوص اوردوز با متادون است. این مساله نشان می دهد میزان اعتیاداور بودن متادون تا چه میزان بالا و مصرف بی رویه آن تا چه حدی خطرآفرین است.

به طوری که مشاهده شده است هر پنج الی ده میلی گرم از متادون معادل بیش از هشت گرم تریاک و مشتقات آن و همچنین معادل سه گرم هروئین، این ماده بسیار اعتیاد اور، می باشد. از این رو ترک و درمان متادون به دلیل قدرت بالای اعتیاداوری به مراتب سخت تر بوده و عوارض جبران ناپذیر بیشتری را متوجه فرد معتاد می کند.

ترک و درمان از متادن در مقایسه با دیگر مواد اعتیاداور به زمان و صرف انرژی بیشتری نیاز دارد. به جهت همین طولانی بودن و متفاوت بودن مراحل درمان، برنامه ریزی ترک اعتیاد باید زیرنظر مشاوران و روانپزشکان با رعایت اصول و بررسی های اولیه انجام شود. از طرفی در ترک متادون مساله مهم دیگری وجود دارد و آن نیاز به بستری شدن در کلینیک است.

یکی از اصول درمانی مورد استفاده در مراحل ترک اعتیاد به مواد شبه مخدر از جمله متادون، الزام فرد مبتلا برای شرکت در جلسات مشاوره و دریافت خدمات روان درمانی است.

به گونه ای که حتی پس از پایان طول درمان، برگزاری این جلسات ادامه می یابد تا از لغزش و بازگشت احتمالی فرد به مصرف مواد جلوگیری به عمل آمده و در نوع نگرش او به زندگی تغییر و بهبودی حاصل شود.

برای تحت درمان قرار گرفتن به شیوه سم زدایی فوق سریع متادون، فرد باید از شرایط سلامت عمومی مطلوبی برخوردار باشد. مشاوره اولیه امادگی جسمی فرد را ارزیابی کرده و پس از تایید مناسب بودن وضعیت سلامتی او را برای استفاده از برنامه درماتی فوق سریع به متخصصان معرفی می کند.

 

ترک ب 2

مصرف قرص ب دو با عوارض متعدد جسمی و فکری همراه است. از جمله عوارضی مانند یرقان و تهوع، گیجی و توهم. علاوه بر این عوارض، مصرف قرص ب دو با بسیاری دیگر از داروها تداخل پیدا می کند و مصرف همزمان آن ها می تواند خطر مرگ را در فرد افزایش بدهد.

همچنین استفاده از این قرص در دوران بارداری ریسک بالایی دارد. به طوری که عوارض جبران ناپذیری در سلامت مادر و جنین به دنبال خواهد داشت.

ترک ب دو نیاز به یک برنامه ترک مدون و حساب شده دارد چرا که ترک ناگهانی و خودسرانه آن سلامتی بیماران را به خطر انداخته و صدمات مختلف در بخش های داخلی به وجود می آورد. به همین دلیل پیشنهاد می شود برای ترک ب دو از نظرات مشاورین و پزشکان متخصص در امر ترک اعتیاد بهره ببرید.

درمان اعتیاد به بوپرنورفین به مراقبت های خاصی نیاز دارد. مهم است در طول درمان مشاورین روانشناس و روانپزشک بیمار را همراهی کنند و در کنار او حضور داشته باشند. اگر قصد ترک قرص بوپرنورفین را دارید برای به دست اوردن نتایج بهتر و پایدارتر به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید.

سوالات متداول درباره ترک مواد مخدر

چرا برای ترک اعتیاد باید از درمان‌های روانشناختی بهره ببریم؟

درمان‌های روانشناختی باعث افزایش اعتماد به نفس و کسب مهارت‌های فردی و شناختی در فرد می‌شود. مهم ترین موضوع نیز مقابله با وسوسه مصرف مجدد است که روانشناسان با بهره گیری از به روزترین روش‌ها از آن پیشگیری می‌کنند.

کمپ‌های ترک اعتیاد تا چه میزان در ترک اعتیاد افراد موثر است؟

در صورتی که بتوانید کمپ مناسب و استانداردی را انتخاب کنید می‌تواند کمک کننده باشد. با این حال بسیاری از کمپ‌ها مراکزی غیر قانونی هستند و از خدمات مناسب برای ترک اعتیاد برخوردار نمی‌باشند. روش‌ها و برخوردهای غیر اصولی که در این کمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند اثرات معکوسی داشته باشد و مسیر ترک را با دشواری‌های بیشتری روبه‌رو کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*