ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص اورژانسی | پیشگیری فوری از بارداری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قرص اورژانسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

قرص اورژانسی یکی از روش های پیشگیری از بارداری می‌باشد که افراد می‌توانند در مواقع ضروری از آن استفاده کنند. این روش محدودیت‌های خاص خود را دارد و بهتر است برای پیشگیری از روش‌های بهتری استفاده کرده تا دردسر کم تری را تجربه کنید مصرف مداوم قرص اورژانسی با شیوه خاص مصرف و عوارضی که ممکن است برای فرد داشته باشد توصیه نمی شود. پیشنهاد این است که تنها در مواقع ضروری از آن استفاده کنید. در ادامه مقاله به توضیحات بیشتری در رابطه با این قرص خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید. همچنین مشاوره جنسی می‌تواند شما را برای اتخاذ یک راهبرد مناسب جلوگیری از بارداری راهنمایی نماید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

قرص اورژانسی (لوونورژسترول)

قرص اورژانسی روشی برای پیشگیری از بارداری است. در مواقعی استفاده می‌شود که رابطه جنسی بدون حفاظت رخ داده باشد یا شک به عدم کارایی وسایل پیشگیری وجود داشته باشد. به طور مثال ممکن است در حین رابطه جنسی، کاندوم پاره شده باشد. این دارو برای چنین مواقعی ساخته شده است و کاربرد اورژانسی دارد. یعنی یک روش معمول برای حافظت و پیشگیری از بارداری محسوب نمی شود. قرص اورژانسی که نام اصلی آن لوونورژسترول می‌باشد، حاوی هورمون پروژسترون مصنوعی است. مصرف این قرص ها به طرق مختلف بر افراد تأثیر می گذارد. بنابراین نمی توان پیش بینی کرد که آیا چرخه قاعدگی مصرف کننده تغییر می کند یا خیر. داشتن اولین دوره قاعدگی پس از مصرف یک هفته زودتر یا دیرتر از حد معمول، جای نگرانی ندارد. به یاد داشته باشید که این تغییرات موقتی هستند. زیرا چرخه پریودی باید دفعه بعد درست شود.

این قرص مانع از مراحل لقاح و شکل گیری جنین، لانه گزینی وکاشت تخمک در رحم می‌شود. بنابراین در صورتی که یک رابطه جنسی حفاظت نشده داشته‌اید و از روش‌های دیگر پیشگیری استفاده نکرده‌اید و در دوره باروری و تخمک گذاری هستید، با استفاده از این قرص می‌توانید از بارداری پیشگیری کنید.

اینفوگرافیگ قرص اورژانسی

اینفوگرافیگ قرص اورژانسی

نحوه مصرف قرص اورژانسی

قرص اورژانسی بسته به شرکت دارویی سازنده‌اش، در یک یا دو عدد به فرد متقاضی ارائه می‌شود. زمان مصرف آن از بلافاصله بعد از رابطه جنسی تا 72 ساعت می‌باشد. هرچه در زمان کمتری مصرف شود، احتمال حــاملگی کاهش پیدا می‌کند. این قرص‌ها بیشترین میزان پیشگیری را در 24 ساعت اولیه نشان می‌دهند.
قرص های لوونورژسترول که در دوز 1.5 تولید می‌شوند، در یک دفعه مصرف می‌گردد ولی در مورد قرص‌های 0.75 می‌توان هر دو را یک جا یا با فاصله دوازده ساعتی مصرف نمود. برای آگاهی بیشتر از طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول کلیک کنید.

قرص های اورژانسی حاوی لوونورژسترل در صورت مصرف 24 ساعت بعد از رابطه جنسی می توانند شانس بارداری را تا 95 درصد کاهش دهند. اگر قرص بین 24 تا 72 ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شود، این میزان به 88 درصد کاهش می یابد.

عملکرد قرص اورژانسی

قرص لوونل حاوی لوونورژسترل است و در بهترین زمان استفاده از آن یعنی ظرف ۷۲ ساعت (۳ روز) پس از رابطه جنسی محافظت نشده باید مصرف شود. الا وان حاوی اولیپریستال استات است و مجاز به مصرف آن در عرض ۱۲۰ ساعت (۵ روز) از رابطه جنسی محافظت نشده هستید. هر دو قرص اورژانسی لوونل Levonelle و ellaOne فقط در صورتی موثر هستند که قبل از آزاد شدن تخمک از تخمدان (قبل از دوران تخمک‌گذاری) مصرف شوند. هر چه زودتر لوونورژسترول یا ellaOne را مصرف کنید، موثرتر خواهد بود.

تخمک گذاری با افزایش سطح هورمونی به نام هورمون لوتئین کننده (LH) آغاز می شود. به نظر می رسد که لوونل پس از شروع افزایش سطح LH موثر نیست. تخمین زده می شود که ۰.۶ تا ۲.۶ درصد از زنانی که لوونل را بعد از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف می کنند باردار می شوند. اگر زنی دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالا باشد اثربخشی لوونل یا الا ممکن است کاهش یابد. این امر ارائه تخمین دقیق تر برای هر یک از قرص ها را دشوارتر می کند. اگر ظرف دو ساعت پس از مصرف لوونورژسترول یا ۳ ساعت پس از مصرف ellaOne تهوع پیدا کردید با پزشک مشورت کنید. شما باید دوز دیگری مصرف کنید یا یک IUD نصب کنید.

عوارض مصرف قرص لوونورژسترول

قرص اورژانسی همان طور که از نام آن پیداست فقط برای مواقع حساس و بحرانی ساخته شده و به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای پیشگیری همیشگی نیست. بهتر است از روش‌های پیشگیری دیگری استفاده کنید و فقط در مواقع ضرورت و لزوم به آن روی آورید. تعداد دفعات مصرف آن هرچقدر کمتر باشد بهتر است. برخی از عوارض قرص اورژانسی شامل موارد زیر می‌باشد.
_پس از مصرف ممکن است فرد دچار حالت تهوع شود. در صورتی که در زمان مصرف کمی تهوع رخ داد باید با پزشک یا داروساز مشورت کنید تا در صورت لزوم مصرف آن را تکرار نمایید.
_مصرف قرص لوونورژسترول باعث ایجاد تغییراتی در چرخه زمانی سیکل قاعدگی شده، آن را به تعویق یا جلو می‌اندازد و حتی ممکن است در شدت سیکل بعدی قاعدگی موثر باشد.
_تشدید علائم سندرم ملال پیش از قاعدگی
_حساسیت سینه، سرگیجه و درد عضلات شکم از دیگر عوارض جانبی مصرف می‌باشد.
_لکه بینی تا قبل از شروع قاعدگی از دیگر عوارض شایع آن است.
این عوارض جانبی را همه افراد تجربه نمی‌کنند. برخی ممکن است جزئی و برخی هم شدید آن‌ها را متحمل شوند. در صورتی که قاعدگی شما بیش از یک هفته عقب افتاد، برای اطمینان بهتر است از تست بارداری استفاده کنید.
اگر بعد از دو تا سه هفته بعد از مصرف قرص، قاعدگی اتفاق نیفتاد اما دردهای شکمی ایجاد شد می تواند نشان از بارداری خارج از رحم باشد.
نکته: قرص اورژانسی علاوه بر موارد فوق، عوارض جانبی دیگری نیز با خود به همراه دارد که می توانید برای اطلاع کامل از آن ها به مقاله عوارض قرص اورژانسی مراجعه نمایید.

 

موارد منع مصرف قرص اورژانسی

در صورت وجود هر گونه بیماری خاص مثل سرطان، تومور، خونریزی، سابقه کیست، یرقان و سایر بیماری‌ها و همچنین اگر در دوران بــارداری باشید، نباید این قرص را مصرف کنید یا در مورد آن با پزشک مشورت کنید.
مصرف متعدد قرص اورژانسی دوره‌های قاعدگی شما را تغییر می‌دهد و ممکن است قاعدگی‌تان نامنظم شود. همچنین سطح هورمون‌های بدن را به هم می‌ریزد. این قرص فقط یک بار کار می‌کند. برای مثال اگر شما دیشب یک رابطه حفاظت نشده داشته‌اید و بلافاصله قرص اورژانسی مصرف کرده‌اید و امروز دوباره این اتفاق بیفتد، تضمینی نیست که از بارداری پیشگیری کند.

باید در نظر داشت که استفاده دوزهای بیشتر از مقدار معین نه تنها باعث تقویت اثرات آن نمی شود، بلکه عوارض جانبی آن را افزایش می دهد.

مصرف قرص اورژانسی در دوران شیردهی

مادران شیرده معمولا برای مصرف قرص اورژانسی بسیار نگران می شوند. چرا که ممکن است برای فرزند مضر باشد. قرص های اورژانسی انواع متعددی دارند و مصرف برخی از آن ها همچون قرص اورژانسی لوونل در دوران شیردهی مشکلی ندارد و عارضه ای ایجاد نمی کند. اما برخی دیگر از قرص ها ممکن است از طریق خون و شیر مادر وارد بدن کودک شوند و مشکلاتی را ایجاد کنند. به همین دلیل توصیه می شود که پس از مصرف قرص اورژانسی برای مدت مشخصی مثلا یک هفته شیردهی نداشته باشید و حتما با پزشک خود صحبت نمایید. با مطالعه مقاله مصرف دارو در دوران شیردهی می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.


مصرف قرص اورژانسی قبل از رابطه جنسی

برخی از افراد قبل از رابطه جنسی قرص اورژانسی را مصرف می کنند تا از این طریق پیشگیری انجام شود. این در حالیست که قرص اورژانسی همان طور که از نامش پیداست در مواقع اضطرار کارایی دارد و در صورت مصرف مداوم اثربخشی خود را از دست می دهد و از سوی دیگر عوارض جدی هم به همراه دارد. در صورتی که در یک رابطه جنسی به وسایل پیشگیری دسترسی ندارید و یا در اثربخشی روش های دیگر شک دارید، از قرص اورژانسی قبل رابطه جنسی استفاده نمایید اما مراقب باشید که مصرف آن مداوم و طولانی مدت نشود. برای اطلاع از روش های جلوگیری از بارداری بعد از رابطه کلیک کنید.


نقش قرص اورژانسی در پیشگیری از بیماری های مقاربتی

برخی افراد فکر می کنند که اگر بعد از رابطه جنسی به عدم سلامت پارتنر خود مشکوک شدند هم می توانند از قرص اورژانسی استفاده کنند تا از ابتلا به بیماری های مقاربتی پیشگیری شود. اما این طور نیست و قرص اورژانسی هیچ گونه اثربخشی و کارایی در این زمینه ندارد. قرص های اورژانسی تنها در پیشگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی کمک می کنند. تنها راه پیشگیری از بیماری های مقاربتی این است که قبل از رابطه از سلامت شریک جنسی خود اطمینان حاصل نمایید و در طول رابطه نیز حتما از وسایل پیشگیری مانند کانـدوم استفاده کنید.


دیگر روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری

آی یو دی (IUD) یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی است. در این روش یک فرد متخصص همچون پزشک یا پرستار آی یو دی را که یک وسیله بسیار کوچک و شبیه به T است را در درون رحم جایگذاری می کنند. این روش تا 5 روز پس از رابطه جنسی می تواند کارایی داشته باشد. به این صورت که پس از قرارگیری در رحم، شروع به آزادسازی مس می کند و مانع از باروری تخمک در رحم می گردد. این روش معمولا بسیار امن است اما در برخی مواقع نادر می تواند عوارضی را نیز به همراه داشته باشد. درد، عفــونت واژن و آسیب دیدن رحم از این دست عوارض و مشکلات هستند. هم چنین در صورتی که آی یو دی به درستی کار گذاشته نشود، ممکن است که از رحم خارج شود.

مصرف قرص اورژانسی در افراد کم تر از 16 سال سن

از نظر پزشکی مصرف قرص اورژانسی از نظر سنی تفاوتی ایجاد نمی کند و هر کسی که امکان باروری داشته باشد، می تواند از قرص اورژانسی نیز استفاده کند و اثر بخشی آن را نیز ببیند. اما از نظر قانونی ممکن است پزشکان و خدمات درمانی در این زمینه کمی سخت گیرانه عمل کنند. فروش قرص اورژانسی به افراد زیر سن قانونی با سخت گیری انجام می شود. به دلیل عوارض این قرص و حتی بارداری در سن پایین، از لحاظ قانونی کنترل بیشتری بر روی افراد کم سن وجود دارد.


مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی | سخن آخر

پلان B یعنی استفاده از قرص های ضد بارداری، حاوی یک پروژستین به نام لوونورژسترل است. همان هورمونی است که در داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می شود؛ اما در دوز واحد و بالاتر. مصرف این قرص ها باعث تغییر در سطح هورمون می شود و الگوی معمول چرخه قاعدگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. این تاثیرات منجر به لکه بینی بین زمان مصرف و شروع دوره بعدی خواهد شد. همچنین باعث می شود که پریود یک هفته زودتر یا یک هفته دیرتر از آنچه انتظار دارید شروع شود. اولین قاعدگی پس از مصرف برنامه B می تواند تا حدودی سبک تر یا سنگین تر از حد معمول باشد. همه افراد متفاوت هستند. بنابراین برخی از افراد قبل از قاعدگی بعدی خود لکه بینی و خونریزی خواهند داشت و برخی نه. هیچ راهی وجود ندارد که از قبل بدانیم بدن فرد چگونه به افزایش هورمون ها واکنش نشان می دهد.

برای این که بتوانید بهترین روش پیشگیری از بارداری را پیدا کنید، لازم است که با یک فرد متخصص مشورت نمایید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با گردآوری کادری متخصص و مجرب این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت حضوری و تلفنی در این زمینه با متخصصان مشورت نمایید و از راهنمایی های آنان بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول
 

چند روز بعد از خوردن قرص اورژانسی ممکن است پریود بشم؟ 

واکنش هر بدنی به این قرص‌ها متفاوت است. مصرف قرص اورژانسی باعث اختلال در سیکل قاعدگی می‌شود. اگر پس از 15 روز پریود نشدید تست خون بتا بدهید.

چه زمانی نیاز است برای برطرف کردن عوارض از قرص‌های درمانی استفاده شود؟

استفاده از قرص‌های ضدبارداری اورژانسی باعث خونریزی خفیفی می‌شود. اما در حالتی که خونریزی شدید باشد مسئله جدی است. اگر خونریزی دارید، احساس سرگیجه می‌کنید و نواحی شکم درد می‌کند با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر خونریزی شما بعد از سه روز متوقف نشد یا شدیدتر شد با پزشک تماس بگیرید. علائم شما نشانه‌های شرایط جدی هستند که نیاز به درمان و معالجه با دارو دارد.

احتمال بارداری با مصرف قرص اورژانسی چقدر است؟

قرص ضدبارداری از باردار شدن شما جلوگیری می‌کند. اما اگر باردار باشید باعث توقف آن نمی‌شود. قرص ضدبارداری اورژانسی صد درصد موثر نیست. هر چقدر زودتر قرص را مصرف کنید تاثیر آن بیشتر است. اگر قرص اورژانسی را تا سه روز بعد از نزدیکی مصرف کنید بیشترین تاثیر را دارد اما تا 5 روز می‌تواند از بارداری جلوگیری کند. برای آگاهی از طریقه مصرف قرص اورژانسی دوتایی کلیک کنید.

آیا همه افراد می توانند از قرص اورژانسی استفاده کنند؟  

بله. مصرف قرص او‌رژانسی در اکثر زنان بلامانع است. در صورتی که مشکل دیگری همچون بیماری های خاص نداشته باشند می توانند از آن استفاده نمایند. حتی مصرف این قرص محدودیت سنی نیز ندارد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*