ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برای پریدن مستی چه باید کرد؟ | 9 روش فوق سریع برای رفع مستی

برای پریدن مستی چه باید کرد؟ هنگام مستی فرد قادر به کنترل رفتار خود و فکر کردن درست ندارد از این رو ممکن است مشکلاتی برای خود یا دیگران به وجود بیاورد. برای افرادی که  نوشیدنی الکلی خورده اند و نیاز دارند سریع هوشیار شوند، چه راهکار هایی وجود دارد؟ آیا راهی برای پریدن مستی سریع وجود دارد؟ این مقاله به بررسی مستی بیش از حد  و چگونگی کاهش علائم آن پرداخته است. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

دلایل مستی، میزان و مدت زمان آن

نوشیدن الکل به دلایل مختلفی می تواند منجر به بروز علائم خماری شود. به عنوان مثال الکل ادرارآور است و باعث می شود فرد بیشتر ادرار کند که می تواند منجر به تشنگی، سبکی سر و سایر علائم کم آبی شود. سایر دلایلی که عموما باعث خماری می شود به شرح زیر است. برای آشنایی با پیامدهای اعتیاد به الکل کلیک کنید.

 1. پاسخ سیستم ایمنی:الکل می تواند یک پاسخ التهابی از سیستم ایمنی بدن ایجاد کند و این می تواند بر اشتها، تمرکز و حافظه تأثیر بگذارد.
 2. تحریک معده:الکل تولید اسیدهای معده را افزایش می دهد و سرعت تخلیه معده را کاهش می دهد - ترکیبی که می تواند باعث تهوع، استفراغ و سایر مشکلات گوارشی شود.
 3. افت قند خون:هنگامی که فردی الکل می نوشد، سطح قند خون او می تواند به شدت کاهش یابد و در برخی موارد باعث لرزش، بدخلقی، خستگی، ضعف عمومی و حتی تشنج شود.
 4. گشادی رگ های خونی:مصرف الکل می تواند باعث گشاد شدن رگ های خونی شود که می تواند باعث سردرد شود.
 5. خواب بی کیفیت:الکل می تواند باعث شکسته شدن یا کم عمق شدن خواب شود که می تواند علائم خماری را تشدید کند و به خستگی، مه مغزی و خلق و خوی ضعیف کمک کند.
 6. محصولات جانبی سمی:هنگامی که بدن الکل را تجزیه می کند، سمومی تولید می کند که می تواند بسیاری از علائم خماری را ایجاد یا تشدید کند. بدن برای پردازش الکل به زمان نیاز دارد. نوشیدن الکل بیشتر قبل از اینکه بدن بتواند الکل موجود را پردازش کند، احتمال علائم خماری را افزایش می دهد. برای آشنایی با تاثیر الکل بر خون کلیک کنید.

1-مدت زمان مستی

یک شات ویسکی سریعتر از آبجو مست می کند. درعرض 10 دقیقه پس از نوشیدن اثرات آن شروع می شود و حدود 40 تا 60 دقیقه پس از نوشیدن به اوج خود می رسد. عواملی نظیر وزن و اینکه آیا شخص اخیراً غذا خورده است یا نه می توانند بر سرعت جذب الکل توسط بدن تأثیر بگذارند. الکل پس از ورود به جریان خون، توسط کبد تجزیه می شود. حدود یک ساعت طول می کشد تا کبد شما مقدار الکل موجود در یک نوشیدنی الکلی استاندارد (یک آبجو، یک لیوان شراب یا یک فنجان) را تجزیه کند. اگر الکل سریع‌تر از آن‌چه کبد تجزیه کند نوشیده شود، سطح الکل خون بالا می‌رود و احساس مستی به فرد دست می دهد. در این رابطه مطالعه مقاله ماندگاری الکل در تست ادرار پیشنهاد می شود.

برای سرعت بخشیدن به سرعت تجزیه الکل خون در کبد هیچ کاری نمی انجام شود، بنابراین هوشیاری به سرعت به دست نمی آید و برای پریدن مستی گذر زمان لازم است و اما فقط زمان سطح الکل خون شما را کاهش می دهد.

2-میزان الکل در نوشیدنی های مختلف

تنها چیزی که غلظت الکل را در جریان خون شما کاهش می دهد زمان است. هنگامی که الکل وارد معده شما می شود، به سرعت از طریق پوشش معده و روده کوچک جذب جریان خون شما می شود.به طور کلی، نوشیدنی های قوی تر سریعتر جذب می شوند. نوشیدنی های الکلی دارای مقادیر مختلفی الکل هستند. معمولا:

 • آبجو حدود 5 درصد الکل دارد (بعضی از آبجوها بیشتر است)
 • شراب حدود 12 تا 15 درصد الکل
 • ودکا و ویسکی حدود 45 درصد الکل

 دلایل مستی

برای پریدن مستی چه باید کرد؟ | باورهای نادرست

تخمین زده شده ۲۹ نفردر ایالات متحده هر روز در تصادفات رانندگی ناشی از مصرف الکل جان خود را از دست می دهند این یعنی هر ۵۰ دقیقه یک نفر در نتیجه تلاش برای هوشیاری سریع برای رانندگی ایده خوبی نیست. افسانه های رایج در مورد سریع پریدن مستی عبارت اند از:

1-قهوه باعث هوشیاری سریع

الکل باعث خواب آلودگی می شود. کافئین محرکی است که می تواند به شما احساس بیداری بیشتری بدهد، اما متابولیسم الکل را تسریع نمی کند. در واقع، نوشیدن کافئین می‌تواند خطرناک باشد، زیرا افراد را فریب می‌دهد تا فکر کنند برای رانندگی هوشیار هستند. مخلوط کردن الکل با نوشیدنی های انرژی زا به همان اندازه خطرناک است، اگر نه بیشتر. برای آشنایی با عوارض خوردن الکل صنعتی کلیک کنید.

2-خوردن غذاهای چرب

الکل از طریق مخاط معده جذب می شود. اگر هنگام شروع نوشیدن معده پر از غذای چرب دارید، الکل کندتر جذب جریان خون شما می شود. اما الکل در حدود 10 دقیقه وارد جریان خون می شود. هنگامی که الکل در خون شما قرار می گیرد، دیگر برای تأثیر غذا خیلی دیر شده است. در این رابطه مطالعه مقاله بعد از مشروب چی بخوریم پیشنهاد می شود.

3-استفراغ کردن

استفراغ کردن سطح الکل خون شما را کاهش نمی دهد. الکل خیلی سریع در جریان خون شما جذب می شود، بنابراین مگر اینکه بلافاصله پس از نوشیدن یک جرعه استفراغ کنید، تفاوت چندانی نخواهد داشت. اما، نوشیدن بیش از حد می تواند باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود. استفراغ اغلب به تسکین حالت تهوع کمک می کند.

 

برای پریدن مستی چه باید کرد؟

جست و جو ها به دنبال راهی برای پریدن مستی به خصوص راهی سریع بی پایان است. دستور العمل های مختلفی وجود دارد که ادعا می کنند این مشکل را حل کرده اند. اما متأسفانه هیچکدام مورد حمایت و تایید علم نیستند. اگر از هر دکتری بپرسید که چگونه می توان در مدت زمان کوتاه از شر مستی خلاص شد، آنها حقیقت را به شما خواهند گفت که همچین چیزی وجود ندارد و غیرممکن است. با این وجود خبر خوب این است که اقداماتی وجود دارد که می توان برای جلوگیری از مستی بیش از حد و خماری بد انجام شود. در این رابطه مطالعه مقاله مصرف همزمان مشروب و تریاک پیشنهاد می شود.

صبح روز بعد مستی بسیار معمولا علائمی وجود دارد که به آن خماری بعد از مستی می گویند. بیشتر خماری ها در عرض 24 ساعت خود به خود برطرف می شوند. خماری باید مسیر خود را طی کند.الکل با فرایند زیستی خودتنظیمی ای که در بدن وجود دارد از جریان خون خارج می شود. موارد زیر ممکن است به کاهش علائم کمک کند:

1.برای پریدن مستی چه باید کرد؟ نوشیدن مایعات

الکل به دلیل مهار ترشح وازوپرسین، هورمونی که حجم ادرار ساخته شده توسط کلیه ها را کاهش می دهد، ادرار را تقویت می کند. اگر خماری شما شامل اسهال، تعریق یا استفراغ باشد، ممکن است حتی بیشتر دچار کم آبی شده باشید. اگرچه حالت تهوع می تواند کاهش هر چیزی را دشوار کند، حتی فقط چند جرعه آب ممکن است به خماری شما کمک کند. الکل باعث می شود که فرد به دفعات ادرار کند، که اغلب منجر به کم آبی بدن می شود، در این صورت آبرسانی مجدد به بدن بسیار مهم است. برای درک بهتر مطالعه مقاله چت مست یعنی چه پیشنهاد می شود.

2.برای پریدن مستی چه باید کرد؟  مصرف کربوهیدرات

نوشیدن ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد، بنابراین از نظر تئوری برخی از خستگی و سردردهای خماری ممکن است ناشی از کار مغز بدون سوخت اصلی کافی باشد. علاوه بر این، بسیاری از مردم هنگام نوشیدن فراموش می کنند که غذا بخورند و قند خون آنها کاهش می یابد. نان تست و آبمیوه راهی برای برگرداندن آرام سطوح به حالت عادی است.

3.عدم مصرف دوباره الکل

از نوشیدنی های الکلی با رنگ تیره خودداری کنید. آزمایش‌ها نشان داده‌اند که مشروبات الکلی شفاف، مانند ودکا و جین، کمتر از مشروبات تیره مانند ویسکی، شراب قرمز و تکیلا باعث خماری می‌شوند. شکل اصلی الکل در مشروبات الکلی اتانول است، اما مشروبات تیره تر حاوی ترکیبات شیمیایی مرتبط (همنوع)، از جمله متانول هستند.  همان آنزیم ها اتانول و متانول را پردازش می کنند، اما متابولیت های متانول به ویژه سمی هستند، بنابراین ممکن است باعث خماری بدتری شوند. برای آشنایی با روش های ترک الکل کلیک کنید.

4.برای پریدن مستی چه باید کرد؟ مصرف دارو

مسکن مصرف کنید، اما نه تایلنول. آسپرین، ایبوپروفن (موترین، مارک های دیگر) و سایر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) ممکن است به سردرد و احساس درد کلی کمک کنند. با این حال، NSAID ها ممکن است معده ای را که قبلاً توسط الکل تحریک شده است، تحریک کنند. استامینوفن (تیلنول) مصرف نکنید. اگر الکل در سیستم شما باقی بماند، ممکن است اثرات سمی استامینوفن بر روی کبد را تشدید کند.

5.برای پریدن مستی چه باید کرد؟ مصرف قهوه

قهوه یا چای بنوشید. کافئین ممکن است قدرت ضد خماری خاصی نداشته باشد، اما به عنوان یک محرک، می‌تواند به رفع خستگی کمک کند.

6.ویتامین های گروه B و روی

مطالعه‌ای که اخیراً در مجله پزشکی بالینی منتشر شده است، رژیم‌های غذایی را به مدت 24 ساعت قبل و بعد از نوشیدن بیش از حد الکل ارزیابی کرد. این یک مطالعه کوچک بود و نتایج بر این اساس بود که شرکت کنندگان می گفتند چه می خورند. با این حال، آنها دریافتند افرادی که مصرف غذا و نوشیدنی آنها حاوی مقادیر بیشتری روی و ویتامین B است، خماری شدید کمتری داشتند. این ویتامین ها در ترک اعتیاد به الکل نیز مفید هستند.
برای پریدن مستی چه باید کرد؟

7.خوردن غذاهای مقوی و میوه ها

غذاهای سالم به بدن سوخت می رسانند. علاوه بر این مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها، که می تواند به بهبودی کمک کند. زمانی که مستی با ناراحتی معده همراه است، بهتر است از غذاهای ملایمی استفاده شود که سطح قند خون را افزایش می دهد، مانند نان. علاوه بر نان می توان از میوه ها استفاده کرد، فروکتوزی که در  میوه وجود دارد ممکن است به بدن در تجزیه الکل کمک کند. در این رابطه مطلعه مقاله اثرات مصرف الکل والدین بر جنین پیشنهاد می شود.

8.برای پریدن مستی چه باید کرد؟  استراحت

بهترین راه برای پریدن مستی، داشتن یک خواب خوب شبانه است. در طول شب، کبد شما زمان خواهد داشت تا تمام الکل موجود در سیستم شما را متابولیزه کند. باید توجه داشت مصرف بیش از حد الکل ( مسمومیت الکلی) می تواند کشنده باشد یا منجر به آسیب برگشت ناپذیر مغز شود. الکل بر اعصاب مسئول رفلکس تأثیر می گذارد و این به این معنی است که افراد می توانند در خواب استفراغ کنند و تا حد مرگ خفه شوند. سطح الکل خون شما حتی پس از خوابیدن نیز می تواند به افزایش خود ادامه دهد.

هنگام مستی خوابیدن آسان و معمولا کیفیت خواب پایین است( به عنوان مثال ممکن است منقطع باشد ) در اینجا چند نکته وجود دارد که به تنظیم صحنه برای صبح راحت‌تر کمک می‌کند:

 • قبل از خواب یک لیوان بزرگ آب بنوشید تا با اثرات کم آبی الکل مبارزه کنید.
 • یک لیوان بزرگ دیگر آب روی میز خود بگذارید و هر وقت از خواب بیدار شدید، جرعه جرعه بنوشید.
 • در صورت نیاز به استفراغ یک سطل زباله، سطل یا کاسه کنار تخت خود بگذارید.
 • از محصولات حاوی استامینوفن مانند تایلنول و اکسدرین خودداری کنید، زیرا مصرف آنها با الکل در همان دوره 24 ساعته می تواند منجر به آسیب کبدی شود.
 • وقتی مشروب می‌نوشیدید هرگز از قرص‌های خواب‌آور یا دیگر داروهای افسردگی استفاده نکنید.
 • اگر باید زود بیدار شوید، زنگ پشتیبان تنظیم کنید.

9.نکات صبح روز بعد

بهترین درمان خماری زمان و استراحت است، اما در اینجا چند نکته برای کمک به کاهش درد وجود دارد:

 • برای درمان سردرد خود یک مسکن بدون نسخه مانند آسپرین مصرف کنید.
 • برای مقابله با اثرات کم آبی الکل آب بنوشید.
 • خوردن نوشیدنی ورزشی غنی شده با ویتامین ها و مواد معدنی
 • کافئین می تواند به مبارزه با خستگی مرتبط با خماری کمک کند، اما همچنین می تواند ناراحتی معده را بدتر کند.
 • مقداری یخ یا پارچه سرد روی سرتان بگذارید.
 • سایه ها را بسته و نور را از چشمان خود دور نگه دارید یا از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • غذاهای ملایم مانند نان تست بخورید تا قند خون خود را بدون تحریک معده افزایش دهید.
 • الکل بیشتری ننوشید، زیرا باعث بدتر شدن حال شما می شود.

 

جلوگیری از مستی بیش از حد

نوشیدن الکل به دلایل مختلفی می تواند باعث مشکلات فراوان شود، یکی از این مشکلات از جمله کم آبی بدن، عدم تعادل الکترولیت ها، خواب ضعیف و التهاب. نمی توان یک فرمول پیش بینی کلی در مورد مقدار مصرف الکل و میزان مستی ارائه کرد. این ارتباط به عوامل فردی و موقعیتی از جمله خواب، هیدراتاسیون و سرعت نوشیدنی های الکلی بستگی دارد.

در حالی که هیچ درمان مطلقی برای خماری وجود ندارد، افراد می توانند با خواب فراوان، نوشیدن آب، خوردن غذاهای مغذی و بازگرداندن الکترولیت ها علائم را کاهش دهند. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDs) می تواند به تسکین التهاب کمک کند. این دارو ها به رفع سردرد، ناراحتی گوارشی و بدن درد کمک می کنند.

اما بهترین راه جلوگیری از مستی بیش از حد است. تنها راه برای جلوگیری از مستی زیاد این است که از الکل به طور کامل خودداری کنید یا در حد اعتدال بنوشید و به بدن زمان زیادی بدهید تا قبل از مصرف بیشتر الکل را پردازش کند. سطح تحمل هر فرد متفاوت است، بنابراین "اعتدال" احتمالاً از فردی به فرد دیگر تا حدودی متفاوت است. تحمل بر اساس ژنتیک، نوع بدن، جنسیت و عوامل دیگر است. علاوه بر این، فرد می تواند خطر خماری را با نوشیدن آب فراوان در کنار هر گونه نوشیدنی الکلی یا خوردن یک وعده غذایی پس از نوشیدن الکل محدود کند.

نوشیدنی استاندارد برای جلوگیری از خماری

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری(CDC) نسبت به نوشیدن بیش از موارد زیر هشدار می دهد:

 • یک نوشیدنی در روز برای خانم ها
 • دو نوشیدنی در روز برای مردان

آنچه به عنوان یک نوشیدنی واجد شرایط است ممکن است:

 • یک بطری 12 اونسی (اونس) آبجو
 • یک لیوان شراب 5 اونس
 • 8 اونس مشروب مالت
 • 1.5 اونس الکل یا مشروب

در حالی که هیچ درمانی برای خماری وجود ندارد، راه های زیادی برای کاهش یا تسکین علائم وجود دارد. مهم است که هیدراته بمانید، غذای مغذی بخورید و استراحت کافی داشته باشید. اکثر خماری ها در عرض 24 ساعت از بین می روند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره نحوه ترک الکل و خطرات اعتیاد به آن از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*