ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر | مشاوره تلفنی ترک اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مشاوره ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بدون استفاده از مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر یا مشاوره تلفنی، ترک بسیار دشوار است و اکثرا نتیجه بخش نخواهد بود. روش‌های زیادی از جمله روش‌های دارویی و بدون استفاده از دارو برای ترک اعتیاد تاکنون معرفی شده که شروع درمان به هر کدام از این روش‌ها بدون آمادگی فکری و روانی بی‌فایده است و بیمار معتاد دیر یا زود دوباره به مصرف مواد اعتیاد آور باز می گردد. در بسیاری از مواقع فرد نمی‌تواند فشارهای طی سیکل درمانی خود را تحمل کند؛ به همین دلیل مشاوره ترک اعتیاد و مشاوره تلفنی ترک می‌توانند بسیار به افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند و خانواده‌های آن‌ها کمک کند. 

 

تماس با مشاور

 

 

 

اعتیاد چیست و علل به وجود آمدن اعتیاد به مواد مخدر

شاید بارها این جمله را که اعتیاد بلای خانمان سوزاست را شنیده باشید، اما وقتی سخن از اعتیاد به میان می‌آید، منظور اعتیاد به مواد مخدر است. درحالی که تعریف اعتیاد ابعاد وسیع‌تری دارد. اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد به الکل، اعتیاد به سیگار، اعتیاد به بازی، اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی از جمله شایع‌ترین اعتیاد‌ها در دنیای امروز است.

اعتیاد یک نوع اختلال رفتاری است و به زبان ساده می‌توان آن را عادت کردن، خو گرفتن و وابستگی به چیزی مخصوصا مواد مخدر تعریف کرد که به دلیل افراط در استفاده به وجود می‌آید. شایع‌ترین مواد مخدری که در میان جوانان مصرف بالایی دارند می‌توان به  ماده مخدر گل، حشیش، هروئین، مورفین، تریاک، شیره، شیشه، متادون، ترامادول و... اشاره داشت. 

تاکنون دلایل بسیاری برای اعتیاد ذکر شده است، اما سوال اصلی این است که چرا با وجود اینکه همه از مضرات اعتیاد اطلاع دارند، باز هم به اعتیاد رو می‌آورند‌؟ چرا با وجود این همه تبلیغات منفی باز شاهد افزایش گرایش به سیگار هستیم؟ این سوالات نشان می‌دهند که باید ابتدا ریشه و عوامل اصلی گرایش به اعتیاد را پیدا کنیم و سپس از طریق مشاوره اعتیاد به درمان اعتیاد بپردازیم.

اینفوگرافیک مشاوره ترک اعتیاد

اینفوگرافیک مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر


ارتباط پیشینه روانی و اعتیاد

اغلب بیماران مبتلا به اعتیاد از سابقه روانی نامناسبی برخوردار هستند به طوری که اکثر آن ها با ورود به دنیای مواد، به صورت ناآگاهانه اقدام به تشدید علائم خود می کنند. بیماری های روانی مانند اضطراب، افسردگی، سرخوردگی و مشکلات روانی در موارد بسیاری باعث اعتیاد می شود. زندگی قبل از اعتیاد مراجعین از دو جهت با مسائل روانی ارتباط دارد یکی خود فرد و دیگری محیط اطراف او. اکثر معتادان افرادی زودرنج و حساس، متوقع و پوچ گرا هستند. پیشنهاد می کنیم مقاله درمان اعتیاد را مطالعه کنید.

علائم اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر یکسری علائم را در فرد به وجود می آورد. آگاهی از علائم اعتیاد به مواد مخدر می تواند ما را در شناخت فرد معتاد کمک کند:
_گشاد شدن مردمک چشم
_پر انرژی و پرحرف بودن
_تغییرات در خلق و خو مانند عصبانیت، ناراحتی یا خستگی
_دردهای عضلانی
_اسهال یا یبوست
_بی خوابی یا خواب آلودگی
_ناتوانی جنسی
_تعریق زیاد
_بی تفاوتی نسبت به ظاهر و عوامل محیطی
برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.

عوامل به وجود آورنده اعتیاد

ریشه و علت اصلی اعتیاد از هر شخص به شخص دیگر متفاوت است. بعضی از افراد به دلیل داشتن روحیه خاص و درونگرایی و بعضی نیز به دلیل روحیه‌های ساختار شکن و علاقه به نقض قوانین به اعتیاد روی می‌آورند. برای بعضی ها این مسئله تنها یک ماجراجویی ساده است در حالی که اصلا فکر نمی‌کردند که ماجراجویی مواد مخدر زندگیشان را دستخوش ماجرای اعتیاد کند. در مشاوره ترک اعتیاد ابتدا علل گرایش به اعتیاد مورد بررسی قرار می‌گیرد تا با حذف یا کاهش آن‌ها به فرد مصرف کننده کمک شود.

در اغلب موارد اعتیاد زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دچار استرس، افسردگی، غم و اندوه و مشکلات جنسی می‌باشد. در مورد مشکلات جنسی مشاوره جنسی می تواند راهگشا باشد. همچنین در شرایط بحران جسمی یا بحرانی روحی و روانی قرار دارد. اما زمان‌هایی هم وجود دارد که فرد تحت تاثیر شرایط محیطی ( دوستان، خانواده، محله و....) دچار اعتیاد می شود. در این شرایط احساسات ناپایداری مانند غم و اندوه در تشدید گرایش به مواد مخدر تاثیر مستقیم دارند. 

اما نکته مشترک در تمامی عوامل اعتیاد  لغزش و عدم توانایی فرد در مدیریت خود در مقابل مواد مخدر است. از عوامل اعتیاد می‌توان به ژنتیک، محیط اجتماعی، جنسیت، ضعف در مهارت‌های اجتماعی، شرایط روحی و روانی – بیماری های اعصاب و روان ، روابط نابسامان خانوادگی، فشار دوستان اشاره داشت. توصیه می‌شود در مواجهه با مشکلات زندگی استرس‌ها و افسردگی قبل از این که خود را در موقعیت خطرناک اعتیاد قرار دهید از مشاوره کنترل استرس استفاده کنید.

تاثیر محرک ها در اعتیاد به مواد مخدر

اعتیاد به مواد اعتیادآوری همانند هروئین و شیشه که اثرات مخرب فراوانی دارند، یک مسئله بسیار جدی قلمداد می‌شود، اما خطرناک تر از آن این تصور است که بعد از اعتیاد به مواد مخدر، فرد با این دیدگاه جلو برود که با استفاده از مواد مخدر هیچ اتفاق خاصی برای او نمی‌افتد و ترسی از مصرف نداشته باشد. بدون توجه به مخالفت‌ها و اعتراضات خانواده، دوستان و اطرافیانش به مصرف مواد مخدر ادامه دهد. بهتر است هر چه زودتر برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک هروئین ، ترک شیشه و راه های ترک حشیش و ترک ماده مخدر گل اقدام کنید.

عواقب مبتلا شدن به اعتیاد

کسانی که به اعتیاد مبتلا می‌شوند در روز‌های اول به نظرشان چیزی بدی به نظر نمی‌رسد. برای بسیاری از افراد یک تفریح تلقی می‌شود. اما با پیشروی در اعتیاد کم کم این تفریح تبدیل به یک نیاز و نهایتا به یک بیماری می‌شود. اعتیاد به مواد مخدر به مرور سبب به وجود آمدن بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های ریوی، بیماری‌های روانی و بیماری‌های پوستی و قلبی و... می‌شود.
علاوه بر آسیب‌های جسمی و روحی که اعتیاد به خود شما وارد می‌کند، سبب می‌شود که به مرور زمان اثرات مخربی‌تری بر خانواده خود داشته باشید و کم کم از خانواده و جامعه خود طرد شوید. هزینه ترک اعتیاد بالا است و در صورتی که وضعیت مالی نامساعدی نداشته باشید، خانواده شما را نابود می‌کند، طبق مشاهدات حتی کسانی که قبل از اعتیاد افرادی بسیار موجهی بوده‌اند، بعد از اعتیاد دست به دزدی از اطرافیان و فروش وسایل خانه نیز زده‌اند و گاه کار‌های مخرب‌تری کرده‌اند.

چرا مشاوره اعتیاد و درمان اعتیاد باید جدی گرفته شود؟

طبق آخرین گزارش‌های معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر مصرف کنندگان مستمر مواد مخدر در طی یک سال دو میلیون و هشتصد و هشت هزار نفر هستند که به صورت رسمی توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شده است. بر اساس همین آمار شایع‌ترین مواد مخدری که مصرف می‌شود تریاک و مشتقات آن ( ترامادول و ... ) 66.8 درصد، حشیش و ترکیبات آن شامل علف، مارجوانا ( ماده مخدر گل) 12 درصد به ترتیب پرمصرف‌ترین مواد مصرفی در جامعه ایران می‌باشد و هروئین، متادون و کراک با 11 درصد در رده سوم قرار دارد. برای کسب اطلاع از نحوه ترک متادون کلیک کنید.

سن مصرف دخانیات به 13 سال رسیده است. مشتری سیگار نخی بیشتر جوانان و نوجوانان هستند. سالانه 10 هزار میلیارد تومان توسط افراد سیگاری دود می‌شود. مصرف قیلیان روز به روز در حال همه گیر شدن می‌باشد. افزایش 3 برابری مصرف دخانیات در فیلم‌ها این قضیه را روشن‌تر بیان می‌کند. دخانیات عامل اصلی 12 درصد از بیماری‌ها‌ی غیر واگیر داری می‌باشد.

آمار نشان می‌دهد 2.5 درصد افراد کشور به مواد مخدر (به غیر از سیگار) اعتیاد دارند. با توجه به اینکه هیچ عزمی برای کنترل مصرف دخانیات و اعتیاد وجود ندارد، پس بهتر است که کنترل را از خودمان شروع کنیم. مشاوره ترک اعتیاد و کسب آگاهی لازم در خصوص اعتیاد یکی از بهترین روش‌های کنترل پیشگیری از اعتیاد است. شما می‌توانید از خدمات مشاوره حضوری و مشاوره تلفنی ترک اعتیاد مرکز مشاوره هنر زندگی بهره‌مند شوید.

نقش مشاوره در فرایند ترک اعتیاد و درمان اعتیاد

مشاور اعتیاد سعی در آموزش خانواده و شخص معتاد با استفاده از به کارگیری مهارت های ارتباطی، شیوه‌های صحیح گفتگو و راهبردهای انگیزشی دارد تا در ابتدا انگیزه ترک مواد مخدر را در فرد معتاد به وجود بیاورد تا احتمال بازگشت به مصرف مواد مخدر را در طول درمان و هم بعد از درمان کاهش دهد.
_افزایش انگیزه در بیمار
_افزایش اعتماد به نفس بیمار
_کمک به بیمار برای حل مسائل ایجاد کننده اعتیاد
_مهارت آموزی برای مقابله با وسوسه ها
_رفع افسردگی ناشی از اعتیاد
_کمک به بیمار برای بازگشت سالم
_خانواده درمانی و مشاوره خانواده

مشاوره اعتیاد و درمان اعتیاد فرد معتاد را از کجا باید شروع کرد؟

گام اول برای ترک اعتیاد این است که بیمار بپذیرد که معتاد است. شاید شما هم با این جمله از سوی معتادان روبرو شده باشید که: "من معتاد نیستم، فقط برای تفنن مصرف می کنم و هر وقت که بخواهم آن را کنار می گذارم". اولین قدم در مشاوره اعتیاد این است که فرد قبول کند که معتاد است. بیمار شما تا زمانی که اعتیاد خود را قبول نکرده است، احساس خطر نمی کند و نمی تواند درمان اعتیاد به مواد مخدر را آغاز کند.

گام دوم برای ترک اعتیاد غلبه بر وسوسه بعد از ترک است؛ به این صورت که فرد معتاد را از عواقب اعتیاد و افکار وسوسه کننده‌اش به سمت مواد مخدر و وضعیت نامناسبی که در آن قرار دارد، آگاه کنیم. تا انگیزه لازم را در وی برای شروع درمان اعتیاد و عدم بازگشت به سمت مواد مخدر ایجاد کنیم.

گام سوم این است که فرد معتاد، اطرافیانش را همراه و دلسوز خود بداند و به این نتیجه برسد که آن‌ها می‌خواهند او را یاری کنند تا اعتیادش را کنار بگذارند و قصد آزار و اذیت او را ندارند. 

گام آخر شروع مشاوره اعتیاد و درمان است که باید آبرو و شأن انسانی بیمار معتاد حفظ گردد، به هیچ وجه نباید توهین، تهدید یا تحقیر شود؛ چرا که با چنین واکنش‌های منفی بیمار از مشاوره اعتیاد و درمان منصرف شده و روند درمانی او به طور کلی متوقف می‌گردد. مطالعه مقاله مراقبت بعد از ترک اعتیاد می تواند در این زمینه مفید باشد.

اهمیت مراجعه به مراکز مشاوره اعتیاد برای درمان اعتیاد

همانطور که در قسمت علل گرایش به اعتیاد و عوامل محرک اعتیاد به مواد مخدر هم توضیح دادیم، افراد به خصوص قشر جوان و نوجوان و خانواده‌ها بایستی آموزش ببینند. داشتن ارتباط موثر و مستمر با مراکز مشاوره ترک اعتیاد و استفاده از راهنمایی‌های آن‌ها به شما یاری می‌کند تا فرد از هم از لحاظ فکری و هم از لحاظ جسمی بتواند خود را در برابر اعتیاد ایمن کند و از به دام افتادن در تله اعتیاد پیشگیری کند. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

ولی کاربرد اصلی مشاوره اعتیاد مربوط به افراد و خانواده‌هایی است که به دنبال ترک اعتیاد و درمان اعتیاد می‌باشند. همانطور که گفتیم تا روزی که فرد معتاد، اعتیاد خود را قبول نکند و به نتیجه نرسیده باشد که باید اعتیاد خود را ترک کند، درمان خیلی سخت است. معمولا معتادان به علت دخالت‌ها و توهین‌هایی که اطرافیان کرده‌اند، در مقابل درمان اعتیاد موضع می‌گیرند و همواره موفق به ترک اعتیاد نمی‌شوند. در جلسات مشاوره شیوه رفتار با فرد معتاد آموزش داده می شود.

جلسه مشاوره اعتیاد و صحبت کردن با متخصص می‌تواند نتیجه مثبت به دنبال داشته باشد. بیمار در هنگام صحبت با مشاور اعتیاد، مشکلات و مسائلی را که با آن‌ها درگیر است را بیان می‌کند و از مشاوره و راهنمایی اصولی و لازم را دریافت می‌کند.

مزیت مشاوره تلفنی ترک اعتیاد به مشاوره حضوری ترک اعتیاد

متاسفانه دیدگاه کلی مردم نسبت به کمپ ترک اعتیاد و مشاوره اعتیاد حضوری چندان مطلوب نیست، به همین دلیل مراجعه به مراکز مشاوره ترک اعتیاد زمانی انجام می‌شود که کار از کار گذشته است. یکی از مسائل اصلی مشاوره ترک اعتیاد حضوری، مقاومت فرد معتاد در برابر حضور در مرکز مشاوره است و زمانی که به مشاوره حضوری مراجعه می‌کنند، مشکلات و مسائل خود را به درستی بیان نمی‌کنند.
بیمار معتاد زمانی که در مشاوره حضوری با یک فرد ناآشنا روبرو می‌شود واکنش منفی از خود نشان می‌دهد و بسیاری از مشکلات و مسائل خود را نمی‌تواند به راحتی بیان کند. مراکز مشاوره تلفنی ترک اعتیاد در سال‌های اخیر یک بستر مناسب را فراهم کرده تا کسانی که نیاز به مشاوره ترک اعتیاد دارند با مشکلات نام برده روبرو نشوند.

چرا مشاوره تلفنی ترک اعتیاد

از طریق مشاوره تلفنی ترک اعتیاد به مواد مخدر، در کوتاه‌ترین زمان ممکن افراد می‌توانند به راحتی به مشاوران متخصص در زمینه‌های مختلف اعتیاد دسترسی پیدا کنند. مشاوره ترک اعتیاد تلفنی این امکان را فراهم کرده تا تنها با یک تلفن در هر ساعت از شبانه روز بدون نیاز به مراجعه حضوری مشاوران اعتیاد در دسترس باشند.

در مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر تلفنی افراد می‌توانند بدون سانسور، مشکلات و مسائل خود را مطرح نمایند تا راه حل مناسبی بسته به شرایط خود برای ترک اعتیاد دریافت نمایند. همچنین به وسیله آموزش‌هایی که دریافت می‌کنند از اعتیاد پیشگیری نمایند. با استفاده از مشاوره تلفنی اعتیاد هزینه شما نسبت به مشاوره حضوری ترک اعتیاد بسیار کاهش پیدا می‌کند و این در حالی است که همان کیفیت مشاوره‌ای را دریافت می‌کنید که در مشاوره ترک اعتیاد حضوری دریافت می‌کردید.
با توجه به اینکه در خیلی از شهر‌ها و روستا‌ها مراکز مشاوره اعتیاد وجود ندارد، شما می‌توانید از هر نقطه‌ای از کشور تماس بگیرید، نگرانی‌ها، مشکلات و دغدغه‌های خود را در رابطه با ترک تریاک ، ترک حشیش ، ترک هروئین و... مطرح کنید و از خدمات مشاوره تلفنی بهره‌مند شوید.

خدمات کلینیک مشاوره

از جمله بی شمار کلینیک های مشاوره ای که در کشور موجود است، کلینیک های ترک اعتیاد را می توان نام برد. با وجود تعداد زیاد کلینیک ها تمام افراد مبتلا به اعتیاد و خانواده های آن ها در هر شهر و استانی امکان دسترسی به این کلینک ها را دارند و می توانند خدمات روانشناسی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

کلینیک های مشاوره ترک اعتیاد موجود در حوزه های مختلف متنوعی آماده خدمت رسانی به افراد معتاد و خانواده های آن ها هستند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مشاوره پیشگیری از اعتیاد

برگزاری کارگاه های آگاهی بخش و آموزشی با هدف پیشگیری از بروز اعتیاد و دلایل بسترساز آن برای خانواده ها یکی از فعالیت هایی است که در کلینیک های ترک اعتیاد انجام می شود. در این کارگاه ها جزییات زیادی درباره مواد، علایم ابتلا و عوارض ترک، راه های جلوگیری از گرایش جوانان و نوجوانان به مواد آموزش داده می شود.

انتخاب نوع درمان

از ابتدایی ترین خدمات ارائه شده در کلینیک های ترک اعتیاد می توان به تشکیل جلسات مشاوره ای با هدف انتخاب نوع درمان مناسب با توجه به شرایط بیمار می باشد.

در این جلسات پس از معارفه اولیه فرد، پزشک مرکز بر اساس شرایط سنی، میزان مصرف و طول دوره مصرف برنامه جامع درمانی مناسبی را طرح ریزی کرده و مراجع را در جریان نکات لازم و ضروری مرتبط با درمان می گذارد. در بسیاری از مراکز مشاوره چنین جلساتی به صورت رایگان انجام می شود.

مشاوره حین درمان اعتیاد

از آنجایی که رواندرمانی به دلیل تاثیر زیادی که در موفقیت ترک اعتیاد بازی می کند بخش مهمی از پروسه درمان محسوب می شود. مراجعه کنندگان پس از دریافت خدمات سم زدایی یا حین مراحل ترک به بخش رواندرمانی و مشاوره نیز ارجاع داده می شوند. جلسات مشاوره رواندرمانی بر تقویت اراده و شکل دهی تفکر درست درباره ترک اعتیاد تمرکز دارد.

مشاوره پس از ترک اعتیاد

نیاز به جلسات مشاوره محدود به دوران درمان نمی شود. بلکه اثر عمیق تر مشاوره ها زمانی خود را نشان می دهد که فرد پس از ترخیص از مرکز ترک اعتیاد، شرکت در جلسات مشاوره را برای پیشگیری از عود مجدد و تداوم زندگی عاری از مواد ادامه بدهد.

بنابراین کلیتیک های ترک اعتیاد برای دستیابی به این مهم، جلسات مشاوره ادامه داری را برای افراد ترتیب می دهند که بسیار مفید و اثر گذار خواهد بود.

مرکز مشاوره تلفنی ترک اعتیاد به مواد مخدر هنر زندگی

مرکز مشاوره تلفنی هنر زندگی تنها سامانه مشاوره تلفنی مورد تأیید خانه روانشناسان است که خدمات مشاوره تلفنی ترک اعتیاد به مواد مخدر را انجام می‌دهد. اکثر مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی اعتیاد به مواد مخدر تلفنی هنر زندگی اساتید دانشگاه‌های تهران و روانشناسان مطرح کشور هستند. مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی  خدمات خود را در زمینه‌های مشاوره تلفنی طلاق ، مشاوره تلفنی جنسی، مشاوره روانشناسی تلفنی ، مشاوره زناشویی، مشاوره زندگی مشترک و البته به صورت تخصصی در زمینه اعتیاد ارائه می‌دهد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*