ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

توضیح تولید مثل برای کودکان | پاسخ


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با توضیح تولید مثل برای کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


توضیح تولید مثل برای کودکان قدری دشوار است. کودکان هر سال که بزرگ تر می شوند سوالات بیشتری هم می پرسند. دنیای کودکان پر از آزمایش و خطا است. کنجکاوی جنسی و پرسیدن سوال هایی در این زمینه یکی از رایج ترین نگرانی های والدین می باشد. گاهی پدر و مادرها نمی‌دانند که در این مواقع در مقابل سوالات فرزند خود چه پاسخی دهند. بعضی از والدین پاسخی نمی دهند یا اینکه به دروغ جواب می دهند. هر دوی این عوامل اشتباه است. درمقاله امروز به موضوع تربیت جنسی کودک و توضیح تولید مثل برای کودکان می پردازیم. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره کودک کلیک کنید.  

تماس با مشاور


رفتارهای جنسی متعارف کودکان

بعضی از رفتارهای جنسی کودکان ممکن است والدین را نگران کند یا اینکه باعث شود آن ها به رفتار کودکانشان واکنش تندی نشان دهد و یا او را تنبیه و تحقیر کنند. رفتارهای جنسی متعارف که نگرانی ندارد و امری نرمال بین کودکان است شامل موارد زیر می شوند: مالش اندام جنسی یا دســت زدن کودک به اندام تناسلی خود، استمنای گاه به گاه، سوال در مورد چگونگی پیدایش بچه،کنجکاوی درباره اندام جنسی خود و دیگران، مشارکت در بازی‌های نظیر دکتربازی، تحریک‌پذیری و کنجکاوی جنسی کودکان به هنگام شنیدن گفتگوی دیگران هستند.
این مسائل ممکن است در هر کودکی دیده شود. بنابراین جایی برای اضطراب والدین ندارد. اما در صورتی که والدین رفتار هایی همچون ور رفتن کودک شان با اندام جنسی خود به کرات و یا به کار بردن واژه های مستهجن و دیدن عکسها و فیلمهای دارای مطالب جنسی را ببینند، بهتر است در اسرع وقت به مشاوره روانــشناسی کودک یا مشاوره جنسی مراجعه کنند و موضوع را با آنها در میان بگذارند.  

تربیت جنسی کودک

بسیاری از والدین تصور می کنند که منظور از تربیت جنسی آموزش مسائل جنسی و گفتگو با کودک در مورد نحوه برقراری رابطه جنسی است. هر چند آموزش نقش مهمی در تربیت جنسی دارد، همچنان که آموزش نقش محوری در تمام ابعاد تربیتی دارد به هیچ عنوان تربیت جنسی به این معنا نمی باشد.
تربیت جنسی فرایندی است که طی آن در فرزند شما نگرش ها ،باورها و ارزش‌هایی ایجاد می شود که در تمام طول عمر بر مسائل مهمی مانند روابط بین فردی و عاطفی، صمیمیت، هویت و گرایش جنسی اثرمی گذارد. در فرآیند تــربیت جنسی کودکان، رفتارها و آموزش های والدین در این زمینه،کیفیت ارتباط با کودک، ارائه اطلاعات مناسب به جا و مفید از اهمیت زیادی برخوردار است. بعضی از والدین گمان می کنند نباید ذهن فرزندشان را نسبت به موضوعات جنسی باز کنند.
عقیده آنان بر این است که توجه نشان دادن به موضوعات جنسی باعث می شود که کودک از نظر جنسی مشتاق‌تر شود یا این که هر زمان که فرزندشان بزرگتر به شود خودش متوجه مسائل می شود. هیچ کدام از این افکار درست نیستند. این تصورات فقط باعث می شود که والدین سعی کنند که همیشه از کنار موضوعات جنسی فرزندشان رد شوند یا در مقابل پرسش های جنسی کودک پاسخ های نامناسب و بی ارتباط بدهند و یا حتی سکوت کند و یا بدتر از همه فرزندشان را بابت سوالی که کرده مورد سرزنش قرار دهند و احساس شرم به او بدهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پاسخ به سوالات جنسی کودکان کلیک کنید.

شرم از توضیح مسائل جنسی

دسته دیگری از والدین احساس می‌کنند که با موضوعات جنسی نمی توانند راحت کنار بیایند و به علت شرم و خجالتی که به این موضوعات دارند همیشه از کنار مسائل جنسی فرزندشان عبور می‌کنند و نمی‌توانند در این مورد حرفی بزنند. این گروه هیچ برخورد مناسبی در رابطه با رفتارهای جنسی،کنجکاوی های جنسی و یا بازی های جنسی فرزند خود ندارند.
بعضی از والدین هم تصور می‌کنند که اطلاعات زیادی برای تربیت جنسی کودک و روبرو شدن با مسائل جنسی او ندارند. آن ها اطلاع ندارند که از چه زمانی و چگونه تربیت جنسی فرزند را باید شروع کنند. نکته مهم این است که باید به این والدین نوید داد که آن ها تنها نیستند و خیلی از والدین دیگر همین افکار و تصورات را در مورد پرسش های جنسی کودک خود دارند. مهم این است که از اهمیت تربیت جنسی فرزند خود آگاه باشند و آن را جدی بگیرند. برای آشنایی با سوالات کودک درباره بچه دار شدن کلیک کنید.  

خطرات غفلت از تربیت جنسی کودک

در صورتی‌ که تربیت جنسی از سوی والدین مورد غفلت قرار بگیرد می‌رود احتمالاً کودک از عزت نفس پایین برخوردار می گردد و هویت جنسی ضعیفی پیدا می‌کند. در نتیجه چنین کودکی در آینده نمی تواند ارتباط مناسبی با نقش های جنسیتی خود برقرار کند. به طور خلاصه دختر در آینده از نبودن است و پسر از مرد بودنش راضی نیست. زیرا به حدی که باید احساس کفایت و توانمندی را در رابطه با هم جنسان خود پیدا نمی کند.برای آموزش تفاوت جنسیت به کودکان کلیک کنید.

1-مشکلات بین فردی

تمام این عوامل می‌تواند در روابط بین فردی، عاطفی و اجتماعی کودک در حال و آینده اثر گذار باشند. علاوه بر این دنیای امروز نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است. وضعیتی که کودکان امروز در آن پرورش می‌یابند قابل مقایسه با سال های گذشته نمی باشد. از گسترش رسانه های جمعی، برنامه ها و فیلم های مدرن و در دسترس اطلاع دارند. کودکان به راحتی می‌توانند واحد فضای مجازی شوند و با انواع مختلف اپلیکیشن ها و نرم افزار ها کار کنند. در کنار تمام مزایایی که رسانه ها و گسترش اطلاعات در دنیای امروزی دارد،خطرات زیادی هم دارد که در صورت غفلت صدمات جبران ناپذیری بر پیکره روح و روان کودکان و نوجوانان وارد می‌کند. در این رابطه مطالعه مقاله دیدن رابطه پدر و مادر  پیشنهاد می شود.
توضیح تولید مثل برای کودکان

2-دوستی های ناسالم

کودکان امروز می توانند در معرض آسیب‌ها و دوستی‌های ناسالم، سوء استفاده های عاطفی و جنسی که در صورت عدم نظارت به راحتی در محیط های واقعی و مجازی اتفاق می‌افتد،قرار بگیرند. در این حین برخی والدین سعی می‌کنند با ایجاد محدودیت ها برای فرزندشان آسیب به او را کاهش دهند. هرچند این راه کارها ممکن است برای کودکان در سنین پایین به طور موقت موثر واقع شود اما این شیوه به هیچ عنوان درست نمی باشد. اگر والدینی بخواهد سلامت کودکان شان را با دور کردن از واقعیت ها حفظ کنند راهکار مناسبی نخواهد بود زیرا پیامدهای ناخوشایند دیگری را را در بر می گیرد.
کودک ما بالاخره باید روزی باید اجتماع شود تا بتوانند در آن موفق شود. در صورتی که کودکی اطلاعات و کنجکاوی های جنسی را از والدین دریافت نکرده باشد ممکن است آن را از افراد و یا هم بازی های نوجوان ناسالم بیاموزد. راه حل درست این است که والدین آگاهانه و هوشیارانه و با اتخاذ شیوه های تربیتی صحیح پاسخگوی کنجکاوی های کودکانشان باشند. خطرات جامعه امروزی ضرورت اهمیت والدین به تربیت جنسی کودک را نشان می دهد.  

تربیت جنسی کارآمد

واقعیت این است که کودکان مانند سایر انسان ها هم چنین کنجکاوی های جنسی دارند کار در معرض پیغام‌های جنسی متفاوتی قرار می گیرند. در واقع موضوع این است که جنسیت و گرایش جنسی از جنبه های مهم زندگی بشر است و نمی‌توان آن را پنهان کرد. بر همین اساس تربیت جنسی کودک از لحظه تولد آغاز می شود. تربیت جنسی کارآمد در ابعاد مختلفی دارد که والدین باید نسبت به هر کدام از آن توجه ویژه داشته باشند و در این زمینه مهارت های لازم را به دست بیاورند. کیفیت ارتباط والدین با فرزندشان، چگونگی ابراز عشق وعلاقه آنها به کودک، میزان صمیمیت و راحتی برای صحبت با آنها همگی بخش مهمی از تربیت جنسی را در برمی‌گیرد.

1-توضیح تولید مثل برای کودکان | حمام کردن

یکی از بخش های مهم در تربیت جنسی کودک حمام بردن کودک می باشد. شما با انتخاب زمان مناسب برای جدا کردن حمام فرزندتان به استقلال فردی او کمک می کنید. داشتن حریم خصوصی را آموزش می دهید و با ارزیابی زمان مناسب برای جداسازی حمام خود از کودک، او را در معرض یک موضوع جنسی یعنی بدن برهنه پدر و مادر قرار نمی دهید و موجب بیداری جنسی در او نمی‌کردید. همه مواردی که ذکر شد تاثیر زیادی در تربیت جنسی کودک شما دارد.

2-توضیح تولید مثل برای کودکان | جدا کردن محل خواب

ابتدای تولد غالباً هر نوزادی کنار پدر و مادرش می خوابد. جدا خوابیدن کودک امری ضروری و مهم است زیرا وظیفه نگهداری از نوزاد به عهده پدر و مادر است. همچنین به علت نزدیک بودن امکان در آغوش گرفتن فرزند هم بیشتر است که این باعث بهبود ارتباط و دلبستگی ایمن در کودک می‌شود. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که بعضی کودکان همچنان در کنار پدر و مادر خود می خوابند.
گاهی برخی کودکان با وجود اینکه یک دهه از عمرش آن هم می گذرد اما همچنان در اتاق پدر مادر می خوابند. این عامل باعث می شود که گاهی مادر پدر نقش زن و شوهری خود را فراموش کنند و اثر مخربی بر زندگی آنان بگذارد. این را بدانید که اگر در زمان مناسب کودک خود را به تنها خوابیدن تشویق نکنید و او را مستقل نکنید می‌تواند اثرات ناخوشایندی از نظر جنسی و روانشناختی برعهده داشته باشد. این کودکان معمولاً مضطرب خواهند شد و احساس ناامنی می کنند و در مقایسه با بقیه کودکان احساس ضعف درونی هم خواهند داشت.برای آشنایی با مناسب ترین سن تنها خوابیدن کودک کلیک کنید.
افزون بر این، دیدن و حس کردن رابطه جنسی والدین حتی اگر هم یک بار باشد تاثیرات نامطلوبی بر حال و آینده کودک خواهند گذاشت و می تواند باعث برانگیختگی زودهنگام جنسی دراو شود. حتی این عوامل می تواند برای کودک تا مدت ها و بعد از ازدواج هم مانعی برای برقراری رابطه جنسی خوشایند با همسر باشد.

3-از پوشک گرفتن و آموزش توالت

یکی از نگرانی های پدر مادر ها از پوشک گرفتن فرزندشان است. این مرحله یکی از مهمترین بخش های زندگی یک کودک را به خود اختصاص می‌دهد. متاسفانه خیلی از مادرها و پدرها ناخواسته به علت ناآگاهی بیشترین صدمات روانی را در این زمان به کودک خود وارد میکند. بعد از این موارد شامل عجله نشان دادن و عدم انتخاب زمان مناسب بر اساس شرایط کودک، اجبار و فشار به او برای یادگیری، تنبیه و تحقیر او در صورت اشتباه یا کثیف کردن خودش و احساس گناه و شرم خواهد داشت.
این عوامل می‌تواند پایه است عزت نفس پایین و شکست خوردگی را در کودک ایجاد کند. کودک به مرور زمان به این نتیجه می‌رسد که دارای ضعف یا کمبودی می باشد و نمی‌تواند کارش را به خوبی انجام دهد. تمام این عوامل باعث افسردگی، اضطراب و بی اعتماد به نفسی در آینده کودک می‌گردند. او قطعا احساس خوبی به بدن خودش و اندام جنسی اش نخواهد داشت.

4-پرسش های جنسی

یکی از مسائلی که ذهن پدر مادر ها را به خود مشغول می کند کنجکاوی جنسی کودکانشان از حدود ۴ سالگی در مورد بدنشان و نشانه های جنسی که در اطراف می بیند می باشند. پاسخ به این سوال ها بخش مهمی از تربیت جنسی را به خود اختصاص می‌دهد. والدین ممکن است سوال فرزند خود را مورد خنده تمسخر یا سرزنش و خشم قرار دهند. این رفتارها از نظر روانشناسی اثرات نامطلوبی بر کودک به جا می‌گذارد. همچنین مقاله خودارضایی کودکان پیشنهاد می شود.
افزون بر این کودک از این به بعد احساس راحتی با پدر و مادرش نخواهد داشت و شاید از منبع دیگری بخواهد اطلاعات را بگیرد. یکی از اصول مهم تربیت جنسی این است که پدر و مادرها به قدری با کودک خود صمیمی باشند که بتوانند در مورد هر موضوع با آنها صحبت کنند و از پیامدهای آن واهمه ای نداشته باشند. در این شرایط این کودک به هدف حمایت از والدینش خواهد داشته است،عزت نفس خوبی پیدا می کند و می تواند در موقعیت های خطر از خودش محافظت کند و تصمیم درست را انتخاب کند.  
توضیح تولید مثل برای کودکان

توضیح تولید مثل برای کودکان

شاید کودکان سوالات زیادی درباره این داشته باشند که بچه ها از کجا می آیند، یا اینکه از کجا آمده‌اید، یا اینکه چطور ساخته شده اند یا اینکه چطور به دنیا آمده اند. مرحله بچه دار شدن را می توان با زبان کاملا ساده و علمی به کودکان توضیح داد. وقتی که کودکی سوال می پرسد بهتر از قبل از جواب دادند ابتدا با هوشیاری نظر خود کودک را بدانیم و از او بپرسید که خودش چه حرفی برای گفتن دارد و چه فکر می کند. همچنین پیشنهاد می شود مقاله مراقبت از کودک در برابر آزار جنسی را از دست ندهید.

1-توضیح تولید مثل برای کودکان | اصلاح باورهای نادرست

هنگامی که نظرات کودک خود را متوجه شدید می توانید برداشت های اشتباه و نادرست را در مورد بچه‌دار شدن اصلاح کنید. هنگام پاسخ دادن باید با توجه به سن کودک تان به او جواب دهید. به عنوان مثال کودکی که در سن ۵ سالگی و پیش دبستانی به سر می‌برد احتمال دارد فکر کند بچه دار شدن به این صورت است که پدر مادر کودک را از بیمارستان می آورند ولی مشاهده شکم برامده زنان باردار آنها را سردرگم می کند. پاسخی که می توان درباره چگونگی مادر شدن به کودکان در این سنین داد این است که بچه در مکان مخصوصی در شکم مادر قرار می گیرد و هنگام تولد از آنجا خارج می شود.

2-توضیح تولید مثل برای کودکان | رابطه جنسی

برای بعضی از کودکان این پاسخ ها قانع کننده می باشد اما بعضی دیگر از کودکان کنجکاوی های زیادی دارند و سوالات متعددی می پرسند. آنها امکان دارد درباره اینکه چطور بچه وارد بدن مادر می شود سوال کنند. در این موارد پدر مادر نباید عصبانی شوند یا اخم کنند بلکه باید در کمال خونسردی و آرامش جواب دهند. با چند جمله ساده و بدون هیچ گونه توضیح بیشتری می توان به آنان گفت که مثلاً  هنگامی که پدر و مادر یکدیگر را در آغوش میگیرند و یکدیگر را می بوسند سلولی از بدن پدر به سلول از بدن مادر می رسد و بچه داخل شکم مادر پرورش می‌یابد و وقت تولد از شکم مادر خارج می شود و به این ترتیب آن ها صاحب فرزند می شوند.
البته مفهوم سلول رو هم باید برای کودک توضیح داد. اگر کودک شما ۱۰ ساله و بیشتر باشد می توان توضیحات علمی تر و بیشتری هم درباره بچه دار شدن اضافه کرد. این نکته را بدانید که بهتر است در پاسخ به سوالات کودکان در مورد فرزند دار شدن یا سوالاتی از این قبیل به هیچ عنوان وارد جزئیات بیشتر نشوید و مفاهیم را با زبانی ساده و قابل فهم و کلی به کودکان ارائه دهید. توضیحات بهتر است علمی باشند و در صورت لزوم می‌توان از کتاب ها و یا فیلم های آموزشی مفید در این زمینه استفاده کرد. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کودک آزاری جنسی کلیک کنید.  

توضیح تولید مثل برای کودکان | سخن آخر

با توجه به موضوعات مورد بررسی تربیت جنسی کودکان در جامعه امروز برای پدر مادرها از مسائل مهم می باشد. امروزه پیام های جنسی بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد که کودکان در معرض آنها قرار می‌گیرند. مطمئن نظارت کامل بر تمام آنها امکان پذیر نمی باشد. راه حل عاقلانه این است که والدین علاوه بر دانستن اصول و فنون مهم فرزندپروری، در زمینه تربیت جنسی هم اطلاعات لازم را داشته باشند و بتوانند کودک خود را برای زندگی سالم آماده کنند.
خیلی از مشکلات جنسی کودکان در بزرگسالی ناشی از غفلت والدین از عدم تربیت جنسی میباشد. بنابر این اگر شما هم خواستار پاسخگویی هوشمندانه به سوالات کودک خود هستید و می‌خواهید تربیت کارآمدی را برای اتخاذ کنید توصیه می شود از مشاوران و روانشناسان کودک در این زمینه کمک بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*